Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μακριά από το χρήστη aek2372: Ζητά αντικαταβολή και δε παραλαμβάνει ποτέ


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/11/2013 - 21:08

Γνωμη μου / εκτιμηση / σας ευχαριστω
Η ευγενια φιλε χωρις ουσια ειναι το ναχαμε ναλεγαμε


Το ίδιο σκεφτόμουν να γράψω.... Αλλά λέω, δεν αξίζει.

Ειναι όπως λέω : "σφάξιμο με το γάντι"
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   christos6380

christos6380

    iPH newbie

  • Pip
  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2013 - 21:47

Ρε παιδιά,δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε μεταξύ μας...Δικαίωμα του καθενός να καταγγείλει,δικαίωμα των υπολοίπων να κρίνουν...Είναι μες στο πρόγραμμα αυτά,σε forum οπού ανταλλάσσονται μεταχειρισμένα προϊόντα...Εγώ έχω κάνει συναλλαγές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα,άλλοι κάθονται στο "παγωτό" και φυσιολογικά διαμαρτύρονται...Προστατεύουμε τους εαυτούς μας,και πάντα λαμβάνουμε υπ'οψιν το ρίσκο,ειδικά εάν δεν υπάρχει συναλλαγή χέρι-χέρι...Το iphonehellas.gr έχει κατά καιρούς δώσει σαφείς οδηγίες,ζήτημα του καθενός εάν θα ακολουθήσει...



#18   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/11/2013 - 22:38

Όπως είπα και στο status update του φίλου, μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στο εξής για τις αντικαταβολές.

 

Είναι μεν ο πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγής από απόσταση αλλά το ρίσκο πέφτει ΜΟΝΟ στον πωλητή με κίνδυνο να υπάρχουν καταστάσεις μη παραλαβής κλπ.

 

Για εμένα λοιπόν το πιο δίκαιο και ασφαλές για τις δύο μεριές είναι:

 

- Κατάθεση του ποσού των μεταφορικών από τον αγοραστή στον πωλητή σε τραπεζικό λογαριασμό.

- Αποστολή του αντικειμένου με αντικαταβολή και έλεγχος πριν την πληρωμή.

 

Έτσι και ο αγοραστής θα έχει το ρίσκο του να χάσει τα λεφτά που έδωσε για μεταφορικά αν δεν το παραλάβει.



#19   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/11/2013 - 23:24

Όπως είπα και στο status update του φίλου, μετά από πολύ σκέψη κατέληξα στο εξής για τις αντικαταβολές.

Είναι μεν ο πιο ασφαλής τρόπος συναλλαγής από απόσταση αλλά το ρίσκο πέφτει ΜΟΝΟ στον πωλητή με κίνδυνο να υπάρχουν καταστάσεις μη παραλαβής κλπ.

Για εμένα λοιπόν το πιο δίκαιο και ασφαλές για τις δύο μεριές είναι:

- Κατάθεση του ποσού των μεταφορικών από τον αγοραστή στον πωλητή σε τραπεζικό λογαριασμό.
- Αποστολή του αντικειμένου με αντικαταβολή και έλεγχος πριν την πληρωμή.

Έτσι και ο αγοραστής θα έχει το ρίσκο του να χάσει τα λεφτά που έδωσε για μεταφορικά αν δεν το παραλάβει.


Σωστό!
Πριν λίγο καιρό ήθελα να αγοράσω κάτι και ο πωλητής είχε βάλει στην περιγραφή μόνο χέρι με χέρι.
Ήρθα σε επικοινωνία μαζί του και του πρότεινα ο ίδιος να κάνω κατάθεση τα μεταφορικά και να μου το στείλει, αφού μιλήσαμε λίγο μου λέει ρε Νίκο ξέρεις κάτι, ασε την κατάθεση πλήρωσε τα όλα όταν παραλαβεις...

#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/11/2013 - 23:36

Έτσι πάει...Το θέμα είναι 

1)Ότι όλοι δεν είναι σοβαροί όπως εσύ ώστε να παραλάβουν κάτι που έχουν έρθει σε συμφωνία να πάρουν

2)Δεν προτείνουν όλοι αυτό που προτείνεις εσύ

3)Κάποιοι χαλάνε την πιάτσα

 

Κι εγώ το ίδιο κάνω σχεδόν πάντα όταν είναι να αγοράσω κάτι αντικαταβολή, προτείνω να δώσω κάτι μπροστά και ο άλλος το εκτιμάει αν είναι σωστός..Όπως το εκτίμησε και σε σένα..


Αναρτημένη εικόνα


#21   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 28/11/2013 - 23:46

Για εμένα λοιπόν το πιο δίκαιο και ασφαλές για τις δύο μεριές είναι:

- Κατάθεση του ποσού των μεταφορικών από τον αγοραστή στον πωλητή σε τραπεζικό λογαριασμό.
- Αποστολή του αντικειμένου με αντικαταβολή και έλεγχος πριν την πληρωμή.

Έτσι και ο αγοραστής θα έχει το ρίσκο του να χάσει τα λεφτά που έδωσε για μεταφορικά αν δεν το παραλάβει.


Μπα, ουτε αυτο ειναι καλη ιδεα. Θα πουλανε φθηνα προιοντα για ναχουν ζητηση και να καβατζωνουν τα μεταφορικα οι επιτηδειοι, κ μετα δε θα στελνουν καν.

Το θεμα ειναι να μη σου κατσει η στραβη!

You'll Never Walk Alone


#22   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/11/2013 - 00:13

Καλά λεει το παιδι δεν μπορεί να κάνει ενα account ο καθένας και να πετάει την αγγελία του μέσα σαν το car θα πρέπει κλειδώσει με κάποια κριτήρια ....


#23   christos6380

christos6380

    iPH newbie

  • Pip
  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2013 - 00:19

Μια πρόταση,δεν έχω ιδέα βέβαια κατά πόσο είναι υλοποιήσιμη ...Αναφέρεται στους κανόνες πως μία αγγελία έχει διάρκεια 30 ημέρες...Εάν και εφόσον το προιόν δεν πουληθεί,οκ...Εάν όμως πουληθεί,υπάρξει συναλλαγή,τότε ο ένας να βαθμολογεί τον άλλο,και κάτι τέτοιο να είναι mandatory π.χ.για να κατεβάσει ο πωλητής την αγγελία...Εάν δεν υπάρξει αλληλοβαθμολόγηση,αλά ebay,να μην ολοκληρώνεται στο σύστημα και τυπικά η συναλλαγή... 



#24   christos6380

christos6380

    iPH newbie

  • Pip
  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2013 - 00:25

Επίσης,παρότι δεν με συμφέρει γιατί έχω λίγα posts στο φόρουμ και κυρίως μπαίνω για αγοραπωλησίες (όλες επιτυχείς χωρίς απρόοπτα επαναλαμβάνω...;--)))))),να επανέρθει το σύστημα με συγκεκριμένο αριθμό posts για να αναρτηθεί αγγελία...Όλα αυτά βέβαια χωρίς να "σκλαβωθούν" και οι admins/moderators,γιατί όσο έλεγχο και να εφαρμόσει κάποιος,δεν μπορεί να τους ελέγξει όλους...Και τώρα που μιλάμε,πολλοί κανόνες των αγγελιών καταπατώνται (multiple items να πωλούνται,private contact details μες τις αγγελίες,κτλ...



#25   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 29/11/2013 - 00:39

και το κριτηριο με τα ποσα μυνηματα εχει ο καθενας στο forum παλι δεν ειναι σωστο.
Για παραγειγμα εχω ειμαι μελος 4 χρονια,εχω λιγα ποστ στο φορουμ αλλα μπαινω επι καθημερινης βασης μπορει και 3-4 φορες την ημερα,ισως και παραπανω και διαβαζω
διαφορα ,οπως και εχω βαλει και αγγελειες και εχω δωσει καποια πραγματα.
δηλαδη λογω των ποστ μου να μην μπορω να ξαναβαλω αγγελεια?
Δεν νομιζω οτι ειναι και αυτη λυση.κατα την αποψη μου.

#26   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 29/11/2013 - 07:13

Έτσι έχουμε κάνει σε γνωστό Site για την Apple και το λειτουργικό της!! Καταρχην ας πούμε ότι διασφαλίζεται το κάθε μέλος από την στιγμή που άλλος έχει μοιραστεί πράγματα με κάποιους και δεν ειναι από το πουθενά που απλά μπήκε και έβαλε αγγελία.. Τωρα μπορει να βαλει και η κουτση Μαρία... Και κατα 2ον εκτός το ότι μπορει να εισαι παρτάκιας και μόνο διαβάζεις χωρις να προσφέρεις, η να μπαίνεις μονο και μόνο να πουλάς χωρις να κάνεις ουτε μισό σοβαρό παντα και οχι troll σχόλιο. Το κάθε φόρουμ δεν ειναι μαγαζάκι για να πουλάς εσυ ότι θες και να κερδίζεις χρηματα χωρις να έχεις δώσει πάυλα προσφέρει κατι και εσυ στο οποιοδήποτε φόρουμ ... Μακάρι να κανουν κάτι και να βάλουν έναν καλό νούμερο έτσι ώστε να σταματήσουν οι έξυπνοι να πουλάνε μονο και να προσφέρουν και κάτι. Αυτό αν θέλετε να είναι το αντίτιμο για την πωλήση τους... Αλλά τέλος πάντων ...........

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 29/11/2013 - 07:17

@CaLi@


#27   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2013 - 07:57

Είναι γνωστό το θέματα τις αγγελίες!!
Δύσκολη είναι απόφαση του πως πρέπει να λειτουργεί και ταυτόχρονα να έχει αποδοχή των μελών ο τρόπος λειτουργίας !! Η αξιολόγηση των πωλητών αλλά και αγοραστών είναι σίγουρα απαραίτητη,
Λέω και αγοραστών γιατί νιώθω ότι κάτι ήθελε να πει ο UNIC πιο πίσω για την συγκεκριμένη αγοραπωλησία αλλά ο τρόπος που μίλησε αφήνει κάποιες υπόνοιες αλλά δυστυχώς είναι ημιτελή, ;;;
Γιαυτο λοιπόν η αξιολόγηση είναι ο μόνος τρόπος κάποιας θεωρητικής προστασία μεταξύ πωλητή-αγοραστή!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες