Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone Firmware v2.3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
64 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 12/01/2009 - 21:25

@captain556: χμμμ ναι ε? εγώ δουλεύω windows 6 χρόνια περίπου και ποτέ άλλο λειτουργικό. Μόλις πέρσι κατάφερα μέσω software να κάνω το PC όσο καλύτερο γίνεται από απόψεις bugs κολιμάτων κτλπ. Και πάω σε ένα μαγαζί και βλέπω ότι οι Mac όχι μόνο έχουν από default αυτά που κάθομαι εγώ 3 χρόνια και δοκιμάζω χιλιάδες progs μπας και στρώσει αλλά και χιλιάδες άλλα που οι PC Users τα θεωρούν αδιανόητα... Για πες μου λοιπόν τι ελευθερία έχουμε στα Windows?

@alexsatc: όχι ΜΕΓΑ λάθος... Η νοοτροποία της Apple είναι η απλότητα, να μπορείς να κάνεις τα πάντα με τον ποιο απλό τρόπο μέσω default progs...

Εγώ πιστεύω ότι δεν κάνει να βάλλουν ελληνικά γιατί:
1) δεν τους συμφέρει να σκοτωθούν για μια γλώσσα τόσο δύσκολη και δύστροπη που χρησιμοποιείται μόνο σε μια χώρα και δεν έχει και μεγάλες πωλήσεις.(και όλοι εσείς που λέτε "Δεν έχει Ελληνικά? Απαράδεκτο!" σκεφτείται ότι αυτό λέει ο κάθε άνθρωπος από κάθε χώρα αντιστοίχως... Don't Think Greece Is Special ;) ειδικά μετά τα Δεκεμβριανά γεγονότα μας έχουν πάρει για πλάκα όλοι...)
2)Όταν γίνεται μια μετάφραση σε Settings και τέτοια πολύ χάνουν το νόημα γιατί συνήθως κάνουν στα μισά ακριβής μετάφραση και στα άλλα μισά περιφραστική και χάνεσε...
3)Στην Ελλάδα το 65% δεν γράφει στο κινητό του με ελληνικά ενώ έχει την δυνατότητα... Αυτό λογικά το ξέρει η Apple :D


Και μην κάνετε παράπονα για τα νέα firmwares... Η Apple έχει τις ιδεολογίες της και δεν πρόκειτε να τις αλλάξει για εμάς... Και δεν λέτε πάλι καλά που βγάζει new firmwares και δεν μας άφηνε με ένα όπως γίνεται στα περισσότερα κινητά?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   MarioZ

MarioZ

    Member

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2009 - 21:37

φιλε captain σε προκαλω να "ζησεις" για ενα μηνα με mac οποιουδηποτε τυπου...  και αν σ αρεσει να ασχολησε με υπολογιστες θα σ αρεσουν παρα πολυ.. οσα εκανες εσυ με τοσο κοπο σ τα δινει απλοχερα η apple κατευθειαν...

#18   alexsatc

alexsatc

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2009 - 21:47

Επειδή βγαίνουμε εκτός θέματος θα σας πω ότι ένα είναι το δεδομένο:
Η apple είναι χρόνια πιό μπροστά απ' ότι η microsoft και το ότι τα windows πουλάνε περισσότερο δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερα!
Και το atou του iPhone είναι ένα ότι και κανένα νέο update να μην βγάλουν και όσες εταιρίες ακόμα κι αν το αντιγράψουν δεν θα πάψει ποτέ να είναι το πιο όμορφο και ντιζαινάτο κινητό στον κόσμο!!!!

#19   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2009 - 01:26

Quote

Και δεύτερον γιατί οπώς είπαμε δεν είναι για βλάχους αλλά για επιχηρηματίες!  


Συγγνώμην φίλε μου αλλά είσαι πολύ πεζός και απόλυτος και προσβλητικός και ρατσιστής για το ίδιο σου το έθνος.

Όποιος δηλαδή Έλληνας θέλει να γράφει στα ελληνικά (γιατί κυρίως εκεί είναι το θέμα και όχι στο μενού) είναι βλάχος;
Άρα και εσύ και εγώ και όλοι ΒΛΑΧΟΙ είμαστε! Και ξέρεις κάτι, αν το πάμε από τόπους καταγωγής, ναι είμαι βλάχος και είμαι και περίφανος γι' αυτό και δεν είμαι κανένας που να το παίζει ξύπνιος και ψωνισμένος πρωτευουσιάνος. Άντε γιατί πολύ με εκνευρίζουν κάτι τέτοιες συμπεριφορές. Και στην τελική φίλε μου, και κάποιος που έχει πρόβατα και αυτός επιχειρηματίας είναι σε πληροφορώ.

Για να χρησιμοποιήσεις κάποιο λειτουργικό δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός φίλε μου απλώς πρέπει να ασχοληθείς. Αν το πάμε έτσι και linux να χρησιμοποιήσεις θα πρέπει να είσαι ειδικός... Μην τρελαθούμε κιόλας.... Ότι υπάρχουν προγράμματα σε mac που απευθύνονται πχ σε γραφίστες και είναι πραγματικά πολύ "δυνατές" εφαρμογές είναι γνωστό αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι όποιος χρησιμοποιεί mac θα πρέπει να είναι και ειδικός...

Άλλο τα windows και άλλα τα mac φίλε μου. Είναι δύο διαφορετικά λειτουργικά (αν και έχουν κοινές ρίζες) με διαφορετική νοοτροπία και δεν μπορείς να πεις οτι το ένα είναι για τους κοινούς θνητούς και το άλλο για τους θεούς των υπολογιστών....
Επίσης να σου πω οτι υπάρχουν και εφαρμογές για windows ή και για linux που όμοιες δεν υπάρχουν για mac (εννοώ με τέτοιες δυνατότητες). Πάντα υπάρχουν ιδιαιτερότητες και διαφορές. Μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα.

Τέλος διαφωνώ με αυτό που λες οτι όποιος δεν έχει mac δεν μπορεί να εκφέρει άποψη γιατί πολύ απλώς δεν υπάρχουν μόνο τα windows και το mac όπως είπα και πιο πριν αλλά και με αυτό που λες θέλεις να πεις οτι όλος ο κόσμος δεν λέει σωστά πράγματα πέραν από τους χρήστες mac.

Άντε γιατί ο καθένας μου φαίνεται απέκτησε ένα mac υπολογιστή ή ένα iphone και το παίζει πολύ μαγκιά. Για να μαζευτούμε λίγο γιατί θα μας φάει η πολύ μαγκιά...

#20   M86857

M86857

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/01/2009 - 02:07

ρε παιδια δεν περιμενα να πλατιασει τοσο η κουβεντα με μια απλη παρατηρηση που εκανα για τον flash

#21   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 13/01/2009 - 02:27

Δε ξέρω τι λέτε σε όλα τα posts παραπάνω εσείς, αλλά εμένα με χαλάει iPhone χωρίς JB και δεν πάτε να λέτε ότι θέλετε!!
Γιατί όχι JB (εκτός άλλων, χμ!... ;) ) σημαίνει: No SwirlyMMS, no iRealSMS, no BossPrefs, no Greek Keyboard/menus(!)...
και πολλά άλλα!!
Δε λέω τεχνολογικό θαύμα το iPhone αλλά πως να το κάνουμε.. του λείπουν βασικά πράγματα!...
Φανταστείτε λοιπόν να βγει η 2.3 και να τη βάλουμε, να χάσουμε τα ελληνικά μας(!) και μετά να μην μπορούμε να τη κάνουμε και JB!!! Και να χάσουμε και όλα τα άλλα παραπάνω!!! Τι ωραία που θα είναι!... Εγώ πάντως δεν ανυπομονώ καθόλου για ένα τέτοιο "μέλλον"... χάρισμά σας!  :P


#22   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/01/2009 - 02:40

Μπορείς απλώς όταν βγει η 2.3 να μην την βάλεις μέχρι να μπορείς να βάλεις όλα αυτά που λες... Δεν είναι απαραίτητο μόλις βγει ένα update να το κάνεις αμέσως ;)

#23   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/01/2009 - 12:35

+ το ότι το jailbreak είναι εγγυημένη υπόθεση για πάντα. Για να μην είναι εφικτό πρέπει να αλλάξει το hardware του iPhone (iPhone 3 και βλέπουμε). Προς το παρόν σε κάθε έκδοση θα μπορεί να γίνεται jailbreak.
Το unlock είναι άλλη υπόθεση αν και εκεί πάντα θα υπάρχει κάτι ;)

#24   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 13/01/2009 - 20:16

Λοιπόν παίδες κι άλλα ευχάριστα νέα!!!

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες γνωρίζαμε ότι η apple δεν θα συμπεριλάμβανε ούτε στο ερχόμενο firmware 2.3 τα πολυπόθητα push notifications!

Οι τελευταίες πληροφορίες όμως που αρχίζουν σιγά-σιγά να διαρρέουν αναφέρουν ότι η Apple σχεδιάζει να λανσάρει τη λειτουργία “push” στο Firmware 2.3. Η λειτουργία Push είναι η πρόταση-λύση της Apple για να εκτελούνται οι διαδικασίες στο παρασκήνιο. Κάποιοι συγκεκριμένοι servers θα παρέχουν τις πληροφορίες στους servers της Apple, και αυτοί θα σπρώχνουν (“push”) τις πληροφορίες στο iPhone. Αυτά τα μηνύματα θα έρχονται είτε ως ειδοποιήσεις beep, είτε ως αριθμός στην πάνω δεξιά γωνία των εικονιδίων, είτε ως pop-up όπως στα μηνύματα SMS.

Η Apple τα είχε ανακοινώσει όλα αυτά, αλλά ενώ υπήρχαν στην beta 1 της έκδοσης 2.1, αλλά στην beta 2 τα απέσυρε αδυνατώντας να τα παρέχει, και καθυστερώντας έτσι την κυκλοφορία πολλών προγραμμάτων ανταλλαγής άμεσων μηνυμάτων (IM clients).

Σαν να μην φτάνει όμως μόνο αυτό, φημολογείται εντόνως ότι η Apple δουλεύει επίσης και στην μεταφορά δεδομέων μέσω Bluetooth! Αλλά ακόμη δεν ξέρουμε αν θα προλάβουν να το συμπεριλάβουν στην  2.3.

Πηγή: http://dailyapplerev...et84.net/?p=324

ΥΓ: 1) Θέλοντας να προλάβουν όλα τα προηγούμενα δυσάρεστα αποτελέσματα, εσκεμμένα δεν ανακοίνωσαν κάποια δοκιμαστική έκδοση! Θέλουν να ταράξουν και πάλι τα νερά!
      2) Στις 21/1 η apple θα ανακοινώσει τα οικονομικά της αποτελέσματα του 2008! Οπότε γνώμη μου είναι ότι iLife κλπ θα ανακοινωθούν λίγες μέρες μετά!
      3) Με τη λειτουργία push επιβεβαιώνονται πλέον πιό έντονα οι φήμες που ανέφερα πιό πάνω περί iChat!!!

#25   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/01/2009 - 23:05

Quote

      2) Στις 21/1 η apple θα ανακοινώσει τα οικονομικά της αποτελέσματα του 2008! Οπότε γνώμη μου είναι ότι iLife κλπ θα ανακοινωθούν λίγες μέρες μετά!


Το iLife έχει ανακοινωθεί ήδη και είναι ήδη διαθέσιμο στην αγορά.

Πάντως μου φαίνονται μούφα όλα αυτά. Ξέρετε αν έχει κυκλοφορήσει η beta 2.3 (αν λέγεται έτσι) στους developers? Πιο πολύ για wishlist μου κάνει παρά για την 2.3

#26   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 14/01/2009 - 01:12

Λοιπόν sepsis επειδή δεν είσαι και τόσο καλά ενημερωμένος, τόσο το iLife 09  όσο και το iWork 09 ανακοινώθηκαν στην MacWorld αλλά μόνο το δεύτερο κυκλοφόρησε στην ίδια μέρα!!! Το iLife αν ψάξεις να δεις καλύτερα θα κυκλοφορήσει ΤΕΛΗ ΓΕΝΑΡΗ!

Κι επίσης όλα τα ξένα sites τονίζουν πως η νέα έκδοση ΕΠΙΤΗΔΕΣ δεν δίνεται στους developers λόγω των καινοτομιών της, μερικές από τις οποίες αναφέρω!!!

Οι λίστες με wishlists περιλαμβάνουν flash, copy/paste, mms, landscape keyboard, και χίλια δυό άλλα που θα δούμε  σιγά-σιγά στην 3 έκδοση!!! ;-)   

#27   32KOFDATA

32KOFDATA

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/01/2009 - 10:04

Κριμα να βλεπω κοσμο να διαλεγει "στρατοπεδα" και να κυρηττει ποσο καλυτερες ειναι η επιλογες του σε σχεση με αλλους. Ακουγετε σαν οι υπολοιποι να ζουν στον μεσαιωνα ή να μην εχουν καμια γνωση οσο αναφορα την τεχνολογια που τους περιβαλλει και να επιμενουν να δυσκολευουν την ζωη τους χωρις λογο.

Στην τεχνολογια πρεπει κανεις να εχει ανοιχτο μυαλο και να μην παιζει ρολο αν κατι ειναι Apple, Microsoft. Η ουσια ειναι μια: να διαλεγεις συμφωνα με τις αναγκες σου, απαιτησεις σου και την τσεπη σου. Ποιος ο λογος να καθομαστε και να υπερασπιζομαστε τις εταιριες αυτες σε οτι και αν κανουν αντι να απαιτουμε την καλυτερευση τους συμφωνα με τις αναγκες μας;

Δεν υπερασπιζομαι κανεναν πια. Υπερασπιζομαι τον εαυτο μου και οταν εχω αναγκες και καποια συσκευη ή λογισμικο δεν μου δινει τις λυσεις επιλεγω κατι αλλο ανεξαιρετως κατασκευαστη και "στρατοπεδου". Kανενα οφελος να ευλογω τα γενια της καθε εταιριας και να της μενω πιστος για αυτα που προσφερει... και ακομα χειροτερα για αυτα που ΔΕΝ προσφερει.

#28   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 14/01/2009 - 10:12

Παρακαλώ μην βγαίνετε εκτός θέματος... Το topic ονομάζεται iPhone Firmware v2.3 :-)

#29   jazzman

jazzman

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2009 - 19:22

παιδιά καλησπέρα είμαι καινούριος και δεν θα μπω στην κόντρα για ποια εταιρία είναι καλύτερη απλά απο την πλευρά μου πιστεύω ότι απλά το να βγάζει η Apple  πολλές αναβαθμίσεις είναι πολύ καλό για μας.Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι άμα βγει του χρόνου  το iphone 3  το παρατήσουν το 2 και βγάζουν μόνο για το  3 μιας και θα είναι τεχνολογικά ανώτερο
δεν ξέρω δεν είμαι της φιλοσοφίας  MAC δεν τα έχω δουλέψει εκτός από το i phone

#30   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/01/2009 - 19:24

Quote

με φοβίζει είναι ότι άμα βγει του χρόνου  το iphone 3  το παρατήσουν το 2 και βγάζουν μόνο για το   3 μιας και θα είναι τεχνολογικά ανώτερο


δεν ξέρεις την Apple γι'αυτό το λες. Καμία σχέση ;)
To iPhone 2G φοράει την ίδια ακριβώς έκδοση με το iPhone 3G. Ότι παίζει στο μεν παίζει και στο δε (well, εκτός εφαρμογών που αφορούν το 3G και το GPS προφανώς). Έτσι θα γίνει κ με το 3 ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες