Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αναβαθμιση Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   ziovanni

ziovanni

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/02/2015 - 22:55

Καλησπέρα σε όλους,

ενδιαφέρομαι (και εγώ) να κάνω στο macbook pro early 2011 i5 το πακέτο αναβάθμισης ssd + ram.

Για ssd ποιά εταιρεία να προτιμήσω; Owc, crucial ή samsung ;

Για ram τείνω προς crucial..

Σας ευχαριστώ..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/02/2015 - 23:01

Καλησπέρα σε όλους,

ενδιαφέρομαι (και εγώ) να κάνω στο macbook pro early 2011 i5 το πακέτο αναβάθμισης ssd + ram.

Για ssd ποιά εταιρεία να προτιμήσω; Owc, crucial ή samsung ;

Για ram τείνω προς crucial..

Σας ευχαριστώ..

Samsung κατά την γνώμη μου και για τις μνήμες ότι είπες.


Once You Go Mac You Never Go Back

#78   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 08/02/2015 - 12:37

Καλησπέρα συμφορουμίτες.Στο θέμα μας.Κάπου διάβασα,ότι εκτός από τους SSD της OWC οι οποίοι δουλεύουν απροβλημάτιστα όσον αφορά το trim,και οι SSD της Samsung δουλεύουν χωρίς να υπάρχει θέμα trim.Ισχύει κάτι τέτοιο?Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή θέλω να κάνω αναβάθμηση τον κλασσικό μου σκληρό και να βάλω έναν 840 Evo της Samsung για τον οποίο έχω διαβάσει εξαιρετικές κριτικές.

Να προσθέσω ότι ενώ ο ssd της samsung υποστηρίζει κανονικά το trim, αυτό ισχύει για windows αφού στο yosemite το trim δεν είναι ενεργοποιημένο για ssd που τοποθετούνται από τον χρήστη, και η μόνη λύση για το πρόβλημα αυτό έχει επιπτώσεις στην ασφάλεια του συστήματος.



#79   ziovanni

ziovanni

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2015 - 17:34

Να προσθέσω ότι ενώ ο ssd της samsung υποστηρίζει κανονικά το trim, αυτό ισχύει για windows αφού στο yosemite το trim δεν είναι ενεργοποιημένο για ssd που τοποθετούνται από τον χρήστη, και η μόνη λύση για το πρόβλημα αυτό έχει επιπτώσεις στην ασφάλεια του συστήματος.


Δηλαδή μόνο οι ssd της owc υποστηριζουν το trim στο Yosemite;

#80   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/02/2015 - 17:40

Να προσθέσω ότι ενώ ο ssd της samsung υποστηρίζει κανονικά το trim, αυτό ισχύει για windows αφού στο yosemite το trim δεν είναι ενεργοποιημένο για ssd που τοποθετούνται από τον χρήστη, και η μόνη λύση για το πρόβλημα αυτό έχει επιπτώσεις στην ασφάλεια του συστήματος.

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που γράφεις???Το έχεις διαβάσει σε κάποιο επίσημο άρθρο???Έχεις κάνει κάποια αναβάθμηση με δίσκο της Samsung  σε περιβάλλον Yosemite???



#81   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 09/02/2015 - 08:51

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που γράφεις :huh:Το έχεις διαβάσει σε κάποιο επίσημο άρθρο :huh:Έχεις κάνει κάποια αναβάθμηση με δίσκο της Samsung  σε περιβάλλον Yosemite?

 

 

 

Διάβασε αυτό :  http://www.iphonehel...bler/?p=1637056



#82   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 09/02/2015 - 16:29

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό που γράφεις :huh:Το έχεις διαβάσει σε κάποιο επίσημο άρθρο :huh:Έχεις κάνει κάποια αναβάθμηση με δίσκο της Samsung  σε περιβάλλον Yosemite???

Είμαι απόλυτα σίγουρος μιας και έχω ψάξει αρκετά το θέμα ssd, επειδή θέλω να αναβαθμίσω τον iMac μου με ssd.



#83   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/02/2015 - 17:08

Είμαι απόλυτα σίγουρος μιας και έχω ψάξει αρκετά το θέμα ssd, επειδή θέλω να αναβαθμίσω τον iMac μου με ssd.

Ρίξε μια ματιά και στο άρθρο.

 

Πάντως, εξ όσων τουλάχιστον γνωρίζω, οι δίσκοι της Samsung κι όχι μόνο δεν έχουν εγγενές trim support 

ή κάποια άλλη ρουτίνα που να το υποκαθιστά. 


vires acquirit eundo


#84   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/02/2015 - 17:25

Τελικά όπως τη βλέπω τη δουλειά,μόνο ένας OCW electra με σώζει....Αλλά είναι πανάκριβος σε σχέση με τους άλλους.



#85   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/02/2015 - 17:32

Τελικά όπως τη βλέπω τη δουλειά,μόνο ένας OCW electra με σώζει....Αλλά είναι πανάκριβος σε σχέση με τους άλλους.

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Ήδη έσκασα για έναν 250άρη Electra € 270 με τοποθέτηση.


vires acquirit eundo


#86   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/02/2015 - 18:01

Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα.

Ήδη έσκασα για έναν 250άρη Electra € 270 με τοποθέτηση.

Τοποθέτηση? Γιατί? Έχει κάποια διαφορά από τους υπόλοιπους SSD όσον αφορά την τοποθέτηση? Γιατί σε αρκετά βίντεο που είδα στο YouTube,η αναβάθμηση είναι πανεύκολη.Στο Skroytz πάντως βρήκα τον Electra 6G 250Gb στα 190 ευρώ.



#87   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/02/2015 - 18:07

Τοποθέτηση? Γιατί? Έχει κάποια διαφορά από τους υπόλοιπους SSD όσον αφορά την τοποθέτηση? Γιατί σε αρκετά βίντεο που είδα στο YouTube,η αναβάθμηση είναι πανεύκολη.Στο Skroytz πάντως βρήκα τον Electra 6G 250Gb στα 190 ευρώ.

Έλλειψη χρόνου φίλε μου + αβεβαιότητα ότι κάτι μπορεί να μην πάει καλά. :)


vires acquirit eundo


#88   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 09/02/2015 - 18:10

Καταλαβαίνω απόλυτα.



#89   Alkis20

Alkis20

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2015 - 15:56

Καλημέρα παιδία, έχω ένα MAC mini 2011 i5 2.5GHz. Όταν τον αγόρασα είχα κάνει αλλαγή στη RAM από 4GB σε 8GB.Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να την παώ στα 16GB και αν μπορώ να αλλάξω τον σκληρό δύσκο με 1TB SSHD . Εσείς τι μου πρωτείνετε??Να κάνω αλλαγή του σκληρού σε 1SSHD και να βάλω και ένα δεύτερο 240GB SSD??



#90   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/08/2015 - 16:10

 

Καλημέρα παιδία, έχω ένα MAC mini 2011 i5 2.5GHz. Όταν τον αγόρασα είχα κάνει αλλαγή στη RAM από 4GB σε 8GB.Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να την παώ στα 16GB και αν μπορώ να αλλάξω τον σκληρό δύσκο με 1TB SSHD . Εσείς τι μου πρωτείνετε??Να κάνω αλλαγή του σκληρού σε 1SSHD και να βάλω και ένα δεύτερο 240GB SSD??

 

Μπορείς να κάνεις και τα 2 που λες. Προσωπικά αν δεν κάνεις κάτι βαρύ, θα σου έλεγα απλά να βάλεις έναν ssd 250GB και θα είσαι κομπλέ.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Facebook (2)