Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G Unlock "Yellowsn0w"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
271 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#196   Looper31

Looper31

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2009 - 23:57

Quote

Έχει αναφερθεί πολλάκις.



ΟΧΙ και στα δύο σου ερωτήματα


Οκ ευχαριστω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#197   jordan

jordan

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2009 - 11:22

Είναι αλήθεια οτι η έκδοση 0.9.8 ξεκλειδώνει την 2.2.1 με baseband τη 2.30 ? γιατί έτσι διαβάζω σε πολλά φόρουμς

#198   jordan

jordan

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2009 - 12:03

Quote

Είναι αλήθεια οτι η έκδοση 0.9.8 ξεκλειδώνει την 2.2.1 με baseband τη 2.30 ? γιατί έτσι διαβάζω σε πολλά φόρουμς


Μπά, αναφέρονται στην v2.2.1 με baseband 2.28  :'(
Υπομονή, τι να κάνουμε...

Edit: Κεφαλαία σε πεζά

#199   Looper31

Looper31

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2009 - 15:06

Ρε παιδια επειδη δεν το κατεχω και πολυ.... Το baseband πως το βρισκουμε στο κινητο??? Ευχαριστωωωω....

#200   milinatown

milinatown

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/04/2009 - 16:45

Quote

Ρε παιδια επειδη δεν το κατεχω και πολυ.... Το baseband πως το βρισκουμε στο κινητο??? Ευχαριστωωωω....
Ότι έκδοση είναι το modem σου...ειναι και η baseband του iphone σου!

#201   jakeduth

jakeduth

    iPH Enthousiast

  • 440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Rambokouklo

Δημοσίευση 10/04/2009 - 08:26

προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η dev team δεν προχωράει στο ξεκλείδωμα της 2.2.1. Δεν ξερω τη δουλειά θέλει αλλά τα καταφεραν με τις προηγούμενες και δεν μπορούν με αυτήν? ίσως βέβαια να έχουν ξεκινήσει με το ξεκλείδωμα της 3 version

#202   andr3as

andr3as

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/04/2009 - 09:22

Quote

ίσως βέβαια να έχουν ξεκινήσει με το ξεκλείδωμα της 3 version

Μόνος σου απάντησες... Τώρα μπορεί να βγάλουν και κάτι ενδιάμεσα αλλά από την στιγμή που είναι να βγει σύντομα η 3 τότε μάλλον δουλεύουν πάνω σ'αυτήν (βάση αυτών που είχαν γράψει) για να είναι κατευθίαν έτοιμο με το επίσημο release της 3....

#203   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/04/2009 - 12:21

Δεν προχωράνε γιατί η 2.2.1 δεν ξεκλειδώνεται. Το χουν πει πολλές φορές. Τώρα περιμένουν άλλες αναβαθμίσεις

#204   jakeduth

jakeduth

    iPH Enthousiast

  • 440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Rambokouklo

Δημοσίευση 10/04/2009 - 23:16

γιατί δεν ξεκλειδώνεται?Ισως η apple να συνεχίσει έτσι και στην 3 και να μην κάνουμε δουλειά μετα...(έχω αγγλικό iphone)

#205   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/04/2009 - 23:44

Δεν ξέρω τις τεχνικές λεπτομέρειες αλλά η devTeam έτσι λέει. Δες το twitter του Musclenerd

#206   telson

telson

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2009 - 02:02

Καλησπέρα! Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον  το θέμα του ξεκλειδώματος του iphone καθώς είμαι και εγώ κάτοχος ενός κλειδωμένου iphone 3G αγορασμένο από Αγγλία το οποίο ήρθε φυσικά με το τελευταίο baseband προεγκατεστημενο (2.30.03).  Βλέπω ότι πολλά άτομα αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα, και γενικότερα υπάρχει ένα μεγάλο κενό γύρω από τις SIM κάρτες που ξεκλειδώνουν το iphone, και για αυτό θεώρησα σωστό να σας μεταφέρω τις προσωπικές  μου εμπειρίες πάνω σε αυτό το θέμα.

Αφού λοιπόν είδα ότι δεν παίζει ξεκλείδωμα με yellowsnow είπα να αγοράσω μια SIM κάρτα, και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην rebel sim card. Διάλεξα αυτή την κάρτα κυρίως γιατί έρχεται με usb controller με το οποίο μπορείς να περάσεις καινούργια versions και επιπλέον, η τελευταία έκδοση  της δεν χρειάζεται να ανοίξουμε τρύπα στην sim κάρτα μας, όπως γινόταν με τις παλαιότερες, απλά τοποθετείς την μία κάρτα πάνω από την άλλη. Ουσιαστικά, είναι μια πάρα πολύ λεπτή καρτούλα που πάνω σε αυτή κάθεται η sim κάρτα μας.

Αρχικά, είδα και έπαθα να τις περάσω στο τηλέφωνο. Η καρτούλα έχει πάνω ένα μικρό τσιπάκι το οποίο έβρισκε πάνω στον μηχανισμό που βγάζει την κάρτα έξω. Με τα πολλά τέλος πάντων (και με την βοήθεια μιας λίμας, μην φανταστείτε όμως τίποτα τρελό) κατάφερα να τις περάσω . Το αποτέλεσμα: μου έβγαζε συνεχώς μηνύματα “NO SIM” ή “NO SERVICE” άλλες φορές συνδέονταν με την Vodafone, και μετά από 5 λεπτά με πετούσε. Όταν έδειχνε ότι ήταν συνδεδεμένο έπαιρνα κανονικά τηλέφωνο αλλά όταν με έπαιρναν έδειχνε ότι δεν είχα σήμα.  Έβαζα κάρτες, έβγαζα κάρτες, δοκίμαζα άλλες κάρτες των φίλων μου, έκανα ότι συνδυασμούς μπορούσα να σκεφτώ, περνούσα παλιότερα firmwares καινούργια firmwares, αλλά τίποτα. Δεν ξέρω και εγω πόσες εκατοντάδες φορές έβαλα και έβγαλα την κάρτα και πόσες φορές έκανα restore το iphone. Έφαγα μια ολόκληρη μέρα να πειραματίζομαι και τίποτα. Πλήρης απογοήτευση.

Το ίδιο βράδυ, έκατσα πάλι στο νετ και έψαξα διάφορα forums για την συγκεκριμένη κάρτα και έπεσα πάνω σε κάποια πολύ ενδιαφέροντα posts όπου τελικά κατάφερα και βρήκα μια λύση η οποία είναι η εξής:
Πρώτα από όλα έπρεπε να κάνω Reset network keys στην simcard: παίρνουμε ένα άλλο κινητό, στην επιλογή τύπου δικτύων επιλέγουμε ΜΟΝΟ δίκτυο GSM. Κάνουμε αναζήτηση δικτύων, κάνουμε εγγραφή σε άλλο παροχέα από αυτόν που έχουμε. Αν έχουμε δηλαδή Vodafone κάνουμε εγγραφή στην Wind ή Cosmote. Θα  βγάλει φυσικά μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται η εγγραφή. Μετά κάνουμε εγγραφή στον παροχέα μας κανονικά - στην συγκεκριμένη περίπτωση, Vodafone. Αφού κάνει εγγραφή και συνδεθεί με Vodafone σβήνουμε κινητό, βγάζουμε κάρτα και την τοποθετούμε στο iphone, μαζί με την rebel sim.

Στις ρυθμίσεις του iphone το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να απενεργοποιήσουμε το 3G. Ναι, καλά καταλάβατε. Ο μόνος τρόπος για να λειτουργήσει το κινητό είναι με το 3G απενεργοποιημένο. Δοκίμασα να το ενεργοποιήσω και άρχισε πάλι τα τρελά του ( και μετά θέλει πάλι την διαδικασία με το κινητό και το reset network keys).  Στο site τους λένε οτι λειτουργεί κανονικά το 3G αλλά τρίχες.

Πέρα από αυτό, το κινητό λειτουργεί μια χαρά τώρα, είναι πολύ σταθερό και δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυτά έχω να σας πω εγώ από δική μου εμπειρία, από τις ελάχιστες μέρες που το λειτουργώ με την καρτούλα. Δεν ξέρω για τις άλλες κάρτες, yessim, turbosim και δενξερωκαιεγωsim, αλλά αυτή που έχω εγώ, το τηλ δεν έχει 3G αλλά κατά τα άλλα λειτουργεί μια χαρά το κινητό και σίγουρα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα από το να μην λειτουργεί καθόλου. Από το ολότελα, καλή και η Παναγιώτενα που λένε :) Και πολύ πιθανόν, το πρόβλημα του 3G να αντιμετωπιστεί με κάποια μελλοντική αναβάθμιση. Ήδη έχουν βγάλει 3 firmware τις τελευταίες 15 μέρες και έχουν βγάλει επίσης firmware που ξεκλειδώνει  v3.0 beta 2, ή τουλάχιστον έτσι λένε. Έχω την εντύπωση οτι το παλεύουν αλλά ακόμα δεν έχουν καταφέρει να το σταθεροποιήσουν με το 3G ενεργοποιημένο. Ελπίζω να τα καταφέρουν :)
Τέλος κάποια περεταίρω στοιχεία:

Η κάρτα αγοράστηκε από rebelsimcard.com περίπου 50 ευρώ, αποστολή με fedex, 4 μέρες για Ρόδο. Το πακέτο συμπεριλάμβανε 2 κάρτες, ένα usb programmer, ένα usb καλώδιο, και δύο screen protectors όπου και έπαθα την πλάκα μου. Ακούμπησα την μεμβράνη πάνω στο τηλέφωνο και αυτή από μόνη της απορροφήθηκε,  μαγνητίστηκε , έγινε ένα με το iphone χωρίς να την πιέσω και χωρίς να αφήσει ούτε μια φουσκάλα.

Έχω κάνει jailbreak κανονικότατα και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα με reboot και respring. Μια φορά έκανα reset network keys στην κάρτα, και από τότε δεν χρειάστηκε να ξανακάνω.

Δεν χάνεται η εγγύηση με αυτή την πατέντα.

Γενικότερα πιστεύω ότι το να δώσεις 25-50 ευρώ σε μια κάρτα για να δουλέψει το iphone σου δεν είναι και τόσο τραγικό. Σίγουρα καλύτερα από το να το λειτουργείς μόνο σαν ipod ;)

Ελπίζω όλα αυτά να φανούν χρήσιμα σε κάποιους και αν υπάρχει κάτι άλλο που θα θέλατε να μάθετε θα χαρώ να σας βοηθήσω.

Καλό ξεκλείδωμα :)

#207   GoS

GoS

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/04/2009 - 11:54

την ιδια ακριβώς κάρτα χωρίς νομίζω τα παρελκόμενα μπορείτε να την πάρετε και απο το ebay με 10$

#208   den_jenerwnw

den_jenerwnw

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/04/2009 - 14:26

σε ευχαριστουμε πολυ για το πολυτιμο και αναλυτικοτατο post σου

#209   Christopher_116i

Christopher_116i

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/04/2009 - 10:24

Σε ευχαριστούμε πολύ για το πολύ αναλυτικό post σου.Από τήν 25η Μαρτίου ψάχνω κάποιον που να έχει δοκιμάσει όλα αυτά και να τα μοιράζεται μαζί μας.Μέσα στην εβδομάδα περιμένω μια turbosim (no cut sim) με 10$ απο το e-bay.Ελπίζω να δουλέψει έστω και χωρίς 3G.

#210   acrux

acrux

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/04/2009 - 12:38

Καλησπερα κι απο μενα. Ειμαι κατοχος ενος  iPhone 2G fully unlocked,jailbreaked. Για τα 2G εχω ψιλοπαρει μαστερ στο ξεκλειδωμα. Το προβλημα ειναι οτι τωρα πηρε ο αδερφος μου ενα 3G απο τη vodafone unlocked και θελω να του το κανω jailbreak για να παιζει third party apps. Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω γιατι εχω μπερδευτει λιγο με τα Yellowsn0w και ολα αυτα. Ξερω το pwnage που ειναι για να κανει jailbreak απο αλλο φορουμ αλλα γραφει για εκδοση itunes 8.0.2 ενω εγω βρισκομαι στην 8.1.1. Το iPhone 3G εχει εκδοση 2.2.1 και 02.30.03 baseband.

Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες