Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 2 ψήφοι

iphone SE ή iphone 6s (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 23/05/2016 - 22:36

ευχαριστώ πολύ!!!

Ολες οι απόψεις ειναι υποκειμενικές...Βασικό πλεονέκτημα του se η τιμή που το βρίσκεις 130€ πιο φθηνό απο στο 6s...Προσωπικά δε θα πήγαινα απο 5s σε se με τίποτα...Και γιατί θα είχα βαρεθεί το ίδιο καλούπι και λόγω των 4 ιντσών οθόνη...Για μένα ,αν η τσέπη σου το σηκώνει,πας σε 6s χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Marialenaki

Marialenaki

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Twitter:@manenious
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/05/2016 - 22:39

Ολες οι απόψεις ειναι υποκειμενικές...Βασικό πλεονέκτημα του se η τιμή που το βρίσκεις 130€ πιο φθηνό απο στο 6s...Προσωπικά δε θα πήγαινα απο 5s σε se με τίποτα...Και γιατί θα είχα βαρεθεί το ίδιο καλούπι και λόγω των 4 ιντσών οθόνη...Για μένα ,αν η τσέπη σου το σηκώνει,πας σε 6s χωρίς δεύτερη σκέψη.

το καλουπι δεν με πειραζει μου ειπαν πως αυτα που κανει το SE ειναι αυτα που εχει και το 6s και πως μονο η εμφανιση αλλαζει και πως με συμφερει η τιμη με βολεψε το 5s σαν κινητο το μονο που θα αλλαξω ειναη η μνημη λεω να κοιταξω για 64



#48   Marialenaki

Marialenaki

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Twitter:@manenious
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/05/2016 - 22:43

πως αλλαζει ενοτητα το ποστ απο τους διαχειριστες??? Ξερουμε κανεναν να ειδοποιησουμε????



#49   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 23/05/2016 - 22:45

το καλουπι δεν με πειραζει μου ειπαν πως αυτα που κανει το SE ειναι αυτα που εχει και το 6s και πως μονο η εμφανιση αλλαζει και πως με συμφερει η τιμη με βολεψε το 5s σαν κινητο το μονο που θα αλλαξω ειναη η μνημη λεω να κοιταξω για 64

Οντως πολύ μικρές οι διάφορες σχεδόν ανύπαρκτες...Αφού δεν σε νοιάζει ο σχεδιασμός καθόλου και θέλεις να μείνεις με ίδιο κινητό τότε πας για se...Αποφασισμένη για se φαίνεσαι βασικά όποτε μη τσάμπα το παιδεύεις παρτο...Τουλάχιστον σε διαφορετικό χρώμα απο το 5s σου [emoji23][emoji23][emoji23]

#50   Marialenaki

Marialenaki

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Twitter:@manenious
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/05/2016 - 22:47

Μου φαινεται λιγο μεγαλο το 6s όχι :huh: ?και αν κανει τα ιδια μην πληρωνω μονο την μεγαλυτερη ο8ονη


Τελευταία επεξεργασία από: Marialenaki, 23/05/2016 - 22:47


#51   PsTuning

PsTuning

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 31/05/2016 - 14:30

Καλησπέρα να ρωτήσω την γνώμη μερικών πιο έμπειρων στο φόρουμ .
Διαβάζω ότι το SE εχει μπαταρία επιδόσεων αντίστοιχη με το 6s plus .αξιζει η μετάβαση από 6s σε SE ?
Για χρήση μηνύματα viber Safari photo κλπ

#52   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 31/05/2016 - 14:33

Αν δεν σε ενοχλει η μικροτερη οθονη μπορεις να το σκεφτεις. Αλλα απο την αλλη, θα πουλησεις το μεταχειρισενο 6s για να παρεις καινουργιο 5s στα ιδια χρηματα, γιατι δυσκολο να το βρεις μεταχειρισμενο το SE



#53   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 31/05/2016 - 14:33

Γενικά ακούγονται καλά λόγια, αλλά δεδομένου ότι χάνεις 3D Touch, τελευταίας γενιάς Touch Id προσωπικά δεν θα το επέλεγα.

 

Κάμερα πίσω (όχι για selfies) έχει αντίστοιχη των 6S/6S Plus.

 

Viber, Safari δεν θα έχεις θέμα, απλά θα τα βλέπεις πιο μικρά όλα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#54   PsTuning

PsTuning

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 31/05/2016 - 14:34

Το SE λέω σε καινούριο .ενταξει η οθόνη ειναι ένα θεματάκι .αλλα συνηθίζεται με την χρήση .η μπαταρία όντως ειναι καλύτερη τόσο πολύ ;

#55   PsTuning

PsTuning

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 31/05/2016 - 14:38

Ευχαριστώ για την άμεση σας απάντηση είμαι υπό σκέψη κάποιος που να το εχει να μας πει μια γνώμη ;

#56   iAthanasios

iAthanasios

    iPH Addict

  • 835 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:AthanasiosPap

Δημοσίευση 03/06/2016 - 13:03

Σήμερα/αύριο θα παραλάβω iPhone SE 64άρι.
Έχω iPhone 5 16άρι εδώ και 3,5 χρόνια και συνειδητά δεν αναβάθμισα στα πιο "άσχημα" και αντιεργονομικά 6άρια (υποκειμενική η αισθητική)

Για την μπαταρία λένε καλά λόγια πολλοί. Αν είναι καλύτερη και ποσό είναι κάπως υποκειμενικό.
Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις στις 4".

Σίγουρα αν είχες μεγαλύτερη οθόνη, να ήθελες να την κοιτάς παραπάνω ώρα, άρα και να την αδειάζεις πιο γρήγορα και να μην έχεις μπαταρία για την επόμενη επικοινωνία σου.

Προσπαθώ να είμαι συγκρατημένος στις ανάγκες μου και το πως χειρίζομαι τα ηλεκτρονικά μου. Αναγνωρίζω την άσκοπη λειτουργία τους και την αναβάλλω για όταν θα έχω περισσότερο χρόνο και μεγαλύτερη οθόνη.

Με ενδιαφέρει περισσότερο η χωρητικότητα για μουσική και podcasts σε μικρό μέγεθος για όταν είμαι mobile, παρά το μεγαλύτερο μέγεθος για θέαση βίντεο και φωτό που δεν συγκρίνεται με των 8" iPad, των 16" Laptop και των 42" τηλεόραση.

Ως παιχνιδομηχανή, θα λειτουργήσει για περιπτώσεις που είμαι mobile και τίθεται θέμα αναμονής για οτιδήποτε στον φυσικό κόσμο.
Αλλά εντός σπιτιού, δεν πρόκειται να βγάζω τα μάτια μου από την στιγμή που υπάρχουν οι 8", οι 16" και οι 42 ίντσες.



Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: iAthanasios, 03/06/2016 - 13:04


#57   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 03/06/2016 - 14:11

Ευχαριστώ για την άμεση σας απάντηση είμαι υπό σκέψη κάποιος που να το εχει να μας πει μια γνώμη ;

Εχω το SE 64άρι εδώ και λίγες μέρες.

Πιο πριν είχα για 2 χρόνια το 5s 16άρι και το μέγεθος της οθόνης για τις ανάγκες μου ήταν / είναι ιδανικό.

Επίσης θεωρώ τα 6 / 6s λιγότερο όμορφα (σχεδιαστικά) από τα 5/5s/SE.

Με το SE προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το μέγεθος των χαρακτήρων κλπ, μπορείς να το αυξήσεις αν θέλεις. Εγώ το έχω αυξήσει ελάχιστα και είμαι ΟΚ (αν και δεν το υποστηρίζουν ακόμα όλες οι εφαρμογές αυτό).

Μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα -σε σχέση με το 5s- δεν έχω δει γιατί και το 5s σε αυτό το θέμα μια χαρά κρατιόταν.

Είδα διαφορά στην κάμερα (photos + video). Η μπαταρία του SE είναι σαφώς καλύτερη από κείνη του 5s. Μη φανταστείς όμως μπαταρία σαν του 6s plus (που καποιοι μιλάνε για 2 μέρες). Το 5s μου κρατούσε (με τη χρήση που το έκανα) 24 ώρες, το SE κρατάει περίπου 36 - σκέψου δηλαδη περίπου μιάμιση μέρα.

 

Οι φήμες / αναφορές για τις κίτρινες οθόνες στο SE στην αρχή με φόβισαν - αλλά ευτυχώς στη δική μου συσκευή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. 

 

Φυσικά η μεγάλη ανακούφιση στην περίπτωσή μου είναι που επιτέλους κατεβάζω όσες εφαρμογές θέλω και κρατώ όσες photos και μουσική θέλω στη συσκευή χωρίς άγχος σχετικά με την χωρητικότητα. Το 16άρι είναι πλέον ανέκδοτο για σύγχρονη συσκευή.

 

Εξίσου ενθαρρυντικό το ότι το SE θα έχει λειτουργικά updates για πολύ καιρό ακόμα χωρίς να ανησυχούμε οτι μπορει να γίνει αργό κλπ. 


Τελευταία επεξεργασία από: stark, 03/06/2016 - 14:15


#58   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 03/06/2016 - 14:17

Επίσης ευκαιρία να κάνουμε αίτημα στον Admin να προσθέσει το SE στις επιλογές συσκευής των profiles μας  ;)



#59   acab4life

acab4life

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 05/06/2016 - 01:53

Επίσης ευκαιρία να κάνουμε αίτημα στον Admin να προσθέσει το SE στις επιλογές συσκευής των profiles μας  ;)

συμφωνώ.και εγώ ενώ έχω se έβαλα 5s.στο θέμα μας.υπέρευχαριστημένος από το se.ήμουνα και εγώ ανάμεσα σε se και 6s και για μένα πάντα δικαιώθηκα.είχα δουλέψει και το 6s φίλου.sorry αλλά το 3d touch δεν είναι σε καμιά περίπτωση λόγος για να προτιμήσει κάποιος το 6s.το se πολύ σβέλτο και πολύ καλή μπαταρία.



#60   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 05/06/2016 - 07:34

συμφωνώ.και εγώ ενώ έχω se έβαλα 5s.στο θέμα μας.υπέρευχαριστημένος από το se.ήμουνα και εγώ ανάμεσα σε se και 6s και για μένα πάντα δικαιώθηκα.είχα δουλέψει και το 6s φίλου.sorry αλλά το 3d touch δεν είναι σε καμιά περίπτωση λόγος για να προτιμήσει κάποιος το 6s.το se πολύ σβέλτο και πολύ καλή μπαταρία.


Τι ειχες πριν; Ρωταω επειδη ειχα 5s και ο λογος που πηγα σε 6 ηταν η μπαταρια του, δεν εβγαζα την μερα με τιποτα, ενω με το 6 την βγαζω ανετα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες