Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Apple Pencil: Σύντομα και στα Mac, με τη βοήθεια του Magic Trackpad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 19/05/2016 - 17:01

Μία νέα πατέντα της Apple που δημοσιεύτηκε πρόσφατα μας αφήνει υποσχέσεις για υποστήριξη του Apple Pencil στα Mac, με τη βοήθεια του Magic Trackpad της εταρείας.

 

Η σχετική πατέντα κατατέθηκε το 2014 και περιλαμβάνει σχέδια χρήσης του αξεσουάρ τόσο σε iPad (touch screen display) όσο και σε υπολογιστές (iMac με trackpad). Επιπλέον, η πατέντα κάνει λόγο για χρήση του Apple Pencil ως joystick και air mouse, με τη βοήθεια εσωτερικού αισθητήρα 3 ή 6 αξόνων:


apple_pencil-magic-trackpad-mac.jpg

 

 


The inertial sensor allows the stylus to operate as a joystick, a rotational controller, or other input devices in addition to serving as a touch sensor input device.

 

For example, on-screen content may be rotated, tilted, or otherwise manipulated using rotational controller and joystick input from the inertial sensor as noted below in patent FIG. 7 below in conjunction with a next-gen version of Apple’s Magic Trackpad.

 

Αναμένουμε λοιπόν να δούμε αν η σχετική πατέντα υλοποιηθεί και το επόμενης γενιάς Apple Pencil λάβει θέση και στο γραφείο μας, δίπλα στο Magic trackpad του Mac μας.

via MacUser.gr



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ktm990superduke

ktm990superduke

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/12/2020 - 23:53

Καλησπέρα 

 

αν και βλέπω ότι είναι αρκετά παλιό το θέμα ίσως θα μπορούσες να μου πεις αν τελικά υπάρχει τρόπος να δουλέψει κάποιος το "μολυβάκι¨ σε iMac 

θα έκανε το μεγάλο μου υιό πολύ χαρούμενο (και για εμένα ένα έξοδο λιγότερο)

 

Ευχαριστώ*** 



#3   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 09/12/2020 - 01:18

Σε συνδυασμό με iPad γίνεται. Ειδάλλως όχι από όσο ξέρω. Που το ξέθαψες τέτοιο τοπικ!!![emoji23]


Sent from my iPhone using Tapatalk




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες