Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ενδοιασμοί για αγορά Macbook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
98 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 16/10/2014 - 15:47

Καλησπέρα, Παίδες επειδή είμαι σε φάση αγοράς laptop και σαν εναλλακτική έχω τα macbook pro 15’’ θα ήθελα όποιος μπορεί να μου λύσει κάποιες απορίες. Καταρχήν να πω ότι χρειάζομαι ένα δυνατό σε χαρακτηριστικά και ποιότητα laptop, έτσι ώστε να αντικαταστήσει σιγά σιγά το pc μου που αρχίζει να δείχνει τα χρόνια του πια. Η λογική μου είναι ότι πρέπει να βρω κάτι από 15.6’’ minimum μέχρι 17.3’’ maximum με καλή ανάλυση, i7 επεξεργαστή και μία gpu καλή, το οποίο όμως θα τρέχει windows. θα αντέξει στο χρόνο αλλά να μην δώσω ένα σκασμό λεφτά και να μου σπάει τα νεύρα με τις «ιδιοτροπίες» που μπορεί να έχει ένα macbook. Eπειδή δεν είχα ποτέ στενή επαφή με τέτοια μηχανήματα θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας.

 

 To ερωτήματα μου είναι

 

1.Mε ένα macbook pro θα μπορώ να τρέχω απροβλημάτιστα και τα windows ακόμα και «σπασμένα»;

2.Θα μπορώ να εγκαθιστώ απροβλημάτιστα «σπασμένα» προγράμματα στο windows και OS λειτουργικό;

3.Θα μπορώ να συνδέω με επιτυχία περιφεριακά σαν αυτό το gamepad για να παίζω παιχνίδια;

4.O SSD μετά από τι χρήση (επανεγγραφές) είναι για πέταμα;

 

Τέλος να πω ότι η χρήση του θα είναι ως επί το πλείστον για browsing,  προγράμματα και παιχνίδια.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 16/10/2014 - 15:56


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/10/2014 - 15:54

Αρχικά, για ρίξε μια ματιά στο άρθρο


vires acquirit eundo


#3   madtracker

madtracker

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2014 - 15:56

σε ολα ναι! περα ομως απο το design..με τα μισα, ισως και στο 1/3 περνεις αξιοπρεπεστατο με τα ιδια χαρακτηριστιικα windows laptop.

#4   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 16/10/2014 - 16:27

σε ολα ναι! περα ομως απο το design..με τα μισα, ισως και στο 1/3 περνεις αξιοπρεπεστατο με τα ιδια χαρακτηριστιικα windows laptop.

 

Ισχύει αλλά θα ζεις με το άγχος πότε και αν καεί η μητρική. Εκτός αν πας σε μάρκες όπως Lenovo και asus που πλησιάζουν την apple σε κόστος.

Παράδειγμα ο Lenovo που κοιτάω και χωρίς SSD.


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 16/10/2014 - 16:30


#5   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 16/10/2014 - 16:38

Αρχικά, για ρίξε μια ματιά στο άρθρο

Προσπάθησα να το γράψω κάπως κομψά αν ενοχλεί ας σβηστεί, cool κανένα πρόβλημα.


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 16/10/2014 - 16:40


#6   madtracker

madtracker

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2014 - 16:51

σε h/w μην φανταστεις οτι φοραει κατι ιδιαιτερο σαν αξιοπιστια! πανω κατω τα ιδια πραγματα ειναι! με την διαφορα παρε μια 5ετης εγγυηση και καθαρισες

#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/10/2014 - 16:53

Αν είναι πάντως να πάρεις MacBook για να βάλεις μετά Windows, τότε τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις.

 

Πάρε ένα Windows PC με το 1/3 της τιμής του MacBook και τέλος.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/10/2014 - 17:03

Αν είναι πάντως να πάρεις MacBook για να βάλεις μετά Windows, τότε τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις.

 

Πάρε ένα Windows PC με το 1/3 της τιμής του MacBook και τέλος.

και πραγματικα δεν βρισκω τον λογο να παει καποιος σε αγορα macbook και να περασει windows.....

 

οποτε θα συμφωνησω και εγω με τον νικο οτι με το 1/3 αγοραζεις ενα windows pc και καθαρισες



#9   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/10/2014 - 17:04

Θα συμφωνήσω με τον nikosgnr.Ο λόγος που τα mac γενικότερα κοστίζουν ποιο ακριβά δεν είναι μόνο τα υλικά κατασκευής,αλλά και το λογισμικό(OS Mavericks και σε λίγο OS Yosemite) το οποίο καθιστά ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις εργασίες σου(από απλό σερφάρισμα στο δίκτυο μέχρι το ποιο σύνθετο multitasking) ένα πολύ απλό παιχνίδι.Ταχύτερα,ποιο απλά και ποιο αποτελεσματικά,χωρίς τις ανόητες καθυστερήσεις και επανεκκινήσεις που διακατέχουν τα windows και το σπουδαιότερο,χωρίς να χρειάζεσαι βαριά αντιβιοτικά προγράμματα.Αν λοιπόν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ξανά windows τότε δες καλύτερα κάτι άλλο και απέφυγε τον κόσμο των Mac.



#10   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 16/10/2014 - 17:28

Αν είναι πάντως να πάρεις MacBook για να βάλεις μετά Windows, τότε τσάμπα τα λεφτά που θα δώσεις.

 

Πάρε ένα Windows PC με το 1/3 της τιμής του MacBook και τέλος.

 

και πραγματικα δεν βρισκω τον λογο να παει καποιος σε αγορα macbook και να περασει windows.....

 

οποτε θα συμφωνησω και εγω με τον νικο οτι με το 1/3 αγοραζεις ενα windows pc και καθαρισες

 

Θα συμφωνήσω με τον nikosgnr.Ο λόγος που τα mac γενικότερα κοστίζουν ποιο ακριβά δεν είναι μόνο τα υλικά κατασκευής,αλλά και το λογισμικό(OS Mavericks και σε λίγο OS Yosemite) το οποίο καθιστά ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ τις εργασίες σου(από απλό σερφάρισμα στο δίκτυο μέχρι το ποιο σύνθετο multitasking) ένα πολύ απλό παιχνίδι.Ταχύτερα,ποιο απλά και ποιο αποτελεσματικά,χωρίς τις ανόητες καθυστερήσεις και επανεκκινήσεις που διακατέχουν τα windows και το σπουδαιότερο,χωρίς να χρειάζεσαι βαριά αντιβιοτικά προγράμματα.Αν λοιπόν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ξανά windows τότε δες καλύτερα κάτι άλλο και απέφυγε τον κόσμο των Mac.

 

Παιδιά η λογική μου που μπορεί να είναι λανθασμένη, είναι ότι προφανώς σαν κύριο περιβάλλον θα έχω τα OS απλά για κάποια προγράμματα που είναι πανάκριβα και τουλάχιστον δεν ξέρω αν είναι εύκολο να τα βρεις και να τα βάλεις free στα OS θα τα τρέχω σε windows.... λέω κάτι λάθος και αν ναι τι;


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 16/10/2014 - 17:29


#11   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/10/2014 - 17:29

Δεν αξίζει φίλε να δώσεις ένα σκασμό χρήματα για macbook και να έχεις παραθύρια... Εκτός αν θες ποζεριά με το φωτιζόμενο μήλο. Από κει και πέρα, υπάρχουν άλλα μηχανήματα που σου κάνουν τη δουλειά καλύτερα και πιο φθηνά.



#12   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 16/10/2014 - 17:42

Δεν αξίζει φίλε να δώσεις ένα σκασμό χρήματα για macbook και να έχεις παραθύρια... Εκτός αν θες ποζεριά με το φωτιζόμενο μήλο. Από κει και πέρα, υπάρχουν άλλα μηχανήματα που σου κάνουν τη δουλειά καλύτερα και πιο φθηνά.

 

Δεν μπαίνει θέμα ποζεριάς  εξάλλου πιο σταιλάδικο θεωρώ ένα razer blade ή ένα msi gs70 από ένα macbook. To θέμα είναι o συνδυασμός σταθερού λειτουργικού με το ποιοτικό h/w που με κάνει να σκέφτομαι σαν εναλλακτική macbook. Απλά θέλω να συνδυάζω όποτε χρειάζεται το ανοιχτό λειτουργικό των windows και δεν ξέρω κατά πόσο γίνετε και βολεύει γιαυτό ρωτάω...


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 16/10/2014 - 17:43


#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 16/10/2014 - 17:43

Παιδιά η λογική μου που μπορεί να είναι λανθασμένη, είναι ότι προφανώς σαν κύριο περιβάλλον θα έχω τα OS απλά για κάποια προγράμματα που είναι πανάκριβα και τουλάχιστον δεν ξέρω αν είναι εύκολο να τα βρεις και να τα βάλεις free στα OS θα τα τρέχω σε windows.... λέω κάτι λάθος και αν ναι τι;

Κακά τα ψέματα, ο βασικός λόγος μετάβασης είναι το ίδιο το OS.

 

Mπορείς φυσικά να έχεις παράλληλα Windows με Bootcamp, αν όμως είναι να τα έχεις ως βασικό λειτουργικό, γνώμη μου μην το κάνεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/10/2014 - 17:53

Δεν μπαίνει θέμα ποζεριάς  εξάλλου πιο σταιλάδικο θεωρώ ένα razer blade ή ένα msi gs70 από ένα macbook. To θέμα είναι o συνδυασμός σταθερού λειτουργικού με το ποιοτικό h/w που με κάνει να σκέφτομαι σαν εναλλακτική macbook. Απλά θέλω να συνδυάζω όποτε χρειάζεται το ανοιχτό λειτουργικό των windows και δεν ξέρω κατά πόσο γίνετε και βολεύει γιαυτό ρωτάω...

Γίνεται. Αλλά όταν συνηθίσεις το osx μάλλον δε θα επιστρέψεις...



#15   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 16/10/2014 - 18:03

Κακά τα ψέματα, ο βασικός λόγος μετάβασης είναι το ίδιο το OS.

 

Mπορείς φυσικά να έχεις παράλληλα Windows με Bootcamp, αν όμως είναι να τα έχεις ως βασικό λειτουργικό, γνώμη μου μην το κάνεις.

 

Δε ξέρω τι να πω δεν έχω εμπειρία από ΟS. Αλλά από ios (iPhone,iPad) εν σύγκρισή με high end android συσκευές φίλων που τζολέβω δεν βλέπω και τεράστια διαφορά στη σταθερότητα. Ξέρω χιλιοειπωμένο θέμα ο καθένας έχει από μια άποψη αλλά αυτό πιστεύω... Γιαυτό με ψήνει η ιδέα του macbook γιατί θα έχω 2 διαφορετικά λειτουργικά σε 1 και θα μπορώ να επιλέγω ανάλογα τη περίπτωση.


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 16/10/2014 - 18:05


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες