Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Activator: Εξαντλήστε την εφευρετικότητα σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   laniel

laniel

    iPH Addict

  • 710 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2015 - 15:07

Καλημέρα.
Activator>anywhere και πατάς "more" πάνω δεξιά, scroll down στην επιλογή Scheduled, επιλέγεις τις χρονικές παραμέτρους που θες και πατάς save.
Μετά φτιάχνεις :Activator>anywhere>Scheduled(αυτό που έφτιαξες)>Swiches(Deactivate) Airplane Mode

Μπραβο ρε φιλαρακι εισαι ωραιος σ ευχαριστω πολυ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2015 - 18:20

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του Tweak ( Ρυθμίσεις>Quit App for Activator) και πρόσθεσε στα exclude Apps τον Activator & το Exclude active playing App. Το στιγμιαίο άνοιγμα της οθόνης δεν το αποφεύγεις. Θα σου πρότεινα να ρυθμίσεις το Kill για όταν ξεκλειδώνει το τηλ και όχι όταν κλειδώνει. Ποιο tweak χρησιμοποιείς για το CC;


To εκανα αλλα και παλι κανει το ιδιο.. Κανει kill μια μια..
Οσον αφορα το cc εχω το ccloader και polus.. Εχω και το killbackground8 το οποιο ποτε δεν δουλεψε οπως το ηθελα (δηλαδη να κλεινει τις εφαρμογες οταν το κλειδωνω- ειχε επιλογη κ για ακτιβατορ αλλα ποτε δεν δουλεψε-οταν το κλειδωνα απλα εγραφε στην οθονη please unlock your device) :S

#63   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2015 - 18:33

To εκανα αλλα και παλι κανει το ιδιο.. Κανει kill μια μια..
Οσον αφορα το cc εχω το ccloader και polus.. Εχω και το killbackground8 το οποιο ποτε δεν δουλεψε οπως το ηθελα (δηλαδη να κλεινει τις εφαρμογες οταν το κλειδωνω- ειχε επιλογη κ για ακτιβατορ αλλα ποτε δεν δουλεψε-οταν το κλειδωνα απλα εγραφε στην οθονη please unlock your device) :S


Και δοκιμασα και να το κανει οταν ξεκλειδωνω τη συσκευη, και κανει το ιδιο..τις κλεινει μια μια...

#64   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2015 - 19:43

Και δοκιμασα και να το κανει οταν ξεκλειδωνω τη συσκευη, και κανει το ιδιο..τις κλεινει μια μια...


Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο. Το κατέβασα, το δοκίμασα και όποιο trigger του Activator και να χρησιμοποιήσεις το αποτέλεσμα είναι
Quit current App & όχι Quit All Apps.
Έστειλα ένα Syslog στον Dev, και θα ενημερώσω. Απο ότι σημειώνει και ο ίδιος χρειάζεται και επιδιώκει το Feedback από τους χρήστες.
Big things have small beginnings

#65   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/03/2015 - 20:22

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο. Το κατέβασα, το δοκίμασα και όποιο trigger του Activator και να χρησιμοποιήσεις το αποτέλεσμα είναι
Quit current App & όχι Quit All Apps.
Έστειλα ένα Syslog στον Dev, και θα ενημερώσω. Απο ότι σημειώνει και ο ίδιος χρειάζεται και επιδιώκει το Feedback από τους χρήστες.


Οκ αρα περιμενουμε.. Σε ευχαριστω παντως γιατι καιρο εψαχνα πως να το κανω αυτο...

#66   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/03/2015 - 20:43

Ίσως να έχει ειπωθεί αλλα το γραφω εδώ για όποιον αλλο το χρειαστεί. Για ειδοποίηση του κινητού όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση της μπαταρίας

 

Activator - Anywhere - More (πάνω δεξιά) - Battery Charges (βάζουμε 99%) και μετα πάμε

 

Activator - Anywhere - Battery Charges Past 99% - Ringtones (Επιλέγουμε τον ήχο που θέλουμε)

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Τώρα και κατι άλλο όσον αφορά το QuitApp For Activator

 

Απο της ρυθμίσεις της εφαρμογής επιλέγουμε το Confirm to Quit Current App.

 

Μετα πάμε στο :

 

Activator - Anywhere - Slide Along Screen Bottom - Drag right to left - Quit Current App ( Με αυτο κλείνει τελείως η εφαρμογή και απο το Switcher σε συνδυασμό με την επιλογή που επιλέξαμε πιο πριν απο την εφαρμογή)

 

Τωρα πάμε στο :

 

Activator - Anywhere - Status Bar - Double Tap Right - Switches - Killall

 

ΥΓ: Μπορείτε να βάλετε ότι θέλετε στις επιλογές του Activator.


Τελευταία επεξεργασία από: PrisonBreak-7-, 08/03/2015 - 20:51


#67   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2015 - 10:40

Μια βοήθεια ή κάποια ιδέα, θέλω όταν βάζω το τηλ σε "Do not Disturb" να μπαίνει σε airplane mode αλλα να ενεργοποιείται το wifi. και φυσικά όταν βγαίνω απο do not disturb να κλεινει το airplane mode και να μένει ανοιχτό το wifi. Ζητάω πολλά;



#68   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12827 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/03/2015 - 11:18

Μια βοήθεια ή κάποια ιδέα, θέλω όταν βάζω το τηλ σε "Do not Disturb" να μπαίνει σε airplane mode αλλα να ενεργοποιείται το wifi. και φυσικά όταν βγαίνω απο do not disturb να κλεινει το airplane mode και να μένει ανοιχτό το wifi. Ζητάω πολλά;

activator-anywhere-joined wifi -switches (activate) και επιλεγείς ότι θες .



#69   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2015 - 11:31

Σ' ευχαριστώ, θα δοκιμάσω και θα δώσω feedback



#70   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2015 - 13:56

Αν μελετήσετε λίγο προσεκτικά τα παρακάτω σενάρια του Activator, τότε:

 

Αυτή η δημοσίευση μαζί με το δεύτερο σκέλος αυτής, καλύπτουν το 90% των κινήτρων που θα είχατε για να αγοράσετε πρωτίστως το Tage και δευτερογενώς το Auxo.


Big things have small beginnings

#71   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2015 - 11:31

Πάμε λίγο στα πιο σύνθετα....

 

Μόλις επιστρέψατε μετά από μία τριήμερη απόδραση στην εξοχή, μακριά από την ρουτίνα σας, μαζί με την οικογενειά σας ή τους αγαπημένους σας, με 1-3 όμως λιγότερα GB στο τηλεφωνό σας. Βγάλατε καμιά 20αριά φωτογραφίες στην θάλασσα, 1-2 βιντεάκια στην διασκέδασή σας, κατεβάσατε με το Kodi κανά δυο Μίκυ Μάους για να απασχολήσετε τα παιδιά (και σας πιπιλάνε το μυαλό ότι θέλουν να τα ξαναδούν), κατεβάσατε και 2-3 Themes/widgets από το αντίστοιχο topic του iPhoneHellas ενώ πίνατε την φραπεδούμπα σας στην παραλία. Τώρα σκέφτεστε ότι όλα αυτά τα χρειάζεστε και σε κανά δυο ακόμα τέτοια Σαββατοκύριακα δεν θα σας μείνει Kbyte για Kbyte διαθέσιμο. Θα πάτε λοιπόν στο σπίτι θα ανοίξετε το PC , θα συνδέσετε το Data cable στο τηλέφωνο και μπλα μπλα μπλα μπλα......

 

Πως θα σας φαινόταν αν σας έλεγα ότι εναλλακτικά και ενώ το βράδυ βρίσκεστε σε βαθύ ύπνο, το τηλεφωνό σας θα ανοίξει μόνο του, θα μεταφορτώσει όλα αυτά τα αρχεία σε ένα Cloud Drive Service (Dropbox) και θα ξανα-κλειδώσει μόνο του χωρίς να πάρετε χαμπάρι; Χωρίς καν να χρειαστεί να το αγγίξετε;

 

Όχι, δεν είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας..... είναι σενάρια του Activator.

 

Πιο συγκεκριμένα θα προγραμματίσουμε τον Activator και μόνο, να δρά ως εξής:

 

Αν βρισκόμαστε στο σπίτι μας και ταυτόχρονα το τηλεφωνό μας φορτίζει, και σε μια συγκεκριμένη ώρα τότε:

 

1.    Το τηλέφωνο θα βγει από το Sleep mode μόνο του

2.    Θα παρακάμψει την οθόνη κλειδώματος (Passcode Lock)

3.    Θα εκκινήσει την εφαρμογή του Dropbox μόνο του

4.    Το Dropbox θα μεταφορτώσει αρχεία που καθορίσατε (φωτό, ταινίες, αρχεία κτλ)***

5.    Μετά από μισή ώρα το τηλ θα ξανά κλειδώσει μόνο του

 

***To Dropbox μεταξύ των άλλων είναι ένας καλός Upload Manager. (μπορείτε να του αναθέσετε να μεταφορτώνει το καινούργιο περιεχόμενο του Camera Roll (Camera upload feature) ή και οποιοδήποτε άλλο αρχείο από τους γνωστούς File Managers. (iFile, Filza).To αξιοθαύμαστο είναι ότι δεν χρειάζεται να έχετε μονίμως ανοιχτό το Dropbox για να ολοκληρώσει το uploading. Μπορεί πάντα να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε.

 

Πριν ξεκινήσουμε να προγραμματίζουμε,  πρέπει από πριν να έχουμε εγκαταστήσει δυο add on του Activator (Τα Addons εμπλουτίζουν τον Activator με επιπλέον δράσεις/actions.):

 

Το ActIf (BigBoss repo), του οποίου η λειτουργία αναφέρθηκε εδώ και εδώ- και το ByPass (Cydia search), το οποίο προσθέτει την ικανότητα στον Activator να προσπελάσει την Lock Screen χωρίς την απαίτηση του Passcode. (Και τα δυο είναι Δωρεάν από το Cydia)

 

Ξεκινάμε:

 

Πάμε Ρυθμίσεις>ActIf> και στο sectionWiFi Connected to” συμπληρώνουμε το SSiD του δικτύου του σπιτιού μας με λεκτική ακρίβεια (case sensitive). Μ΄αυτή την ρύθμιση θα επιτηρείται η συνθήκη του “Αν βρισκόμαστε στο σπίτι μας”.

Αμέσως μετά πάμε Activator>Anywhere, και πατάμε το “More” πάνω δεξιά, επιλέγουμε το “Scheduled”, του ορίζουμε τις χρονικές παραμέτρους που θέλουμε και εν προκειμένω 03:00πμ και τέλος πατάμε “save” πάνω δεξιά & στην αρχική οθόνη “Done”. Ξανακάνουμε ακριβώς την ίδια διαδικασία άλλες 2 φορές φτιάχνοντας άλλα 2 Scheduled actions με 03:01πμ & 03:30πμ αντίστοιχα.

 

Επιστρέφουμε και διαδοχικά δημιουργούμε:

 

1.    Activator>At Lock Screen>Scheduled 03:00πμ> ActIf(actions) WiFi condition

2.    Activator>At Lock Screen> ActIf(conditions) WiFi condition passed> ByPass

3.    Activator>At Lock Screen>Scheduled 03:01πμ> ActIf(actions) Charging condition

4.    Activator>At Lock Screen> ActIf(conditions) Charging condition passed> (User Applications) Dropbox

5.    Activator>At Lock Screen> ActIf(conditions) Charging condition failed> (Lock Screen) Lock Device

6.    Activator>In Application>Scheduled 03:30πμ>(Lock Screen) Lock Device + (System Actions) First SpringBoard Page (multiple Assignment)

 

Εάν από τις ρυθμίσεις έχετε θέσει το χρονικό όριο αυτόματου κλειδώματος του τηλεφώνου σας τουλάχιστον σε 2λεπτο, τότε τα βήματα 3,4 &5 πρέπει να τα ξεκινήσετε από Activator>At Home Screen>..... και είστε πανέτοιμοι. 

 

Αν είναι 1 λεπτό τότε σας μένει να κάνετε αυτό:

 

Πηγαίνετε Activator>At Lock Screen>Scheduled 03:01πμ, πατήστε το “i” δίπλα και αλλάξτε την ώρα σε 03:00. (δηλαδή θα έχετε εν τέλει 2 actionsμε την ίδια ώρα.)

 

      Είναι αυτονόητο πως οι ώρες στα παραδείγματα είναι ενδεικτικές και μπορείτε να τις προσαρμόσετε στον τρόπο ζωής σας.


Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 10/03/2015 - 15:33

Big things have small beginnings

#72   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12827 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/03/2015 - 11:44

vrachamis το μόνο που έχω να πω είναι ένα μεγαλοοοοοο μπραβοοοοοοοο  :rolleyes:



#73   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2015 - 11:57

Στην Status Bar το Swipe Left/Right λεει Tap and drag left/right on status bar. Σας λειτουργεί ? Γιατι, νομίζω θέλει διπλο tap και να το σύρω είτε δεξια είτε αριστερά για να λειτουργήσει ?



#74   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2015 - 12:47

vrachamis το μόνο που έχω να πω είναι ένα μεγαλοοοοοο μπραβοοοοοοοο  :rolleyes:

Να΄σαι καλά φίλε μου

 

Στην Status Bar το Swipe Left/Right λεει Tap and drag left/right on status bar. Σας λειτουργεί ? Γιατι, νομίζω θέλει διπλο tap και να το σύρω είτε δεξια είτε αριστερά για να λειτουργήσει ?

Ένα απλό swipe left/ right χρειάζεται. Αυτό που λες μου θυμίζει ένα bug του Auxo το οποίο ακύρωνε το πρώτο gesture του χρήστη στην Homescreen αμέσως μετά την έξοδο μέσα από μια εφαρμογή χρησιμοποιώντας το gesture του Auxo. Επειδή δεν το έχω πλέον και έχει πάρει updates, δεν ξέρω αν ισχύει.


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 10/03/2015 - 12:48

Big things have small beginnings

#75   PrisonBreak-7-

PrisonBreak-7-

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/03/2015 - 17:02

Να΄σαι καλά φίλε μου

 

Ένα απλό swipe left/ right χρειάζεται. Αυτό που λες μου θυμίζει ένα bug του Auxo το οποίο ακύρωνε το πρώτο gesture του χρήστη στην Homescreen αμέσως μετά την έξοδο μέσα από μια εφαρμογή χρησιμοποιώντας το gesture του Auxo. Επειδή δεν το έχω πλέον και έχει πάρει updates, δεν ξέρω αν ισχύει.

Δεν το έχω ενεργοποιημενο το Auxo



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες