Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

samsung Gear VR αγορά από ebay..


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/05/2015 - 13:55

καλησπέρα σε όλο το forum..! ψάχνω για αγορά την μάσκα εικονικής πραγματικότητας samsung Gear VR τώρα θα μου πείτε γιατί να μην αγοράσω μια φτηνότερη... λοιπόν έχω δοκιμάσει αρκετές φτηνότερες  και μπορώ να πω πως είναι πολύ καλή όλη η εμπειρία για να ξεκινήσει κάποιος με google cardboard που στοιχίζει μόλις 5$ και μετά να δει και τις υπόλοιπες που κυκλοφορούνε με καλύτερη ποιότητα κατασκευής καλλίτερους φακούς, κλπ

 
λοιπόν γιατί ενδιαφέρομαι για το Gear VR ένας λόγος είναι ότι έχει το oculus store και μέσα εκεί ύπαρχει περιεχόμενο με εντυπωσιακά virtual reality apps/games κάτι το οποιο το κάνει να ξεχωρίζει από τα αλλα virtual reality headset... 
 
δυστυχώς όμως δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα... και εμενα με ενδιαφέρει η αγορά του άμεσα.. σκέφτηκα να αγοράσω από το ebay...  το θέμα όμως είναι πως δεν έχω κάνει ξανά αγορά από εκεί.. και σκέφτομαι μήπως πληρώσω και μου έρθει τίποτα άλλο μετά..
 
γενικά κάποιος που ασχολείται μπορεί να μου δώσει μια ιδέα τι να προσέξω πριν κάνω την αγορά?
 
συγκεκριμένα το προϊόν είναι το Gear VR2 που είναι αποκλειστικά για galaxy S6 και S6 edge
 
 
ευχαριστώ πολύ

Τελευταία επεξεργασία από: omorfonios, 10/05/2015 - 13:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/05/2015 - 00:22

Αρχικά πληρώνεις με PayPal οποτε αν συμβεί το οτιδήποτε θα πάρεις τα χρήματα σου πισω.

Κοιτας το feedback του πωλητή, πολλες αξιολογήσεις και εγω κοιτάω να ειναι πανω απο 98%.

Διάβασε καλα την περιγραφή για να εισαι σίγουρος οτι ειναι new and unused ( αν θέλεις σφραγισμένο ).

Μμμμ δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο, αγοράζω απο το 2007 και δεν ειχα ποτε προβλημα !

#3   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 11/05/2015 - 14:44

Αρχικά πληρώνεις με PayPal οποτε αν συμβεί το οτιδήποτε θα πάρεις τα χρήματα σου πισω.

Κοιτας το feedback του πωλητή, πολλες αξιολογήσεις και εγω κοιτάω να ειναι πανω απο 98%.

Διάβασε καλα την περιγραφή για να εισαι σίγουρος οτι ειναι new and unused ( αν θέλεις σφραγισμένο ).

Μμμμ δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο, αγοράζω απο το 2007 και δεν ειχα ποτε προβλημα !

να προτιμήσω αποστολή με usps η fedex? επίσης θα έχω προβλήματα με το τελωνεία από αμερική? 
 
δηλαδή υπάρχει καμια πιθανότητα να πρέπει να πληρώσω παραπάνω από το τελικό ποσο που είναι στα 309$ ?
 
ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. :)


#4   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/05/2015 - 15:36

να προτιμήσω αποστολή με usps η fedex? επίσης θα έχω προβλήματα με το τελωνεία από αμερική?

δηλαδή υπάρχει καμια πιθανότητα να πρέπει να πληρώσω παραπάνω από το τελικό ποσο που είναι στα 309$ ?

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. :)


USPS γιατι με FedEx, ups, dhl δεν το γλιτώνεις το τελωνείο !!

Καλυτερα να τα στείλουν με priority registered ετσι ώστε και να ειναι signed - for αλλα και να μειώσεις το ρίσκο για τελωνείο. Αν και αν δεν το ανοίξουν τοτε γύρω στα 5€ θα πληρώσεις αν περάσει, αν το ανοίξουν τον ΦΠΑ και κατι άλλους δασμους ;)

#5   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 11/05/2015 - 20:50

USPS γιατι με FedEx, ups, dhl δεν το γλιτώνεις το τελωνείο !!

Καλυτερα να τα στείλουν με priority registered ετσι ώστε και να ειναι signed - for αλλα και να μειώσεις το ρίσκο για τελωνείο. Αν και αν δεν το ανοίξουν τοτε γύρω στα 5€ θα πληρώσεις αν περάσει, αν το ανοίξουν τον ΦΠΑ και κατι άλλους δασμους ;)

επειδή έχω γνωστούς στο καναδά μήπως είναι προτιμότερο να πω να μου το στείλουνε από εκεί? γενικά από ebay δεν έχω πάρει ποτε... αλλα τώρα που απόκτησα το galaxy s6 δεν μπορώ να μην έχω αυτό το gadgetaki :P

 

τελικά αν καταλήξω στο ebay θα προτιμήσω κάποιον που στέλνει με USPS όπως μου είπες...
 
από την άλλη ο καλύτερος seller είναι ένας που στέλνει με FedEx International Priority είναι από τους top με τις καλύτερες κριτικές και 99.8% Positive feedback
 
με FedEx International Priority θα υπάρχει πάλι πρόβλημα?? ok πες ότι περάσει από τελωνείο.. στην τελική δεν είναι κάτι το περίεργο... είναι μονο 500 γραμμάρια το κουτί στο περίπου υπολογίζω... ποσο δηλαδή παραπάνω να πληρώσω???


#6   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 11/05/2015 - 21:33

Ρε συ θα σε γδύσουν οι κούριερ, θα βάλουν και αμοιβή εκτελωνιστη ( μπορεις και μόνος σου νομιζω αλλα ειναι ιστορια) και αποθήκης και φόροι και δασμοί, θα σου βγει και διπλάσια η τιμη με αυτούς :/. Τα παίρνανε ολα ανεξαιρέτως !!

Ας στο στείλουν απο όπου να'ναι μωρε απλα ΟΧΙ με fedex/ups/dhl ;)

#7   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 11/05/2015 - 22:46

Ρε συ θα σε γδύσουν οι κούριερ, θα βάλουν και αμοιβή εκτελωνιστη ( μπορεις και μόνος σου νομιζω αλλα ειναι ιστορια) και αποθήκης και φόροι και δασμοί, θα σου βγει και διπλάσια η τιμη με αυτούς :/. Τα παίρνανε ολα ανεξαιρέτως !!

Ας στο στείλουν απο όπου να'ναι μωρε απλα ΟΧΙ με fedex/ups/dhl ;)

χάχαχα  σε ευχαριστώ πολύ...!!! 

 

λοιπόν επειδή είμαι μεγάλη τρελάρα...! σκέφτηκα το άλλο τώρα... να κάνω παραγγελια από αμερική και να το στείλουνε στον καναδά δεν νομίζω πως θα περάσει και εκεί τελωνείο για να πληρώσω τα διπλα???

 

και συγγνώμη για όλη την αναστάτωση αλλα με έχει φάει η αγωνια... δεν κοιμάμαι ούτε τα βραδια πια... και για όλα αυτά φταίει η samsung...   :lol:  :lol:



#8   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/05/2015 - 00:21

χάχαχα σε ευχαριστώ πολύ...!!!

λοιπόν επειδή είμαι μεγάλη τρελάρα...! σκέφτηκα το άλλο τώρα... να κάνω παραγγελια από αμερική και να το στείλουνε στον καναδά δεν νομίζω πως θα περάσει και εκεί τελωνείο για να πληρώσω τα διπλα???

και συγγνώμη για όλη την αναστάτωση αλλα με έχει φάει η αγωνια... δεν κοιμάμαι ούτε τα βραδια πια... και για όλα αυτά φταίει η samsung... :lol: :lol:


Κακιά samsung :P
Ρε συ, δεν ξερω τι παίζει με αυτούς και την νομοθεσία τους :/
Εσυ τι θέλεις να κανεις; Θέλεις να σταλεί με USPS και ο πωλητής δεν το κανει οποτε θα το στείλει με FedEx στους συγγενείς σου και αυτοί σε εσένα με usps;

#9   omorfonios

omorfonios

    iPH Contributor

  • 1647 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 12/05/2015 - 13:17

Κακιά samsung :P
Ρε συ, δεν ξερω τι παίζει με αυτούς και την νομοθεσία τους :/
Εσυ τι θέλεις να κανεις; Θέλεις να σταλεί με USPS και ο πωλητής δεν το κανει οποτε θα το στείλει με FedEx στους συγγενείς σου και αυτοί σε εσένα με usps;

σκέφτηκα να κάνω την αγορά με αυτό τον τρόπο.. να γίνει παραγγελια από το ebay να το στείλουνε με usps η με fedex στον καναδά και μετά να μου το φέρει ένας συγγενείς μου που θα έρθει σε περίπου 1,5 μηνα.. :)
 
πιστεύω με αυτό τον τρόπο θα γλιτώσω το τελωνείο... :P


#10   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/05/2015 - 13:31

σκέφτηκα να κάνω την αγορά με αυτό τον τρόπο.. να γίνει παραγγελια από το ebay να το στείλουνε με usps η με fedex στον καναδά και μετά να μου το φέρει ένας συγγενείς μου που θα έρθει σε περίπου 1,5 μηνα.. :)

πιστεύω με αυτό τον τρόπο θα γλιτώσω το τελωνείο... :P


Δεν ξερω την νομοθεσία εκει και πως δουλεύει αλλα δεν νομίζω να ειναι τραγικά τα πράγματα οποτε ψάξε το και do it !




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες