Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Solved] Βοηθεια για απατη εισαγωγης iPhone 6 απο μεγαλη ελληνικη εταρεια ηλεκτρικων ειδων


Η καλύτερη απάντηση

Larsad , 24/02/2015 - 07:47

Ενταξει παιδια. Ο Κωτσοβολος μου εδωσε καινουριο ελληνικο iphone το οποιο μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα απλα δεν το εγραψα γιατι εχω καποια αλλα προβληματα οικογενειακα. Ο προμηθευτης εφταιγε μαλλον και οχι ο ιδιος ο Κωτσοβολος. Σας ευχαριστω ολους
Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
318 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/02/2015 - 04:04

Πες τα ρε φιλε γιατι μερικά γατάκια εδώ μέσα επιμένουν για τα us...τι να πω άλλη μια δικαίωσης...[emoji13]

Ο τελευταίος που ξέρω να δικαιώθηκε πρόσφατα, ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ.  :rolleyes:


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/02/2015 - 04:05

Λουκά τα μπλέκεις.

Τότε ΔΕΝ επισκευάζουν ούτε το παραμικρό. Όλα τα έκαναν αντικατάσταση. Και πολύ απλά η μαμά δεν τους έστελνε τηλέφωνα που δεν ήταν για Ελλάδα

Αυτο τώρα άλλαξε. Και επισκευές γίνονται αλλα και η infoquest επίσημα δέχεται αμερικάνικα και οταν χρήζει αντικατάστασης τα αντικαθιστά με ανακατασκευασμενα αμερικάνικα.

Τέλος σχετικά με το υστερόγραφο, δεν βγάζει όλα τα αμερικάνικα ως ανοιγμένα. Το πρώτο ειναι που έπεσε στην αντίληψη μας. Επίσης ποιο ειναι το επίσημο Apple store που αναφέρεις?

 

Του φίλου μου τότε γιατί δεν του έδωσαν ένα καινούργιο που να να ήταν για Γαλλια;; ( 4S )

Tης φίλης μου πάλι US 5αρι, γιατί δεν της δώσαν ξανά ένα που να ήταν για Γαλλια;; 

 

@Larsad "Μίλησα με την τηλεφωνική υποστήριξη της apple στην Ελλάδα με κάποια κυρια οποια δεν μου πρόσφερε καμια ουσιαστική βοήθεια."

 

Αυτό εννοώ που πηρε παραπάνω ο φίλος μας. 

 

Δώσε προσοχή εκεί που λέω αν είναι επίσημα συμβατά από την Αππλ όλα της τα μοντελα στην Ελλάδα. Αν ναι, τότε πάσο. Τότε όντως ισχύει αυτό που λες εσύ, και τα περισσότερα παιδιά εδώ μεσα. Είναι όμως;; 

 

​Γιατι εγώ μπορώ να σου πω, ότι μέχρι πρότινος, πριν ούτε ένα χρόνο δλδ, τα US & China iPhone, ΔΕΝ ήταν αποδεχτά για αντικατάσταση από κανένα γαλλικο αππλ στορ. 

​Και αυτό σου το λέω με κάθε βεβαιότητα. 

Ενώ ένα άλλο παράδειγμα, τα Κινεζικα μπορεί να είναι μια χαρα αποδεκτά για αντικατάσταση σε UK  αππλ στορ. Λέω τώρα ένα παράδειγμα. (ενώ στην Γαλλία δεν είναι)

 

 

υ.γ.  πάω να την πέσω πήγε αργαμιση. Αύριο πάλι... :)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/02/2015 - 04:10

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#153   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/02/2015 - 04:54

Άστο φιλε Λουκά, μην προσπάθεις άδικα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελεφας, δεν καταλαβαίνουν κάποιοι ξερόλες...ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτο, σιγά λες κ θα θιχτεί ο άλλος αν παραδεχτεί ότι κάνει λάθος...τι να πεις,

#154   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/02/2015 - 09:25

Η πολιτική των Apple Stores και κατ επέκταση και της InFoquest άλλαξε από το 5S και μετά αναλαμβάνοντας κανονικά αμερικανικά τηλέφωνα , ιαπωνικά τηλέφωνα , μαο μαο τηλέφωνα , τηλέφωνα που μιλάνε Σουαχίλι κτλ. Αν πάρετε ένα τηλέφωνο θα το επιβεβαιώσετε. Και πλέον αφού ειναι ένα μοντέλο παντού (world phone ) το τηλέφωνο αντικατάστασης πιθανόν να έχει serial άλλης χώρας ( διαδικαστικά ειναι αυτά ).

Οποίος δεν πιστεύει το παραπάνω ας πάρει τηλ να ρωτήσει. Με το iPhone 5 ΝΑΙ υπήρχε πρόβλημα γιατί αμερικανικά δεν κάλυπταν λόγω iPhone 5 Verizon , sprint ,AT&T . Πλέον βγαίνει ΜΟΝΟ ένα μοντέλο , όλα σε ένα νοικοκυρεμένα .

ΥΓ. Και iPhone 5 , 4S κτλ αναλαμβάνουν κι ας ειναι αμερικανικά .

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 10/02/2015 - 09:27

Αναρτημένη εικόνα


#155   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/02/2015 - 09:32

Αγορα απο ΕΕ, 2 χρονια εγγυηση απο οπου και αν ειναι. Μολις μου ειπε: "το καταλαβα", ο 3χρονος ανηψιος μου.

Τελευταία επεξεργασία από: atari4, 10/02/2015 - 09:33

You'll Never Walk Alone


#156   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/02/2015 - 10:06

Το θέμα είναι να μην σας τύχει. Προφανώς τότε με τα 5αρια να τα είχαν βρει δύσκολα στην αντικατάσταση με ευρωπαϊκό. Αλλα δώστε προσοχή στην λεπτομέρεια.

Να το επισκευάσουν μπορούσαν (αν είχαν την δυνατότητα) και δωρεάν λόγο εγγύησης. 

 

Αντικατάσταση δεν μπορούσαν γιατί δεν υπήρχαν αντίστοιχα αμερικάνικα για να γινει η τράμπα. Δεν τους το επέτρεπε το λογισμικό που είχαν στο κομπιουτεράκι τους όπως προανέφερα. 

Μου είπαν καθαρά είναι αμερικάνικο, πρέπει να τα βρείτε με τον πάροχο που το αγοράσατε. Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. 

 

Οπότε η ερώτηση που έγκειται σήμερα, είναι όντως ασφαλισμένοι οι πελάτες που παίρνουν από US και το φέρουν (η αγοράσουν ) στην Ευρώπη, και έως πιο βαθμό;

Δηλαδή ας πάρουμε πάλι το παράδειγμα μου. Έχετε ένα αμερικάνικο 6αρι και χαλάει η κάμερα. Και δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Και λογικά δικαιούστε καινούργιο τηλέφωνο. 

 

Ποιος θα σας το δώσει;; Και από πιο στοκ θα το βγάλει; Δεν πιστεύω να νομίζετε ότι όλα τα τηλ. η Αππλ τα χτυπάει με έναν κωδικό για όλον τον κόσμο! 

Από πια παρτίδα θα αφαιρεθεί; Από αυτή της Ευρώπης, η της Αμερικής;

 

 Αν τα πράγματα αλλάξαν εδώ και ένα περίπου χρόνο που είχα το συμβάν, πάω πάσο. Αν δλδ πλέον από όπου και να είναι το τηλ. ότι ζημία και να έχει πάθει, επισκευή η αντικατάσταση, το αναλαμβάνουν χωρίς κανένα πρόβλημα εξίσου όλα τα Αππλ στορ του κόσμου το ίδιο, τότε πραγματικά έχω μένει πίσω από ενημέρωση, και ζητώ συγνώμη για όποια παραπληροφόρηση. 

Τότε τα "συλλεκτικά" απο US δεν τα αναλάμβανε κανείς και εδώ. Έχανες την εγγύηση εις γνώσην σου, απο τη στιγμή που έκανες εσύ την αγορά και έφερνες το τηλ απο Αμερική.

 

Αν πάλι το αγόραζες απο εδώ, ισχύε ο,τι ισχύει και τώρα. Υπεύθυνος ο πωλητής να στο επισκευάσει, αντικαταστήσει.

 

Το πώς? Ας κόψει το λαιμό του να βρεί άκρη. Αυτό βέβαια συνεχίστηκε και λίγο καιρό με τα 5S.

 

Πλέον οι US συσκευές αναλαμβάνονται κανονικά απο τα επίσημα πλέον -και αυτά- εξουσιοδοτημένα εδώ. Ακόμα και αν είναι αγορασμένα απο Αμερική.

 

Φυσικά αν είναι αγορασμένες εντός Ε.Ε θα έχεις τη 2ετία κανονικά. Το αναφέρω γι' αυτούς που ακόμα και τώρα αδυνατούν να το συνειδητοποιήσουν.

 

ΟΥΑΟΥ.

 

Το κομμάτι των επισκευών πάντως σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μπήκε και αυτό πρόσφατα.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 10/02/2015 - 10:08

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#157   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 10/02/2015 - 10:24

Αγορα απο ΕΕ, 2 χρονια εγγυηση απο οπου και αν ειναι. Μολις μου ειπε: "το καταλαβα", ο 3χρονος ανηψιος μου.

Χαχαχαχχα θεος atari.....

#158   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/02/2015 - 10:28

Ρε το παλικάρι αγόρασε από Ελλάδα, υποτίθεται ελληνικό σε φουλ τιμή κ έφαγε άκυρο...σκέψου να είχε φέρει απέξω μόνος...

Επίσης αυτο που αδυνατείτε να καταλάβατε ειναι ότι εστιάζω στα πιθανά, δες εδώ , πρόβληματα που μπορεί να ανακύψουν με τις αμερικανικες συσκευές..που εντελώς αλλο πράγμα ειναι ότι μπορεί να δουλέψουν σε ελληνικό δίκτυο κ αλλο πράγμα ειναι ότι ειναι το ίδιο μοντέλο, τότε ποιος ο λόγος να έχει διαφορετικά μοντέλα για το ίδιο 6σρι πχ, λες να μπέρδευαν τις πωλήσεις ανα χώρα κ για αυτο ε, [emoji12], για να σε δω εσένα νοικοκύρεμενα κ σε ένα που μας λες..

Νομίζω ότι το 90% των αναγνωστών καταλαβαίνει τι θελω να πω...τωρα εσείς οι 3 γιατι κολλάτε..,

#159   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 10/02/2015 - 10:28

Καλημέρα και καλώς όρισα. Γράφτηκα με αφορμή αυτό το νήμα. Θέλω να σας πω ότι αν αγοράσετε κάτι από Αγγλία η Ουαλία η νόμιμη εγγύηση εκεί είναι 6 χρόνια (5 για Σκωτία) και απευθύνεστε στον πωλητή. Στην περίπτωση του apple retail store or apple on line store ο πωλητής είναι η ίδια η apple με ότι αυτό συνεπάγεται. Ευχαριστώ. Άρα αφήστε τα σκρουτζομαγαζα πάτε για καφέ στο Λονδίνο αυθημερόν αγοράστε ένα τηλέφωνο φτηνότερα και κερδίστε μερικά χρόνια εγγύηση παραπάνω. Τον πρώτο χρόνο η επισκευή γίνετε παντού. Μετά μόνο στον πωλητή. Σαυτη την περίπτωση στην apple.

Άρα όσοι έχετε UK τηλέφωνο αγορασμένο (ακόμα και μεταπωλημένο από σκρουτζομαγαζα) από apple να αισθάνεστε ιδιαίτερα τυχεροί.
Καλή σας μέρα.

http://www.apple.com...utory-warranty/


Τελευταία επεξεργασία από: astalavista, 10/02/2015 - 10:37


#160   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/02/2015 - 10:33

Ρε το παλικάρι αγόρασε από Ελλάδα, υποτίθεται ελληνικό σε φουλ τιμή κ έφαγε άκυρο...σκέψου να είχε φέρει απέξω μόνος...
Επίσης αυτο που αδυνατείτε να καταλάβατε ειναι ότι εστιάζω στα πιθανά, δες εδώ , πρόβληματα που μπορεί να ανακύψουν με τις αμερικανικες συσκευές..που εντελώς αλλο πράγμα ειναι ότι μπορεί να δουλέψουν σε ελληνικό δίκτυο κ αλλο πράγμα ειναι ότι ειναι το ίδιο μοντέλο, τότε ποιος ο λόγος να έχει διαφορετικά μοντέλα για το ίδιο 6σρι πχ, λες να μπέρδευαν τις πωλήσεις ανα χώρα κ για αυτο ε, [emoji12], για να σε δω εσένα νοικοκύρεμενα κ σε ένα που μας λες..
Νομίζω ότι το 90% των αναγνωστών καταλαβαίνει τι θελω να πω...τωρα εσείς οι 3 γιατι κολλάτε..,

Μόνο ΕΣΥ καταλαβαίνεις τι λες . Πάρε τηλ και ρωτά στην InFoquest αν αναλαμβάνει αμερικανικά iPhone .

Αναρτημένη εικόνα


#161   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/02/2015 - 10:37

Καλημέρα και καλώς όρισα. Γράφτηκα με αφορμή αυτό το νήμα. Θέλω να σας πω ότι αν αγοράσετε κάτι από Αγγλία η Ουαλία η νόμιμη εγγύηση εκεί είναι 6 χρόνια (5 για Σκωτία) και απευθύνεστε στον πωλητή. Στην περίπτωση του apple retail store or apple on line store ο πωλητής είναι η ίδια η apple με ότι αυτό συνεπάγεται. Ευχαριστώ. Άρα αφήστε τα σκρουτζομαγαζα πάτε για καφέ στο Λονδίνο αυθημερόν αγοράστε ένα τηλέφωνο φτηνότερα και κερδίστε μερικά χρόνια εγγύηση παραπάνω. Τον πρώτο χρόνο η επισκευή γίνετε παντού. Μετά μόνο στον πωλητή. Σαυτη την περίπτωση στην apple.
Καλή σας μέρα.

http://www.apple.com...utory-warranty/

Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα μας και καλή αρχή



#162   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 10/02/2015 - 10:56

Καλημέρα και καλώς όρισα. Γράφτηκα με αφορμή αυτό το νήμα. Θέλω να σας πω ότι αν αγοράσετε κάτι από Αγγλία η Ουαλία η νόμιμη εγγύηση εκεί είναι 6 χρόνια (5 για Σκωτία) και απευθύνεστε στον πωλητή. Στην περίπτωση του apple retail store or apple on line store ο πωλητής είναι η ίδια η apple με ότι αυτό συνεπάγεται. Ευχαριστώ. Άρα αφήστε τα σκρουτζομαγαζα πάτε για καφέ στο Λονδίνο αυθημερόν αγοράστε ένα τηλέφωνο φτηνότερα και κερδίστε μερικά χρόνια εγγύηση παραπάνω. Τον πρώτο χρόνο η επισκευή γίνετε παντού. Μετά μόνο στον πωλητή. Σαυτη την περίπτωση στην apple.

Άρα όσοι έχετε UK τηλέφωνο αγορασμένο (ακόμα και μεταπωλημένο από σκρουτζομαγαζα) από apple να αισθάνεστε ιδιαίτερα τυχεροί.
Καλή σας μέρα.

http://www.apple.com...utory-warranty/

καλώς ήρθες στην παρέα και καλά μαντάτα μας φέρνεις :))) με βλέπω ryanair και Ουαλία αχαχαχα


ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


#163   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/02/2015 - 11:02

Μόνο ΕΣΥ καταλαβαίνεις τι λες . Πάρε τηλ και ρωτά στην InFoquest αν αναλαμβάνει αμερικανικά iPhone .


Mark δε ξερω αν θυμασαι, αλλα ο ασχετος πηρε την infoquest, ουτε καταλαβε τι ρωτησε, ουτε καταλαβε τι του απαντησαν και ουτε προκειται να καταλαβει ποτε τι παιζει με εγγυησεις και EU, US. Εγω σηκωνω τα χερια ψηλα!

You'll Never Walk Alone


#164   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/02/2015 - 11:03

Παιδιά επειδή με βάλατε σε υποψίες, ότι όντως αυτά που λέω δεν ισχύουν από το 6 και μετά, πήρα τηλ. 2 αππλ στορ. Ελβετίας (Γενεύη) και Γαλλίας (Παρίσι).

 

Και τα  δυο μου είπαν το ίδιο. Προσοχή στο μοντέλο από Αμερική. Θα έχετε ένα χρόνο εγγύηση, και σε ορισμένα μοντέλα δεν θα μπορούν να σας το αντικαταστήσουν καθόλου, μιας που δεν έχουν τα απαραίτητα ανταλλακτικά. (και ούτε θα τα έχουν ποτε)

 

Και αυτό ισχύει και για τα τωρινά τηλ. τουτέστιν και τα iPhone 6. 

 

Αυτό τουλάχιστον για Γαλλία. Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ισχύει για όλες της ευρωπαϊκές χώρες. 

 

Αυτό που προσπαθώ να σας αναλύσω πιο πάνω τόση ώρα δλδ. 

 

Αυτά...την καλημέρα μου.   :)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 10/02/2015 - 11:06

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#165   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 10/02/2015 - 11:05

Παιδιά επειδή με βάλατε σε υποψίες, ότι όντως αυτά που λέω δεν ισχύουν από το 6 και μετά, πήρα τηλ. 2 αππλ στορ. Ελβετίας (Γενεύη) και Γαλλια (Παρίσι)

Και τα δυο μου είπαν το ίδιο. Προσοχή στο μοντέλο από Αμερική. Θα έχετε ένα χρόνο εγγύηση, και σε ορισμένα μοντέλα δεν θα μπορούν να σας το αντικαταστήσουν καθόλου, μιας που δεν έχουν τα απαραίτητα ανταλλακτικά. (και ούτε θα τα έχουν ποτε)

Και αυτό ισχύει και για τα τωρινά τηλ. τουτέστιν και τα iPhone 6.

Αυτό που προσπαθώ να σας αναλύσω πιο πάνω τόση ώρα δλδ.

Αυτά...την καλημέρα μου. :)


Μιλαμε για αγορες εντος ΕΕ.

You'll Never Walk Alone


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες