Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPhone 6: Διέρρευσε φωτογραφία του μεταλλικού πλαισίου (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 09/01/2014 - 18:48

iPhone6.jpg
 
Real or Fake? Ποια η άποψη σας;

"Real or fake?"....who cares που λένε στο χωριό μου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2014 - 20:00

Μην ξεχνας ομως πως μιλαμε για 2 εντελως διαφορετικα OSs το ενα με ενα γιγα ραμ ειναι οκ και το αλλο θελει 2-3 για να παει σφερα. 

Android κιν με τα specs του iPhone θα σερνονται! Το iPhone απο την αλλη δεν εχει και τπτ για να αξιοποιησει 3GB ραμ!

Το multitasking ειναι εντελως διαφορετικο πχ στο ipad,iphone κτλ μπορεις να τρεχεις ενα app ανα φορα ενω στο Note μπορεις να τρεχεις 2 apps την ιδια στιγμη. Αλλη επεξεργαστικη ισχυ θελει το ενα και αλλη το αλλο! 

καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε πως μια εφαρμογη οπως notes,fb κτλ οταν τρεχει καταναλωνει το 10% (και αν) της cpu! το hardware που εχουν τα τηλεφωνα ειτε 2,4,8 πυρηνες ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που θα επρεπε να ειχαν προς το παρον, ισος ενα encode video να τραβηξει μεγαλη δυναμη, μην νομιζεις πως το not 3 οταν τρεχει 2 εφαρμογες τρωει πολυ cpu....τιοτα δεν τρωει... μονο περισσοτερη ram


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#138   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 09/01/2014 - 20:14

καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε πως μια εφαρμογη οπως notes,fb κτλ οταν τρεχει καταναλωνει το 10% (και αν) της cpu! το hardware που εχουν τα τηλεφωνα ειτε 2,4,8 πυρηνες ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο που θα επρεπε να ειχαν προς το παρον, ισος ενα encode video να τραβηξει μεγαλη δυναμη, μην νομιζεις πως το not 3 οταν τρεχει 2 εφαρμογες τρωει πολυ cpu....τιοτα δεν τρωει... μονο περισσοτερη ram


Αυτό λέω και εγώ. Το ένα γιγα που έχει το iphone είναι οκ για τις δυνατότητες που έχει το λειτουργικό. Ακόμα και το 64bit είναι υπεραρκετό για αυτό που μπορεί να κάνει υπ iphone με βάση της λειτουργίας του OS του. Έχοντας περάσει και από τα δύο, android και iOS, μπορώ να πω ότι έτσι όπως δουλεύει το Android θέλει περισσότερη ραμ από ότι θέλει το iphone. Οπότε ότι έχει περισσότερη ραμ μια android συσκευή δεν την κάνει αυτόματα καλύτερη. Αλλά από την άλλη στο περισσότερο πότε δεν είπε κανείς όχι! Στο λίγο είναι εκεί που γκρινιάζουν όλοι!
Κατά βάση η Apple πρέπει να ανοίξει, σε λογικά πλαίσια, το iOS. Το είπα και παραπάνω 7 χρόνια τώρα μόνο apps στο home screen ακόμα και ο πιο hard core fan της apple θα βαρεθεί να βλέπει! Δεν λέω να γίνει android! Ας γίνει OS X - LIKE!

#139   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2014 - 20:24

Αυτό λέω και εγώ. Το ένα γιγα που έχει το iphone είναι οκ για τις δυνατότητες που έχει το λειτουργικό. Ακόμα και το 64bit είναι υπεραρκετό για αυτό που μπορεί να κάνει υπ iphone με βάση της λειτουργίας του OS του. Έχοντας περάσει και από τα δύο, android και iOS, μπορώ να πω ότι έτσι όπως δουλεύει το Android θέλει περισσότερη ραμ από ότι θέλει το iphone. Οπότε ότι έχει περισσότερη ραμ μια android συσκευή δεν την κάνει αυτόματα καλύτερη. Αλλά από την άλλη στο περισσότερο πότε δεν είπε κανείς όχι! Στο λίγο είναι εκεί που γκρινιάζουν όλοι!
Κατά βάση η Apple πρέπει να ανοίξει, σε λογικά πλαίσια, το iOS. Το είπα και παραπάνω 7 χρόνια τώρα μόνο apps στο home screen ακόμα και ο πιο hard core fan της apple θα βαρεθεί να βλέπει! Δεν λέω να γίνει android! Ας γίνει OS X - LIKE!

το ανδριδ τρεχει τις εφαρμογες σε java, δηλαδει το ανδροιδ πρεπει να τρεχει την εφαρμογη σε ενα virtual machine, το virtual machine του ανδροιδ ειναι το dalvik! οταν ανοιγεις μια εφαρμογη στο ανδροιδ τοτε ο dalvik την φωρτωνει στην μνημη ram και την κραταει εκει ειτε εσυ την χρησημοποιησει ειτε οχι, οταν ανοιξεις δευτερη δεσμευει ram για την δευτερη εφαρμογη με αποτελεσμα οσο περισσοτερα ανοιγεις στο ανδροιδ να δεσμευει και περισσοτερη ram! γιαυτο τα ανδροιδ θελουν και πολυ ram, στο ios που οι εφαρμογες ειναι σε native code (δλδ η εφαρμογη μιλαει απευθειας με το hardware και δεν θελει virtual machine) οταν μια εφαρμογη ειναι ελαχιστοποιημενη δεν δεσμευει καθολου μνημη η τρωει πορους (εκτος και αν την εχεις προγραμματησει να κανει κατι στο background). γιαυτο το ios δεν θελει και πολυ ram! επισεις αν αυριο μεθαυριο τα τηλεφωνα εχουν desktop class εφαρμογες (που αυτες τρωνε πορους) το ανδροιδ θα θελει 8 `gb ενω το ios 4, και αν στο ios kanoyn και το κολπο με τα mavericks με την συμπιεση μνημης θα θελει 3!  γιαυτο σου λεω το ios μαμαει...  :D


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#140   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 09/01/2014 - 20:36

το ανδριδ τρεχει τις εφαρμογες σε java, δηλαδει το ανδροιδ πρεπει να τρεχει την εφαρμογη σε ενα virtual machine, το virtual machine του ανδροιδ ειναι το dalvik! οταν ανοιγεις μια εφαρμογη στο ανδροιδ τοτε ο dalvik την φωρτωνει στην μνημη ram και την κραταει εκει ειτε εσυ την χρησημοποιησει ειτε οχι, οταν ανοιξεις δευτερη δεσμευει ram για την δευτερη εφαρμογη με αποτελεσμα οσο περισσοτερα ανοιγεις στο ανδροιδ να δεσμευει και περισσοτερη ram! γιαυτο τα ανδροιδ θελουν και πολυ ram, στο ios που οι εφαρμογες ειναι σε native code (δλδ η εφαρμογη μιλαει απευθειας με το hardware και δεν θελει virtual machine) οταν μια εφαρμογη ειναι ελαχιστοποιημενη δεν δεσμευει καθολου μνημη η τρωει πορους (εκτος και αν την εχεις προγραμματησει να κανει κατι στο background). γιαυτο το ios δεν θελει και πολυ ram! επισεις αν αυριο μεθαυριο τα τηλεφωνα εχουν desktop class εφαρμογες (που αυτες τρωνε πορους) το ανδροιδ θα θελει 8 `gb ενω το ios 4, και αν στο ios kanoyn και το κολπο με τα mavericks με την συμπιεση μνημης θα θελει 3!  γιαυτο σου λεω το ios μαμαει...  :D


Ναι ναι είναι πολύ πιο οικονομικό το os του iphone! Σωστός σε ότι λες! Απλά ας το ανοίξουν λίγο να μπορούμε να κάνουμε και κάτι χωρίς να πρέπει να μπλέξουμε με jailbreak κτλ! Τώρα βέβαια δεν ξέρω σε εφαρμογές παιχνιδιών (σοβαρά παιχνίδια) πχ άμα έχει κάποια διαφορά η ραμ στην απόδοση του. Αυτό δεν ξέρω να το πω αλλά λογικά έχει διαφορά.

Πέρα από αυτά με μεγαλύτερο κινητό θα έχουμε αυτόματα μεγαλύτερη μπαταρία! Αυτό είναι κάτι που πρέπει να σκεφτούν αυτοί που "γκρινιάζουν" λιγάκι!

Και μια ερώτηση που έχω εγώ τώρα γιατί δεν χρησιμοποιεί sd κάρτα η Apple; δεν θα ήταν καλή ιδέα;

#141   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/01/2014 - 20:38

Ναι ναι είναι πολύ πιο οικονομικό το os του iphone! Σωστός σε ότι λες! Απλά ας το ανοίξουν λίγο να μπορούμε να κάνουμε και κάτι χωρίς να πρέπει να μπλέξουμε με jailbreak κτλ! Τώρα βέβαια δεν ξέρω σε εφαρμογές παιχνιδιών (σοβαρά παιχνίδια) πχ άμα έχει κάποια διαφορά η ραμ στην απόδοση του. Αυτό δεν ξέρω να το πω αλλά λογικά έχει διαφορά.

Πέρα από αυτά με μεγαλύτερο κινητό θα έχουμε αυτόματα μεγαλύτερη μπαταρία! Αυτό είναι κάτι που πρέπει να σκεφτούν αυτοί που "γκρινιάζουν" λιγάκι!

Και μια ερώτηση που έχω εγώ τώρα γιατί δεν χρησιμοποιεί sd κάρτα η Apple; δεν θα ήταν καλή ιδέα;

για να πουλησει το 32-64 gb τηλεφωνα..  :lol:

 

(εκτος απο αυτο η sd ειναι μικρος σε ταχυτητα αποθηκευτικος χορος και δεν νομιζω να ασχοληθει η αππλε με κατι τετοιο)


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#142   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 09/01/2014 - 20:42

Δεν θα με χάλαγε 64gb internal και άλλη μια 64ρα sd! Εντάξει τώρα εδώ στα imac χρησιμοποιεί x5400 HDDs! Η αργή μεταφορά τους μάρανε! :P

#143   fibakos

fibakos

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2014 - 21:29

Κατά την ταπεινή μου άποψη η εικόνα είναι fake. Αυτό γιατί;

 

Στο "πάνω" μέρος έχει υποδοχή για ακουστικά, το οποίο η εταιρία έχει καταργήσει μετά τα δυο τελευταία της μοντέλα. Αλλά πες οτι το επανέφερε, δεν έχει εγκοπή για το sleep button. Αν η "πάνω" όπως φαίνεται είναι τελικά η κάτω τότε παλι δε στέκει γιατί δεν έχει εγκοπές για ηχείο και μικρόφωνο.



#144   gratipa

gratipa

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/01/2014 - 22:53

Κάθε φορά τα ίδια, μόνο τα specs σας νοιάζουν, αυτά καταλαβαίνετε αυτά λέτε!!

 

Πραγματικά έχω πεπιστεί ότι 2/10 έχουν καταλάβει τη σημαίνει επεξεργαστής αρχιτεκτονικής 64bit.

Αφού το S4 είναι τετραπύρηνο ε δε θα είναι πιο μάχιμο απο το δυπύρηνο 5s?Σωστα??

 

Πραγματικά αυτό που κάνει τη διαφορά στο S4 είναι η οθόνη και δεν εννοω τις ίντσες αλλη η ευκρίνεια της! Τπτ παραπάνω.

 

Όσο για κάτι features και καλά καινοτόμα, που όσοι έχουν Samsung τα χρησημοποιούν για να σε πείσουν ότι είναι πολύ μπροστά μόνο γέλια μου προκαλούν. Ούτε τα μισά δεν είναι χρήσιμα απο αυτά.


Τελευταία επεξεργασία από: gratipa, 09/01/2014 - 22:54


#145   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 09/01/2014 - 23:07

Ενώ το fingerprint scanner που το μόνο που μπορείς να κάνεις άμα δεν έχεις jb είναι να ξεκλειδώνεις το κιν και να αγοράζεις apps είναι innovation! Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως η Apple έχει το δικό της καλό - καλύτερο τρόπο να πείθει τον κόσμο πως έχει το κάτι καλύτερο.

Ναι οκ 64 bit καλό πολύ δεν λέω αλλά so what? Άλλαξε κάτι από εχθές από το iphone 5;

Πάλι καλά που κάποιος είπε για την οθόνη.
640 < 1080.

Τελευταία επεξεργασία από: Marios092, 09/01/2014 - 23:09


#146   gratipa

gratipa

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/01/2014 - 00:05

Ενώ το fingerprint scanner που το μόνο που μπορείς να κάνεις άμα δεν έχεις jb είναι να ξεκλειδώνεις το κιν και να αγοράζεις apps είναι innovation! Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως η Apple έχει το δικό της καλό - καλύτερο τρόπο να πείθει τον κόσμο πως έχει το κάτι καλύτερο.

Ναι οκ 64 bit καλό πολύ δεν λέω αλλά so what? Άλλαξε κάτι από εχθές από το iphone 5;

Πάλι καλά που κάποιος είπε για την οθόνη.
640 < 1080.

 Το Touch Id παρόλα αυτά είναι κάτι που το χρησιμοποιείς κάθε μέρα και με πολλες δυνατότητες χρήσης στο μέλλον. Αν μείνει όπως είναι ναι δε θα ναι καινοτομία καθώς δε σου προσφέρει κάτι παραπάνω, αν εξελιχθεί πιστευω θα είναι μια απο τις μεγαλύτερες. Το περίεργο είναι οτι η Samsung με τη πρώτη ευκαιρία προσπαθεί να χτυπήσει σε οτιδήποτε δημιουργεί η Apple χωρίς πολύ σκέψη κατά προσωπική μου άποψη. Αν δηλαδή ισχύουν οι φήμες για τοποθέτηση eye scanner στο νεο S5 ως απάντηση στο Touch Id θα είναι ότι πιο αστείο έχει υπάρξει. Φαντάσου να σηκώνεις το κινητο στο ύψος του ματιού και να γουρλουνεις το ματι να σε σκαναρει το κινητο. Η αμεσότητα στο μεγαλείο της :P

 

Η κάθε εταιρεία έχει τη στρατιγική της. Όποιος πιστεύει οτι η Samsung δεν είχε την δυνατότητα να βάλει 64 bit chip ή η Apple  μεγαλύτερη οθόνη με καλύτερη ευκρίνεια, προφανώς και είναι λάθος.

Η τεχνολογία υπάρχει, το θέμα είναι πότε θεωρεί η κάθε εταιρεία την εκάστοτε τεχνολογία αναγκαία και πότε είναι η καταλληλη στιγμή να τη χρισιμοποιήσει.



#147   Marios092

Marios092

    iPH Addict

  • 773 μηνύματα
  • Twitter:@Marios092
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:marios92

Δημοσίευση 10/01/2014 - 00:38

Συμφωνώ όλες οι εταιρίες ότι θέλουν μπορούν να βάλουν! Το θέμα είναι το τι θέλουν!
Και στο τέλος τι θες εσύ και εγώ να έχουμε στο τέλος της μέρας...

#148   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/01/2014 - 09:54

για μενα και οι 4.7 πολλες ειναι...5.7 δε νομιζω θα βγαλει τωρα η apple..αυτα στο iphone 8...



#149   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/01/2014 - 10:08

Rumor: Pegatron building a new assembly plant for the iPhone 6

http://www.iphonehac...t-iphone-6.html

 

τωρα αυτο ειναι καλο?


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#150   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 10/01/2014 - 10:21

πειράζει που νομίζω οτι έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για κάτι τέτοιο.Αλλά δέν είναι μόνο η οθόνη.....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες