Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

HomeKit και “έξυπνα” αξεσουάρ σπιτιού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
685 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/01/2016 - 10:59

Με δεδομένο ότι μέσα στον επόμενο χρόνο αρχίζω να φτιάχνω καινούριο σπίτι από το μηδέν, αυτό το τόπικ προβλέπεται να είναι η καταστροφή μου...



#77   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 11:21

ξέρει κανείς αν αυτά www.automatic.com & https://dash.by παίζουν και με τα δικά μας αυτοκίνητα ή είναι μόνο για τις εκδόσεις των Αμερικάνων ;;



#78   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 30/01/2016 - 11:49

Η ιδέα του φίλου braker για το αυτόματο πότισμα ηταν τόσο τέλεια που το παρειγγειλα κιόλας ,είχα σιχαθεί να τρέχω απο το υπόγειο στον κηπο και αντίστροφα για να τσεκάρω τα μπεκ μου ,τώρα εχω ακόμα ενα μικρο προβληματάκι που αν το λύσω θα νοιωσω πολυ τεμπέλης :) .εχω τα εξωτερικά φώτα του Κηπου που καταλήγουν σε έναν χρονοδιακόπτη ( απο τους σπαστικους με τα δοντάκια ) δυόμιση μήνες την άνοιξη και άλλους τόσους τον φθινόπωρο ανεβοκατεβαζω του χρόνους (πολυ σπαστικό )υπάρχει τρόπος μέσου κινητού ?υπ όψιν ο πίνακας έχει πολυ περιορισμένο χώρο μέσα

#79   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 11:55

Η ιδέα του φίλου braker για το αυτόματο πότισμα ηταν τόσο τέλεια που το παρειγγειλα κιόλας ,είχα σιχαθεί να τρέχω απο το υπόγειο στον κηπο και αντίστροφα για να τσεκάρω τα μπεκ μου ,τώρα εχω ακόμα ενα μικρο προβληματάκι που αν το λύσω θα νοιωσω πολυ τεμπέλης :) .εχω τα εξωτερικά φώτα του Κηπου που καταλήγουν σε έναν χρονοδιακόπτη ( απο τους σπαστικους με τα δοντάκια ) δυόμιση μήνες την άνοιξη και άλλους τόσους τον φθινόπωρο ανεβοκατεβαζω του χρόνους (πολυ σπαστικό )υπάρχει τρόπος μέσου κινητού ?υπ όψιν ο πίνακας έχει πολυ περιορισμένο χώρο μέσα

 

γιαυτό είναι τα forum για να μοιράζουμε τη γνώση... "Scientia est potentia"

 

αν συνδέσεις ή αντικαταστήσεις τον χρονοδιακόπτη με μια πρίζα wifi (orvibo, edup, wemo) και να ελέγχεις τη πρίζα (on/off, timer κτλ) από το iphone ;;;  


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 30/01/2016 - 11:56


#80   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 30/01/2016 - 11:59

γιαυτό είναι τα forum για να μοιράζουμε τη γνώση... "Scientia est potentia"
 
αν συνδέσεις ή αντικαταστήσεις τον χρονοδιακόπτη με μια πρίζα wifi (orvibo, edup, wemo) και να ελέγχεις τη πρίζα (on/off, timer κτλ) από το iphone ;;;



Το σκέφτηκα αλλά δεν χωράει στον πίνακα ,έλεγα μηπως υπάρχει κατι πιο εξειδικευμένο ύστερα και το προγραμμα της μπριζας ειναι λίγο απλοϊκό για αυτήν την φάση

#81   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 12:02

Το σκέφτηκα αλλά δεν χωράει στον πίνακα ,έλεγα μηπως υπάρχει κατι πιο εξειδικευμένο ύστερα και το προγραμμα της μπριζας ειναι λίγο απλοϊκό για αυτήν την φάση

 

μη το λες... σε συνδιασμό με το IFTTT θα μπορούν πχ να ανάβουν τα φώτα με τη δύση του ηλίου και να σβήνουν με την ανατολή κ.α. αλλά από τη στιγμή που η πρίζα δεν χωράει ..... είσαι σίγουρος ;; ... η wemo είναι αρκετά μικρή.


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 30/01/2016 - 12:03


#82   shodan

shodan

    iPH Enthousiast

  • 448 μηνύματα
  • Twitter:@i_nihl
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 12:26

ξέρει κανείς αν αυτά www.automatic.com & https://dash.by παίζουν και με τα δικά μας αυτοκίνητα ή είναι μόνο για τις εκδόσεις των Αμερικάνων ;;

Καλημέρα,

 

Η θύρα OBD όπου θα συνδεθεί ο αντάπτορας που θα παρέχει τις απαραίτητες πληροφορίες είναι κοινή σε όλα τα οχήματα ανεξαρτήτως χώρας και κατασκευαστή.

To dash από ότι βλέπω έχει εφαρμογή και στο ελληνικό appstore.



#83   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 12:42

Καλημέρα,

 

Η θύρα OBD όπου θα συνδεθεί ο αντάπτορας που θα παρέχει τις απαραίτητες πληροφορίες είναι κοινή σε όλα τα οχήματα ανεξαρτήτως χώρας και κατασκευαστή.

To dash από ότι βλέπω έχει εφαρμογή και στο ελληνικό appstore.

 

καλημέρα, έχεις δίκιο....  τους ρώτησα αν έχει GPS και geofencing ώστε να βλέπουμε που είναι το car ή άμα μετακινηθεί να λάβουμε push ενημέρωση.

 

πριν αρκετά χρόνια είχα πάρει ένα gps tracker το οποίο έπαιζε με sim card, μου έστελνε ενημέρωση με SMS και συντεταγμένες οταν έφευγε το αυτοκίνητο από το geofencing αλλά το σούταρα γιατί ήθελε φόρτιση κάθε 2-3 μέρες.



#84   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 12:57

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως συνδέεται αυτό στον πίνακα ;;



#85   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 14:12

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως συνδέεται αυτό στον πίνακα ;;

 

μονόλογος... lol... video εγκατάστασης εδώ και εδώ και μερικες λειτουργίες του app εδώ . θεωρώ πως είναι πολύ καλό προϊόν και ολοκληρωμένη λύση για wifi πρίζες και έλεγχος της κατανάλωσης των συσκεύων


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 30/01/2016 - 14:17


#86   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2016 - 15:53

Το σκέφτηκα αλλά δεν χωράει στον πίνακα ,έλεγα μηπως υπάρχει κατι πιο εξειδικευμένο ύστερα και το προγραμμα της μπριζας ειναι λίγο απλοϊκό για αυτήν την φάση

Ίσως με ένα απλό φωτοκύτταρο να κανείς καλύτερα τη δουλειά σου

#87   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 31/01/2016 - 18:51

Ίσως με ένα απλό φωτοκύτταρο να κανείς καλύτερα τη δουλειά σου


Αυτο θα ηταν το πιο εύκολο και οικονομικό απλα μπαίνει ο παράγοντας οικονομίας ,παρολου που ειναι led οι λάμπες ειναι όμως παρά πολλές και δεν θέλω να ειναι αναμενες όσο έχει σκοτάδι ,θέλω δηλαδή αλλά

#88   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 31/01/2016 - 19:18

Με δεδομένο ότι μέσα στον επόμενο χρόνο αρχίζω να φτιάχνω καινούριο σπίτι από το μηδέν, αυτό το τόπικ προβλέπεται να είναι η καταστροφή μου...

έχω την εντύπωση όμως πως καλύτερα να στραφείς σε λύσεις ανεξάρτητες, να πας σε λύσεις τύπου BMS/BEMS και το Homekit να το περιορίσεις.

Καλό θα ήταν να στραφείς σε μηχανικό Η/Μ που έχει μεράκι με αυτά και σίγουρα να ξέρεις καλά τις απαιτήσεις σου.

(Με το καλό πάντως!)



#89   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2016 - 21:54

Αυτο θα ηταν το πιο εύκολο και οικονομικό απλα μπαίνει ο παράγοντας οικονομίας ,παρολου που ειναι led οι λάμπες ειναι όμως παρά πολλές και δεν θέλω να ειναι αναμενες όσο έχει σκοτάδι ,θέλω δηλαδή αλλά

Σε συνδυασμό με τον χρονοδιακόπτη. Βασικά είναι πιο απλό απ' όσο φαίνεται αλλά εσύ φυσικά γνωρίζεις καλύτερα τις ανάγκες σου. 

 

Για μένα το πρόβλημα είναι, εκτός από το προφανές για το πως θα ανάψει/ανοίξει κάτι, το πόσο θα διαρκέσει και να μην ξεχαστεί ανοιχτό. Την πάτησα το περασμένο καλοκαίρι που άφησα 15 ώρες ανοιχτό το πότισμα στο μπαχτσέ που βρίσκετε στο πίσω μέρος του σπιτιού και δεν είναι ορατός ιδιαίτερα το βράδυ. 



#90   EchiDNA

EchiDNA

    iPH Enthousiast

  • 359 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2016 - 13:52

Δείτε κι αυτό

http://www.mlink.gr/.../ipcl-3008.html

 

Δείχνει να μπορεί να κάνει πολλά






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες