Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλημα με δισκo και logical volume µετα απο clean install


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2016 - 17:25

Μια χαρά βλέπω το Storage σου με Used 12.03 GB, κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Όμως διερωτώμαι τι μπορεί να έχει αλλάξει για να προκύψει πλέον η εικόνα. Τέλος πάντων, δεν έχει καμία σημασία.

 
Βλέπω ότι στο Terminal δεν έτρεξες ακριβώς την δεύτερη εντολή δηλαδή diskutil list, όπου βλέπω κάτι περίεργα όπως ένα δεύτερο δίσκο και περί raid. Για τρέξε την λοιπόν σωστά, οπότε θα πρέπει να σου βγάλει αυτό, όπως στο δικό μου μηχάνημα.
 
Συνημμένο αρχείο  terminal.png   66.51KB   8 λήψεις

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2016 - 17:46

Να συμπληρώσω· και βέβαια έχεις βάλει κάτι, δηλαδή το OS X και τις συνοδευτικές του 

εφαρμογές που πιάνουν  ≈12GB στον δίσκο. Μην προβληματίζεσαι, δεν υπάρχει θέμα με

το Used.


vires acquirit eundo


#33   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:58

Ακριβώς αυτο που μου ειπες ετρεξα στο terminal...

Το εκανα ξανα...

 

 

Συνημμένα αρχεία



#34   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/06/2016 - 20:59

Το "internal, virtual" δεν ξερω τι ειναι...



#35   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 11:07

Έχω την αίσθηση ότι συμβαίνουν περίεργα πράγματα στο σύστημα σου. Δηλαδή ο δίσκος χαρακτηρίζεται σαν Core Storage ενώ θα έπρεπε να χαρακτηριστεί σαν Apple–HFS Akis SSD. Ενώ η εμφάνιση του disk1 παραμένει μυστήριο. Σε συνέχεια δε του μυστηρίου ή της περίεργης κατάστασης αν θέλεις στο screenshot του disk utility o δίσκος disk1 εμφανίζεται σαν o startup disk.

 
Νομίζω λοιπόν, ότι όλη αυτή η ιστορία προκαλείται από εσφαλμένο φορμάρισμα του δίσκου ή κατά δεύτερο λόγο από εσφαλμένη εγκατάσταση του osx. Προτείνω λοιπόν να διαγράψεις τον δίσκο  και στη συνέχεια να τρέξεις ένα clean installation του συστήματος σου.
 
1. Backup τα data σου
2. Ενεργοποιείς τα iCloud Services
3. Setup ένα OS X Install Drive με το DiskMaker X
4. Boot στο Install Drive, από το interface των OS X Utilies > Disk Utility > φορμάρεις τον δίσκο επιλέγοντας το πρώτο εικονίδιο του.
5. Στο interface τρέχεις την ρουτίνα Reinstall OS X, δηλαδή setup του συστήματος σου εξ υπαρχής
6. Κατεβάζεις τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει από το App Store και από τα sites των developers. 
7. Restore τα αρχεία σου από το Time Machine backup 

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 08/06/2016 - 11:10

vires acquirit eundo


#36   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2016 - 12:08

 

Έχω την αίσθηση ότι συμβαίνουν περίεργα πράγματα στο σύστημα σου. Δηλαδή ο δίσκος χαρακτηρίζεται σαν Core Storage ενώ θα έπρεπε να χαρακτηριστεί σαν Apple–HFS Akis SSD. Ενώ η εμφάνιση του disk1 παραμένει μυστήριο. Σε συνέχεια δε του μυστηρίου ή της περίεργης κατάστασης αν θέλεις στο screenshot του disk utility o δίσκος disk1 εμφανίζεται σαν o startup disk.

 
Νομίζω λοιπόν, ότι όλη αυτή η ιστορία προκαλείται από εσφαλμένο φορμάρισμα του δίσκου ή κατά δεύτερο λόγο από εσφαλμένη εγκατάσταση του osx. Προτείνω λοιπόν να διαγράψεις τον δίσκο  και στη συνέχεια να τρέξεις ένα clean installation του συστήματος σου.
 
1. Backup τα data σου
2. Ενεργοποιείς τα iCloud Services
3. Setup ένα OS X Install Drive με το DiskMaker X
4. Boot στο Install Drive, από το interface των OS X Utilies > Disk Utility > φορμάρεις τον δίσκο επιλέγοντας το πρώτο εικονίδιο του.
5. Στο interface τρέχεις την ρουτίνα Reinstall OS X, δηλαδή setup του συστήματος σου εξ υπαρχής
6. Κατεβάζεις τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει από το App Store και από τα sites των developers. 
7. Restore τα αρχεία σου από το Time Machine backup 

 

 

Για το install drive χρησιμοποιούσα εντολή από το terminal και εβαζα το el capitan σε ενα stick. 
Επειτα εκανα restart με πατημενο το option key και μου εβγαζε να επιλεξω να κανω boot απο το Akis SSD ή Install OSX El Capitan.

Βεβαια την δευτερη φορα που το εκανα, μου εβγαζε ΜΟΝΟ την επιλογη του usb stick (install el capitan). Μήπως σχετιζεται με αυτό??
 

Πάντως έχω κανει την διαδικασία clean install 3 φορες! Καθε φορά με διαφορετικά αποτελέσματα στον ελεύθερο χώρο του δίσκου!!!

 

Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει



#37   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 12:23

Κοίταξε, αφού κάνεις boot στο install drive ή στο Install OS X El Capitan η διαδικασία που προτείνω είναι μονόδρομος θα μπορούσα να πω.

 
Επειδή κάπου αισθάνομαι “μπερδεμένος”, ο δίσκος είναι aftermarket σωστό ;. Όμως, ανεξάρτητα από κατασκευαστή, μετά από το φορμάρισμα
του σε OS X Extended (Journaled) είναι απόλυτα συμβατός με το OS X. Τον φορμάρισες με το Disk Utility ;.

vires acquirit eundo


#38   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2016 - 12:59

Ο δισκος ειναι ο μαμα δισκος που ειχε οταν αγορασα το λαπτοπ. Μιλαω για macbook air 2015...

Ξεκίνησα την διαδικασία απτην αρχή...

Ορίστε φωτος με τα βηματα που ακολουθω ακριβως...

Συνημμένα αρχεία



#39   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/06/2016 - 14:06

Σιωπή στο ακροατήριο...

#40   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2016 - 16:23

Θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες μου, ώστε να προκύψει το interface.

 

15284725382_1932dd5b4a_n.jpg


vires acquirit eundo


#41   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2016 - 16:13

Δεν με παει σε αυτο το interface που δειχνεις...

Δεν ξερω τι γινεται...

Επαψα να ασχολουμαι γιατι χρειαζομαι το λαπτοπ.

Σε ευχαριστώ πολυ για τον χρονο σου και την βοηθεια!



#42   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2016 - 17:03

Δεν μπορεί να μην σε βγάζει φίλε μου. Είναι standard, με boot στο installer

drive προκύπτει εγγενώς το interface.

 

Πάντως, σύμφωνα με τα screen shots φαίνεται να έχεις ακολουθήσει την

σωστή διαδικασία.

 

Για ανέβασε ένα log του diskutil list, να δούμε τι παίζει.


vires acquirit eundo


#43   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2016 - 18:19

Δεν μπορεί να μην σε βγάζει φίλε μου. Είναι standard, με boot στο installer

drive προκύπτει εγγενώς το interface.

 

Πάντως, σύμφωνα με τα screen shots φαίνεται να έχεις ακολουθήσει την

σωστή διαδικασία.

 

Για ανέβασε ένα log του diskutil list, να δούμε τι παίζει.

Δεν άλλαξε κάτι, εκτος του ότι τώρα έχω περάσει τα προγράμματα που χρειάζομαι για την δουλειά μου...

Συνημμένα αρχεία



#44   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/06/2016 - 19:26

Μετά το φορμάρισμα του δίσκου, το log έπρεπε να δείχνει ως εξής, όπως ανάφερα σε προηγούμενο post μου.

 
post-71210-0-57851000-1465313100_thumb.p
 
Ανοίγοντας δε το εικονίδιο του DiskMaker στο Desktop, θα πρέπει να δεις το εικονίδιο του Installer.
 
Συνημμένο αρχείο  installer.png   28.43KB   9 λήψεις
 
ενώ κάνοντας boot στον DiskMaker (όπως φαίνεται έχεις κάνει) πρέπει να προκύψει το interface απ’ όπου τρέχεις τις ρουτίνες "Erase"και "Install OS X".
 
15284725382_1932dd5b4a_n.jpg
 
Όπως και να έχει δεν δικαιολογείται  η ύπαρξη αυτού του περίεργου partition disk1. Ενώ δεν γνωρίζω τι προβλήματα μπορεί να επιφυλάσσει αυτή η κατάσταση. :)

vires acquirit eundo


#45   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/06/2016 - 21:02

Να το ξαναδοκιμασω...
Ας ανακεφαλαιωσουμε (διορθωσε με αν κανω καπου λαθος):
1) Φτιαχνω bootable disk με το el capitan. Μπορω να το κανω μεσω terminal ή πρεπει οπωσδηποτε να το κανω με το DiskMaker?
2) Κανω restart και μολις ακουσω τον ηχο εναρξης παταω και κραταω πατημενο το alt (option key).
3) Θα πρεπει να ανοιξει το interface που μου δειχνεις, να πατησω στο Disk Utility, να κανω erase στο ΠΡΩΤΟ δισκο (και οχι τον εμφολευμενο Akis SSD).
4) Αφου τελειωσει το erase, κλεινω το disk utility και παταω στο Reinstal OSX (Εχω την εντυπωση πως ετσι το κατεβαζει απο την apple εξ αρχης - αντιθετως προσπαθοντας να επιλεξω να ξεκινησω απο το usb stick στο οποιο εβαλα νωριτερα το el capitan, αναγκαζομαι να κανω restart και να πατησω παλι το option key.)
5) Εκει θα δω την επιλογη να Install OSX από το stickaki. Ακολουθω τις οδηγιες εγκαταστασης και περιμενω υπομονετικα τα σε-καμια-περιπτωση "13 minutes remaining"...

Σωστα;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες