Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το αντίκτυπο της επιτυχίας του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 09:10

Από είδατε από αυτή την είδηση στην Γαλλία γίνεται χαμός με το iPhone.

Στην Ελλάδα το iPhone έχει αρχίσει να βγαίνει από αυτή την γκατζετοκοινότητα και να γίνεται μόδα σαν trendy συσκευή. Αφού το κρατάει και ο Παπακαλιάτης στο 4 καταλαβαίνετε. Καταρχήν το βλέπω από την προσωπική μου εμπειρία. Σχεδόν όλοι πλέον οι γνωστοί μου αναγνωρίζουν το τηλέφωνο μου ενώ πριν 6 μήνες δεν το ήξερε κανείς. Οι περισσότεροι μάλιστα ρωτάνε λεπτομέρειες και το σκέφτονται ήδη σαν μελλοντική συσκευή. Το iPhone γίνεται trendy λοιπόν. ας δούμε τα θετικά και αρνητικά σημεία:

ΘΕΤΙΚΑ:

1) Το iPhone είναι κατά βάση Internet συσκευή άρα και περισσότερος κόσμος εξοικειώνεται με το να χρησιμοποιεί το διαδίκτυο για καθημερινά πράγματα μέσα από την εμπειρία του iPhone. Αρκετά πια με τα SMS mail me People!!!!!!!!.
2) Όσο αυξάνουν οι όγκοι και τα ποσοστά πώλησης της συσκευής μας παίρνουν όλοι πιο σοβαρά υπόψη. Και οι providers που αναγκαστικά πρέπει να εκπαιδεύσουν τον κόσμο τους για να εξυπηρετήσει μεγαλύτερες ανάγκες και η Apple που μπορεί να μας συμπεριλάβει στο πρώτο κύμα που θα πάρει το νέο μοντέλο! Επίσης τα accessories για το IPhone μπαίνουν παντού και τα βρίσκεις και σε πολύ καλύτερες τιμές πλέον.
3) To θέμα ποιότητας και ταχύτητας δικτύου αναδεικνύεται σε μείζον θέμα πλέον άρα και μέσα από τον ανταγωνισμό απολαμβάνουμε καλύτερες και φθηνότερες data υπηρεσίες.
4) Ο ανταγωνισμός βλέποντας ότι υπάρχει αγορά για smartphone στην Ελλάδα φέρνει και τα δικά του όπλα γρήγορα στην αγορά μας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το HD2 που ήρθε σχετικά γρήγορα και εδώ.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

1) Οι όγκοι δεδομένων που καλούνται να διαχειριστούν τα δίκτυα αυξάνουν εκθετικά και με τα δεδομένα προβλήματα και τις αγκυλώσεις στο χώρο αυτόν θα υπάρξουν και data shortages και μικρότερες ταχύτητες πλοήγησης και dropped calls. Μεγάλο θέμα, να δούμε τι θα γίνει.
2) Το σύνδρομο της κουτσής Μαρίας. Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τα ΙΚΕΑ εδώ. Επειδή πλέον το έχουν πάρα πολύ αυτό το τηλέφωνο χάνεις λίγο την αίσθηση ότι ανήκεις σε μια κοινότητα ψαγμένων τύπων που έχουν κάτι ξεχωριστό στα χέρια τους. Νομοτελειακά πολύ power users ενοχλούνται από το γεγονός ότι το IPhone Πλέον είναι for the masses και θα αλλάξουν συσκευή

Παιδιά περιμένω τις γνώμες σας για να κάνουμε διάλογο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rogerw3

rogerw3

    iPH User

  • 123 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2010 - 10:51

Απλά για να αλλάξει κάποιος Iphone εξαιτίας της ''κουτσής Μαρίας'', θα πρέπει

ή να βγει ενα ανταγωνιστικό προϊόν καλύτερο απο το iphone (που προς το παρόν και μετά και απο αυτά που διάβασα, δεν παίζει τετοιο ενδεχόμενο)

ή να βγει βελτιωμένο Iphone (νεο μοντέλο πχ 4G) που η ήδη κατέχουσα κουτση Μαρία δεν θα μει στον κόπο να το αγοράσει.

#3   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 428 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 11:11

Ο τίτλος να αλλάξει σε «Ο αντίκτυπος ~»

#4   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 07/01/2010 - 12:11

Προβλέψεις 2010:

Η "κουτσή Μαρία" θα παραμείνει με το iPhone 3GS (θα πέσουν και οι τιμές τους αργότερα με την ανακοίνωση του 4G ενώ πιθανότατα θα καταργηθεί το iPhone 3G και στην θέση του θα διατίθεται το iPhone 3G 8GB)

Οι trendy θα παραμείνουν με το iPhone 3GS ή την κάθε παντόφλα που βγάζουν οι υπόλοιπες εταιρείες με 12Mp camera. Αργότερα - στα επόμενα Χριστόυγεννα - θα πάρουν και αυτοί το iPhone 4Gen

Οι ψαγμένοι θα περιμένουν το iPhone 4Gen υπομονετικά...

Offtopic

Ο τίτλος να αλλάξει σε «Ο αντίκτυπος ~»


ο αντίκτυπος ή το αντίκτυπο;
Behind the Scenes...

#5   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 12:34

Προσωπικα δεν με πειραζει αν εχει iphone και αυτη η Μαρια που λετε :P χεχε!!!

Αυτο σημαινει πως ο καθενας μας βρισκει κατι στη συσκευη αυτη! Αν ανοιξουμε ενα τοπικ με τιτλο: τι βρισκετε στο iphone σας θα ακουσεις πολλες διαφορετικες αποψεις! Αλλος λεει πως ειναι πρωτα ipod, μετα τηλεφωνο και τελος συσκευη internet! Αλλος λεει πως ειναι υπολογιστης που παιρνει και τηλεφωνο!

Τελικα καταλαβαινουμε πως ειναι μια συσκευη τοσο προσωπικη οσο και ο υπολογιστης μας στο σπιτι! Και ειναι λογικο! Με τοσες εφαρμογες να το στηριζουν, ο καθενας το στηνει οπως θελει! Πχ εγω δεν ακουω μουσικη με το ipod αλλα με το ifile και αυτο γιατι για να παιξει το ipod πρεπει να του περασω μουσικη με itunes αρα και να εχω το pc διπλα μου! Αν μου στειλουν ομως ενα τραγουδι δεν μπορω να το προσθεσω στο ipod! Βρηκα την εναλλακτικη λοιπον!

Αρα ολα ειναι σχετικα! Δεν με πειραζει καθολου να το εχουν οοοοοοοολοι! Ξερω πως εγω κανω την δουλεια μου χωρις προβληματα ετσι οπως το εχω στησει!

#6   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/01/2010 - 12:57

χεχε ήξερα ότι το κουτσή Μαρία ήταν catchy και θα έπαιρνε όλη την προσοχή :D . Πάντως σαν επιχείρημα είναι valid για κάποια μερίδα χρηστών.

Πάντως η Apple έβαλε ένα μεγάλο λιθαράκι ώστε όλα τα κινητά να γίνουν smartphone στα επόμενα χρόνια. Κοιτάτε τη κάνει η Voda Με το 360.

Τώρα για το ότι η μεγάλη μάζα θα μένει ένα μοντέλο πίσω δεν είμαι τόσο σίγουρος. Η ίδια η Apple βρέθηκε προ εκπλήξεως στην Αμερικανική αγορά διότι σε μια οικονομία σε κρίση περίμενε να ξεστοκάρει με το iPhone 3G, αντίθετα η μεγάλη μερίδα των αγοραστών πήρε το 3GS. Το ίδιο πιστεύω ότι θα γίνει με το 4G. Ο Έλληνας δίνει 300 - 400 + επιδότηση για μια μπακατέλα, δεν θα τα δώσει για το iphone 4G???

Πάντως στα θετικά να βάλω και την άμεση βελτίωση του ανταγωνισμού (που πιάστηκε κυριολεκτικά στον ύπνο) πιστεύοντας ότι σε λίγα χρόνια θα έχεις να διαλέξεις από πολλές και ποιοτικές εναλλακτικές στο iPhone! (όχι ακόμα βέβαια)

#7   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 07/01/2010 - 13:39

Εγώ, όποιο 15χρονο μου λεει θα παρει το iPhone, του λέω τι καμερα έχει, κλειστά bluetooth, και σα καλά ποζέρια που ναι όλα τους, δε το παίρνουν και, είτε καταλήγουν με κάποιο SE, είτε κάποιο κινέζικο, σε ελάχιστες περιπτώσεις, αλλά τώρα πιστεύω όλοι θα αγοράζουν κινέζικα iPhone.
Επειδή δε θέλω να είμαι σα τους άλλους :P

#8   kuku

kuku

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 24/01/2010 - 05:12

Απλά για να αλλάξει κάποιος Iphone εξαιτίας της ''κουτσής Μαρίας'', θα πρέπει

ή να βγει ενα ανταγωνιστικό προϊόν καλύτερο απο το iphone (που προς το παρόν και μετά και απο αυτά που διάβασα, δεν παίζει τετοιο ενδεχόμενο)

ή να βγει βελτιωμένο Iphone (νεο μοντέλο πχ 4G) που η ήδη κατέχουσα κουτση Μαρία δεν θα μει στον κόπο να το αγοράσει.


To ανταγωνιστικο προιον που ψαχνεις ειναι το Nexus One κατα την αποψη μου.. :rolleyes:

#9   xilaren

xilaren

    iPH Member

  • 337 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2010 - 05:49

Ούτε αρσενικό (ο αντίκτυπος), ούτε ουδέτερο (το αντίκτυπο)... Για να μη προβληματιζόμαστε και για να είμαστε όοολοι ικανοποιημένοι, ας δημιουργήσουμε το θηλυκό του: Η αντικτύπηση!!! :P

xilaren

#10   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2010 - 08:13

To ανταγωνιστικο προιον που ψαχνεις ειναι το Nexus One κατα την αποψη μου.. :rolleyes:

Η δική μου άποψη είναι, μετά από αρκετή έρευνα, πως είναι μια καλή συσκευη αλλά μετά το iPhone , το λειτουργικό θέλει πολλές βελτιώσεις ακόμη .. Για να γίνει σταθερό .. Και να ξεπεράσει το os. Θα συμφωνήσω μόνο ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά .. Πως προχωρά μπροστά.. Αλλά αυτό αναγκάζει την apple να σκεφτεί πολύ .. Τι θα βγάλει στην αγορά next iPhone ...

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 24/01/2010 - 08:14


#11   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2010 - 21:35

Συμφωνώ εν μέρη με το αρχικό ποστ. Αυτό που αντιλαμβάνομαι όμως είναι ότι ένα ποσοστό 50% των κατόχων iphone (σύνδρομο κουτσής Μαρίας) δεν ξέρουν καν να το χρησιμοποιούν. Οπόταν προσωπικά τους αφαιρώ απο το γενικότερο σύνολο κατόχων iphone για να μην νοιώθω όπως ο φίλος στο αρχικό μήνυμα.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες