Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Χρωστούμενα σε εταιρια κινητής.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   TherDimitris1990

TherDimitris1990

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/02/2015 - 06:58

Καλησπερα, θα θελα να κανω μια ερωτηση!

Εχω ενα χρέος σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας 537 ευρω ( με την επιδότηση μεσα) . Μεχρι σεπτεμβρη ειχα δουλεια πλήρωνα κανονικα μετα λογο οτι δεν εχω δουλεια ζήτησα να κοψω το κινητο και ολο το ποσο σε δόσεις των 50€ να το πληρωσω καθε μηνα μπαμ μπαμ να εξόφληση! Η εταιρεία ήθελε να δωσω 3 δόσεις των 145+ ευρω πραγμα που εγω δεν μπορω να το δωσω! Τους το εξηγησα με ωραιο τροπο και δεν καταλαβαίνουν! Πρακτικα αν εγω πληρώνω (που ηδη δινω ) 50+ ευρω τον μηνα μπορουν να μ κανουν τίποτα ?! Δεν ειναι οτι δεν θελω απλα αδυνατώ.....!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Hlias21

Hlias21

    iPH User

  • 105 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/02/2015 - 08:37

Δίνε τους 50E το μήνα.δεν μπορούν να σου κάνουν τπτ.
Ακόμα και δικαστικώς να πάνε,ΕΣΥ θα έχεις ξοφλήσει ήδη, άσε που αν δεν έχεις εξοφλήσει στο δικαστήριο θα δείξεις ότι βάζεις όσα μπορείς όποτε είναι υπέρ σου.

#3   mpoukadoros

mpoukadoros

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2015 - 08:37

Κοιτα εσυ μπορει να πληρωνεις καθε μηνα οσα μπορεις!!!!καποια στιγμη μπορει να σε παρουν απο κανα δικηγορικο γραφειο να σου πουν και καλα χρωστατε!!! Εε πεστους οτι εγω τοσα μπορω να πληρωνω καθε μηνα και αμα τους αρεσει!!!

#4   TherDimitris1990

TherDimitris1990

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/02/2015 - 13:56

Να ρωτησω κατι!? γιατι μπαινουν συην λογική αυτη αφου τους λεω ξερω γω ! Παιδια θελω να σας πληρωσω αλλα δεν εχω τα χρηματα!!! Γι αυτο θα σας βάζω όσα πιο πολλα μπορω τον μηνα! Και πραγματικα θελω γιατι δεν εχω προβλημα απλα οταν δεν πληρωνομαι πως γα τους πληρωσω!!!εντομεταξυ εχω σταματησει να σηκώνω τηλέφωνα!!! Δηλαδή ενταξει αυτα δεν υπαρχουν ....!

#5   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/02/2015 - 14:09

Είναι εν μέρη λογικό από την πλευρά της εταιρείας να κρατάει αυτή τη στάση.

 

Εσύ όντως δεν έχεις. Ξέρεις όμως και πόσοι μπορεί να την φεσώνουν ενώ έχουν?

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίσεις να βάζεις ΟΣΑ εσύ μπορείς κάθε μήνα.

 

Έτσι ναι μεν θα βάζεις λιγότερα, αλλά θα μπορείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι τζαμπατζής αλλά απλά ζορίζεσαι και ότι θα αποπληρώσεις το χρέος κανονικά.

 

Άλλωστε τα 540 που είπες σε δόσεις των 140 είναι λιγότερο από 4 δόσεις.

 

Αν εσύ βάζεις 50 το μήνα είναι 10-11 δόσεις. Δικαστικά να σε πάνε δύσκολα, απλά θα βάλουν κανένα δικηγόρο να σε πάρει.

 

Πες του ότι μέχρι να πάει η υπόθεση στα δικαστήρια θα έχεις ξεπληρώσει οπότε τζάμπα κόπος.



#6   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 06/02/2015 - 14:12

μην πληρωσεις τιποτα εχω περιπου το ιδιο χρεος στην wind και στην vodafone και δεν μου εχουν κανει τιποτα στελνουν βλακιες για να τρομαξουν τον κοσμο μετα απο τρια χρονια εχω μπει στην μαυρη λιστα αυτον τον εταιρειον και δεν μπορω να κανω συνδεση αλλα λιγο με νοιαζει ειμαι στην cosmote τωρα κι ολα καλα!!!δεν πανε δικαστικα για τετοια ποσα εξαλλου ολες η εταιριες δεν ειναι καθαρες!!το ιδιο προβλημα εχω τωρα με την μητερα μου ειναι τυφλη και την χρεωσαν 600 ευρο ιντερνετ ας παμε δικαστικος εαν εχουν τα κοτσια και χρεωνουν μια τυφλη και θα γελασει κι ο καθε πικραμενος
Rafael Nadal

#7   TherDimitris1990

TherDimitris1990

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/02/2015 - 14:21

Αφου τους ειπα " παιδια εγω μεχρι και πριν 2 μήνες καλο πλήρωνα ....." Και μ λενε το βλεπουμε !!! Τρελα λεω!!!η σωστη εταιρια σε τέτοιες φάσεις φαινετε... Πχ κόσμοτε μ ειχε πει! Κυριε θεριανε κανενα θεμα
Απλα καθε μηνα βάλτε ενα ποσο !

#8   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 06/02/2015 - 14:23

Σου λέω μην ακούς τόσο τι σου λένε.

 

Κατά πάσα πιθανότητα αν βλέπουν μία συνεχή ροή ποσών κάθε μήνα δε θα ασχοληθούν και πολύ.



#9   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 06/02/2015 - 14:59

καλα τωρα δεν θα κατσουμε να κρινουμε την καθε εταιρεια εαν ειναι καλη κακη ολες στο ιδιο τσουβαλι της βαζω εγω για παρα πολλους λογους!!!τωρα εγω δεν λεω στον φιλο μας τι να κανει απλα αναφερω τι εχει συμβει σε εμενα κι εχει περασει απο τοτε παρα πολυς καιρος χωρις να μου κανουν τιποτα!!!ο καθενας κανει αυτο που πιστευει καλυτερο γι αυτον
Rafael Nadal

#10   akarthis

akarthis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:akarthis

Δημοσίευση 06/02/2015 - 18:31

Απο την εμπειρια μου με συνεργασια της εταιρειας που εργαζομαι με νομικη εταιρεια ξερω τα εξης:  πανω απο 350 ευρω αποδεδειγμενο χρεος(συμβολαιο, σφραγιδες, υπογραφες) πανε κατευθειαν σε εκδοση διαταγη πληρωμης, που σημαινει οτι "μαυριζεσαι" αν δε πληρωσεις. Τη διαταγη πληρωμης την αντιμετωπιζεις με δικο σου δικηγορο, εντος λιγων ημερων(καλο ειναι να πληρωσεις)

 

Μεχρι 350 ευρω, δεν αξιζει η εκδοση διαταγης πληρωμης και ο μονος τροπος εισπραξης του χρεους ειναι να του σπασεις τα balls στα τηλεφωνα(αυτο ακριβως μου ειπαν).

 

Σε καθε περιπτωση που ο οφειλετης δειχνει διαθεση να αποπληρωσει οπως μπορει, το αποδεχεσαι και απλα εισπραττεις.

 

Αυτα ειναι οτι μου ειπαν δικηγοροι και δεν ειμαι ο διος νομικος(σε περιπτωση λαθους ας με διορθωσουν νομικοι αναγνωστες)



#11   TherDimitris1990

TherDimitris1990

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/02/2015 - 18:37

Εγω δεν τους ειπα δεν σας πληρώνω. Τους ειπα παιδια επειδη αντιμετωπίζω οικονομικό προβλημα θα φροντίσω καθε μηνα να βάζω 50+ ευρω να αποπληρωθεί το χρέος μ ! Ενταξει δεν θα βγάλω και καρκίνο για την βονταφον δλδ ημαρτον

#12   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 06/02/2015 - 21:55

Αχαχα voda και εσύ ; Σε φίλο μου που ήταν εξωτερικό (σε εμένα διακοπές) και χωρίς sim επειδή μόλις ήρθε πήρε βουλγαρική τον χρέωσαν κάτι μηνύματα και κάτι αλλά τρέλα ενώ δεν υπήρχε sim στο κινητό αχαχα ε τους πήρε τους εκραξε και μετά από 3 μήνες εντελώς τυχαία αποδείχτηκε ότι εκεί γίνει λάθος τελικά. Και δεν είχαν γίνει αυτά τα τηλέφωνα και SMS ... Άντε τώρα εσύ πες μου ποσο μας κλέβουν (δεν λέω ότι δεν το κάνουν όλες οι εταιρίες, αλλά ακούω πολλές λαμογιές από voda μεριά περισσότερο)

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#13   TherDimitris1990

TherDimitris1990

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 07/02/2015 - 01:23

Καλα προσωπικα μ φέρανε ενα φουσκωμένο που δεν ειχα κανει αλλα ειπα δεν γαμιετε! Ηθελα απλα να πληρωσω να πανε στο διάολο!!! Εξαλλου επειδη ειμαι φοιτητής εχω οτι εχει ενας στο red 2 με 10 € τον μηνα!!! Δλδ τους κατουραω που θα τους πλήρωνα!!! Τωρα απλα θελω να τους ξεχρέωσε σιγα σιγα - η αν ξανα πανε πλα καλα με δουλεια μπαμ να πανε στο διάολο

#14   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/02/2015 - 10:08

Εφόσον τους πληρώνεις έστω και κάτι λίγο το μήνα δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι, ακόμα και διαταγή πληρωμής να έκαναν ο δικαστής βλέποντας ότι προσπαθείς θα έριχνε άκυρο!

Την έχουν πατήσει ένα κάρο φορές και ξέρουν πλέον.

Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και μου χρωστάνε κάποιοι λεφτά, αν κάποιος που μου χρώσταγε μου έδινε έστω και 5% το μήνα θα έλεγα και ευχαριστώ!!!!

Το θέμα είναι να μην μεγαλώνει το χρέος.



#15   michalisb

michalisb

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/02/2015 - 10:46

Μην τους δώσεις φράγκο, το μόνο που θα κάνουν είναι να σε ζαλίζουν,όταν πάλι εσύ θες να τους πληρώσεις μόλις πέσει το ποσό γύρω στα 50-70€ δεν πρόκειται να σε ξαναενοχλήσουν.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες