Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

3G Speed tests: Vodafone vs Cosmote vs Wind


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/01/2009 - 21:20

Speedtest.net

Download: 2.93Mbps
Upload: 0.34Mbps

Αθήνα, Χαλάνδρι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/03/2009 - 16:02

χαχαχα παιδιά να στε καλά με κάνατε και γέλασα σήμερα...τι ταχύτητες 3.6 mbps και 7.2 mbps καλό...!!
έχω σύνδεση με την wind και δώρο 600 mb όγκο δεδομένων...και άντε καθε μηνα τα τελειώσω τα 150 mb ...με το ζόρι....Είμαι μέσα στο σπίτι (υπάρχει wifi) και λέω θα μπώ στο ντερνετ μέσω 3G ,τι το πληρόνουμε(ανόμαλος)...με 4 απο τις πέντες γραμμές σήμα...και ΣΕΡΝΕΤΕ....κολάει καμιά φορά....Γενικά στο τέλος σπάζομαι και ανοίγω το wifi...Δεν το συζητώ άν βγείς εκτος αθηνας....3 g με wind ΜΟΝΟ σε ΜΕΓΑΛΕΣ πολης και σε κεντρικά σημεία...Πήγα μετέορα...Τιποτα...Πηγα λαρισα....Τιποτα....Πήγα καρδίτσα......τίποτα....Πήγα κοζάνη....Τίποτα......!!!!Πάραλληλα ήταν μαζί μου ένας φίλος του έχει phone αλλά με πακέτο απο την cosmote....έπαθα πλακα...όταν εγώ είχα 4 γραμμέ κανονικό σήμα και ΟΧΙ 3g αυτός ειναι foul 3G....Οταν εγώ δεν είχα καθόλου σήμα αυτός είχε foul κανονικό....Δηλαδή ΕΛΕΟΣ.....
Γι αυτό 3g ιντερνετ πιστεύω cosmote και πάλι cosmote.....Και εγώ περιμένω τώρα να δώ και τα δικά τους πακέτα να κάνω αλλαγή......δείτε και μια φώτο απο τα χάλια  μου...Είναι ταχύτητες και με wifi και με 3g.
Είναι απο Αθηνα-Γαλατσι οι ώρες ανγράφονται δίπλα...

http://img4.imagesha.../img0001mvn.png



#18   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 21/03/2009 - 17:22

Quote

...Πάραλληλα ήταν μαζί μου ένας φίλος του έχει phone αλλά με πακέτο απο την cosmote....έπαθα πλακα...όταν εγώ είχα 4 γραμμέ κανονικό σήμα και ΟΧΙ 3g αυτός ειναι foul 3G....Οταν εγώ δεν είχα καθόλου σήμα αυτός είχε foul κανονικό....Δηλαδή ΕΛΕΟΣ.....


Να σε διορθώσω... Όπως είπες κι εσύ, οι μπάρες του σήματος δεν είναι καθόλου ενδεικτικές, ειδικά για το 3G.

Εξηγούμαι: Αναλόγως την υλοποίηση βέβαια, αλλά οι μπάρες δείχνουν μόνο ένταση σήματος. Παρόλαυτά, οι ταχύτητες που θα πιάσεις δεν έχουν να κάνουν με την ένταση, αλλά με την ποιότητα του σήματός σου. Μπορεί να έχεις 2 μπάρες και να έχεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από 5 μπάρες σήμα.

Εν ολίγοις, ο φίλος σου μπορεί να είχε πολύ σήμα, αλλά να μην μπορούσε ούτε αυτός να πιάσει ικανοποιητικές ταχύτητες.

Εγώ είμαι στην Vodafone, δεν έχω εμπειρίες ούτε από άλλο δίκτυο, ούτε από επαρχία. Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι μέσα στην Αθήνα, δεν συγκρίνεται με τίποτα το σερφάρισμα μέσω 3G. Σε οποιοδήποτε WiFi hotspot και να βρέθηκα, οι σελίδες σερνόντουσαν, και μόλις μπήκα 3G πετούσαν όλες.

#19   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 21/03/2009 - 20:30

Quote

Εξηγούμαι: Αναλόγως την υλοποίηση βέβαια, αλλά οι μπάρες δείχνουν μόνο ένταση σήματος. Παρόλαυτά, οι ταχύτητες που θα πιάσεις δεν έχουν να κάνουν με την ένταση, αλλά με την ποιότητα του σήματός σου. Μπορεί να έχεις 2 μπάρες και να έχεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από 5 μπάρες σήμα.


+1

Για μεγάλο χρονικό διάστημα, χρησιμοποιούσα το 3G της Wind... το οποίο με μια μόλις μπάρα στο σήμα  (αντίστοιχα το 2G δίκτυο έδινε 4-5 μπάρες στην ίδια ακριβώς θέση) μου έδινε πολλές φορές ταχύτητες πάνω από 30kb/sec.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες