Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Διαθέσιμο το OS X - El Capitan


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
480 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#331   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2015 - 20:00

Τα νεύρα μου. Παρότι έχω τις ρυθμίσεις που φαίνονται στη φωτο, όταν απενεργοποιείται η οθόνη ο δίσκος μεταβαίνει σε κατάσταση ύπνου

 

Για δοκίμασε και στα δυο παράθυρα την "Επαναφορά προεπιλογών".


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#332   babis172

babis172

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2015 - 20:13

Καλησπέρα.

Μετά την εγκατάσταση του El Capitan παρατήρησα κάτι που δεν είχε ξαναγίνει. Στο Shutdown εμφανίζει ένα γκρι κυκλάκι που στριφογυρίζει και μετά γίνεται τερματισμός.Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο;



#333   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2015 - 20:19

Καλησπέρα.

Μετά την εγκατάσταση του El Capitan παρατήρησα κάτι που δεν είχε ξαναγίνει. Στο Shutdown εμφανίζει ένα γκρι κυκλάκι που στριφογυρίζει και μετά γίνεται τερματισμός.Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο;

 

Ναι σε όλους τους χρήστες του El Capitan. Ίσως μερικοί να μην προλαβαίνουν να το δουν πολύ ώρα παρά μόνο για κάτι κλάσματα του δευτερολέπτου. Μην ανησυχείς!



#334   babis172

babis172

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2015 - 20:37

Ναι σε όλους τους χρήστες του El Capitan. Ίσως μερικοί να μην προλαβαίνουν να το δουν πολύ ώρα παρά μόνο για κάτι κλάσματα του δευτερολέπτου. Μην ανησυχείς!

 

Όπως ακριβώς το έγραψες, για πολύ λίγο. Μάλιστα καθυστερεί και να κλείσει κατά 1 δευτερόλεπτο το σύστημα. Όχι κάτι τρομερό πάντως.



#335   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2015 - 22:41

Καλησπερα παιδια.επειδη σιγουρα θα το κανω λαθος..Γινεται στον mac οπως και με το iphone. καθαρη εγκατασταση και μετα επαναφορα απο back up??εχω 10.11 beta τωρα!

ευχαριστω για την βοηθεια..!



#336   RsRoyal

RsRoyal

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2015 - 00:18

Καλησπέρα... Μία βοήθεια. Μετά από κάθε restart μου ανοίγει συνέχεια αναδυόμενο παράθυρο με αυτόν τον φάκελο "Δημόσια". Υπάρχει κάποια λύση ώστε να πάψει να συμβαίνει αυτό; Είχε ενοχλητικό.

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: RsRoyal, 04/10/2015 - 00:18


#337   liodim

liodim

    iPH Enthousiast

  • 417 μηνύματα
  • Twitter:@aliento1983
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:aliento1983

Δημοσίευση 04/10/2015 - 04:30

Καλημερα παιδια....να ρωτησω εγω που εχω Macbook pro mid-2014, χρειαζεται να κανω trim enable...ή ειναι επιλογη μονο για non-Apple SSD?



#338   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 04/10/2015 - 06:56

Καλημερα παιδια....να ρωτησω εγω που εχω Macbook pro mid-2014, χρειαζεται να κανω trim enable...ή ειναι επιλογη μονο για non-Apple SSD?


Μονο για non-apple SSD ειναι..

Αν εχεις Apple SSD θα σου ειναι ενεργοποιημενο ετσι κι αλλιως ;)

#339   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 10:21

Καλησπέρα... Μία βοήθεια. Μετά από κάθε restart μου ανοίγει συνέχεια αναδυόμενο παράθυρο με αυτόν τον φάκελο "Δημόσια". Υπάρχει κάποια λύση ώστε να πάψει να συμβαίνει αυτό; Είχε ενοχλητικό.

 

Για πήγαινε System Preferences > Users & Groups > Login Items. Σε περίπτωση που υπάρχει

ο φάκελος επίλεξε τον και click το - για να τον αφαιρέσεις.


vires acquirit eundo


#340   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 10:21

Καλησπέρα... Μία βοήθεια. Μετά από κάθε restart μου ανοίγει συνέχεια αναδυόμενο παράθυρο με αυτόν τον φάκελο "Δημόσια". Υπάρχει κάποια λύση ώστε να πάψει να συμβαίνει αυτό; Είχε ενοχλητικό.

όταν το κλείνεις έχεις ξετσεκάρεις να ανοίγει τα τελευταία παράθυρα 

 

https://www.imageupl...o.uk/image/cDMu

Καλησπέρα.

Μετά την εγκατάσταση του El Capitan παρατήρησα κάτι που δεν είχε ξαναγίνει. Στο Shutdown εμφανίζει ένα γκρι κυκλάκι που στριφογυρίζει και μετά γίνεται τερματισμός.Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο;

ναι σε μένα κάνα λεπτό για να κλείσει  >:(

επίσης το mail δεν λειτουργεί σωστά με αποτέλεσμα να ήμουν με airmail

στον Σαφάρι πάλι εκτός από τις επεκτάσεις που μπαίνουν σιγά σιγά για να κάνω αποσύνδεση λογαριασμού σε φόρουμ έπρεπε να κλείσω τον σαφάρι για να γίνει αλλιώς ξαναφόρτωνε κανονικά συνδεδεμένος

με λίγα λόγια από χθες το βράδυ γύρισα στα 10.10.5 :rolleyes:

 

όταν βγάλουν με το καλό βελτιώσεις τα ξανά λέμε

 

αρχίζει και μου θυμίζει πήγαμε να το γανώσουμε και το τρυπήσαμε κάτι σαν το snow leopard και μετά μόνο το yosemite έχει κάτι να επιδείξει κατά την προσωπική μου άποψη 

το ίδιο και το ios8 με το ios 9 που οι βελτιώσει τελικά είναι για την άλλη μεριά του ατλαντικού  B)



#341   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 10:31

Καλησπερα παιδια.επειδη σιγουρα θα το κανω λαθος..Γινεται στον mac οπως και με το iphone. καθαρη εγκατασταση και μετα επαναφορα απο back up??εχω 10.11 beta τωρα!

ευχαριστω για την βοηθεια..!

δηλαδή θέλεις να εγκαταστήσεις π.χ από usb το os x και μετά να περάσεις τα αρχεία και τις φωτογραφίες κλπ κλπ...................

 εδώ για περισσότερες πληροφορίες http://macnotes.gr/2...tion-assistant/



#342   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 04/10/2015 - 11:35

Καλημερα στο φόρουμ. Είμαι νέος κάτοχος macbook pro και αντιμετωπίζω ένα θεματάκι που ήλπιζα να διορθωθεί με το el capitan. Όταν κάνω log in στο άνοιγμα του υπολογιστή το πλήκτρο caps lock δεν είναι συγχρονισμένο με την ένδειξη στην οθόνη. Έκανα μία έρευνα και είδα ότι συμβαίνει και σε άλλους. Έχει κανείς άλλος το ίδιο θέμα?



#343   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/10/2015 - 11:38

Για δοκίμασε και στα δυο παράθυρα την "Επαναφορά προεπιλογών".

Τίποτα

Συνημμένα αρχεία



#344   Kostinios

Kostinios

    iPH Enthousiast

  • 362 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 11:59

θελω να ρωτησω κατι

 

ενα πραγμα μου λειπει απο τα windows και εχει να κανει με την εναλαγη γλωσσας. τι εννοω. στα windows μπορουσες καθε φορα που πηγαινες σε μια νεα εφαρμογη πχ. απο το ιντερνετ στο σημειωματαριο να σου εχει απο μονο του ως πρωτη γλωσσα πληκτρολογιου οταν ανοιξες πρωτη φορα την εφαρμογη τα αγγλικα με αποτελεσμα να μπορεις χωρις να κοιτας τι γλωσσα εχει το συστημα να πατας την αντοιστιχη επιλογη πληκτρων και να βαζεις την γλωσσα που θες. στο mac αυτο δεν βλεπω να ισχυει. μου κραταει μεταξι ενναλαγης εφαρμοφων την γλωσσα που ειχα στην προηγουμενη εφαρμογη και αυτο με μπερδευει συνεχεια γιατι επειδη μπορει να μην ειχα γραψει κατι ξεχναω πια ειχα. αυτο που ειχαν στα windows μπορω να το βαλω στα mac?


Τελευταία επεξεργασία από: Kostinios, 04/10/2015 - 12:00


#345   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/10/2015 - 12:17

Τίποτα

 

Μάλιστα, όμως όταν στο αρχικό σου post (που παιδεύτηκα να το βρω ενώ τα πράγματα θα ήταν πιο απλά αν είχες ανοίξει "Νέο θέμα"

αναφέρεσαι στον δίσκο. Τι σε ενοχλεί και πως εντοπίζεις την δυσλειτουργία του ;.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες