Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλημα με δισκo και logical volume µετα απο clean install


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
62 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2016 - 07:14

1. Μπορείς να δημιουργήσεις ένα Install Drive, τρέχοντας το πιο κάτω script. Πάντως δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, αφού προφανώς και το DiskMaker χρησιμοποιεί το ίδιο script. 

 
Απαιτήσεις συστήματος:
 
- Από το App Store κατεβάζεις τον Installer του El Capitan στο /Applications folder.
- Ένα flash drive με χωρητικότητα 8GB ή μεγαλύτερη (ή ένα αντίστοιχο partition δίσκου) με την επωνυμία untitled ώστε να αναγνωριστεί από το script σαν δίσκος προορισμού.
 
Διαδικασία:
 
• Συνδέεις το flash στο μηχάνημα.
• Στο Terminal paste την εντολή και Enter·
 
sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction
 
Θα ζητηθεί πιστοποίηση, πληκτρολογείς το admin password (οι χαρακτήρες δεν είναι ορατοί) και Enter. Το flash θα φορμαριστεί σε Mac format, ενώ η όλη διαδικασία  για αντιγραφή του installer θα πάρει ανάλογα με την ταχύτητα εγγραφής του flash γύρω στα 25΄οπότε θα εμφανισθεί στο τέλος το Done.
 
Συνημμένο αρχείο  done.jpg   62.83KB   6 λήψεις
 
• Θα πρέπει να δεις το flash στο Desktop με την επωνυμία πλέον Install OS X El Capitan. Ανοίγοντας το δε θα δεις το εικονίδιο του installer όπως στο προηγούμενο post.
 
Συνημμένο αρχείο  install drive.jpg   19.33KB   5 λήψεις
 
2. Ακριβώς.
3. Ακριβώς.
4. Ακριβώς, θα κατεβεί το El Capitan και θα στήσεις το σύστημα σου εξ υπαρχής. Πάντως το El Capitan δεν κατεβαίνει πλέον από την Apple, βρίσκεται ήδη μέσα στο flash.
5. Θα ακολουθήσει τις οδηγίες στην οθόνη, θα επιλέξεις σαν δίσκο προορισμού τον Akis SSD > Continue κλπ.
 
Η διαδικασία θα πάρει κάποιο χρόνο και όλα θα πάνε καλά.
 
Αμέσως μετά την περάτωση του setup, το Spotlight θα ξεκινήσει καταλογοποίηση (indexing) στον δίσκο, όπου οι ανεμιστήρες μπορεί να ανεβάσουν στροφές.
 
• Άνοιξε το Spotlight, οπότε όσο διαρκεί το indexing θα τρέχει μια μπλε progress bar. Με την ολοκλήρωση του   > Shut Down.
• Μετά από  ≈30” power up και μόλις ακούσεις τον ήχο εκκίνησης πάτησε  το πλήκτρο Shift μέχρις ότου εμφανισθεί η μπάρα για boot σε Safe mode ώστε να τρέξει ένας αυτοέλεγχος ως προς την ορθότητα της εγκατάστασης.
• Στη login screen click το εικονίδιο του User Account σου και πιστοποιείσαι. Θα προκύψει μια οθόνη με αναλαμπές (είναι φυσιολογική) και ακολουθεί το sign-in στο σύστημα.
• Πήγαινε  > App Store και κατέβασε τυχόν διαθέσιμα updates.
•  > Restart, χωρίς να πατάς κάποιο πλήκτρο και το setup ολοκληρώθηκε.
 
Enjoy your Mac !. :)

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 10/06/2016 - 07:18

vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 12:07

Τώρα εξαφανίστηκε το disk1!

Ομως δεν βλεπω πουθενα ουτε EFI ουτε Recovery.....

Επιπλέον στο disk utility βλεπω εναν γκριζαρισμενο δισκο untitled...

 

Να ξεκαθαρισω πως και τις 5 φορες (!) που εχω κανει την διαδικασια clean install, εχω ακολουθήσει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια βηματα που αναφεραμε και παραπανω...

Συνημμένα αρχεία



#48   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2016 - 12:35

Έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά με το PCI ή με κάποιο άλλο στοιχείο hardware. To Untitled δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται (δεν εμφανίζεται τουλάχιστον στα δυο μου μηχανήματα με PCI).

 
Επίσης παρατηρώ ότι ο APPLE SSD … δείχνει στο screen shot τρεις παραμέτρους, τα μηχανήματα μου δείχνουν αυτό·
 
Συνημμένο αρχείο  MHD.png   37.46KB   7 λήψεις
 
Θα το ψάξω στο δίκτυο, θα σου έλεγα να προσπαθήσεις και εσύ, αν δεν βρούμε άκρη το μηχάνημα πρέπει να πάει στο service. Και βέβαια η απουσία των EFI και Boot Recovery προδικάζουν αρνητικά. Είσαι σε εγγύηση ;.

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 10/06/2016 - 12:42

vires acquirit eundo


#49   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 13:21

Καινουριο ειναι το λαπτοπ. 4 μηνες το εχω...

 

Δεν καταλαβαινω τι συμβαινει ειλικρινα!!!

Κανω ΑΚΡΙΒΩΣ οσα μου λες και οσα βλεπω και σε βιντεο οδηγους κλπ...

 

Τωρα μολις εκανα ΞΑΝΑ για 6 φορα! clean install και βλεπω ΠΑΛΙ το ιδιο disk1!!

ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!

(Εμφανιστηκε ξανα το EFI και Recovery ομως)

 

Προτεινω να αλλαξει ο τιτλος του θεματος, μηπως το δει και κανας αλλος να βοηθησει...

 

ΥΓ: και στο σερβις να το παω τρεχα γυρευε, τι να τους πω? αυτοι αν δεν βγαζει καπνους θα μου το φερουν πισω οπως τους το πηγα και θα μου πουν "δουλευει μια χαρα"

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 10/06/2016 - 13:22


#50   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2016 - 14:53

Για τρέξε την εντολή diskutil cs revert /, restart και ανέβασε το log του diskutil.


vires acquirit eundo


#51   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 17:21

Το εκανα και αρχισε μια διαδικασια, δεν ξερω τι...

 

Τι να κανω τωρα? Να προχωρησω στην εγκατασταση των εφαρμογων που χρειαζομαι ή θα χρειαστει να δοκιμασω clean install για 7η φορα???

 

ΥΓ βρηκα διαφορα στο internet που λενε κατι για εντολες mergepartitions, delete κλπ, αλλα φοβαμαι να τα κανω μην κανω κατι που δεν πρεπει...

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: Akis2468, 10/06/2016 - 17:24


#52   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2016 - 17:25

Ωραία,  όταν τελειώσει το conversion ανέβασε ένα νέο log.


vires acquirit eundo


#53   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 17:27

Παρακαλώ κάποιον moderator να αλλαξει τον τιτλο του θεματος σε "Προβλημα με δισκo και logical volume µετα απο clean install"



#54   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 17:34

Ωραία,  όταν τελειώσει το conversion ανέβασε ένα νέο log.

Τωρα μου βγαζει αυτο...

Συνημμένα αρχεία



#55   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2016 - 17:38

Για προσπάθησε  να διαγράψεις το disk1, με την εντολή· 

 
diskutil mergePartitions JHFS+ NewName disk0s2 disk1

vires acquirit eundo


#56   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 17:41

 

Για προσπάθησε  να διαγράψεις το disk1, με την εντολή· 

 
diskutil mergePartitions JHFS+ NewName disk0s2 disk1

 

Συνημμένα αρχεία



#57   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2016 - 17:58

Οι χαρακτηρισμοί Corestorage και Logical Volume ίσχυσαν επί Yosemite, ενώ στο El Capitan εμφανίζεται πλέον μόνο ο disk0s2 σαν Apple_HFS. 

 
Κατά συνέπεια δεν είναι κατανοητό πως με “Erase” σε περιβάλλον Capitan, ο δίσκος εμφανίζεται σε πρότυπα Yosemite. Ενώ δε μετά το revert θα έπρεπε να συνενωθεί το disk1 με το disk0s2, προκύπτει το μήνυμα.
 
Δεν ξέρω τι να πω πλέον.

vires acquirit eundo


#58   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 18:03

 

Οι χαρακτηρισμοί Corestorage και Logical Volume ίσχυσαν επί Yosemite, ενώ στο El Capitan εμφανίζεται πλέον μόνο ο disk0s2 σαν Apple_HFS. 

 
Κατά συνέπεια δεν είναι κατανοητό πως με “Erase” σε περιβάλλον Capitan, ο δίσκος εμφανίζεται σε πρότυπα Yosemite. Ενώ δε μετά το revert θα έπρεπε να συνενωθεί το disk1 με το disk0s2, προκύπτει το μήνυμα.
 
Δεν ξέρω τι να πω πλέον.

 

Τι αλλο μπορω να δοκιμασω? Και επιμενω διοτι μου ειπες πως δεν εισαι και σιγουρος μηπως το ολο θεμα αποτελεσει προβλημα για τον δισκο μου....

 

Μηπως να δοκιμασω να κανω με καποιο τροπο restore απο την apple (μεσω ιντερνετ) και να βαλω el capitan πανω απο το ηδη υπαρχον el capitan και μετα να δοκιμασω ΞΑΝΑ clean install??? Δεν ξερω καν αν στεκει αυτο που λεω, εχω χασει την μπαλα πλεον...

 

Νομιζω πως οταν παρελαβα το λαπτοπ δεν ειχε el capitan πανω (αλλα δεν ειμαι και σιγουρος - θυμαμαι οτι εκανα καποιο update που μου ελεγε... μηπως δεν βγηκε ποτέ απο το συστημα μου το προηγουμενο λειτουργικο???)



#59   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/06/2016 - 18:24

Το μηχάνημα σου πρέπει να είναι “Early 2015”, οπότε ήρθε με το 10.10.2 Yosemite.

 
Το τελευταίο που μπορείς να κάνεις είναι startup με πατημένα τα πλήκτρα cmd-alt-R μέχρις ότου εμφανισθεί η υδρόγειος σφαίρα, για boot στην Internet version του OS X Recovery.
 
Στο γνωστό interface διαγράφεις τον δίσκο  και κατόπιν τρέχεις την ρουτίνα Reinstall OS X, οπότε θα κατέβει το Yosemite.
 
Αμέσως μετά την περάτωση του setup, το Spotlight θα ξεκινήσει καταλογοποίηση (indexing) στον δίσκο, όπου οι ανεμιστήρες μπορεί να ανεβάσουν στροφές.
 
• Άνοιξε το Spotlight, οπότε όσο διαρκεί το indexing θα τρέχει μια μπλε progress bar. Με την ολοκλήρωση του   > Shut Down.
• Μετά από  ≈30” power up και μόλις ακούσεις τον ήχο εκκίνησης πάτησε  το πλήκτρο Shift μέχρις ότου εμφανισθεί η μπάρα για boot σε Safe mode ώστε να τρέξει ένας αυτοέλεγχος ως προς την ορθότητα της εγκατάστασης.
• Στη login screen click το εικονίδιο του User Account σου και πιστοποιείσαι. Θα προκύψει μια οθόνη με αναλαμπές (είναι φυσιολογική) και ακολουθεί το sign-in στο σύστημα.
• Πήγαινε  > App Store και κατέβασε τυχόν διαθέσιμα updates.
•  > Restart, χωρίς να πατάς κάποιο πλήκτρο και το setup ολοκληρώθηκε. 
 
Κατόπιν -για να μην μπλέξεις πάλι με το στικάκι ή για να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι ενδεχομένως δεν θα πάει πάλι κάτι στραβά - κατεβάζεις τον installer του El Capitan ώστε να τρέξεις το upgrade. Επειδή με την ολοκλήρωση του upgrade το σύστημα θα τον διαγράψει, σύρεις πρωτύτερα το εικονίδιο του στο Desktop για αντιγραφή. 
 
Αναμφίβολα πρόκειται για μια χρονοβόρα διαδικασία, αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει να την υπομείνεις. Αν τελικά την αποφασίσεις σου εύχομαι καλή τύχη κι για ότι θελήσεις είμαι στη διάθεση σου. :)
 
Υ.Γ. Ο δίσκος δεν θα έχει θέμα.

vires acquirit eundo


#60   Akis2468

Akis2468

    iPH Contributor

  • 1264 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/06/2016 - 18:26

Ξεκινάω!

Σε υπερ-ευχαριστώ και παλι!!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες