Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ενδοιασμοί για αγορά Macbook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
98 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/03/2015 - 13:26

Και από skroutz να το πάρεις, θα συμψηφιστεί με τον ΦΠΑ των εσόδων σου. Απλά στην περίπτωση αυτή τον καταβάλλεις κατά την αγορά. Στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα.
Επίσης, γλιτώνεις τη διαδικασία με εφορία και προμηθευτή.

Διαδικασία με τον προμηθευτή δεν υπάρχει καμία, απλά του δίνεις τον ΑΦΜ και αυτός ελέγχει ηλεκτρονικά αν είναι "ανοιχτός" για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Στην εφορία κάνεις απλά μια δήλωση, διαδικασία που κρατάει 5 λεπτά.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 06/03/2015 - 16:35

Διαδικασία με τον προμηθευτή δεν υπάρχει καμία, απλά του δίνεις τον ΑΦΜ και αυτός ελέγχει ηλεκτρονικά αν είναι "ανοιχτός" για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Σύμφωνοι, έτσι γίνεται. Εφόσον έχεις δηλώσει άσκηση ενδοκοινοτικών συναλλαγών, η διασταύρωση γίνεται ηλεκτρονικά. Αλλά παρακάτω από αυτά που διάβασα,υπάρχει διαδικασία για να πιστωθείς τον ΦΠΑ στο λογαριασμό σου. Μικρή-μεγάλη, δεν έχει σημασία, αλλά υπάρχει. Αν την τρέξει άλλος, τότε πάσο. :)

 

Τους έστειλα mail και αυτή είναι η απάντηση

Dear customer, 

 thank you for your E-Mail.
If you are a private customer and have any goods from us delivered within Germany but want to

export the products to your country of citizenship, we will certainly transfer the sales tax (19%)
back to you. However, the following prerequisites must be met:
The export must take place within three months after the purchase (date of the invoice).
The export must be verified by a customs office. Therefore you have the customs office stamp the
original invoice as well as the certificate of export (see below). Both original documents must be
sent back to Cyberport GmbH, Buchhaltung, Postfach 10 11 41, D-01081 Dresden, Germany. Furthermore,
please include the details of your bank account to enable the transfer of the money.

The necessary form (certificate of export) can be found here:
http://www.cyberport...tml?DOCID=22669

A handling fee of 2 per cent of the net value of the invoice will be directly deducted from the
reimbursement.
> For further queries we place our services at your disposal.

 

 

Στην εφορία κάνεις απλά μια δήλωση, διαδικασία που κρατάει 5 λεπτά.

Συμπληρώνεις έντυπο μεταβολής και με την ταυτότητα σου, πας στο μητρώο. Η διαδικασία καταχώρησης είναι λιγότερο από 5 λεπτά, υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα πετύχεις ουρά. Οπότε διαλεξε σοφά τη μέρα που θα πας. ;)


Τελευταία επεξεργασία από: Stratos441, 06/03/2015 - 16:36


#93   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2015 - 18:05

Σε προηγούμενο post μου είχα κάνει τη σύγκριση, όπου προκύπτει ότι η αξία του μηχανήματος

προ ΦΠΑ στην Γερμανία είναι κατά € 57 μικρότερη από αυτήν ενός σκρουτζομάγαζου.

 

Skroutz, 1.191 + 274 (23%) ΦΠΑ = 1.465.

Γερμανία, 1.134 + 215 (19%) ΦΠΑ = 1.349.

 

Αν λοιπόν υπολογίσουμε ότι ο Γερμανός χρεώνει 2% έξοδα επί της καθαρής αξίας του μηχανήματος

για διεκπεραίωση της επιστροφής του ΦΠΑ, δηλαδή € 23, η διαφορά πέφτει στα € 34.

 

Αν δε υπολογίσουμε και το χάσιμο χρόνου στην Εφορία μας, διερωτώμαι αξίζει τελικά αυτή η ιστορία ;.


vires acquirit eundo


#94   SYC

SYC

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:syc21

Δημοσίευση 06/03/2015 - 18:52

Ειλικρινά απορώ που βρίσκεις την όρεξη να εξηγήσεις με τόσες λεπτομέρειες την διαδικασία ώστε να αντιληφθούν και οι πλέον αδαείς ποσό ανόητο ειναι να ψάχνεις την αγορά ενός προϊόντος με απαλλαγή Φ.Π.Α. Λόγω ενδοκοινοτικής συναλλαγής.
Το θέμα το παρακολούθησα επίτηδες για να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει η ξεροκεφαλιά και η ασχετοσύνη.
Ομως δεν την πάλευα να καθίσω να εξηγήσω τόσο αναλυτικά ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ αυτή η συναλλαγή.
Μπράβο σου πάντως, είσαι ένας άξιος σχολιαστής.

#95   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/03/2015 - 19:04

[quote name="Stratos441" post="1690314" timestamp="1425652546"]Σύμφωνοι, έτσι γίνεται. Εφόσον έχεις δηλώσει άσκηση ενδοκοινοτικών συναλλαγών, η διασταύρωση γίνεται ηλεκτρονικά. Αλλά παρακάτω από αυτά που διάβασα,υπάρχει διαδικασία για να πιστωθείς τον ΦΠΑ στο λογαριασμό σου. Μικρή-μεγάλη, δεν έχει σημασία, αλλά υπάρχει. Αν την τρέξει άλλος, τότε πάσο. :)
Δεν κατάλαβες καλά, αυτή διαδικασία γίνεται αν το παραλάβεις μόνος σου απο την Γερμανία. Πρέπει μετά να αποδείξεις την εξαγωγή.
Στο δικό μου και άλλο ένα ενός φίλου που πήρα απο το emac και μου το έστειλαν δεν έκανα καμία τέτοια διαδικασία, μόνο την δήλωση στην εφορία έκανα

#96   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/03/2015 - 19:19

Ειλικρινά απορώ που βρίσκεις την όρεξη να εξηγήσεις με τόσες λεπτομέρειες την διαδικασία ώστε να αντιληφθούν και οι πλέον αδαείς ποσό ανόητο ειναι να ψάχνεις την αγορά ενός προϊόντος με απαλλαγή Φ.Π.Α. Λόγω ενδοκοινοτικής συναλλαγής.
Το θέμα το παρακολούθησα επίτηδες για να δω μέχρι που μπορεί να φτάσει η ξεροκεφαλιά και η ασχετοσύνη.
Ομως δεν την πάλευα να καθίσω να εξηγήσω τόσο αναλυτικά ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ αυτή η συναλλαγή.
Μπράβο σου πάντως, είσαι ένας άξιος σχολιαστής.

Φίλε μου πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τη συλλογιστική σου.
Ξέχνα το παραπάνω email που παρέθεσα και άκου την δική μου περίπτωση: όντας συνέταιρος (με μικρό ποσοστό) σε ένα μαγαζί χρησιμοποίηςα τον ΑΦΜ αυτού του μαγαζιού και έβγαλα ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ (θα μπορούσε να μην είμαι συμμέτοχος σε καμία επιχείρηση και απλά να με εξυπηρετούσε κάποιος φίλος με επαγγελματικό ΑΦΜ) 1.400€ και αγόρασα ένα προϊόν που στην Ελλάδα (όχι σκρουτζομάγαζα) κόστιζε 2.168 €.
Το μόνο χρόνο που σπατάλησα ήταν 3 λεπτά να κάνω την δήλωση στην εφορία. ΔΕΝ σφράγισα κανένα τιμολόγιο, ΔΕΝ υπήρξε κανένα 2%.
Πες μου λοιπόν αν είμαι χαμένος ή κερδισμένος.

#97   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/03/2015 - 19:26

Φίλε georgeol, σε χθεσινό post σου αναφέρεις συγκεκριμένα : 

 

Μιλάμε για επαγγελματικό ΑΦΜ, έχω ήδη κάνει μια αγορά χωρίς ΦΠΑ (MBP από Γερμανία). Αυτό το site έχει πού καλές τιμές αλλά δε μπορώ να καταλάβω την διαδικασία. Το παραγγέλνω ηλεκτρονικά και το παραλαμβάνω από κάποιο από τα καταστήματα? Το λέω αυτό γιατί την Τρίτη θα είμαι Βερολίνο

 

Βάσει αυτού λοιπόν εξελίχθηκε η συζήτηση. 


vires acquirit eundo


#98   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/03/2015 - 19:42

Φίλε georgeol, σε χθεσινό post σου αναφέρεις συγκεκριμένα :

Μιλάμε για επαγγελματικό ΑΦΜ, έχω ήδη κάνει μια αγορά χωρίς ΦΠΑ (MBP από Γερμανία). Αυτό το site έχει πού καλές τιμές αλλά δε μπορώ να καταλάβω την διαδικασία. Το παραγγέλνω ηλεκτρονικά και το παραλαμβάνω από κάποιο από τα καταστήματα? Το λέω αυτό γιατί την Τρίτη θα είμαι Βερολίνο

Βάσει αυτού λοιπόν εξελίχθηκε η συζήτηση.

Γι αυτό ακριβώς εγκατέλειψα την ιδέα να το παραλάβω μόνος μου από Βερολίνο (βασικά δε μιλάμε για μένα αλλά για έναν φίλο που θέλει να αγοράσει Mac και έχει επαγγελματικό ΑΦΜ και το ψάξαμε επειδή θα είναι Βερολίνο την άλλη εβδομάδα) και θα το,παραγγείλουμε απο e-mac το οποίο δεν χρεώνει ούτε μεταφορικά.
Φαντάζομαι οτι και από το άλλο site αν τους ζητούσαμε να το στείλουν Ελλάδα (άρα εξαγωγή) θα υπήρχε ΜΟΝΟ η διαδικασία της δήλωσης στην εφορία, αλλά αυτοί χρεώνουν 50€ μεταφορικά

#99   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 06/03/2015 - 20:48

Φίλε georgeol, σε χθεσινό post σου αναφέρεις συγκεκριμένα : 

 

Μιλάμε για επαγγελματικό ΑΦΜ, έχω ήδη κάνει μια αγορά χωρίς ΦΠΑ (MBP από Γερμανία). Αυτό το site έχει πού καλές τιμές αλλά δε μπορώ να καταλάβω την διαδικασία. Το παραγγέλνω ηλεκτρονικά και το παραλαμβάνω από κάποιο από τα καταστήματα? Το λέω αυτό γιατί την Τρίτη θα είμαι Βερολίνο

 

Βάσει αυτού λοιπόν εξελίχθηκε η συζήτηση. 

Κι εγώ αυτό κατάλαβα. :)

Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν τα βάλεις κάτω αναλυτικά, η διαφορά δεν είναι και τόσο μεγάλη από το να το πάρεις από Skroutz. Εκτός αν βρεις φυσικά καμιά πολύ καλή προσφορά.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες