Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/02/2015 - 22:07

δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είναι ήδη πιο αξιόπιστα ...

Δεν με στεναχωρείς  γιατί εγώ ήδη αγοράζω μόνο απο skroutz .. :D

Προσωπικά θεωρώ media markt και public είναι από τα πιο αξιόπιστα για να μην λέμε ότι όλα τα ίδια είναι, μια κακή συνήθεια που έχουν πολλοί και λένε αφού το κάνει η πλειονότητα το κάνουν όλοι, όχι δεν είναι όλοι το ίδιο. Για να μην πεταχτεί κανένα ποστ δεν εργάζομαι σε αυτά τα μαγαζιά 


Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 09/02/2015 - 22:16


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   georgiosdam

georgiosdam

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 09/02/2015 - 22:12

Οπλίσου με πολύ υπομονή όμως!! Βλέπω να γίνεσαι μπαλάκι από infoquest κωτσόβολο και τούμπαλιν!! Εύχομαι να βγάλεις άκρη και να πάρεις καινούριο κινητό!!!!

#138   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/02/2015 - 22:17

Οπλίσου με πολύ υπομονή όμως!! Βλέπω να γίνεσαι μπαλάκι από infoquest κωτσόβολο και τούμπαλιν!! Εύχομαι να βγάλεις άκρη και να πάρεις καινούριο κινητό!!!!

Φίλε αφου υπάρχει δικηγόρος , θα του επιστρέψουν ενα ωραιότατο ευρωπαϊκό σφραγισμένο iphone 6..



#139   fotis74

fotis74

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2015 - 22:57

 μπρε φιλε λαρσον εμεις επαε στην κρητη να σου ορκιστουμε στα γαλατα που περιμενουμε αυριο με το κουριερ για τα μωρα μας και που να παθουμε υπνιτση επιπεφυκιτσιδα εν το μαλαξαμεν το κινητο σου επαε.

αν θες μπορεις να κανεις αμπε λαλε για το πραμα σου να δες : https://www.youtube....ho&spfreload=10



#140   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2015 - 23:07

Κάτι που ίσως έχει να κάνει με το ανοιγμα της συσκευής που αναφέρεται και για το οποίο μπορεί να μη φταίει ο πωλητής αλλά κάποιος άλλος.
 
Πολλές φορές, συσκευές εισάγονται από άλλες χώρες των βαλκανίων ώστε να έρθουν πιο φθηνά.
 
Αυτές οι συσκευές πολλές φορές είναι ανακατασκευασμένες και επανασυσκευασμένες και οι καταστηματάρχες δεν το γνωρίζουν.
 
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο Κοτσόβολος να έκανε (κάνει) εισαγωγή από μια χώρα σαν τη Βουλγαρία ώστε να αγοράσει φθηνές συσκευές και να του στέλνουν ανακατασκευασμένες αντί για καινούριες και για αυτό η Apple να βρίσκει τη συσκευή ανοιγμένη!
 
Μην σας παραξενέψει αν όντως έχει συμβεί κάτι τέτοιο.

Εσυ αυτο απο αλλου το διαβασες με τις συσκευες απο βουλγαρια !!!

#141   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/02/2015 - 00:01

Το θεμα ειναι οτι η apple υποστηριζει στη σελιδα της οτι η σειρα του κινητου μου(A1549) ειναι ΜΟΝΟ για την αγορα της βορειου και νοτιου Αμερικης και οτι η αλλη σειρα A1586 ειναι και για Αμερικη και για Ευρωπη. Αυτο και μονο σημαινει οτι καποια τροποποιηση εχει γινει. Ετσι νομιζω εγω

Σωστό.  

Παρακάτω θα τεκμηριώσω το γιατί.

 

Οποιος ξερει ας μου πει παρακαλω καποιο email επισημο της apple εξωτερικου που υπαγεται το apple support το Ελληνικο. Δεν μπορει η apple στην Ελλαδα να ´´νιπτει τας χειρας της´´

Αν και είσαι σε σωστό δρόμο πλέον (δικηγόρος) πάρε και το email από τα κεντρικά της Apple στην Ευρώπη, έτσι για να τους ενημερώσεις τι παίζεται και εδώ στο ελλαδισταν με την αντιπροσωπεία τους.

 

Apple European Headquarters   (Ιρλανδια)

 

Παιδια καλησπερα

Δουλευω κιολας για αυτο αργησα. Δεν εχει θεσπισει ακομα ο Συριζα iphoneαδεια εργασιας :-) Λοιπον .Αρχικα μιλησα με γενικη γραμματεια καταναλωτη. Σε γενικες γραμμες μου ειπαν δεν ειναι παρανομη η παραεισαγωγη χωρις να μπορουν να πουν και για την συγκεκριμενη λογω AT&T, αλλα ειναι παρανομη η ΜΗ γνωστοποιηση της στον αγοραστη. Παντως εκτιμουν οτι θα γινει αντικατασταση απο Κωτσοβολο . Πηγα επισης στην infoquest και πηρα πισω το κινητο. Off the record μου ειπαν οτι εχουν ξαναγινει τετοια περιστατικα με εσωτερικως πειραγμενα iphone και οτι το δικο μου δεν το αναγνωριζε καν το online συστημα service της apple(αυτα για να μαθαινουν μερικοι που λενε οτι τα iphones αποκλειεται να ανοιγονται).Η infoquest μου εδωσε και χαρτι που γραφει οτι η συσκευη ειναι εκτος service λογω παρεμβασης στο εσωτερικο της απο μη εξουσιοδοτημενο προσωπο.Στην αρχη μου ζητουσαν τηλεφωνικως 20 ευρω για τον ελεγχο αλλα αφου πηγα απο εκει και τους ειπα ξανα την ιστορια δεν μου ζητησαν τιποτα. Και τελος πηρε τηλ ο δικηγορος μου τον Κωτσοβολο(δεν ηθελα να παω απο εκει γιατι σιγουρα θα παρεκτρεπομουν)και μιλησε με τον διευθυντη του καταστηματος. Θα εξετασει το ζητημα και θα μας ενημερωσει μεχρι αυριο. Ευχομαι να πει οκ για καινουρια(οχι refurbished) συσκευη γιατι τοτε θα παρεκτραπω πληρως.Για να δουμε

 

... Εδώ λοιπόν να ξαναπάρω την πρώτη παράγραφο που άφησα στην μέση.

 

Είχα παλιά παρόμοιο πρόβλημα με 5αρι US. Μαγαζάτορας επίσημα πούλησε αμερικάνικο σε φίλη μου, για eu/γαλλικό. (μένω Γαλλία).

 

Όταν λοιπόν με το 'καλό' του έτυχε προβληματάκι, (καμένο πίξελ στην κάμερα) ποιος πιστεύτε ότι θα έπρεπε να το φτιάξει, αντικαταστήσει;; 

 

Ο μαγαζάτορας θα πείτε οι μεν, η Αππλ οι δε, η Αππλ σε συνεργασία με τον μαγαζάτορα οι υπόλοιποι. 

 

Έλα όμως που ο ένας έριχνε το μπαλάκι στον άλλον, όπως στην περίπτωση του φίλου μας! 

 

Αφού ανέλαβα προσωπικά την υπόθεση της, έμαθα ότι ναι μεν υπάρχει εγγύηση, αλλα έλα όμως που η Αππλ χωρίζει τα τηλέφωνα της (σε 4 ηπείρους) νομοθετικά!

 

Άλλοι οι νόμοι για τα iPhone's που είναι για Ωκεανία, άλλοι για Κινα, άλλοι για Ευρώπη, και άλλοι για US (N/S).

 

Απλα δλδ αυτό που έγινε ήταν ότι ενώ το τηλέφωνο καλυπτόταν τεχνικά από την διεθνή εγγύηση της Αππλ, παρουσιάστηκε αυτό το μικρό τεχνικό πρόβλημα, που άλλαξε τα πάντα στην εγγύηση.

 

Χάλασε η κάμερα όπως προανάφερα, και αφού λοιπόν δεν είχαν επίσημα εντολή να αλλάξουν την κάμερα στα 5αρια (δεν είχαν ανταλλακτικό κάμερας γενικά) αλλάζαν αυτομάτως όλο το τηλέφωνο. 

 

Κουλ λέω εγώ, και πάω να το αλλάξω με την φίλη μου σε Αππλ στορ κατευθείαν. 

 

Έλα όμως που εκεί μας λένε ότι το τηλ. είναι US, (Verizon) και ναι μεν μπορεί να είναι ξεκλείδωτο επίσημα και ότι άλλο θες, αλλα δυστυχώς στην Ευρώπη (δλδ σε όλα τα Αππλ στορ της) δεν πουλάνε αμερικάνικα, οπότε δεν μπορούν να το αλλάξουν με κανένα άλλο, μιας που δεν μπορούν να το δικαιολογήσουν στο στοκ τους. Βάζοντας δλδ το IMEI θα τους βγάλει αμερικάνικο, και θα τους μπλοκάρει, απορρίψει την αντικατάσταση.

(εδώ το ''δεν το αναγνώριζε καν το online σύστημα service της apple'' )

 

Και η μόνη λύση είναι να δεις με τον πάροχο στην Αμερική, για να σου το αλλάξει! Τρέχα ψάξε το αυγο και κούρευτο δλδ!

 

Για να μην μακρηγορώ, και μετά από αρκετά μειλ και τηλεφωνήματα στα κεντρικά της Αππλ στην Γαλλια, και αφού είχα την τύχη να πέσω και σε έναν Έλληνα υπάλληλο που με προώθησε στο κατάλληλο άτομο (υπεύθυνη πωλήσεων Γαλλίας), και μετά από μερικά 'κλαψουρίσματα΄, με ειδική απόφαση του σελ μάνατζερ Ευρώπης, και με κατ΄ εξαίρεση εντολή, δεχτήκαν, και αυτό είναι προς τιμην τους μιας που δεν είχαν καμια υποχρέωση, να τους στείλω το US τηλ. πίσω, και μόλις το παραλάβουν να μου στείλουν ένα καινούργιο σφραγισμένο ευρωπαϊκό. 

 

Και έτσι και έγινε. 

 

Όλη αυτή η ταλαιπώρια τελικά, για έναν US iPhone, που δεν θα έπρεπε να πωλείται καν στην Ευρώπη. 

 

 

Καλή τύχη φιλε μου, και κρατα μας ενήμερους.

 

Έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου.


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/02/2015 - 00:04

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#142   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/02/2015 - 00:50

Σωστό.
Παρακάτω θα τεκμηριώσω το γιατί.

Αν και είσαι σε σωστό δρόμο πλέον (δικηγόρος) πάρε και το email από τα κεντρικά της Apple στην Ευρώπη, έτσι για να τους ενημερώσεις τι παίζεται και εδώ στο ελλαδισταν με την αντιπροσωπεία τους.

Apple European Headquarters (Ιρλανδια)


... Εδώ λοιπόν να ξαναπάρω την πρώτη παράγραφο που άφησα στην μέση.

Είχα παλιά παρόμοιο πρόβλημα με 5αρι US. Μαγαζάτορας επίσημα πούλησε αμερικάνικο σε φίλη μου, για eu/γαλλικό. (μένω Γαλλία).

Όταν λοιπόν με το 'καλό' του έτυχε προβληματάκι, (καμένο πίξελ στην κάμερα) ποιος πιστεύτε ότι θα έπρεπε να το φτιάξει, αντικαταστήσει;;

Ο μαγαζάτορας θα πείτε οι μεν, η Αππλ οι δε, η Αππλ σε συνεργασία με τον μαγαζάτορα οι υπόλοιποι.

Έλα όμως που ο ένας έριχνε το μπαλάκι στον άλλον, όπως στην περίπτωση του φίλου μας!

Αφού ανέλαβα προσωπικά την υπόθεση της, έμαθα ότι ναι μεν υπάρχει εγγύηση, αλλα έλα όμως που η Αππλ χωρίζει τα τηλέφωνα της (σε 4 ηπείρους) νομοθετικά!

Άλλοι οι νόμοι για τα iPhone's που είναι για Ωκεανία, άλλοι για Κινα, άλλοι για Ευρώπη, και άλλοι για US (N/S).

Απλα δλδ αυτό που έγινε ήταν ότι ενώ το τηλέφωνο καλυπτόταν τεχνικά από την διεθνή εγγύηση της Αππλ, παρουσιάστηκε αυτό το μικρό τεχνικό πρόβλημα, που άλλαξε τα πάντα στην εγγύηση.

Χάλασε η κάμερα όπως προανάφερα, και αφού λοιπόν δεν είχαν επίσημα εντολή να αλλάξουν την κάμερα στα 5αρια (δεν είχαν ανταλλακτικό κάμερας γενικά) αλλάζαν αυτομάτως όλο το τηλέφωνο.

Κουλ λέω εγώ, και πάω να το αλλάξω με την φίλη μου σε Αππλ στορ κατευθείαν.

Έλα όμως που εκεί μας λένε ότι το τηλ. είναι US, (Verizon) και ναι μεν μπορεί να είναι ξεκλείδωτο επίσημα και ότι άλλο θες, αλλα δυστυχώς στην Ευρώπη (δλδ σε όλα τα Αππλ στορ της) δεν πουλάνε αμερικάνικα, οπότε δεν μπορούν να το αλλάξουν με κανένα άλλο, μιας που δεν μπορούν να το δικαιολογήσουν στο στοκ τους. Βάζοντας δλδ το IMEI θα τους βγάλει αμερικάνικο, και θα τους μπλοκάρει, απορρίψει την αντικατάσταση.
(εδώ το ''δεν το αναγνώριζε καν το online σύστημα service της apple'' )

Και η μόνη λύση είναι να δεις με τον πάροχο στην Αμερική, για να σου το αλλάξει! Τρέχα ψάξε το αυγο και κούρευτο δλδ!

Για να μην μακρηγορώ, και μετά από αρκετά μειλ και τηλεφωνήματα στα κεντρικά της Αππλ στην Γαλλια, και αφού είχα την τύχη να πέσω και σε έναν Έλληνα υπάλληλο που με προώθησε στο κατάλληλο άτομο (υπεύθυνη πωλήσεων Γαλλίας), και μετά από μερικά 'κλαψουρίσματα΄, με ειδική απόφαση του σελ μάνατζερ Ευρώπης, και με κατ΄ εξαίρεση εντολή, δεχτήκαν, και αυτό είναι προς τιμην τους μιας που δεν είχαν καμια υποχρέωση, να τους στείλω το US τηλ. πίσω, και μόλις το παραλάβουν να μου στείλουν ένα καινούργιο σφραγισμένο ευρωπαϊκό.

Και έτσι και έγινε.

Όλη αυτή η ταλαιπώρια τελικά, για έναν US iPhone, που δεν θα έπρεπε να πωλείται καν στην Ευρώπη.


Καλή τύχη φιλε μου, και κρατα μας ενήμερους.

Έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου.

Πες τα ρε φιλε γιατι μερικά γατάκια εδώ μέσα επιμένουν για τα us...τι να πω άλλη μια δικαίωσης...[emoji13]

#143   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/02/2015 - 01:04

Πες τα ρε φιλε γιατι μερικά γατάκια εδώ μέσα επιμένουν για τα us...τι να πω άλλη μια δικαίωσης...[emoji13]


Τοτε δεν ερχοταν αντιστοιχο 5αρι στην Ευρωπη. Τωρα δεν ισχυει αυτο.

Δικαιωση λεει ο παντελως ασχετος... lol

You'll Never Walk Alone


#144   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/02/2015 - 01:04

Ρε παίδες πλάκα μας κάνετε ;;;
Δεν αμφισβητώ αυτά που λέει ο iluxus αλλά εγώ ρώτησα την infoquest και μου είχε πει 2 μήνες πριν ότι και us να είναι δεν υπάρχει θέμα και το καλύπτουν . Δηλ αν το κινητό το αγοράσει κάποιος από ΕΕ και ας είναι us θα έχει εγγυηςη και διετή . Αν κάποιος αγοράσει iPhone us από Αμερική θα έχει 1 χρόνο εγγύηση . Στο φίλο παραπάνω ειναι εκτός εγγυηςης από info γιατί ήταν ανοιγμένη η συσκευή .

Τελευταία επεξεργασία από: nickolaou, 10/02/2015 - 01:11


#145   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/02/2015 - 01:23

Ρε παίδες πλάκα μας κάνετε ;;;
Δεν αμφισβητώ αυτά που λέει ο iluxus αλλά εγώ ρώτησα την infoquest και μου είχε πει 2 μήνες πριν ότι και us να είναι δεν υπάρχει θέμα και το καλύπτουν . Δηλ αν το κινητό το αγοράσει κάποιος από ΕΕ και ας είναι us θα έχει εγγυηςη και διετή . Αν κάποιος αγοράσει iPhone us από Αμερική θα έχει 1 χρόνο εγγύηση . Στο φίλο παραπάνω ειναι εκτός εγγυηςης από info γιατί ήταν ανοιγμένη η συσκευή .


Του luxus ηταν 5αρι στις αρχες, τοτε που δε καλυπτονταν τα 5αρια καθολου στην Ευρωπη. Παει αυτο, ανηκει στην ιστορια οπως τα πρωταθληματα της ΑΕΚ.

Αγορα απο ΕΕ 2 χρονια εγγυηση απο οπου και ναναι. Βαρεθηκαμε να το λεμε. Πρεπει ναναι χαζος καποιος για να μη το καταλαβει.

You'll Never Walk Alone


#146   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/02/2015 - 01:29

Του luxus ηταν 5αρι στις αρχες, τοτε που δε καλυπτονταν τα 5αρια καθολου στην Ευρωπη. Παει αυτο, ανηκει στην ιστορια οπως τα πρωταθληματα της ΑΕΚ.
Αγορα απο ΕΕ 2 χρονια εγγυηση απο οπου και ναναι. Βαρεθηκαμε να το λεμε. Πρεπει ναναι χαζος καποιος για να μη το καταλαβει.

Μην το λες σε μένα , πες το στον φίλο παραπάνω που πανηγυρίζει για iPhone Ελληνικό
Σε λίγο θα μας πούνε και για iPhone που κατασκευάζεται κάτω απο την Ακρόπολη
Ps καλά η ΑΕΚ στην Β εθνική ειναι . Πρωτάθλημα μόνο ο Ολυμπιακός !!!!

#147   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/02/2015 - 02:48

Να τονίσω ότι η Apple δεν έχει δικαίωμα να ορίσει κανέναν νομό και να χωρίσει τα κινητά της σε κατηγορίες.

Εφόσον ενα προϊόν εισάγεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ με χαρτιά στη χώρα και πωλείται κανονικά με απόδειξη, καλύπτεται από τους νομούς της χώρας. Και οι νόμοι αυτοί λένε ότι υπεύθυνος ειναι αποκλειστικά ο πωλητής και ότι η εγγύηση ειναι διετής.

Σε οποιαδήποτε άρνηση του πωλητή απλά κατα φεύγεις στο νόμο, δεν τρέχεις μόνος σου στο σέρβις.

Τέλος, τα όσα λέει ο Λουκάς ίσχυαν ΤΟΤΕ. πλέον δεν ισχύουν.

Άλλωστε η ίδια η Infoquest με επίσημη ανακοίνωσή της λέει ότι αναλαμβάνει ΟΛΑ τα iPhone ανεξαρτήτως του από που έχουν αγοραστεί.

#148   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/02/2015 - 02:49

Την επόμενη φορά που θα υπάρξουν χωρίς καμία πρόκληση χαρακτηρισμοί τύπου γατάκια κλπ, θα ειναι μεγάλη μου χαρά να επιβάλλω την ποινή σε κάποιους που καιρό τώρα ακροβατούν παίζοντας με την υπομονή των μελών.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 10/02/2015 - 02:55


#149   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/02/2015 - 03:45

Ρε παίδες πλάκα μας κάνετε ;;;
Δεν αμφισβητώ αυτά που λέει ο iluxus αλλά εγώ ρώτησα την infoquest και μου είχε πει 2 μήνες πριν ότι και us να είναι δεν υπάρχει θέμα και το καλύπτουν . Δηλ αν το κινητό το αγοράσει κάποιος από ΕΕ και ας είναι us θα έχει εγγυηςη και διετή . Αν κάποιος αγοράσει iPhone us από Αμερική θα έχει 1 χρόνο εγγύηση . Στο φίλο παραπάνω ειναι εκτός εγγυηςης από info γιατί ήταν ανοιγμένη η συσκευή .

Δυστυχώς άλλο τι λένε, και άλλο τι κάνουν όταν γίνει το κακό. ;-)

 

Του luxus ηταν 5αρι στις αρχες, τοτε που δε καλυπτονταν τα 5αρια καθολου στην Ευρωπη. Παει αυτο, ανηκει στην ιστορια οπως τα πρωταθληματα της ΑΕΚ.

Αγορα απο ΕΕ 2 χρονια εγγυηση απο οπου και ναναι. Βαρεθηκαμε να το λεμε. Πρεπει ναναι χαζος καποιος για να μη το καταλαβει.

 

Και με 4S US φίλου πιο παλιά, τα ιδια προβλήματα, Είχε και Apple care κιόλας αγοράσει έξτρα. Έμεινε με  το apple care στο..χερι. Μια από τα ιδια του είχαν πει στο αππλ στορ της Λυων. ''Δεν είναι συμβατό στο σύστημα μας. Και να θέλαμε να σας βοηθήσουμε, να κάνουμε μια επαγγελματική κίνηση, προφορά, δεν μπορούμε. Δεν μπορούμε να το βάλουμε στο σύστημα μας σαν χαλασμένο, και να σας δώσουμε κάποιο άλλο. Πρέπει να βρείτε τρόπο να στείλετε πάλι από εκεί που αγοράστηκε το τηλ.''!

 

 

Να τονίσω ότι η Apple δεν έχει δικαίωμα να ορίσει κανέναν νομό και να χωρίσει τα κινητά της σε κατηγορίες.

Εφόσον ενα προϊόν εισάγεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ με χαρτιά στη χώρα και πωλείται κανονικά με απόδειξη, καλύπτεται από τους νομούς της χώρας. Και οι νόμοι αυτοί λένε ότι υπεύθυνος ειναι αποκλειστικά ο πωλητής και ότι η εγγύηση ειναι διετής.

Σε οποιαδήποτε άρνηση του πωλητή απλά κατα φεύγεις στο νόμο, δεν τρέχεις μόνος σου στο σέρβις.

Τέλος, τα όσα λέει ο Λουκάς ίσχυαν ΤΟΤΕ. πλέον δεν ισχύουν.

Άλλωστε η ίδια η Infoquest με επίσημη ανακοίνωσή της λέει ότι αναλαμβάνει ΟΛΑ τα iPhone ανεξαρτήτως του από που έχουν αγοραστεί.

 

Παιδιά, και εσείς  δίκιο έχετε, και εγώ. 

 

Αν και παράδοξο, εξηγείται. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν η Ελλάδα είναι επίσημα συμβατή να δέχεται και τα αμερικάνικα μοντέλα, η είναι ανεπίσημα.

Δλδ λειτουργούν μεν, καλύπτονται από την εγγύηση του ενός χρόνου, και για τις περισσότερες ζημίες, αρκεί να μην σου τύχει αυτή η μια που θα ξεσκεπάσει την υπόθεση, (κομπίνα) και θα φανεί ότι τελικά το τηλ. από US δεν είναι το ίδιο με τηλ από EU. 

 

Kαι εκεί θα αρχίσουν τα παράξενα περί ανοίγματος τηλ. κλπ, για να σκεπάσουν την υπόθεση, μιας που ξέρουν ότι αν δεν καταφέρουν να σε πείσουν ότι εσύ το χάλασες!! θα αναγκαστούν να το πληρώσουν από την τσέπη τους, μιας που επίσημα η Αππλ θα τους πει νιετ.

 

Το θέμα είναι να μην σας τύχει. Προφανώς τότε με τα 5αρια να τα είχαν βρει δύσκολα στην αντικατάσταση με ευρωπαϊκό. Αλλα δώστε προσοχή στην λεπτομέρεια.

Να το επισκευάσουν μπορούσαν (αν είχαν την δυνατότητα) και δωρεάν λόγο εγγύησης. 

 

Αντικατάσταση δεν μπορούσαν γιατί δεν υπήρχαν αντίστοιχα αμερικάνικα για να γινει η τράμπα. Δεν τους το επέτρεπε το λογισμικό που είχαν στο κομπιουτεράκι τους όπως προανέφερα. 

Μου είπαν καθαρά είναι αμερικάνικο, πρέπει να τα βρείτε με τον πάροχο που το αγοράσατε. Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. 

 

Οπότε η ερώτηση που έγκειται σήμερα, είναι όντως ασφαλισμένοι οι πελάτες που παίρνουν από US και το φέρουν (η αγοράσουν ) στην Ευρώπη, και έως πιο βαθμό;

Δηλαδή ας πάρουμε πάλι το παράδειγμα μου. Έχετε ένα αμερικάνικο 6αρι και χαλάει η κάμερα. Και δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Και λογικά δικαιούστε καινούργιο τηλέφωνο. 

 

Ποιος θα σας το δώσει;; Και από πιο στοκ θα το βγάλει; Δεν πιστεύω να νομίζετε ότι όλα τα τηλ. η Αππλ τα χτυπάει με έναν κωδικό για όλον τον κόσμο! 

Από πια παρτίδα θα αφαιρεθεί; Από αυτή της Ευρώπης, η της Αμερικής;

 

 Αν τα πράγματα αλλάξαν εδώ και ένα περίπου χρόνο που είχα το συμβάν, πάω πάσο. Αν δλδ πλέον από όπου και να είναι το τηλ. ότι ζημία και να έχει πάθει, επισκευή η αντικατάσταση, το αναλαμβάνουν χωρίς κανένα πρόβλημα εξίσου όλα τα Αππλ στορ του κόσμου το ίδιο, τότε πραγματικά έχω μένει πίσω από ενημέρωση, και ζητώ συγνώμη για όποια παραπληροφόρηση. 

 

@Νίκο αν είσαι στην χώρα σου, και τα τηλέφωνα είναι προσδιορισμένα επίσημα από τον κατασκευαστή για την χώρα σου, τότε όντως δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου επιβάλει τι κάνει με τα δικά της. Είναι όμως;;

Τα περί ηπείρων και νομοθεσίας για το κάθε iPhone δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου όπως φαντάζεσαι, αλλα απλώς μεταφέρω συζήτηση με την υπεύθυνη πωλήσεων του iPhone στην Γαλλια που είχα λόγο περιστατικού. 

 

 

 

 

 

υ.γ. ..και αφού λοιπόν τα καλύπτει τα αμερικάνικα η ινφοκουεστ, δεν σας φαίνεται λίγο παράξενο που τα βγάζει όλα άχρηστα (ανοιγμένα), και με τις ευλογίες του εδώ επίσημου στην Ελλάδα Αππλ στορ;; 

 

Τροφή για σκέψη μόνο. 

 

;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/02/2015 - 03:48

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#150   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/02/2015 - 03:56

Λουκά τα μπλέκεις.

Τότε ΔΕΝ επισκευάζουν ούτε το παραμικρό. Όλα τα έκαναν αντικατάσταση. Και πολύ απλά η μαμά δεν τους έστελνε τηλέφωνα που δεν ήταν για Ελλάδα

Αυτο τώρα άλλαξε. Και επισκευές γίνονται αλλα και η infoquest επίσημα δέχεται αμερικάνικα και οταν χρήζει αντικατάστασης τα αντικαθιστά με ανακατασκευασμενα αμερικάνικα.

Τέλος σχετικά με το υστερόγραφο, δεν βγάζει όλα τα αμερικάνικα ως ανοιγμένα. Το πρώτο ειναι που έπεσε στην αντίληψη μας. Επίσης ποιο ειναι το επίσημο Apple store που αναφέρεις?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες