Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 5 ψήφοι

[ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ] Homido vs Shinecon vs Fibrum VR headsets


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2016 - 09:19

Παρέλαβα πριν μερικές ημέρες και το Shinecon VR headset (πρώτα είχα αγοράσει το Homido).

 

Συνημμένο αρχείο  VR-1.JPG   214.78KB   65 λήψεις

 

… και τα 2 headset τα δοκίμασα με iPhone 6S σε 10 διαφορετικά παιχνίδια ενώ να αναφέρω πως έχω μυωπία 1.25 και στα δύο μάτια (παίζει ρόλο και θα καταλάβετε παρακάτω γιατί).

 

Για τα λεφτά τους (το Homido είναι 10 euro περίπου ακριβότερο) προσφέρουν πολύ καλή εμπειρία VR. Το καθένα βέβαια έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

 

Homido

 

homido-vr-1000-1128249.jpg

 

Συνημμένο αρχείο  Homido.JPG   123.4KB   45 λήψεις

 

http://www.public.gr/product/wearables-gadgets/smartphone-tablet/homido-smartphone-vr-headset-maska-eik-pragmatikotitas/prod7840692pp/

 

Θετικά:

·         Μικρότερο μέγεθος και ευκολότερο στη μεταφορά ενώ μέσα στη συσκευασία υπάρχει και μια ποιοτική θήκη μεταφοράς που χωράει αρκετά παρελκόμενα.

 

·         3 διαφορετικοί κώνοι – αποστάτες για να ρυθμίζεται η απόσταση των φακών από το μάτι (για όσους έχουν μυωπία, πρεσβυωπία κτλ).

 

·         Εύκολο βάλε-βγάλε του κινητού με μία κίνηση (χωρίς πορτάκι).

 

·         Καλύτερη αίσθηση VR σε σχέση με το Shinecon (δίνει την αίσθηση Full Screen).

 

·         Ανθεκτικότερη κατασκευή σε σχέση με το Shinecon.

Αρνητικά:

·         Στήριξη μόνο αριστερά και δεξιά με αποτέλεσμα σε απότομες κάθετες κινήσεις η συσκευή να χάνει λίγο τη στήριξη της (χωρίς όμως να βγαίνει από το κεφάλι).

          UPDATE: Τελικά παρέχεται στο κουτί και στήριξη για πάνω και κάτω.

 

·         Όχι τόσο καλοί φακοί σε σχέση με το Shinecon (παίζεις όμως άνετα).

 

·         Όχι τόσο ποιοτικό όσο το Shinecon.

 

Shinecon

 

shinecon-vr-1000-1134170.jpg

 

Συνημμένο αρχείο  Shinecon.JPG   168.12KB   43 λήψεις

 

http://www.public.gr/product/wearables-gadgets/smartphone-tablet/shinecon-smartphone-vr-headset-and-bluetooth-remote-leyko-maska-eik-pragmatikotitas/prod7853019pp/

 

Θετικά:

·         Καλύτεροι φακοί (ποιότητα εικόνας) σε σχέση με το Homido.

 

·         Στήριξη σε 3 σημεία. Αριστερά, δεξιά και από πάνω. Γενικά έχει καλύτερη αίσθηση-στήριξη από το Homido.

 

·         Bluetooth χειριστήριο μέσα στη συσκευασία. Το οποίο όμως ενώ σύνδεσα πολύ εύκολα στο iPhone δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω σε κανένα παιχνίδι (ίσως να κάνω εγώ κάπου λάθος). Επίσης δεν υπήρχε καλώδιο φόρτισης του.

 

·         Ποιοτικότερη κατασκευή σε σχέση με το Homido.

 Αρνητικά:

·         Δυσκολότερο το βάλε - βγάλε του κινητού (πρέπει να ανοίξεις το πορτάκι και να το βάλεις στην ειδική υποδοχή που έχει).

 

·         Το πορτάκι με αδέξια κίνηση ή πέσιμο της συσκευής μπορεί να σπάσει (μετά το VR είναι άχρηστο).

 

·         Αριστερά και δεξιά ενώ παίζεις βλέπεις και το πλαστικό της συσκευής και όχι μόνο την οθόνη του παιχνιδιού (δεν παρέχει τη Full Screen αίσθηση του Homido).

 

·         Όχι τόσο ανθεκτικό όσο το Homido.

 

 

Γενικά και για τα δύο VR headset.

 

·         Οι φακοί τους καθαρίζονται με πανάκι που υπάρχει μέσα στη συσκευασία. Οι φακοί του Ηomido βγαίνουν ενώ του Shinecon όχι.

 

·         Για το τμήμα που ακουμπάει στο πρόσωπο το Homido έχει μαλακό σφουγγαράκι ενώ το Shinecon δερματίνη (προτιμώ τη δερματίνη).

 

·         Τα περισσότερα παιχνίδια δεν χρειάζονται χειριστήριο. Επιλογές στα menu κτλ γίνονται με δείκτη (σχήματος + ή Ο) τον οποίο χειρίζεσαι με κινήσεις του κεφαλιού και αν τον αφήσεις 3-4 δευτερόλεπτα επάνω στην επιλογή αυτή ενεργοποιείται.

 

·         Αν το κινητό είναι μέσα σε απλή θήκη (όχι θήκη που κλείνει από πάνω κτλ) δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί για να μπει στα headset.

 

·         Και τα 2 headset έχουν ρυθμίσεις εστίασης φακών και απόστασης κινητού.

 

·         Και με τα 2 headset μετά από περίπου 15 λεπτά παιχνίδι ψιλοζαλίστικα (θεωρώ όμως πως το Shinecon ζαλίζει λιγότερο γιατί δεν αποδίδει τη Full Screen αίσθηση του Homido).
 

Μη με ρωτήσετε ποιο από τα δύο είναι καλύτερο... για εμένα είναι πραγματικά 50 – 50 ενώ το ιδανικό θα ήταν συνδυασμός και των 2 (πχ headset Homido με φακούς και στήριξη Shinecon).

Θέλω να δοκιμάσω και το Fibrum: http://www.public.gr/product/wearables-gadgets/smartphone-tablet/fibrum-vr-headset-maska-eik-pragmatikotitas/prod7700440pp/ έχει από ότι γράφουν καλύτερους φακούς και στήριξη σε 3 σημεία (όπως το Shinecon), το κινητό μπαίνει και βγαίνει με μία κίνηση ενώ θεωρώ πως πρέπει να δίνει και την αίσθηση Full Screen (όπως το Homido).

Δε νομίζω πως είναι τυχαία η διπλάσια τιμή του Fibrum σε σχέση με του Homido και του Shinecon. Το ότι πληρώσεις παίρνεις ισχύει και στα VR Headset.

 

Συγκριτικές Φωωτογραφίες:

 

Συνημμένο αρχείο  VR-2.JPG   186.76KB   41 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  VR-3.JPG   144.56KB   40 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  VR-4.JPG   156.12KB   41 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  VR-Apps-1.jpg   218.62KB   41 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  VR-Apps-2.jpg   86.05KB   43 λήψεις


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 25/01/2016 - 18:16


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/01/2016 - 14:43

Πολύ ωραίο το άρθρο, συγχαρητήρια.



#3   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/01/2016 - 15:23

Πολύ ωραίο το άρθρο, συγχαρητήρια.

 

σε ευχαριστώ.

σύντομα και review για το Fibrum: http://www.public.gr.../prod7700440pp/ 

 

...το περιμένω μιας και τα Homido και Shinecon δεν με ικανοποιούν αρκετά.



#4   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/01/2016 - 11:55

Χθες παρέλαβα και το Fibrum το οποίο δοκίμασα με τα ίδια παιχνίδια που είχα δοκιμάσει και τα Homido και Shinecon.
 

http://www.public.gr.../prod7700440pp/

Θετικά:

 

·         Μικρό και εύκολο στη μεταφορά (λίγο μικρότερο και από το Homido – καμία σχέση με το Shinecon)

 

·         Πολύ καλύτεροι φακοί (ποιότητα εικόνας) σε σχέση με τα Homido και Shinecon (δίνει και την αίσθηση full screen του Homido).

 

·         Στήριξη σε 3 σημεία. Αριστερά, δεξιά και από πάνω.

 

·         Ανθεκτικότερη κατασκευή από το Shinecon (στα ίδια επίπεδα με του Homido).

 

·         Πολύ εύκολο το βάλε-βγάλε του κινητού (το δέχεται και με τη θήκη).

 

 Αρνητικά:

 

·         Το τμήμα που έρχεται σε επαφή με το πρόσωπο είναι από σκληρό καουτσούκ με αποτέλεσμα να μην εφαρμόζει τόσο καλά και να πονάει λίγο. Δεν βολεύει και τόσο αν κάποιος θέλει να λιώσει στο gaming.

 

·         Τα 4 στηρίγματα που εφαρμόζει το κινητό ενώ φαίνονται ανθεκτικά δεν ξέρω μετά από Χ φορές βάλε – βγάλε αν θα σπάσει κανένα (και μετά το VR είναι άχριστο). Θέλει λίγο προσοχή στο βάλε – βγάλε.

 

Γενικές εντυπώσεις:
 

·         Το Fibrum μου έκανε εντύπωση ότι δεν έχει ρύθμιση για την εστίαση και την απόσταση των φακών αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα (ίσως εξαιτίας των καλών φακών που έχει να μη χρειάζονται αυτές οι ρυθμίσεις).

 

·         Σχετικά με την εφαρμογή στο πρόσωπο την καλύτερη έχει το Shinecon μετά το Homido και τελευταίο το Fibrum.

 

·         Από τα 3 πιστεύω πως το Fibrum ζαλίζει λιγότερο (εξαιτίας των καλύτερων φακών που έχει).

 

·         Αν κάποιος θέλει να έχει πολύ καλή VR εμπειρία κατά την άποψη μου πρέπει να πάει σε Fibrum και ας κοστίζει τα διπλά λεφτά. Δυστυχώς η ποιότητα των φακών και η αίσθηση full screen είναι για εμένα το σημαντικότερο όλα τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Συνημμένα αρχεία



#5   manupao

manupao

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2016 - 21:26

Braker,

 

πολύ ωραίο ποστ. Ευτυχής κάτοχος Homido (ευτυχώς το πήρα πριν δω το ποστ γιατί μπορεί να μου έμπαιναν σκέψεις για Σίνεκον, το οποίο όμως η πραγματική του τιμή είναι άλλη από την Ελληνική).

 

Στο Homido , υπάρχει ιμάντας για την στήριξη πάνω κάτω, δεν ξέρω αν δεν ήταν στη συσκευασία σου ή σου ξέφυγε,αλλά είναι στο δικό μου καθώς και σε όλα τα Unboxing/review που έχω διαβάσει.



#6   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/01/2016 - 16:49

Braker,

 

πολύ ωραίο ποστ. Ευτυχής κάτοχος Homido (ευτυχώς το πήρα πριν δω το ποστ γιατί μπορεί να μου έμπαιναν σκέψεις για Σίνεκον, το οποίο όμως η πραγματική του τιμή είναι άλλη από την Ελληνική).

 

Στο Homido , υπάρχει ιμάντας για την στήριξη πάνω κάτω, δεν ξέρω αν δεν ήταν στη συσκευασία σου ή σου ξέφυγε,αλλά είναι στο δικό μου καθώς και σε όλα τα Unboxing/review που έχω διαβάσει.

 

ναι έχεις δίκιο ήταν μέσα στη συσκευασία.



#7   sapap1

sapap1

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2016 - 13:30

Braker, για εμας με μυωπια τι θα προτεινες?

Εχω 3.5 μυωπια και βλεπω οτι μονο το Homido εχει extra φακους για μυωπια.

Δλδ με τα Shinecon και Fibrum και πρεπει να φορας τα γυαλια σου(αν χωρανε) ή φακους επαφης για να δεις καλα?

 



#8   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2016 - 13:37

γυαλιά μαζί με VR headset δεν πάνε (δεν χωράνε). το ξεχνάς.

 

εγώ έχω 1.25 και στα 2 μάτια, στο homido έβαλα τους κοντούς αποστάτες γιατί με τους μεσαίους και τους μεγάλους τα έβλεπα πολύ θολά. στο shinecon και στο fibrum που δεν έχουν αποστάτες έβλεπα μια χαρά. τελικά δεν ξέρω αν οι αποστάτες παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο. το σημαντικό είναι η ποιότητα των φακών και κατά την άποψη μου no1 ειναι το fibrum, no2 το shinecon και no3 το homido (ίσως το homido να έχει τους αποστάτες επειδή δεν έχει και τόσο καλούς φακούς).



#9   paul22

paul22

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 02/04/2016 - 22:37

http://m.ebay.com/it...666?_mwBanner=1

Έχει κάποιος γνώμη γι αυτά ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#10   ababapanos

ababapanos

    iPH Contributor

  • 1699 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/06/2016 - 21:32

 Στα διαφορα  VR headset  εχω ακουσει οτι γινεται να παρακολουθεις ακομα και ταινια. Στην ταινία σου δινει την αισθηση  την αίσθηση ότι βλέπεις πχ σε πολλές ίντσες  σαν να εχεισ εναν προτζεκτορα σπιτι? και σε 3D ?

 

Και τελος είναι συμβατά με όλες τις vr εφαρμογές? πχ αν πάρω το gear vr θα με περιορίζει να χρησιμοποιώ μόνο τις εφαρμογές από το gear η πχ θα μπορώ να κατεβάσω και την εφαρμογή του homido και να χρησιμοποιώ και αυτήν?  η αλλες απο το android store?






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες