Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

[Tweak] ForceTouchActivator: Το 3D Touch στη συσκευή σας


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/09/2015 - 22:58

Η παρουσίαση του iPhone 6S πρίν απο λίγες ημέρες, έφερε νέα χαρακτηριστικά με την αποκλειστικότητα του 3D Touch (a.k.a. Force Touch) να κυριαρχεί και να ξεχωρίζει. Αυτό μέχρι και σήμερα μιας και το ForceTouchActivator του Ethan Arbuckle έρχεται να το κάνει διαθέσιμο και στις υπόλοιπες "ταπεινές" και ξεχασμένες απο τον μάγειρα συσκευές, με τη βοήθεια του γνωστού Activator. Κατά κάποιο τρόπο...

 

Το Tweak δε κάνει τίποτα άλλο απο το να αντιλαμβάνεται πόση επιφάνεια του δαχτύλου αγγίζει την οθόνη της συσκευής εν/ποιόντας τη κίνηση που έχουμε εμείς ορίσει. Συνεπώς δεν έχετε να κάνετε τίποτα άλλο απο το να βρείτε το Section του μέσα απο το Activator ορίζοντας αυτό που σας εξυπηρετεί. Όλα αυτά σε περίπτωση που κάποιοι αρχίσουν να πατάνε με όλη τους τη δύναμη.

 

yhfI8L8.png

 

 

 

 

Η πιστή αντιγραφή ολοκληρώνεται με την εγκατάσταση του CleanSheets αλλά και τη δημιουργία Menu στο Activator, επιλογή των κινήσεων που χρειαζόμαστε και ορισμό του μετά σε νέο Event σε κάποια εφαρμογή απλά επιλέγοντας το Icon Hold.

 

JdAACgx.png

 

 

Απο το Repo του BigBoss, δωρεάν.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 20/09/2015 - 23:24

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/09/2015 - 23:12

Και πως απενεργοποιείς την διαγραφή των εφαρμογών, όταν πατάς συνεχόμενα πάνω σε κάποια; :Ρ

 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 20/09/2015 - 23:33

Το παραπάνω Custom Event με παρατεταμένο πάτημα σε κάποια εφαρμογή απεν/ποιεί τη διαγραφή.

 

Θα πρέπει να πατήσεις σε κάποια άλλη.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   thanosdk

thanosdk

    iPH Contributor

  • 1095 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/09/2015 - 23:34

Προφανως θα εχει short hold και long hold, οποτε θα γινεται αρκετα ευκολα.



#5   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:00

Μπορείτε και swipe πάνω σε κάθε εικονίδιο

#6   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:24

Εγω εχω κατεβάσει το Velox 2 γι αυτή τη λειτουργία αλλα δεν με ικανοποιεί , ποιο απο τα 2 ειναι καλύτερο κατα τη γνώμη σας ?

#7   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:32

Είμαι ο μόνος που βρίσκει άχρηστη αυτή τη λειτουργία;

Γιατί να πατήσω στο τηλ π.χ. Και open favorites και να μην ανοιξω την εφαρμογή που θα ανοίξει αμέσως στα favorites π.χ. Η μόνη λογική ειναι να σου βγάζει σε λίστα τα favorites & να κανεις απευθείας κληση.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#8   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:52

Εσύ και πολλοί άλλοι βρίσκουν άχρηστο ακομη και το αυθεντικό 3dtouch αλλα τι να κάνουμε??Μας αρέσει η μηλοεταιρια και τζουμπου..

#9   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2015 - 10:57

Είμαι ο μόνος που βρίσκει άχρηστη αυτή τη λειτουργία;

Γιατί να πατήσω στο τηλ π.χ. Και open favorites και να μην ανοιξω την εφαρμογή που θα ανοίξει αμέσως στα favorites π.χ. Η μόνη λογική ειναι να σου βγάζει σε λίστα τα favorites & να κανεις απευθείας κληση.

Όχι μόνο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά θα αδράξω την ευκαιρία να εμβαθύνω λίγο:

 

Είναι άποψη μου πως το force touch αποτελεί μια αξιοθαύμαστη, κορυφαία και καινοτόμο τεχνολογία, είτε αναπτύχθηκε από την Apple, είτε αγοράστηκε από την Apple, είτε είναι προιόν "φασόν".

Το πρόβλημα είναι πως χρησιμοποιείται για να παράγει ένα "φθηνό" αποτέλεσμα κάτι το οποίο το απαξιώνει ολοκληρωτικά.

 

Δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από ότι πάντα προσέφερε ένα απλό gesture, ένας διακόπτης αφής, ένα trigger. Το ίδιο αποτέλεσμα μπορούν να πετύχουν δεκάδες διαφορετικά gestures και τα οποία ποτέ έως και σήμερα δεν αξιοποίησε η Apple. Για παράδειγμα το παρατεταμένο tap θα μας έδινε τα ίδια αποτελέσματα.

 

Είναι σαν να κατασκευάζω έναν αντιδραστήρα που μπορεί να τροφοδοτήσει με ενέργεια ένα διαστρικό ταξίδι εκατομμυρίων ετών φωτός μακριά και εγώ να το χρησιμοποιώ για τροφοδοτώ το νυχτερινό led στο δωμάτιο των παιδιών. :D

 

Ένα τόσο μεγάλο επίτευγμα, έχει ένα τόσο μικρό φάσμα εφαρμογών, που που το καθιστά προς το παρόν περιττό.

 

Αν μεθαύριο, η ίδια τεχνολογία θα μπορούσε να μετρήσει την αρτηριακή μου πίεση πάνω στην οθόνη ή να διαβάσει το δακτυλικό μου αποτύπωμα θα ανέβαζε το κύρος της στο ύψος της τεχνογνωσίας που χρησιμοποιήθηκε για να κατασκευαστεί.

:)


Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 21/09/2015 - 10:58

Big things have small beginnings

#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/09/2015 - 11:51

Εγω εχω κατεβάσει το Velox 2 γι αυτή τη λειτουργία αλλα δεν με ικανοποιεί , ποιο απο τα 2 ειναι καλύτερο κατα τη γνώμη σας ?

Το Velox είναι πιο πιστό στο 3D Touch.

 

To παραπάνω κάνει μια συγκεκριμένη κίνηση μόνο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2015 - 12:25

Έχω συνέχεια την αίσθηση ότι φέτος "ξεφούσκωσε" η παρουσίαση. Κάπου το "βγάλε νέο άηφον κάθε χρόνο" δυσκολεύει την δυνατότητα παραγωγής κάτι πραγματικά καινοτόμου. Οκ έγινε ταχύτερο (ήταν ήδη). Οκ βγάζει ακόμη καλύτερες φωτογραφίες (έβγαζε ήδη). Οκ βγάζει βίντεο σε ακόμη πιο έξτρα ανάλυση (έβγαζε ήδη).

 

Το λέω γιατί με το 4S μου κάνω τα ίδια με το iphone 6 μου απλά σε μικρότερη οθόνη και με 60 sec καθυστέρηση στο άνοιγμα από εντελώς OFF. Κάπου λοιπόν "χωλαίνει" το παραμύθι με το 3d touch ειδικά όταν μπορείς να έχεις αντίστοιχο (ή καλύτερο διότι το JB δίνει άλλη ευχέρεια) μέσω activator. Από τη στιγμή που οι εφαρμογές τρέχουν σε sandbox πχ ποτέ δεν είδα lag μεταξύ συσκευών. Ίδιο iOS ίδια ταχύτητα εντός εφαρμογής. Δηλαδή τι μας λένε ότι κάθε χρόνο γίνεται ακόμη πιο γρήγορο το launch? ουάου.

 

Για μένα πρέπει να αναθεωρήσουν τη στάση τους και να βγάζουν μια συσκευή με ΜΕΓΑΛΗ αναβάθμιση κάθε 1.5 χρόνο ή κάθε 2. Το κάθε χρόνο "νέο" άηφον μπορεί να πουλάει αλλά κυρίως σε όσους έτσι κι αλλιώς αγοράζουν χρονιά παρα χρονιά.



#12   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 21/09/2015 - 12:55

Έχω συνέχεια την αίσθηση ότι φέτος "ξεφούσκωσε" η παρουσίαση. Κάπου το "βγάλε νέο άηφον κάθε χρόνο" δυσκολεύει την δυνατότητα παραγωγής κάτι πραγματικά καινοτόμου. Οκ έγινε ταχύτερο (ήταν ήδη). Οκ βγάζει ακόμη καλύτερες φωτογραφίες (έβγαζε ήδη). Οκ βγάζει βίντεο σε ακόμη πιο έξτρα ανάλυση (έβγαζε ήδη).

 

Το λέω γιατί με το 4S μου κάνω τα ίδια με το iphone 6 μου απλά σε μικρότερη οθόνη και με 60 sec καθυστέρηση στο άνοιγμα από εντελώς OFF. Κάπου λοιπόν "χωλαίνει" το παραμύθι με το 3d touch ειδικά όταν μπορείς να έχεις αντίστοιχο (ή καλύτερο διότι το JB δίνει άλλη ευχέρεια) μέσω activator. Από τη στιγμή που οι εφαρμογές τρέχουν σε sandbox πχ ποτέ δεν είδα lag μεταξύ συσκευών. Ίδιο iOS ίδια ταχύτητα εντός εφαρμογής. Δηλαδή τι μας λένε ότι κάθε χρόνο γίνεται ακόμη πιο γρήγορο το launch? ουάου.

 

Για μένα πρέπει να αναθεωρήσουν τη στάση τους και να βγάζουν μια συσκευή με ΜΕΓΑΛΗ αναβάθμιση κάθε 1.5 χρόνο ή κάθε 2. Το κάθε χρόνο "νέο" άηφον μπορεί να πουλάει αλλά κυρίως σε όσους έτσι κι αλλιώς αγοράζουν χρονιά παρα χρονιά.

Καλώς ή κακώς όσο και να ξεφούσκωσε φέτος, πάλι θα πουλήσει σαν ζεστή τυρόπιτα.

 

Υπάρχει βέβαια μια μαγική λέξη που χαρακτηρίζει την Apple όλα αυτά τα χρόνια. Marketing.

 

Όσο για την αναθεώρηση, πρέπει να γίνει καταργώντας τα S. Αν και το θέμα εκεί είναι πως θα διορθώνει μετά τα προβλήματα των προκατόχων.

 

Και ο νοών νοείτω.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#13   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 21/09/2015 - 14:59

Εσύ και πολλοί άλλοι βρίσκουν άχρηστο ακομη και το αυθεντικό 3dtouch αλλα τι να κάνουμε??Μας αρέσει η μηλοεταιρια και τζουμπου..

Είπα εγώ οτι δεν μου αρέσει η μηλοεταιρεία ή το JB ?

 

Οχι. Απλά πετάχτηκες για να πεταχτείς. 

 

Αυτό που είπα είναι οτι σαν tweak δεν έχει χρησιμότητα.

 

Γιατί δεν βρίσκω λόγο να πατήσεις πάνω στο τηλέφωνο π.χ. και να πατήσεις show favorites, όταν απλά ανοίγοντας την εφαρμογή θα σε πάει απευθείας στα favorites.

 

Αν αντί για αυτό όμως σου έδινε(δίνει) τη δυνατότητα να κάνεις μια κλήση απευθείας , ή να πατας στα μνμτα και να έχει κάτι σαν quick compose, ή με το να πατας στην κάμερα σου ανοίγει preview της κάμερας (κάτι σαν το velox αλλά με την τεχνολογία force touch) ίσως και να έλεγα ότι μετράει.

 

Αλλά όχι να χρησιμοποιώ 15 shortcuts για να κάνω κάτι που μπορώ να κάνω με 2κλικ (μιλώντας για το tweak πάντα).

 

Για το 3d touch παραθέτω το απο κάτω, με το οποίο και συμφωνώ. 

 

Δεν μας χαλάει η τεχνολογία, μας χαλάει η μη χρησιμοποίηση της.

 

Κατα τα άλλα , ήμουν , είμαι και θα είμαι Apple Fan και προφανώς αν είχα τη δυνατότητα να ανανεώνω κάθε χρόνο τη συσκευή μου θα το έκανα.

 

 

Όχι μόνο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά θα αδράξω την ευκαιρία να εμβαθύνω λίγο:

 

Είναι άποψη μου πως το force touch αποτελεί μια αξιοθαύμαστη, κορυφαία και καινοτόμο τεχνολογία, είτε αναπτύχθηκε από την Apple, είτε αγοράστηκε από την Apple, είτε είναι προιόν "φασόν".

Το πρόβλημα είναι πως χρησιμοποιείται για να παράγει ένα "φθηνό" αποτέλεσμα κάτι το οποίο το απαξιώνει ολοκληρωτικά.

 

Δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από ότι πάντα προσέφερε ένα απλό gesture, ένας διακόπτης αφής, ένα trigger. Το ίδιο αποτέλεσμα μπορούν να πετύχουν δεκάδες διαφορετικά gestures και τα οποία ποτέ έως και σήμερα δεν αξιοποίησε η Apple. Για παράδειγμα το παρατεταμένο tap θα μας έδινε τα ίδια αποτελέσματα.

 

Είναι σαν να κατασκευάζω έναν αντιδραστήρα που μπορεί να τροφοδοτήσει με ενέργεια ένα διαστρικό ταξίδι εκατομμυρίων ετών φωτός μακριά και εγώ να το χρησιμοποιώ για τροφοδοτώ το νυχτερινό led στο δωμάτιο των παιδιών. :D

 

Ένα τόσο μεγάλο επίτευγμα, έχει ένα τόσο μικρό φάσμα εφαρμογών, που που το καθιστά προς το παρόν περιττό.

 

Αν μεθαύριο, η ίδια τεχνολογία θα μπορούσε να μετρήσει την αρτηριακή μου πίεση πάνω στην οθόνη ή να διαβάσει το δακτυλικό μου αποτύπωμα θα ανέβαζε το κύρος της στο ύψος της τεχνογνωσίας που χρησιμοποιήθηκε για να κατασκευαστεί.

:)

 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#14   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/09/2015 - 16:35

Έχω συνέχεια την αίσθηση ότι φέτος "ξεφούσκωσε" η παρουσίαση. Κάπου το "βγάλε νέο άηφον κάθε χρόνο" δυσκολεύει την δυνατότητα παραγωγής κάτι πραγματικά καινοτόμου. Οκ έγινε ταχύτερο (ήταν ήδη). Οκ βγάζει ακόμη καλύτερες φωτογραφίες (έβγαζε ήδη). Οκ βγάζει βίντεο σε ακόμη πιο έξτρα ανάλυση (έβγαζε ήδη).

 

Το λέω γιατί με το 4S μου κάνω τα ίδια με το iphone 6 μου απλά σε μικρότερη οθόνη και με 60 sec καθυστέρηση στο άνοιγμα από εντελώς OFF. Κάπου λοιπόν "χωλαίνει" το παραμύθι με το 3d touch ειδικά όταν μπορείς να έχεις αντίστοιχο (ή καλύτερο διότι το JB δίνει άλλη ευχέρεια) μέσω activator. Από τη στιγμή που οι εφαρμογές τρέχουν σε sandbox πχ ποτέ δεν είδα lag μεταξύ συσκευών. Ίδιο iOS ίδια ταχύτητα εντός εφαρμογής. Δηλαδή τι μας λένε ότι κάθε χρόνο γίνεται ακόμη πιο γρήγορο το launch? ουάου.

 

Για μένα πρέπει να αναθεωρήσουν τη στάση τους και να βγάζουν μια συσκευή με ΜΕΓΑΛΗ αναβάθμιση κάθε 1.5 χρόνο ή κάθε 2. Το κάθε χρόνο "νέο" άηφον μπορεί να πουλάει αλλά κυρίως σε όσους έτσι κι αλλιώς αγοράζουν χρονιά παρα χρονιά.

Οτι να ναι. Το 4s ιδιο με το 6. Τι αλλο θα ακουσουμε? Οτι και καλα η καλυτερη καμερα, ο καλυτερος επεξεργαστης και η το καινουργιο touch δεν αποτελει καμια βελτιωση. Το δε 3d touch θα αναπτυχθει σιγα σιγα. Ετσι εγινε και με το touch id. (το 4s εχει touch id? μιας και ειπες οτι κανει τα ιδια με το 6.)  Δηλαδη τι αλλο να σου βαλει? Να φτιαχνει και καφε, η να κανει μασαζ μηπως? Και τα αυτοκινητα απο τοτε που μπηκαν σε μαζικη παραγωγη μεχρι και σημερα τον ιδιο σκοπο εξυπηρετουν. 

 

edit: Τελικα φτιαχνει και καφε. Υπαρχουν κατι καταπληκτικες μηχανες για καφε που ρυθμιζονται και τις χειριζεσαι απο το iphone απο οτι φαινεται. 


Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 21/09/2015 - 16:39


#15   karajim80

karajim80

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 21/09/2015 - 18:26

Είπα εγώ οτι δεν μου αρέσει η μηλοεταιρεία ή το JB ?

Οχι. Απλά πετάχτηκες για να πεταχτείς.

Αυτό που είπα είναι οτι σαν tweak δεν έχει χρησιμότητα.

Γιατί δεν βρίσκω λόγο να πατήσεις πάνω στο τηλέφωνο π.χ. και να πατήσεις show favorites, όταν απλά ανοίγοντας την εφαρμογή θα σε πάει απευθείας στα favorites.

Αν αντί για αυτό όμως σου έδινε(δίνει) τη δυνατότητα να κάνεις μια κλήση απευθείας , ή να πατας στα μνμτα και να έχει κάτι σαν quick compose, ή με το να πατας στην κάμερα σου ανοίγει preview της κάμερας (κάτι σαν το velox αλλά με την τεχνολογία force touch) ίσως και να έλεγα ότι μετράει.

Αλλά όχι να χρησιμοποιώ 15 shortcuts για να κάνω κάτι που μπορώ να κάνω με 2κλικ (μιλώντας για το tweak πάντα).

Για το 3d touch παραθέτω το απο κάτω, με το οποίο και συμφωνώ.

Δεν μας χαλάει η τεχνολογία, μας χαλάει η μη χρησιμοποίηση της.

Κατα τα άλλα , ήμουν , είμαι και θα είμαι Apple Fan και προφανώς αν είχα τη δυνατότητα να ανανεώνω κάθε χρόνο τη συσκευή μου θα το έκανα.

Έχεις δίκιο τελικά.Τα ξέρεις όλα.Για να πεταχτώ απάντησα.Τι να σου πω τώρα? Σε είχα για πιο σοβαρό.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες