Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G 8GB vs iPhone 3GS 16GB από Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   online79

online79

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2010 - 19:20

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας - γνώμη σας...

Έχει βγεί η επιδότησή μου στην Vodafone και έχω σχεδιάσει εδώ και καιρό την αγορά του Iphone. Η ερώτησή μου είναι, αξίζει να πάρω το 3GS ή ουσιαστικά δεν προσφέρει κάτι πραγματικά παραπάνω από το 3G? (Μιλάμε για οικονομική διαφορά μεταξύ τους 100 ευρώ).

Εκτός από το θέμα μνήμης (8GB και 16GB) ποιά η γνώμη σας για τις υπόλοιπες νέες δυνατότητες?

Επίσης μήπως γνωρίζετε τι γίνετε με την διαθεσιμότητα? Διαθέσιμο μάλλον δεν υπάρχει κανένα από τα 2 αλλά από χρόνους παράδοσης συγκεκριμένη απάντηση δεν μου έδωσαν!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/01/2010 - 21:30

Εκτός από τη μνήμη έχουν διαφορά στον επεξεργαστή και τη ram. Επίσης στο 3GS έχεις έξτρα εφαρμογές όπως την πυξίδα voice control κλπ.

Τώρα αν σκεφτείς ότι το 3G είναι ήδη στην αγορά εδώ και 1.5 χρόνο ενώ το 3GS εδώ και μισό χρόνο και σε κανένα εξάμηνο περίπου (+/-) θα βγει το 4G θα σου πρότεινα, αν τα 100 ευρώ δεν είναι μεγάλη διαφορά για σένα, να πάρεις το 3GS. Δεν ξέρει κανείς σίγουρα τι παραπάνω θα έχει το καινούριο software update αλλά όσο πιο καινούρια συσκευή έχεις τόσο πιο πιθανό να δουλεύουν όλα τα καινούρια features στο κινητό σου όταν βγει το 4G.

Επίσης αν θελήσεις να πάρεις το καινούριο τον Ιούνιο-Ιούλιο και θες να πουλήσεις αυτό που θα πάρεις από την επιδότηση, το 3GS θα έχει μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία.

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2010 - 21:35

να συμπληρωσω καμερα 3 mp με autofocus, δυνατοτητα εγγραφης video.. θα συμφωνησω και για την μεταπωλητικη αξια..

#4   minakiii

minakiii

    iPH Addict

  • 814 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 24/01/2010 - 21:38

εγω δεν θεωρω πως ειναι τοσο "συγκλονιστικες" οι διαφορες τους.. για μενα οι παραπανω εφαρμογες που εχει το 3gs δεν ειναι χρησιμες.. βεβαια η ram εχει τεραστια διαφορα... παρολα αυτα στη θεση σου θα επερνα το 3g..

#5   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2010 - 21:58

το 3GS είναι κατα ΠΟΛΥ γρηγορότερο σε σχέση με το 3GS
αν μπορείς πάρε το 3GS, και δεν θα το μετανιώσεις

#6   sosimple

sosimple

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2010 - 23:52

Δεν εχεις πάρει χαμπάρι ότι όλοι πουλάνε το 3g για να πάρουν το 3gs? Εκτός του ότι είναι κατα πολύ ταχύτερο που είναι πολύ σημαντικό, και παίζεις παιχνίδια κλπ χωρίς σπασιματα (μιλάω για τα τελευταία παιχνίδια, στα παλαιά και το παλαιό μια χαρά τα παίζει), αρκεί και μόνο η πολύ μεγαλύτερη μνήμη που έχει για να το επιλεξεις. Έχουν γεμίσει τα ξένα φόρουμ απο πατεντες για το τι να αφαιρέσεις ώστε να αυξήσεις τη μνήμη στο 3g. Έχουν βγει ένα σωρό πολύ χρησιμα πράγματα πχ proswetcher που κάνουν το iPhone άλλη συσκευή (πολύ καλύτερη) και πολύ απλά το 3g δεν έχει τη μνήμη για να τα βάλεις. Με λίγα λόγια τα 100 ευρώ δεν είναι τίποτα για τα συν που έχει. Εγω θα έπαιρνα το 3gs ακόμα και 300 ευρώ παραπάνω. Για να μη σου πω ότι το απλό δεν το έπαιρνα με τίποτα και θα προτιμούσαν άλλη κατηγορία κινητού τότε. Εκτός αν δεν έχεις σκοπό να πειραξεις το κινητό, δεν κανείς jalebrake και το έχεις κυρίως σαν απλό τηλέφωνο, αλλά τότε πάρε άλλο και μη παίρνεις το iPhone.

#7   online79

online79

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2010 - 00:04

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις!

Νομίζω ότι τώρα άρχισα λίγο να ξεχωρίζω τι ακριβώς γίνετε με το 3g και το 3gs.

Θα κοιτάξω μάλλον προς 3gs φένεται καλύτερη αγορά.

Μήπως γνωρίζει κανείς απο προσωπική εμπειρία τι συμβένεi με τις διαθεσιμότητες του 3gs 16GB στην Vodafone?

#8   ForBittenFruit

ForBittenFruit

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2010 - 16:08

με τιποτε 3G

περα απο την τεχνολογικη υστερηση το καλοκαιρι θα εισαι 2 γενιες πισω

#9   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/01/2010 - 02:16

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις!

Νομίζω ότι τώρα άρχισα λίγο να ξεχωρίζω τι ακριβώς γίνετε με το 3g και το 3gs.

Θα κοιτάξω μάλλον προς 3gs φένεται καλύτερη αγορά.

Μήπως γνωρίζει κανείς απο προσωπική εμπειρία τι συμβένεi με τις διαθεσιμότητες του 3gs 16GB στην Vodafone?


Νοέμβριο-Δεκέμβριο πάντως που το έψαχνα εγώ ήταν άστα να πάνε... Δεν ήξεραν τι τους γίνεται.. Σε κάποια vodafone shops μου έλεγαν θα ρθει μετά τις γιορτές, σε κάποια άλλα σε μια βδομάδα.. Τελικά το βρήκα αμέσως από κατάστημα vodafone στη Λ. Αλεξάνδρας.. Πάρε τηλέφωνα, σίγουρα κάπου θα υπάρχει διαθέσιμο.. Τώρα πια είναι και καλύτερα τα πράγματα..

Εννοείται 3gs ... πέρα απο τα άλλα η μνήμη flash είναι ιδιαίτερα μικρή .. Τα 8gb δεν σε φτάνουν με τίποτα (και δεν είναι καν 8 ακριβώς, πιο λίγο είναι)

#10   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/01/2010 - 07:49

Πάντως στο site της Vodafone το 16άρι πάλι είδα ότι λέει Μη Διαθέσιμο Απόθεμα... Το 32άρι υπάρχει.. Οπότε φαντάζομαι πάλι θα πρέπει να ψάξεις αρκετά για να το βρεις.. Καλά έλεος, τι θα γίνει ?? Έχει περάσει τόσος καιρός από την κυκλοφορία του και ανα διαστήματα είναι πολυ δύσκολο να το βρεις..

#11   online79

online79

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 11:56

Τελικά μετά από ψάξιμο το μόνο που βρίσκω ειναι το 3GS 16GB αλλά σε λευκό χρώμα!

Κρίμα και ήθελα το μαύρο. Τώρα θα μου πείτε όλοι σιγά το πρόβλημα, απλά το λευκό κάπως μου κάνει περίεργο!!!

#12   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/01/2010 - 12:56

Αντιθέτως πριν λίγες ημέρες που είχα μια επιδότηση ήθελα λευκό* ασχέτως ότι δεν θα το κρατούσα και τελικά μόνο μαύρο μπορούσα να βρω :huh:


*νομίζω πως με ένα τηλεφώνημα μπορώ να μάθω ::)

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#13   profitis

profitis

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2010 - 12:57

με τιποτε 3G

περα απο την τεχνολογικη υστερηση το καλοκαιρι θα εισαι 2 γενιες πισω


Καλημερά!

Επειδή έχω τον ίδιο προβληματισμό με το φίλο παραπάνω...Προσωπικα κατέληξα στο 3g διότι τα τελευταιας γενια 3GS με τη νέα boot-rom χάνουν το jailbreak σε κάθε restart τους. Ετσι ακριβώς δεν ισχυει;
Οπότε επειδή σίγουρα θα του κάνω jailbreak, δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να φοβάμαι μην κάνει restart. Επιπλέον είναι και ο παράγοντας των 100 ευρώ εξτρα.Αν μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας θα σας ήμουν ευγνώμων!

#14   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2010 - 14:06

Εάν διαβάσεις προσεκτικά το post είναι οι γνώμες αρκετών φίλων προσωπικά τα 15 sec για το blackrain σε περίπτωση που το κλείσεις.. Δεν είναι τίποτα μπροστά στα χαρακτηριστικά του 3gs και στην μεταπωλητικη αξία του.. Είναι σίγουρο πως εάν έρθεις σε επαφή με το iPhone το αλλάζεις μόνο με το επόμενο iPhone επίσης εάν το μισησεις με την ζήτηση που υπάρχει το πουλησες σχεδόν αμέσως ! Πάντα προσωπική άποψη!

#15   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/01/2010 - 14:11

εμένα αν με ρωτούσατε τώρα τι θα αγόραζα θα σας έλεγα όχι iphone αλλα το νόκια N900.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες