Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

HomeKit και “έξυπνα” αξεσουάρ σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
685 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 22/05/2015 - 22:02

Αυτό που μάλλον θέλει να κάνει η apple είναι ένα HOME BMS/BEMS.

Υπάρχει τεράστια υστέρηση σε αυτό το κομμάτι ενώ το βιομηχανικό - εμπορικό είναι λιγάκι δύσκολο να το αγγίξει (ακόμα).



#17   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2016 - 09:35

Πριν μερικές μέρες τελείωσα το homekit με πλήρη διαχείριση από το iPhone σε όποιο σημείο του κόσμου και να βρίσκομαι.
 

Λάμπες και stripes Philips hue, καμερες canary, διαχειριση ηλεκτρικων συσκευων και κλιματιστικων EDUP.

Συν 2 ακομα apps για την TV και τον συναγερμο.

Συνημμένα αρχεία



#18   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/01/2016 - 10:02

Πριν μερικές μέρες τελείωσα το homekit με πλήρη διαχείριση από το iPhone σε όποιο σημείο του κόσμου και να βρίσκομαι.
 

Λάμπες και stripes Philips hue, καμερες canary, διαχειριση ηλεκτρικων συσκευων και κλιματιστικων EDUP.

Συν 2 ακομα apps για την TV και τον συναγερμο.

Για δώσε λεπτομέρειες και κανα λινκ...



#19   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2016 - 11:40

Για δώσε λεπτομέρειες και κανα λινκ...

 

Edup: http://www.aliexpres...1451318411_6448 

 

Philips HUE bridge: http://store.istorm....ade-bridge.html 

 

Philips HUE λάμπες: http://store.istorm....lb-a60-e27.html 

 

Philips HUE lighstrips: http://store.istorm....strip-plus.html  

 

Canary: http://www.amazon.co..._=sr_1_3&sr=8-3 



#20   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 20/01/2016 - 11:53

ενδιαφέρων...



#21   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2016 - 11:55

ενδιαφέρων...

δες και αυτα:

 

http://www.apple.com...home-automation

https://www.smartthings.com/


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 20/01/2016 - 11:57


#22   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/01/2016 - 12:50

Πριν μερικές μέρες τελείωσα το homekit με πλήρη διαχείριση από το iPhone σε όποιο σημείο του κόσμου και να βρίσκομαι.
 

Λάμπες και stripes Philips hue, καμερες canary, διαχειριση ηλεκτρικων συσκευων και κλιματιστικων EDUP.

Συν 2 ακομα apps για την TV και τον συναγερμο.

Βλέπω έχεις το iParadox. Αξίζει τα λεφτά η έξτρα κάρτα στο συναγερμό για διαχείριση απ το κινητό;

Σκέφτομαι να την αγοράσω αλλά δεν έχω πιστεί ακόμα.



#23   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2016 - 12:52

Βλέπω έχεις το iParadox. Αξίζει τα λεφτά η έξτρα κάρτα στο συναγερμό για διαχείριση απ το κινητό;

Σκέφτομαι να την αγοράσω αλλά δεν έχω πιστεί ακόμα.

 

καλό είναι αλλά θέλει static IP.



#24   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/01/2016 - 14:26

Ντάξει μόλις μου έτρεξαν τα σάλια...

 

Braker θα ρώταγα που μένεις να έρθω να σε κλέψω, αλλά με τέτοια "οχύρωση" θα είναι δύσκολη η επιχείρηση...



#25   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2016 - 14:29

Ντάξει μόλις μου έτρεξαν τα σάλια...

 

Braker θα ρώταγα που μένεις να έρθω να σε κλέψω, αλλά με τέτοια "οχύρωση" θα είναι δύσκολη η επιχείρηση...

lol... ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει... απλά το θέμα είναι να κάνεις δυσκολότερη τη ζωή των διαρρηκτών και ευκολότερη τη δική σου.



#26   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/01/2016 - 13:53

να τα γράψω και λίγο αναλυτικότερα...
 

Όποτε πηγαίνω Ολλανδία πάντα μένω στο ξενοδοχείο Citizen M στο Rotterdam. Ένα κυριολεκτικά Hi-Tech ξενοδοχείο στο οποίο ο χειρισμός του δωματίου (TV, Κουρτίνες, Φώτα, Κλιματισμός) γίνεται αποκλειστικά και μόνο μέσα από ένα iPad.
 

Μου άρεσε όλο αυτό που έχουν φτιάξει στο Citizen M και έτσι θέλησα και εγώ να δω αν μπορώ να φτιάξω σχεδόν το ίδιο στο σπίτι μου (χωρίς φυσικά να ξοδέψω μια περιουσία) με τη μόνη διαφορά πως ήθελα να έχω τον χειρισμό από το iPhone μου και από όποιο σημείο του κόσμου και αν βρίσκομαι (αρκεί να έχω σύνδεση 3G ή Wi-Fi).

Ένα πράγμα που ήθελα να αποφύγω ήταν οι χρονοβόρες εγκαταστάσεις με καλωδιώσεις κτλ… πράγμα το οποίο κατάφερα και μάλιστα όλο το project το τελείωσα μέσα σε μερικές ώρες (αφού είχα παραλάβει πρώτα όλα τα προϊόντα που ήθελα).

Βέβαια να αναφέρω πως στο σπίτι έχω ήδη συναγερμό (ραντάρ, παγίδες κτλ με ενημέρωση στο κινητό) άρα ένα πολύ μεγάλο τμήμα της δουλείας είχε ήδη γίνει.

Το κόστος και ο χρόνος εγκατάστασης έχουν να κάνουν με το μέγεθος του σπιτιού, τον τύπο (διαμέρισμα ή μονοκατοικία) και φυσικά τις ανάγκες του κάθε ιδιοκτήτη. Οι λύσεις που κυκλοφορούν στην αγορά είναι αρκετές, για σχεδόν όλα τα πορτοφόλια και το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και όρεξη.

Φωτισμός

Επέλεξα το σύστημα HUE της Philips (αγορά από iStorm), σίγουρα υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις αλλά το συγκεκριμένο είδα πως είναι πολύ ποιοτικό και γενικά είμαι της άποψης πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Αγόρασα λοιπόν λάμπες και lightstrips (ειδικά lightstrips).

Η εγκατάσταση της γέφυρας (bridge) στην οποία συνδέονται ασύρματα οι λάμπες και τα lightstrips με το router είναι πανεύκολη και φυσικά η τοποθέτηση των λαμπτήρων και των lightstrips παιχνιδάκι. Το μόνο κακό είναι πως η ταινία 3Μ στα lightstrips δεν είναι και τόσο καλή με αποτέλεσμα να χρειαστεί να βάλω σε μερικά σημεία επιπλέων ταινία διπλής.

Η σύνδεση και ο χειρισμός των λαμπτήρων και των lightstrips με το bridge γίνεται από το iPhone app, είναι πανεύκολος και μπορούν να συνδεθούν έως 50 λάμπες και lightstrips σε ένα bridge.

Τα lightstrips έχουν πολύ εντονότερο φωτισμό από τις λάμπες και φαντασία να έχεις μπορείς να κάνεις πολύ ωραία πράγματα όσο αναφορά τον φωτισμό.

Κάμερες

Επέλεξα τις Canary (αγορά από Amazon UK). Τις τοποθέτησα σε διάφορα σημεία του σπιτιού (πάνω σε τραπεζάκι, βιβλιοθήκη κτλ),  διακριτικότατες (καμία σχέση με τις κλασικές κάμερες) με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου. Συνδέονται πανεύκολα με το iPhone μέσα από το αντίστοιχο app ενώ παρέχουν και κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως θερμοκρασία, υγρασία και ποιότητα αέρα.
 

Ηλεκτρικές συσκευές / κλιματισμός

Εδώ το μόνο που ήθελα είναι On/Off για τα aircondition ώστε πριν φτάσω σπίτι να είναι ήδη αναμμένα και να ζεσταίνουν ή να ψύχουν τον χώρο. Η λύση που επέλεξα είναι οι Wi-Fi πρίζες EP-3703 της EDUP (αγορά από Aliexpress). Με ταλαιπώρησε λίγο η σύνδεση τους με το router αλλά τελικά όλα ΟΚ. Έβαλα βέβαια και 1 EDUP στη κεντρική TV (έτσι για το παιχνίδι). O χειρισμός τους γίνεται από app.... BTW για χειρισμό της TV έχω κατεβάσει στο iPhone αυτό το app.

Μελλοντικά ίσως βάλω και αυτό.

Θα ήθελα να βάλω ακόμα αυτή την κλειδαριά αλλά δεν θα τη βάλω γιατί όταν βλέπουν επισκέπτες, ντελιβεράδες κτλ πως υπάρχει τέτοια κλειδαριά μπορούν να υποθέσουν πως θέλεις να προστατεύεις κάτι πολύτιμο που υπάρχει μέσα σπίτι και να στοχοποιηθείς.

Επίσης άλλο ένα προϊόν που μου άρεσε είναι αυτό. Αλλά ούτε αυτό θα μπει γιατί οι άλλοι στην πολυκατοικία σχεδόν όλοι δεν σκαμπάζουν από τεχνολογία και έτσι θα παραμένει το κλασικό τηλεχειριστήριο για το γκαράζ να κρέμεται στα κλειδιά.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω (αλλά δεν με ενοχλεί) σε αυτό που έχω φτιάξει είναι ότι έχω διαφορετικά app για κάθε λειτουργία. Θα προτιμούσα να έχω ένα app για όλα.

Φυσικά και υπάρχουν εφαρμογές και για κουζίνες, αυτόματο πότισμα, αισθητήρες για να κάνεις σχεδόν ότι θέλεις και φυσικά και all in one app λύσεις.

 

Αξίζει να ρίξετε μια ματιά στo http://www.apple.com...home-automation και στο http://www.smartthings.com  


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 21/01/2016 - 13:54


#27   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/01/2016 - 14:18

να τα γράψω και λίγο αναλυτικότερα...
 

Όποτε πηγαίνω Ολλανδία πάντα μένω στο ξενοδοχείο Citizen M στο Rotterdam. Ένα κυριολεκτικά Hi-Tech ξενοδοχείο στο οποίο ο χειρισμός του δωματίου (TV, Κουρτίνες, Φώτα, Κλιματισμός) γίνεται αποκλειστικά και μόνο μέσα από ένα iPad.
 

Μου άρεσε όλο αυτό που έχουν φτιάξει στο Citizen M και έτσι θέλησα και εγώ να δω αν μπορώ να φτιάξω σχεδόν το ίδιο στο σπίτι μου (χωρίς φυσικά να ξοδέψω μια περιουσία) με τη μόνη διαφορά πως ήθελα να έχω τον χειρισμό από το iPhone μου και από όποιο σημείο του κόσμου και αν βρίσκομαι (αρκεί να έχω σύνδεση 3G ή Wi-Fi).

Ένα πράγμα που ήθελα να αποφύγω ήταν οι χρονοβόρες εγκαταστάσεις με καλωδιώσεις κτλ… πράγμα το οποίο κατάφερα και μάλιστα όλο το project το τελείωσα μέσα σε μερικές ώρες (αφού είχα παραλάβει πρώτα όλα τα προϊόντα που ήθελα).

Βέβαια να αναφέρω πως στο σπίτι έχω ήδη συναγερμό (ραντάρ, παγίδες κτλ με ενημέρωση στο κινητό) άρα ένα πολύ μεγάλο τμήμα της δουλείας είχε ήδη γίνει.

Το κόστος και ο χρόνος εγκατάστασης έχουν να κάνουν με το μέγεθος του σπιτιού, τον τύπο (διαμέρισμα ή μονοκατοικία) και φυσικά τις ανάγκες του κάθε ιδιοκτήτη. Οι λύσεις που κυκλοφορούν στην αγορά είναι αρκετές, για σχεδόν όλα τα πορτοφόλια και το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και όρεξη.

Φωτισμός

Επέλεξα το σύστημα HUE της Philips (αγορά από iStorm), σίγουρα υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις αλλά το συγκεκριμένο είδα πως είναι πολύ ποιοτικό και γενικά είμαι της άποψης πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Αγόρασα λοιπόν λάμπες και lightstrips (ειδικά lightstrips).

Η εγκατάσταση της γέφυρας (bridge) στην οποία συνδέονται ασύρματα οι λάμπες και τα lightstrips με το router είναι πανεύκολη και φυσικά η τοποθέτηση των λαμπτήρων και των lightstrips παιχνιδάκι. Το μόνο κακό είναι πως η ταινία 3Μ στα lightstrips δεν είναι και τόσο καλή με αποτέλεσμα να χρειαστεί να βάλω σε μερικά σημεία επιπλέων ταινία διπλής.

Η σύνδεση και ο χειρισμός των λαμπτήρων και των lightstrips με το bridge γίνεται από το iPhone app, είναι πανεύκολος και μπορούν να συνδεθούν έως 50 λάμπες και lightstrips σε ένα bridge.

Τα lightstrips έχουν πολύ εντονότερο φωτισμό από τις λάμπες και φαντασία να έχεις μπορείς να κάνεις πολύ ωραία πράγματα όσο αναφορά τον φωτισμό.

Κάμερες

Επέλεξα τις Canary (αγορά από Amazon UK). Τις τοποθέτησα σε διάφορα σημεία του σπιτιού (πάνω σε τραπεζάκι, βιβλιοθήκη κτλ),  διακριτικότατες (καμία σχέση με τις κλασικές κάμερες) με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου. Συνδέονται πανεύκολα με το iPhone μέσα από το αντίστοιχο app ενώ παρέχουν και κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως θερμοκρασία, υγρασία και ποιότητα αέρα.
 

Ηλεκτρικές συσκευές / κλιματισμός

Εδώ το μόνο που ήθελα είναι On/Off για τα aircondition ώστε πριν φτάσω σπίτι να είναι ήδη αναμμένα και να ζεσταίνουν ή να ψύχουν τον χώρο. Η λύση που επέλεξα είναι οι Wi-Fi πρίζες EP-3703 της EDUP (αγορά από Aliexpress). Με ταλαιπώρησε λίγο η σύνδεση τους με το router αλλά τελικά όλα ΟΚ. Έβαλα βέβαια και 1 EDUP στη κεντρική TV (έτσι για το παιχνίδι). O χειρισμός τους γίνεται από app.... BTW για χειρισμό της TV έχω κατεβάσει στο iPhone αυτό το app.

Μελλοντικά ίσως βάλω και αυτό.

Θα ήθελα να βάλω ακόμα αυτή την κλειδαριά αλλά δεν θα τη βάλω γιατί όταν βλέπουν επισκέπτες, ντελιβεράδες κτλ πως υπάρχει τέτοια κλειδαριά μπορούν να υποθέσουν πως θέλεις να προστατεύεις κάτι πολύτιμο που υπάρχει μέσα σπίτι και να στοχοποιηθείς.

Επίσης άλλο ένα προϊόν που μου άρεσε είναι αυτό. Αλλά ούτε αυτό θα μπει γιατί οι άλλοι στην πολυκατοικία σχεδόν όλοι δεν σκαμπάζουν από τεχνολογία και έτσι θα παραμένει το κλασικό τηλεχειριστήριο για το γκαράζ να κρέμεται στα κλειδιά.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω (αλλά δεν με ενοχλεί) σε αυτό που έχω φτιάξει είναι ότι έχω διαφορετικά app για κάθε λειτουργία. Θα προτιμούσα να έχω ένα app για όλα.

Φυσικά και υπάρχουν εφαρμογές και για κουζίνες, αυτόματο πότισμα, αισθητήρες για να κάνεις σχεδόν ότι θέλεις και φυσικά και all in one app λύσεις.

 

Αξίζει να ρίξετε μια ματιά στo http://www.apple.com...home-automation και στο http://www.smartthings.com

Πάρα πολύ ωραίο το Home - configuration που έχεις εμπνευστεί & φτιάξει. Να ξέρεις πως αν ποτέ καλλιεργήσεις την απόφαση να κάνεις Jb το iDevice που έχεις, θα μπορείς να κάνεις "παπάδες" που λέμε και στην καθομιλουμένη. :)


Big things have small beginnings

#28   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 21/01/2016 - 14:25

να τα γράψω και λίγο αναλυτικότερα...
 

Όποτε πηγαίνω Ολλανδία πάντα μένω στο ξενοδοχείο Citizen M στο Rotterdam. Ένα κυριολεκτικά Hi-Tech ξενοδοχείο στο οποίο ο χειρισμός του δωματίου (TV, Κουρτίνες, Φώτα, Κλιματισμός) γίνεται αποκλειστικά και μόνο μέσα από ένα iPad.
 

Μου άρεσε όλο αυτό που έχουν φτιάξει στο Citizen M και έτσι θέλησα και εγώ να δω αν μπορώ να φτιάξω σχεδόν το ίδιο στο σπίτι μου (χωρίς φυσικά να ξοδέψω μια περιουσία) με τη μόνη διαφορά πως ήθελα να έχω τον χειρισμό από το iPhone μου και από όποιο σημείο του κόσμου και αν βρίσκομαι (αρκεί να έχω σύνδεση 3G ή Wi-Fi).

Ένα πράγμα που ήθελα να αποφύγω ήταν οι χρονοβόρες εγκαταστάσεις με καλωδιώσεις κτλ… πράγμα το οποίο κατάφερα και μάλιστα όλο το project το τελείωσα μέσα σε μερικές ώρες (αφού είχα παραλάβει πρώτα όλα τα προϊόντα που ήθελα).

Βέβαια να αναφέρω πως στο σπίτι έχω ήδη συναγερμό (ραντάρ, παγίδες κτλ με ενημέρωση στο κινητό) άρα ένα πολύ μεγάλο τμήμα της δουλείας είχε ήδη γίνει.

Το κόστος και ο χρόνος εγκατάστασης έχουν να κάνουν με το μέγεθος του σπιτιού, τον τύπο (διαμέρισμα ή μονοκατοικία) και φυσικά τις ανάγκες του κάθε ιδιοκτήτη. Οι λύσεις που κυκλοφορούν στην αγορά είναι αρκετές, για σχεδόν όλα τα πορτοφόλια και το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και όρεξη.

Φωτισμός

Επέλεξα το σύστημα HUE της Philips (αγορά από iStorm), σίγουρα υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις αλλά το συγκεκριμένο είδα πως είναι πολύ ποιοτικό και γενικά είμαι της άποψης πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Αγόρασα λοιπόν λάμπες και lightstrips (ειδικά lightstrips).

Η εγκατάσταση της γέφυρας (bridge) στην οποία συνδέονται ασύρματα οι λάμπες και τα lightstrips με το router είναι πανεύκολη και φυσικά η τοποθέτηση των λαμπτήρων και των lightstrips παιχνιδάκι. Το μόνο κακό είναι πως η ταινία 3Μ στα lightstrips δεν είναι και τόσο καλή με αποτέλεσμα να χρειαστεί να βάλω σε μερικά σημεία επιπλέων ταινία διπλής.

Η σύνδεση και ο χειρισμός των λαμπτήρων και των lightstrips με το bridge γίνεται από το iPhone app, είναι πανεύκολος και μπορούν να συνδεθούν έως 50 λάμπες και lightstrips σε ένα bridge.

Τα lightstrips έχουν πολύ εντονότερο φωτισμό από τις λάμπες και φαντασία να έχεις μπορείς να κάνεις πολύ ωραία πράγματα όσο αναφορά τον φωτισμό.

Κάμερες

Επέλεξα τις Canary (αγορά από Amazon UK). Τις τοποθέτησα σε διάφορα σημεία του σπιτιού (πάνω σε τραπεζάκι, βιβλιοθήκη κτλ),  διακριτικότατες (καμία σχέση με τις κλασικές κάμερες) με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου. Συνδέονται πανεύκολα με το iPhone μέσα από το αντίστοιχο app ενώ παρέχουν και κάποιες επιπλέον πληροφορίες όπως θερμοκρασία, υγρασία και ποιότητα αέρα.
 

Ηλεκτρικές συσκευές / κλιματισμός

Εδώ το μόνο που ήθελα είναι On/Off για τα aircondition ώστε πριν φτάσω σπίτι να είναι ήδη αναμμένα και να ζεσταίνουν ή να ψύχουν τον χώρο. Η λύση που επέλεξα είναι οι Wi-Fi πρίζες EP-3703 της EDUP (αγορά από Aliexpress). Με ταλαιπώρησε λίγο η σύνδεση τους με το router αλλά τελικά όλα ΟΚ. Έβαλα βέβαια και 1 EDUP στη κεντρική TV (έτσι για το παιχνίδι). O χειρισμός τους γίνεται από app.... BTW για χειρισμό της TV έχω κατεβάσει στο iPhone αυτό το app.

Μελλοντικά ίσως βάλω και αυτό.

Θα ήθελα να βάλω ακόμα αυτή την κλειδαριά αλλά δεν θα τη βάλω γιατί όταν βλέπουν επισκέπτες, ντελιβεράδες κτλ πως υπάρχει τέτοια κλειδαριά μπορούν να υποθέσουν πως θέλεις να προστατεύεις κάτι πολύτιμο που υπάρχει μέσα σπίτι και να στοχοποιηθείς.

Επίσης άλλο ένα προϊόν που μου άρεσε είναι αυτό. Αλλά ούτε αυτό θα μπει γιατί οι άλλοι στην πολυκατοικία σχεδόν όλοι δεν σκαμπάζουν από τεχνολογία και έτσι θα παραμένει το κλασικό τηλεχειριστήριο για το γκαράζ να κρέμεται στα κλειδιά.

Το μόνο αρνητικό που βλέπω (αλλά δεν με ενοχλεί) σε αυτό που έχω φτιάξει είναι ότι έχω διαφορετικά app για κάθε λειτουργία. Θα προτιμούσα να έχω ένα app για όλα.

Φυσικά και υπάρχουν εφαρμογές και για κουζίνες, αυτόματο πότισμα, αισθητήρες για να κάνεις σχεδόν ότι θέλεις και φυσικά και all in one app λύσεις.

 

Αξίζει να ρίξετε μια ματιά στo http://www.apple.com...home-automation και στο http://www.smartthings.com

μάγκα μου αυτό δεν είναι σπίτι..αυτο είναι διαστημόπλοιο από star wars!μπράβο πολύ ωραίο αυτό που έχεις κάνει!!!



#29   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/01/2016 - 14:44

Κοίτα,

 

Επειδή το έχω ψάξει λιγάκι από πιο παλιά και το ψάχνω ακόμα.. (Το ψάχνω από όταν είχε βγει στην κυκλοφορία το πρώτο dimmάκι με z-wave κτλ.)

 

Νομίζω πως καλύτερο θα ήταν να περιμένουμε λίγο για τα in wall sockets και switches. Θα μου πεις ότι κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά το θέμα είναι ότι το ένα είναι εξωτερικά της πρίζας και το άλλο εσωτερικά. Αυτό για μένα είναι αρκετά σημαντικό. Ο λόγος προφανής. Το ένα είναι εξωτερικό και μπορεί να έχει την x,y φθορά ενώ το άλλο είναι σαφώς πιο ασφαλές.

 

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Το καλό είναι ότι πλέον υπάρχουν πολλές εταιρίες. Είναι βέβαια τσιμπημένες οι τιμές σε όλες τους αλλά ελπίζουμε ότι κάποια στιγμή θα πέσουν.



#30   argate7

argate7

    iPH Contributor

  • 1735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/01/2016 - 17:17

Να σημειώσω για να μην παρεξηγηθώ.. Ότι το σύστημα που έχεις φτιάξει πραγματικά είναι αξιοζήλευτο.

 

Αλλά για τους λόγους που ανέφερα, θέλω κάποια στιγμή και όταν θα έχω μια πιο καλή οικονομική δυνατότητα να προχωρήσω σε αυτό που έχω σχεδιάσει. Θα γίνει κι αυτό. Αν δεν μας τα έχουν πάρει όλα μέχρι τότε βέβαια..

 

Και πάλι συγχαρητήρια για το smart home σου!!!






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες