Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Βιβλία σε ηλεκτρονική μορφη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   salex1988

salex1988

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 25/11/2013 - 11:48

Καλημέρα σε όλους, με αφορμη μια συζητηση που εχω στο facebook για ωραια κι ενδιαφεροντα βιβλια σε ηλεκτρονικη μορφη και ποσο ευκολα διαβαζονται σε iphone και ipad ανοιγω και εδω το θεμα για να παρουμε ιδεες τι βιβλια να διαβασουμε. Να πω πρωτη οτι τα αγαπημενα μου βιβλια(που εστω διαβασα στο ipad) ειναι : 1 : Inferno, Illuminati, Κωδικας Ντα Βιντσι (Dan brown), Με λενε Ντατα, το σπιτι διπλα στο ποταμι, οσο αντεχει η ψυχη (Λένα Μαντα), Το σταυροδρομι των ψυχων, ο λυκος της μοναξιας, οι 3 υποσχεσεις, (Χρυσηιδα Δημουλιδου) το νημα της Victoria Hislop και φυσικα τη λατρεμενη μου τριλογια 50 αποχρωσεις του γκρι της Ε.L. James Κ.τ.λ.. Προσωπικα να πω οτι προτιμω την ηλεκτονικη μορφη γιατι περνω καμια 50αρια βιβλια μαζι μου οπου και αν παω(και ειδικα στις διακοπες ειναι τελειο) και συν τις αλλοις μπορω να διαβαζω χωρις να ενοχλω τον αντρα μου το βραδυ αφου δεν αναβω λαμπα!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 25/11/2013 - 13:51

Ωραιο θέμα !!! 

Το ipad ειναι υπεροχο για indoors διαβασμα, δεν ειναι  ;;

 

Τα γουστα μου ειναι καπως διαφορετικα απο τα δικα σου αφου σπανια διαβαζω fiction. 

 

Τελος παντων, αυτα που διαβασα προσφατα και συστηνω ειναι 

 

 

Into Thin Air του John Krakauer , μια συγκλονιστικη  καταγραφη σε πρωτο προσωπο των θλιβερων γεγονοτων  της 11 Μαιου 1996 στο Εβερεστ. 

 

On Intelligense του Jeff Hawkins οπου παρουσιαζει την θεωρια του για τον 'αλγοριθμο' του φλοιου, του τμηματος του εγκεφαλου που θεωρειται υπευθυνο για την ανθρωπινη ευφυια. Ο Hawkins δεν ειναι ασχετος με ενα forum σαν αυτο. Ειναι ο ιδρυτης της Palm .

 

How to create a mind  του Ray Kurzweil οπου παρουσιαζει την δικια του θεωρια για τον 'αλγοριθμο' του φλοιου, του τμηματος του εγκεφαλου που θεωρειται υπευθυνο για την ανθρωπινη ευφυια. O Kurzweil δεν ειναι καθολου ασχετος με το forum μιας και ηταν ο ιδρυτης της Nuance που χαρισε το speech recognition engine στο Siri. 

(τελικα οι δυο θεωριες, των Kurzweil και Hawkins μοιαζουν παρα πολυ. Ειτε εχουν βρει κατι οντως ειτε κανουν το ιδιο λαθος και οι δυο  ;) )

 

The crusades through arab eyes  , Amin Maalouf ενα βιβλιο που μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση οταν το ειχα πρωτοδιαβασει πριν 20+ χρονια και που ξαναδιαβαζω τωρα αφου το βρηκα προσφατα σε ηλεκτρονικη μορφη. Γιατι τα παντα μπορεις (και πρεπει ) να τα δεις και απο αλλη σκοπιά !!!

 

Αυτα !! Ελπιζω να γραψουν και αλλοι προτασεις για διαβασμα ! Ερχονται διακοπες  ;)



#3   salex1988

salex1988

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 25/11/2013 - 14:41

Ειναι τελειο για διαβασμα πραγματικα.. Πριν παρω ipad τα διαβαζα σε iphone με αποτελεσμα να αληθοριζω μετα απο το πρωτο 2ωρο.. Ακριβως οπως το ειπες διακοπες ερχονται.. καλο μας διαβασμα...



#4   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 25/11/2013 - 15:06

Σε ipad mini που διαβάζω ebooks δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Δοκίμασα και σε Iphone 5 αλλά όπως είναι λογικό μου βγήκαν τα μάτια οπότε εκεί δεν το συνιστώ.

 

Τώρα σίγουρα η ηλεκτρονική μορφή παρέχει πολλές ευκολίες όπως το να κουβαλάς 50 βιβλία μαζί σου. Αλλά σαν την μυρωδιά του χαρτιού δεν έχει. εε τώρα αν πας διακοπές οκ έχεις ένα δύο βιβλία μαζί σου. Πόσα άλλωστε θα διαβάσεις, διακοπές είσαι :P



#5   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/11/2013 - 15:14

Διαβάστε το Think and Grow rich του Napoleon Hill πολύ μπροστά.



#6   salex1988

salex1988

    iPH User

  • 108 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 25/11/2013 - 16:33

Διαβάστε το Think and Grow rich του Napoleon Hill πολύ μπροστά.

Τι είδουε βιβλια ειναι??



#7   Labrosviz

Labrosviz

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Twitter:@labrosviz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:summergreek

Δημοσίευση 25/11/2013 - 16:59

Στο iPad το διάβασμα είναι πραγματικά καλό...προπάντων στο air με τη μείωση βάρους είναι απόλαυση...σε iPhone όπως και σε laptop δεν το άντεχα...έχω διαβάσει πραγματικά πολλά και δεν κουράζει καθόλου...προτιμώ να τα διαβάζω σε χαμηλό φωτισμό με την επιλογή νύχτα που έχει...για εμένα ο καλύτερος τρόπος..!!

#8   UniC

UniC

    iPH User

  • 144 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2013 - 17:02

Μπορεί να μου στείλει κανά website να κατεβάζω βιβλία για iPad mini .

#9   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 25/11/2013 - 17:06

Σε ipad mini που διαβάζω ebooks δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Δοκίμασα και σε Iphone 5 αλλά όπως είναι λογικό μου βγήκαν τα μάτια οπότε εκεί δεν το συνιστώ.

Τώρα σίγουρα η ηλεκτρονική μορφή παρέχει πολλές ευκολίες όπως το να κουβαλάς 50 βιβλία μαζί σου. Αλλά σαν την μυρωδιά του χαρτιού δεν έχει. εε τώρα αν πας διακοπές οκ έχεις ένα δύο βιβλία μαζί σου. Πόσα άλλωστε θα διαβάσεις, διακοπές είσαι :P
 

Αν ειναι θέμα η μυρωδιά του χαρτιού την ώρα που διαβάζεις σε iPad εχε και ένα χαρτί δίπλα σου να το μυρίζεις.... :P


Knowledge Is Power


#10   linuxfighter

linuxfighter

    iPH Elite Poster

  • 2743 μηνύματα
  • Twitter:@tsioutsiourigas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:linuxfighter

Δημοσίευση 25/11/2013 - 17:07

Εχω βρεθει σε δωματιο συλλεκτη βιβλιων. Αυτο που νιωθεις οταν μπαινεις σε τετοιο χωρο δεν μπορω να το περιγραψω. Ειδικα οταν βλεπεις βιβλια που το κοστος ενος μπορει να φτανει την αξια πολλων ipad

#11   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1908 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/11/2013 - 17:37

Τι είδουε βιβλια ειναι??

Δες εδώ

 

Εχω βρεθει σε δωματιο συλλεκτη βιβλιων. Αυτο που νιωθεις οταν μπαινεις σε τετοιο χωρο δεν μπορω να το περιγραψω. Ειδικα οταν βλεπεις βιβλια που το κοστος ενος μπορει να φτανει την αξια πολλων ipad

Αυτό είναι αλήθεια..Εγω προσωπικά προτιμώ και σε ψηφιακή μορφή και κανονικό, εξαρτάται φυσικά από το βιβλίο.



#12   mkrokos

mkrokos

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Twitter:@scudy
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/01/2014 - 19:41

Δεν υπάρχει πιο όμορφο θέαμα από μια τεράστια βιβλιοθήκη γεμάτη βιβλία. Το όνειρό μου είναι κάποτε να μείνω σε ένα σπίτι που ένα δωμάτιο θα είναι αφιερωμένο στα βιβλία μου και την ανάγνωσή τους (και ελπίζω την συγγραφή τους).
Το πρόβλημα με τα έντυπα βιβλία είναι τα παρακάτω:
1. Τεράστιος όγκος. Έχω μετακομίσει 2-3 φορές και οι μεταφορείς βλαστήμησαν.
2. Ταξινόμηση. Αν έχεις πολλά βιβλία και όχι αρκετό χώρο, η ταξινόμησή τους είναι κόλαση. Έχω γεμίσει την βιβλιοθήκη οπότε αναγκάστηκα να βάλω τα βιβλία σε διπλή σειρά. :(
3. Φίλοι που δανείζονται βιβλία. Δεν είμαι τύπος που πιστεύω πως τα βιβλία δεν δανείζονται, αυτά είναι βλακείες. Αλλά η αλήθεια είναι πως χάνονται, ξεχνιούνται και επιστρέφουν σε άθλια κατάσταση.
4. Συνθήκες ανάγνωσης. Αν έχεις περάσει τα 50, δεν μπορείς να διαβάσεις τίποτα χωρίς τις κατάλληλες συνθήκες φωτισμού και γυαλιά.
5. Σημειώσεις. Κάποια βιβλία είναι για να κρατάς σημειώσεις. Αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο να τα μουτζουρώνεις. Το μολύβι είναι η καλύτερη λύση αλλά ξεθωριάζει εύκολα.
6. Σελιδοδείκτες. Χάνονται συνεχώς! Φαντάζομαι καταλήγουν στο ίδιο μέρος που καταλήγουν και οι χαμένες κάλτσες.

Σε σχέση με τα παραπάνω τα ηλεκτρονικά βιβλία υπερτερούν των εντύπων αλλά πιστεύω πως η εποχή που τα έντυπα θα σταματήσουν να παράγονται δεν είναι πολύ κοντά.

#13   vaspi007

vaspi007

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 20/03/2014 - 13:51

Κατεβασα στο ipad mini μου στο ibooks ένα καταπληκτικο μυθιστόρημα του Χαρουκι Μουρακαμι.Μου λεει η γυναικα μου, μπορω να το διαβάσω κ εγώ στο δικό μου mini? Γίνεται αυτό ή πρέπει να το ξαναγοράσουμε?

#14   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 20/03/2014 - 14:31

Φυσικά και γινεται. Θα βάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου στο iPad της γυναίκας σου και έτσι θα το κατεβασες ξανά δωρεάν.

#15   vaspi007

vaspi007

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 20/03/2014 - 15:30

Ευχαριστω φιλε μου.Αλλα επειδη ειμαι λιγο μογγολακι μ αυτα.εννοεις προφανως το apple password και το Id.αφου εχει τα δικα της, που μπαινω να βαλω δευτερα?ρυθμισεις κ μετα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες