Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MACBOOK εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:11

Μα τι είναι αυτα που λες τώρα? Σου βγαίνουν αυθόρμητα? Για ποιές θυσίες μιλάς? Ο καταναλωτής έχει μεγάλη δύναμη και ευθύνη μαζί , για τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούμε. Μπορούμε να ωθήσουμε τα πράγματα να έχουμε καλύτερες υπηρεσιες πιο φθηνές και ποι αποδοτικές. Αν δεν υπάρχει ένα κοινό που μπορεί να στρέψει το βλέμμα του μακρυά από αποιαδήποτε προσπαθεια ποδηγέτησης και να απορρίψει προσπάθειες που του περιορίζουν το βαθμό ελευθερίας του, θα οδηγούμαστε όλο και σε πιο κλειστά συστήματα. 

 

Πες μου εσένα σε τι σε βοηθά ότι έχει επικρατήσει η λογική μιας και μόνο περιέργης θύρας στα πιο ευπούλητα tablets στην ιστορία εως τώρα, τα iPad?

1-Θα είχες πρόβλημα να υπάρχει ένας υποδοχέας μη lightning - universal ωστε να αγοράζεις συμβατά και ποιοτικά καλώδια από τρίτους κατασκευστές σε τιμή 2 ευρώ και όχι μαϊμουδίστικα κινέζικά με πολλά προβληματα?

2- θα σε πειραζε να έχει 2 ή και 3 θύρες? Να συνδέεις περιφερειακά της αρεσκείας σου?

3- Θα ενοχλούσε κανένα να ειχε μια υποδοχή memory expansion κι ας μην τη χρησιμοποιούσες ποτέ?

4-θα χάλαγε η μαγια να είχαν flash κι ας παραπέμπει σε τεχνολογία παλια με προβηματα ασφάλειας

Και για τα 4 που επικράτησαν διότι όλοι σαν τα πρόβατα αγοράζαμε χωρίς κριτική και λογική η απάντηση είναι ότι υπάρχουν μόνο για το κέρδος. Να αγοράζουμε υπερκοστολογημένους adapters, να αγοράζουμε συσκευές με μεγαλύτερη εσωτερική χωρητικότητα, να αγοραζουμε icloud , και application που χωρίς flash δεν θα υπήρχε ο λόγος ύπαρξής τους.

Η μαμά Apple δεν μας φροντίζει, το πορτοφόλι της προσπαθεί να μεγαλώσει καταπατώντας τις ελευθερίες μας , αν δεν ασκούμε ευσυνείδητα την δύναμη που έχουμε ως καταναλωτές

Δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

Ο Βαλσαμης εχεί δίκιο στα σημεία που έθιξε. 

 

Με την λογική αυτή θα έβγαιναν τα ίδια μοντέλα ξανα και ξανα. Το είχα πεί και πρίν, η Αππλ κάνει μία κίνηση για να κερδίσει 3. Ο λόγος που λάνσαρε το συγκεκριμένο προιον με αυτές τις θύρες έχουν τον λόγο τους. 

 

Παίρνει ρίσκα επενδύει και κάνει κινήσεις μάτ. Ποτέ δεν έχασε όταν ρίσκαρε. Ναι έχεις την δύναμη σάν καταναλωτής αλλά έχει την δύναμη σάν δημιουργός να πουλάει ότι θέλει καi να ελέγχει την αγορά όπως θέλει και να δημιουργεί ανάγκες.

 

Εκατομμύρια κόσμος δέν μπορεί να κάνει λάθος. Και ο νούμερο 1 λόγος αγοράς είναι η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ και το CUSTOMER SATISFACTION. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 16:13

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε εσείς ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ customer satisfaction απο μία θύρα; Αρχίζω να αμφισβητώ τη κοινή λογική που νόμιζα πως διέθετα. Και απο πλευράς φθοράς να το δεις καλό είναι να έχεις εναλλακτικές θύρες.

#123   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/03/2015 - 16:16

το θεμα ειναι να καταργηθουν οι θυρες και να γινονται αυρματα ολα... αυτος ειναι ο στοχος και αυτο για να γινει πρεπει να βαλεις στο τρυπακι τον καταναλωτη να χρησημοποιει ολο και λιγοτερο τις θυρες.. ολα ρισκο ειναι φυσικα! σε ενα χρονο θα δουμε τι θα λεει ο κοσμος,


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#124   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/03/2015 - 16:20

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε εσείς ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ customer satisfaction απο μία θύρα; Αρχίζω να αμφισβητώ τη κοινή λογική που νόμιζα πως διέθετα. Και απο πλευράς φθοράς να το δεις καλό είναι να έχεις εναλλακτικές θύρες.

Γενικά μιλάω για αξιοπιστία και Satisfaction για Apple.

 

Ότι και να πεις κυριαρχεί στο παιχνίδι σε διάφορα θέματα. Δέν είναι θέμα λογικής αλλά τεκμηρίωσης. Μιλάνε οι αριθμοί.

 

Όσο για το περιβόητο USB-C θα δείξει ο χρόνος.



#125   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 16:35

Ελαφρώς off -topic αλλά με τόση ακτινοβολία από τόσες ασύρματες εφαρμογές, μας βλέπω όλους ή με ψημένο εγκέφαλο ή πίσω στην εποχή του καλωδίου....



#126   venos

venos

    iPH Contributor

  • 1021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 14/03/2015 - 17:01

Ειδικα αυτο δεν το δεχομαι με τιποτα.γνωμη μου.μπορει αλλους να μην τους πειραζει.και να κανουν τη δουλεια τους.
Ειμαι βεβαιος πως στα επομενα macbook θα αυξησει τις θυρες.ή θα κρατησει τα pro που θαχουν πιο πολλες (τα air πιστευω πανε για σχολασμα)

Να ξεκαθαρισω αυτο πουχω γραψει πως ΔΕΝ μου αρεσει και μενα πουχει μια θυρα....
discord.gg/ajkUM8J

#127   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/03/2015 - 10:47

Ο τροπος που γιγαντωνεις μεσα σου το προβλημα σε κανει ευαλωτο εσενα σαν καταναλωτη.Αν θες τη συμβουλη μου δωσε του την αξια που του αναλογει και αγοραζε αυτο που θες και μονο.Ετσι απλα.

Πολλα πραγματα που λανσαραν εταιρειες απετυχαν παταγωδως οποτε και η apple ρισκαρει και το ξερει.Δεν εχει καμμια σχεση με προβατα κατσικια δουλους φυλακες επαναστατες μπαμπουλες κλπ κλπ. 

Μην υποτιμας το ενστικτο και την ωριμοτητα των καταναλωτων.

Συζήτηση κάνουμε, δεν προσπαθω να επιβάλλω τη γνώμη μου, γι αυτό υπάρχει το forum να ανταλλάσουμε απόψεις, δεν θεωρώ ότι γιγαντώνω κάτι.

Αλλά θα σου θέσω ένα ερώτημα με το χέρι στην καρδιά , δεν θεωρείς ότι αν οι καταναλωτές είχαν άλλη στάση δεν θα έιχαμε καλύτερες συσκευές πιο εύχρηστες πιο αποδοτικές και πιο φθηνες? Δεν θεωρείς ότι για τα προϊόντα apple υπάρχει μια στρέβλωση όσον αφορά στη σχέση καταναλωτή - νέων προιόντων?

Υπάρχει μια ομάδα οπαδών-καταναλωτών ε ναι προβάτων (αν δεν ακουγεται η αλήθεια εύηχη δε φταίω εγώ) που ότι μ@.... θα την αγόραζουν ΑΚΡΙΤΑ. Θεωρείς ότι κάτι τέτοιο βοηθα σε τίποτα άλλο εκτός από το ανεβαίνει η μετοχή της Apple και το ακκαθάριστο προϊόν να συγκρίνεται με προϋπολογισμό κρατών?


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 15/03/2015 - 10:48


#128   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/03/2015 - 11:18

Συζήτηση κάνουμε, δεν προσπαθω να επιβάλλω τη γνώμη μου, γι αυτό υπάρχει το forum να ανταλλάσουμε απόψεις, δεν θεωρώ ότι γιγαντώνω κάτι.

Αλλά θα σου θέσω ένα ερώτημα με το χέρι στην καρδιά , δεν θεωρείς ότι αν οι καταναλωτές είχαν άλλη στάση δεν θα έιχαμε καλύτερες συσκευές πιο εύχρηστες πιο αποδοτικές και πιο φθηνες? Δεν θεωρείς ότι για τα προϊόντα apple υπάρχει μια στρέβλωση όσον αφορά στη σχέση καταναλωτή - νέων προιόντων?

Υπάρχει μια ομάδα οπαδών-καταναλωτών ε ναι προβάτων (αν δεν ακουγεται η αλήθεια εύηχη δε φταίω εγώ) που ότι μ@.... θα την αγόραζουν ΑΚΡΙΤΑ. Θεωρείς ότι κάτι τέτοιο βοηθα σε τίποτα άλλο εκτός από το ανεβαίνει η μετοχή της Apple και το ακκαθάριστο προϊόν να συγκρίνεται με προϋπολογισμό κρατών?

η τεχνολογια προχωραει με γοργους ρυθμους ασχετα αν εμεις δεν το καταλαβαινουμε... και η αππλε ειναι η μονη εταιρεια που δινει και κατι. οτι κανει η αππλε οι αλλες πανε και το κανουν τον επομενο χρονο! τωρα μην μου πεις τεχνολογια τους 15 πυρηνες ετσι... αυτα ειναι για τους ασχετους που νομιζουν οτι δουλευουν. η αππλε εχει δωσει πολλα απο τοτε που μπηκε στο τιμονι ο tim cook αλλα το κακο ειναι πως εχει δωσει και πολλα bug 


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#129   MacPanos

MacPanos

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Twitter:@MacPanos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/04/2015 - 13:29

Ο σχεδιασμός του είναι πολύ καλός και σίγουρα ελκύει αυτούς που θέλουν να παρατήσουν τα iPads. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι υπάρχει μόνο μια θύρα. :(

#130   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/04/2015 - 23:33

New MacBook Review: Stupidly Thin



#131   ddr2

ddr2

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 17/04/2015 - 23:50

Να ξεκαθαρισω αυτο πουχω γραψει πως ΔΕΝ μου αρεσει και μενα πουχει μια θυρα....

Ειδικά από τη στιγμή που θα μπορούσε να έχει άλλη μια usb c στην άλλη πλευρά.



#132   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/05/2015 - 09:16

Αναθερμαίνω λίγο το topic καθώς έπιασα στα χέρια μου το macbook οπότε το θάψιμο ή ο ενθουσισμός αποτέλεσε απότέλεσμα δικής μου εμπειρίας σε πραγματική χρήση και όχι από τι ακούω και διαβάζω.

 

 

 

Πρώτη εντύπωση λεπτό μεν αλλά δεν εντυπωσιάστηκα δεν υπήρχε βέβαια δίπλα δίπλα στο demo το mba για να υπάρχει άμεση σύγκριση

 

Ανοιγμα - κλείσιμο lid τρομερό . Πρέπει να έχει μαγνήτη και για τα πρώτα χιλιοστά πετάγεται ή κολλάει με πολύ απαλό τρόπο

 

Οθόνη : καθαρή με μαύρο πλαίσιο για να αναδεικνύεται καλύτερα, ΑΛΛΑ δεν είναι στέρεα συνδεδεμένη και δονείται ανεπαίσθητα , όταν μετακινείς το macbook ή το κρατάς στον αέρα με τα χέρια σου, καμία σχέση με τη σταθερότητα του mba , θυμίζει πολύ τα laptop αλλων κατασκευαστών. Δεν λέω ότι είναι πρόβλημα αλλά το περίμενα πιο σταθερό εφάμιλλο με το mba.

 

Πληκτρολόγιο : δεν παίζεται . Θα ήταν μόνο αύτος ο λόγος για να το αγοράσει κανείς αρκεί βέβαια να απαιτεί η δουλεία του να γράφει πολύ. Πολύ γρήγορο άμεσο ευχάριστο . Σίγουρα θα αντικαταστήσει όλα τα πληκτρολογία όλων των apple πολύ σύντομα.

 

Κάμερα : τραγική. Δεν υπήρχε λόγος να ξεστοκάρει κάμερες του 2008 σε ένα νέο gadget αξίας 1500 . Τελείως αψυχολόγητο. Δεν το χρησιμοποιείς για φωτογραφική μηχανή αλλά η ανάλυση ειδικά σε αυτή την οθόνη δείχνει ακόμη πιο άσχημη

 

touch trackpad : καλό αλλά θέλει κάποιες ρυθμίσεις ή να το συνήθισεις γιατι πραγματοποιεί και ενέργειες που δεν θες πάντα.

 

Γενική εντύπωση σε απλές λειτουργίες, μηχάνημα πολύ ουδέτερο  μάλλον ψόφιο.

 

 

Προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε να ήταν πιο παχύ , με καλύτερη αυτονομία, 2 θύρες επικοινωνίας ακόμη  έστω και USB -c που λέει ο λόγος, και καλύτερη στήριξη της οθόνης.

Οπότε ενόψη και Eurogroup κάνουμε οικονομία...


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 20/05/2015 - 09:23





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες