Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
426 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#361   vkouk

vkouk

    iPH Contributor

  • 951 μηνύματα
  • Twitter:@vkoukoutis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:v.kouk

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:28

Και εγω πήρα το Νοέμβριο το mjlq2.
1700 με μεταφορικά και μέσα σε μια βδομαδα στην πόρτα μου απο fedex
Που εδω ξεκινάει απο 2000.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#362   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:32

Έφη, πιο μοντέλο έχεις? Αν επιτρέπεται φυσικά.

 

Και πως τον "έψησες" και σου έβαλε και apple care? 

Εχω το mgxc2, το maxed-out 15αρι mid-2014 δηλαδη.

 

Δεν εκανα τιποτα, τον ειχα φαει στην γκρινια και στις απειλες, αλλα νομιζω πως απλα ετυχε :P



#363   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:40

Έφη, πιο μοντέλο έχεις? Αν επιτρέπεται φυσικά.

 

Και πως τον "έψησες" και σου έβαλε και apple care? 

 

Παιδιά, μην τρελαθούμε κιόλας..... αυτό που κάνει με τις τιμές των παλιών μοντέλων.... ΔΕΝ έχει καμμία λογική.

 

Ή δεν ξέρει τι του γίνεται με τόσες πωλήσεις που κάνει, κοινώς έχει χάσει την μπάλα, ή περιμένει τα κορόϊδα. Γιατί πολύ απλά, θα του μείνουνε στο χέρι.

 

Ποιός θα δώσει τα ίδια χρήματα για μοντέλο του 13 ή του 14, όταν μπορεί να πάρει του 15. Λογικά, θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά-κίνητρο, ώστε να "σπρώξει" κάποιον στο παλιό μοντέλο με σκοπό να τα ξεφορτωθεί, να πάρει τα χρήματά του πίσω (και ας μη βγάλει κέρδος), προκειμένου να βάλει καινούριο εμπόρευμα.

 

Απλή λογική είναι.... εκτιμώ ότι καμμία λογική εμπόρου, δεν μπορεί να υποστηρίξει αυτό που κάνει. Εκτός αν περιμένει τα κορόϊδα..

 

Και για να σας αποδείξω ότι δεν είναι και ο φτηνότερος.... πάμε....

 

Το MF840 το έχει 1339+41 μεταφορικά = 1380.

 

Εγώ από e-mac, αγοράγω χωρις ΦΠΑ με ενδοκοινοτική συναλλαγή: 1625/1.19 (το Γερμανικό ΦΠΑ είναι 19%) =1365.

 

Και αν πάω από bestprice ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ έχει φτηνότερες τιμές από skroutz: Ένας επαγγελματίας που πληρώνει στιγμιαία μεν το ΦΠΑ αλλά στην ουσία το γλυτώνει: το βρίσκω: 1518/1.23 = 1234.

 

Άρα εγώ που έχω επαγγελματικό ΑΦΜ είτε πάνω από e-mac και πληρώνω 1365, ή από kiniti.eu και το πληρώνων 1518 αλλά μου στοιχίζει 1234.

Και σε αυτές τις 2 περιπτώσεις παίρνω και τιμολόγιο και το βάζω στα έξοδά μου.

 

Λοιπόν....? Μήπως αναθεωρείτε?

 

 

Και για σας που δεν έχετε επαγγελματικό ΑΦΜ, πάτε σε κάποιο γνωστό σας, το αγοράζει στο όνομά του, και έτσι εσείς γλυτώνετε το ΦΠΑ, και αυτός το βάζει στα έξοδά του....... Το ΦΠΑ που θα πληρώσει αυτός... θα το πάρει πίσω όταν εισπράξει ΦΠΑ από τους πελάτες του...



#364   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:46

Δεν ειναι λυση ομως αυτο, εγω σου λεω σαν ιδιωτης. 

 

Δεν συγκρινουμε ομοια πραγματα, ξεκιναω με την λογικη οτι λειτουργω αυτονομα και δεν εχω επαγγελματικο αφμ. 

 

Δεν παιρνω και ποσοστο απο τον king οποτε δεν εχω τι αλλο να πω :P



#365   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:46

Έφη, και εγώ ψάχνω το MGXC2 που έχει και 512 SSD, και την ίδια μνήμη και κάρτα γραφικών καλή. Είναι σχεδόν ΟΛΟΪΔΙΟ με το ME294 που είναι late 2013.

 

Και τα έχει όλα 2039 ευρώ, μαζί και το MJLT2 το mid-2015. E.... δεν είναι να τραβάς τα μαλλιά σου...?

 

Πήγα στα Public της πλατείας Συντάγματος (έτυχα Αθήνα για άλλη δουλειά) και είδα το 15άρι. Έχω το MGX82 13" mid-2014 και ψήνομαι για 15άρι.

 

Αλλά ρε παιδιά... ενώ στις φωτό και στα video στο youtube φαίνονται να έχουν μικρή διαφορά, στην πράξη το 15άρι είναι "σημαντικά" μεγαλύτερο. Έφη, εσύ που το έχεις... το μεταφέρεις καθόλου ή πρακτικά το δουλεύεις σα desktop?

 

Γιατί η αλήθεια είναι ότι το 13άρι είναι πολύ portable, και το παίρνεις στα πόδια σου για πλάκα. Τώρα είμαι στον καναπέ και είναι πολύ μαζεμένο... αλλά και το 15άρι είναι πιο άνετο, πιο μεγάλη οθόνη....στο 13άρι δεν ανοίγεις εύκολα 2 αρχεία word δίπλα δίπλα, φαντάζομαι στο 15άρι το κάνεις εύκολα...



#366   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 20:52

Έφη, και εγώ ψάχνω το MGXC2 που έχει και 512 SSD, και την ίδια μνήμη και κάρτα γραφικών καλή. Είναι σχεδόν ΟΛΟΪΔΙΟ με το ME294 που είναι late 2013.

 

Και τα έχει όλα 2039 ευρώ, μαζί και το MJLT2 το mid-2015. E.... δεν είναι να τραβάς τα μαλλιά σου...?

 

Πήγα στα Public της πλατείας Συντάγματος (έτυχα Αθήνα για άλλη δουλειά) και είδα το 15άρι. Έχω το MGX82 13" mid-2014 και ψήνομαι για 15άρι.

 

Αλλά ρε παιδιά... ενώ στις φωτό και στα video στο youtube φαίνονται να έχουν μικρή διαφορά, στην πράξη το 15άρι είναι "σημαντικά" μεγαλύτερο. Έφη, εσύ που το έχεις... το μεταφέρεις καθόλου ή πρακτικά το δουλεύεις σα desktop?

 

Γιατί η αλήθεια είναι ότι το 13άρι είναι πολύ portable, και το παίρνεις στα πόδια σου για πλάκα. Τώρα είμαι στον καναπέ και είναι πολύ μαζεμένο... αλλά και το 15άρι είναι πιο άνετο, πιο μεγάλη οθόνη....στο 13άρι δεν ανοίγεις εύκολα 2 αρχεία word δίπλα δίπλα, φαντάζομαι στο 15άρι το κάνεις εύκολα...

Στην μεταφορα δεν εχω τοσο θεμα, 2 κιλακια ειναι, αλλα οταν το παιρνω στην σχολη βασανιζομαι γιατι δεν χωραει στα εδρανα, τωρα που το χρειαζομαι on the go για μια εργασια δεν μπορω και θα παρω το ipad και ο,τι γινει. Αν ειχα το 13αρι θα το εβγαζα/εβαζα ευκολα, θα το ειχα στα ποδια μου, ισως στα χερια μου. Δεν θα θυσιαζα τις 15" ιντσες ομως!! Για εμενα τα πλεονεκτηματα ειναι περισσοτερα, και οπως ειπες το χρησιμοποιω σαν desktop κυριως. 



#367   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2016 - 21:01

Λέτε να μας διαβάζει ο SAM και να φτιάξει τις τιμές του? LoL ....

 

Πάντως... επειδή είμαι στην 3βάθμια εκπαίδευση, η αλήθεια είναι ότι το 13άρι το έχεις για πλάκα πάνω σε έδρανο, σε γραφείο, σε καναπέ, στα πόδια, είναι βολικό...



#368   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:09

και από ισχύ.. και γραφικά... να φανταστώ..... πάει αέρα..... έτσι Έφη?

 

Βασικά στο δικό μου έχω παρατηρήσει κάτι ψιλοσκαλοματάκι όταν ανοίγω κάτι τεράστια PDF αρχεία, με εικόνες των 10 και 100 MB που έχουν πολλά σημεία και πολλά χρώματα.

 

Δεν ξέρω αν σε αυτό βοηθάει η extra κάρτα γραφικών. Φαντάζομαι όμως ότι και στα γραφικα΄του Matlab θα βοηθάει η κάρτα γραφικών.



#369   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:34

και από ισχύ.. και γραφικά... να φανταστώ..... πάει αέρα..... έτσι Έφη?

 

Βασικά στο δικό μου έχω παρατηρήσει κάτι ψιλοσκαλοματάκι όταν ανοίγω κάτι τεράστια PDF αρχεία, με εικόνες των 10 και 100 MB που έχουν πολλά σημεία και πολλά χρώματα.

 

Δεν ξέρω αν σε αυτό βοηθάει η extra κάρτα γραφικών. Φαντάζομαι όμως ότι και στα γραφικα΄του Matlab θα βοηθάει η κάρτα γραφικών.

 

 

Δεν κανω χρηση που να φτανει στα ακρα εναν macbook pro! Παντως οταν εχω πολλα προγραμματα και καρτελες ανοιχτες δεν εχει κανενα θεμα.

 

Κανενα κολλημα σε pdf δεν εχω δει.



#370   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:39

Τις μοναδικες φορες που κολαει ο δικος μου ειναι οταν τον χρησιμοποιω με windows!!!Εχω τον ιδιο με την εφη <3 



#371   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:48

Τις μοναδικες φορες που κολαει ο δικος μου ειναι οταν τον χρησιμοποιω με windows!!!Εχω τον ιδιο με την εφη <3 

Τον κρατησες τελικα ε;! 



#372   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:49

Τον κρατησες τελικα ε;! 

αφου δεν βρηκα να τον πουλησω σε καποιον!!!! Αν βρω τον εστειλα και περνω  imac!!!



#373   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:52

@antonis, εγώ ενδιαφέρομαι, είναι το MGXC2 ???



#374   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:53

αφου δεν βρηκα να τον πουλησω σε καποιον!!!! Αν βρω τον εστειλα και περνω  imac!!!

Απιστε!!! Σε περιοριζει ο imac μωρε..!



#375   antonis17

antonis17

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/01/2016 - 22:55

Απιστε!!! Σε περιοριζει ο imac μωρε..!

Σε τι πραγμα βρε??? δεν ξερω..το θεμα μου ειναι βασικα το πληκτρολογιο...χρησιμοποιω γερμανικα και καθε φορα ριχνω παναγιες μεχρι να βρω που ειναι τι.!!! ειδικα στα περιεργα συμβολα!

Αλλα τωρα εχω σκοπο επιτελους να παρω τηλεοραση  και να τον συνδεω για ταινιες!!! :D



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες