Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αγορα MacBook Pro retina 13" 2014


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   melon

melon

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2015 - 11:59

ωραια αρα μαλλον παω για αυτο...στα πιο πολλα καταστηματα,οπως κ στο Kaizershop το βλεπω με mavericks βεβαια.αναβαθμιζω δωρεαν μονη μου??

μονο ενα χρονο εγγυηση λιγο μου φαινεται βεβαια.. <_<

παντως ανυπομονω να το παρω στα χερια μου....οχι αλλα windows..!! :D

 


 

 





Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2015 - 12:05

 

ωραια αρα μαλλον παω για αυτο...στα πιο πολλα καταστηματα,οπως κ στο Kaizershop το βλεπω με mavericks βεβαια.αναβαθμιζω δωρεαν μονη μου??

 

 

Δεν θα χρειαστεί, όπως είδη ανάφερα έρχεται με το Υοsemite. Προφανώς δεν είναι ενημερωμένες σωστά οι προδιαγραφές του μηχανήματος.

 

Όπως και να έχει, οι αναβαθμίσεις του OS X είναι δωρεάν και κατεβαίνουν πανεύκολα από το  App Store. Ενώ στη συνέχεια η εγκατάσταση τους

είναι "τυφλοσούρτης".


vires acquirit eundo


#33   melon

melon

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2015 - 12:18

πολυ ωραια!!απλα δεν ηξερα αν ειναι Free.μπορει κ σημερα να το εχω οποτε θα σας πω εντυπωσεις!μου δινουν ανταπτορα απο Kaizer απλα δεν ειανι της Apple.μπορει να με δειτε κ σε αλλα θεματα για αποριες γιατι..τωρα μαθαινω!!ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!



#34   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2015 - 13:04

πολυ ωραια!!απλα δεν ηξερα αν ειναι Free.μπορει κ σημερα να το εχω οποτε θα σας πω εντυπωσεις!μου δινουν ανταπτορα απο Kaizer απλα δεν ειανι της Apple.μπορει να με δειτε κ σε αλλα θεματα για αποριες γιατι..τωρα μαθαινω!!ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις!

 

Το φις του τροφοδοτικού είναι για τα Αγγλικά σπίτια ενώ δεν ταιριάζει στις δικές μας πρίζες που είναι τύπου Schuko

Ο αντάπτορας που δίνει το Kaisershop λοιπόν κι όχι μόνο απλά είναι ακατάλληλος αφού δεν έχει γείωση.

 

Και βέβαια δεν σχετίζεται με την Apple.


vires acquirit eundo


#35   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 13:38

Μπορεί κάποιος να μου πει διαφορες συγκρίνοντας το ίδιο μηχάνημα αγορά από Ελλάδα με ελληνικό lay-out όχι κατ'ανάγκη από επίσημο εισαγωγέα και από εξωτερικό με us/uk lay-out πληκτρολόγιο . Και εννοώ τη χρηματικη διαφορά για την ίδια εγγύηση 2ετή ή ακόμη καλύτερα apple care 3ετη. Γιατι κρύβονται μεγάλες παγίδες σε αγορά από εξωτερικό. Και τώρα που ανέβηκε το δολλάριο δεν κερδίζεις από διαφορα ισοτιμίας, αλλά και πάλι αν είναι να ψάχνοσαι με τον electronic king και να άγχεσαι αν έχασες 2000 και τελικά να διαπιστώσεις στην κάρτα μου με ισοτιμίες-έξοδα συναλλαγής κτλ να έχεις αγοράσει ένα μηχάνημα με ένα χρόνο εγγύηση και αμερικάνικό πληκτρολογιο και απ όλη τη φασαρία κέρδος 120 ευρώ, αξίζει? Πολλοί θα προτιμούσαν να έδιναν 120 ευρώ παραπάνω να είχαν ελληνικό πληκτρολόγιο 1 χρόνο παραπάνω εγγύηση και άμεση συναλλαγή .



#36   melon

melon

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2015 - 14:40

Το φις του τροφοδοτικού είναι για τα Αγγλικά σπίτια ενώ δεν ταιριάζει στις δικές μας πρίζες που είναι τύπου Schuko

Ο αντάπτορας που δίνει το Kaisershop λοιπόν κι όχι μόνο απλά είναι ακατάλληλος αφού δεν έχει γείωση.

 

Και βέβαια δεν σχετίζεται με την Apple.

κ τον ρωτησα αν μπορω να τον χρησιμοποιησω κ μου ειπε ναι κανονικα..αρα ετσι οπως μου τα λες δε μπορω σωστα??

πρεπει να παω να αγορασω αλλον...απο που?για να μην πηγαινω σε ηλεκτρολογο..



#37   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:04

Ισχύει αυτό που συ λέω και το θέμα θεωρείται λήξαν.

 

Πας στον Καυκά, για παράδειγμα, και παίρνεις έναν.

 

Ο αντάπτορας του Kaisershop είναι αυτός.

 

Συνημμένο αρχείο  add.JPG   20.28KB   25 λήψεις 


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 14/03/2015 - 15:04

vires acquirit eundo


#38   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/03/2015 - 15:30

Το φις του τροφοδοτικού είναι για τα Αγγλικά σπίτια ενώ δεν ταιριάζει στις δικές μας πρίζες που είναι τύπου Schuko

Ο αντάπτορας που δίνει το Kaisershop λοιπόν κι όχι μόνο απλά είναι ακατάλληλος αφού δεν έχει γείωση.

 

Και βέβαια δεν σχετίζεται με την Apple.

Παίζει ρόλο ο αντάπτορας, θέλω να πω υπάρχουν καλής και κακής ποιότητας που μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα; Εγώ έχω αυτόν που υπήρχε μέσα στη συσκευασία από το e-mac

Συνημμένα αρχεία



#39   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 16:16

Πάντως και γω που ψώνισα από e-mac μου είπε ξεκάθαρα ότι θα έχω US keyboard layout και αντάπτορα γις τις μπρίζες μας.

 

Αν δω όμως και είναι τίποτα πατατέ ολέ, θα πάρω άλλον. Το Toshiba πάντως που έχω, το τροφοδοτικό του ΔΕΝ έει γείωση, είναι διπολικό.

 

Υπάρχει άποψη του αν χρειάζεται γείωση ή όχι ? Εννοώ, τι να κάνει κανείς το τριπλοκό φις/αντάπτορα με γείωση, αν το ίδιο το τροφοδοτικό δεν είναι γειωμένο ...?

Αν λοιπόν το ίδιο το τροφοδοτικό από τη μαμά του είναι διπολικο (φάση - ουδέτερος) δε νομίζω να έχει νόημα η γείωση εκ των υστέρων



#40   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2015 - 17:08

@georgeol @fouskmech

 

Κατασκευαστικά ή βάσει προδιαγραφών αν θέλετε, τα MacBooks απαιτούν γειωμένη πρίζα.

Ο αντάπτορας στο screen shot είναι ακατάλληλος, αφού αυτό το ροζέ πράγμα δεν φαίνεται

να είναι μεταλλικό.


vires acquirit eundo


#41   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 20:07

Οκ, έγινες σαφής... μη βαράς, είμαστε νέοι στο σπορ..... Αλλά σα μηχανικός που είμαι θα το τσεκάρω κιόλας....



#42   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2015 - 21:31

Όχι φίλε μου δεν βαράω, απλά καλό είναι να  ξέρει κανείς τι κακοτοπιές να αποφεύγει. :).

 

Το έχω ήδη τσεκάρει εδώ και καιρό με το πολύμετρο σε macbooks που κατά καιρούς είχα.

Η λάμα γείωσης λοιπόν αντιστοιχεί στην μεταλλική κορνίζα του καλωδίου που κουμπώνει

στο μηχάνημα.

 

Το έχω βιώσει σε σκρουτζομάγαζο που δίνει τον αντάπτορα όπου ο "ειδικός" τους δεν

δέχεται κουβέντα ότι αυτό το πράγμα δεν κάνει. 

 

Όπως και να το κάνουμε δεν είναι και το καλύτερο το μηχάνημα να τροφοδοτείται  με

ρεύμα εκτός προδιαγραφών.

 

Πάντα φιλικά.


vires acquirit eundo


#43   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2015 - 21:36

καταρχήν σε ευχαριστούμε για το χρόνο που αφιερώνεις σε μας τους "νέους". Αλλά όπως καταλαβαίνεις, αν ο φορτιστής δεν έχει γείωση...... τότε το να βάλεις μια extra, θα είναι απλά στον αέρα.

 

Αν ο κατασκευαστής δίνει τριπολικό φις (στην αμερική), λογικά σημαίνει ότι έχει/θέλει και γείωση. Τέλος.

 

Άρα, και εδώ χρειαζόμαστε το κατάλληλο σούκο φις, με γείωση. Μόλις το παραλάβω.... θα τσεκάρω. Από την ACS προς το σπίτι μου περνάω από Καυκά, οπότε στο επιτόπου θα πάρω τον κατάλληλο αντάπτορα.

 

Ευχαριστώ.



#44   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/03/2015 - 21:49

Για την ιστορία, παραθέτω το τροφοδοτικό του retina που πήρα πρόσφατα.

Αριστερά λοιπόν το αγγλικό τριπολικό φις.

Στο μέσο το τροφοδοτικό όπου το μεταλλικό κουμπί είναι η γείωση.

Δεξιά, το φις που κουμπώνει επάνω του, όπου στις σχισμές έχει τις λάμες

γείωσης που αντιστοιχούν σε αυτές του φις Schuko ή του αγγλικού αν θέλεις.

 

Συνημμένο αρχείο  adapror.jpg   14.27KB   27 λήψεις

 

 

 


vires acquirit eundo


#45   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 14/03/2015 - 23:30

Δυστυχώς, η συντριπτική πλειοψηφία των κατοικιών στην Ελλάδα, δεν έχει κατάλληλη γείωση.

Στο βωμό του χαμηλού κόστους κατασκευής, θυσιάζεται η ασφάλεια που παρέχει μια σωστή διάταξη γείωσης.

 

Πολύ σωστά επισημαίνεται από τον φίλο giodis η διαφορά μεταξύ του διπολικού και σούκο ρευματολήπτη. Σημαντικό ρόλο όμως, παίζει και το σύστημα γείωσης που εφαρμόζεται σε κάθε περιοχή από τις κατά τόπους Δ.Ε.Η.

Στην πλειονότητα των περιοχών, χρησιμοποιείται είτε το σύστημα ΤΝ (ουδετέρωση), είτε το σύστημα ΤΤ (άμεση γείωση).

Στην πρώτη περίπτωση, ο ουδέτερος συνδέεται με τον αγωγό γείωσης μέσα στη χελώνα της ΔΕΗ, ενώ στη δεύτερη, γειώνεται άμεσα στο έδαφος.

Θεωρητικά λοιπόν πάντα, μπορεί να είναι εκτός προδιαγραφών λειτουργίας (σύμφωνα με την Apple) ο διπολικός αντάπτορας, αλλά δεν αποτελεί και άμεσο κίνδυνο για τη συσκευή. Σε κάθε περίπτωση επιβάλλεται να έχουμε προτίστως, σωστή εγκατάσταση γείωσης. Από κεί ξεκινάνε όλα.

 

Τώρα σχετικά με αντάπτορα για το MBP, καθώς και το δικό μου είναι US model, κατέληξα και πήρα αυτό, το οποίο μ' έχει βολέψει απίστευτα.

Γλίτωσα και το έξτρα βάρος της προέκτασης, μιας και το κουβαλάω καθημερινά. :)

 

 

 

 

 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες