Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

macOs Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
465 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   Mike877

Mike877

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 24/09/2016 - 20:07

Έχει καταφέρει κανείς να δουλέψει το novago σε Sierra; Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ασυμβατότητα του player ή αν έχει να κάνει με το ότι η εφαρμογή δεν έχει ληφθεί απο το Appstore

Φιλε τεσταρισμενο στο Sierra...παιζει αψογα σε Safari και chrome! αν και στο chrome φορτωνει πιο λιγο γρηγορα απο τον safari!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/09/2016 - 21:31

1. Άνοιξε τον δίσκο backup και click το τριγωνάκι δίπλα στον φάκελο. Click το τριγωνάκι δίπλα στον φάκελο που θα προκύψει. Click το τριγωνάκι δίπλα στον φάκελο του τελευταίου backup σε περιβάλλον El Capitan > Macintosh HD > Users > click το τριγωνάκι στον φάκελο με το user name σου οπότε θα δεις τον φάκελο Pictures. Αφήνεις ανοιχτό το παράθυρο.

2. Στο mac πήγαινε στη sidebar, επιλέγεις τον Macintosh HD > Users > Home Folder (σπιτάκι), όπου βλέπεις τον φάκελο Pictures. Αφήνεις ανοιχτό το παράθυρο.

3. Άνοιξε το Terminal και copy/paste rsync -av. Πάτησε μια φορά το space bar και σύρε στο παράθυρο τον φάκελο Pictures του δίσκου Time Machine. Χωρίς να πατήσεις το space bar σύρεις στο παράθυρο τον φάκελο Pictures του Macintosh HD και Enter.


H εντολή θα μεταφέρει τον φάκελο Pictures του ΤΜ στον Macintosh HD, ενώ τα αρχεία στον φάκελο Pictures στο Time Machine θα παραμείνουν στη θέση τους.

Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, με τη μόνη διαφορά ότι παίρνω backup σε synology


Sent from my iPad using Tapatalk

#228   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 24/09/2016 - 21:33

έχουν αλλάξει το bootάρισμα; 

δε μου βγάζει πλέον το μήλο και τη μπάρα από κάτω.. με πετάει κατευθείαν στον κωδικό χρήστη και ύστερα εμφανίζεται η μπάρα.



#229   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 24/09/2016 - 21:39

έχουν αλλάξει το bootάρισμα;
δε μου βγάζει πλέον το μήλο και τη μπάρα από κάτω.. με πετάει κατευθείαν στον κωδικό χρήστη και ύστερα εμφανίζεται η μπάρα.

Μου είχε συμβεί το ίδιο σε μετάβαση από Yosemite σε Elcapitan. Κάτι έχει πάει λάθος στην εγκατάσταση


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 24/09/2016 - 21:40


#230   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 24/09/2016 - 21:49

Μου είχε συμβεί το ίδιο σε μετάβαση από Yosemite σε Elcapitan. Κάτι έχει πάει λάθος στην εγκατάσταση


Sent from my iPad using Tapatalk

ωχ μη μου λες τέτοια....ποιός τα ξαναβάζει τώρα..



#231   yianniskyr

yianniskyr

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2016 - 22:43

Πάντως εγω δυο 'bug' που είδα
- κρασάρει πολυ συχνά το notes
- δεν ανοίγει πάντα με το Apple Watch

#232   Andyno

Andyno

    iPH Member

  • 328 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/09/2016 - 01:44

Φιλε τεσταρισμενο στο Sierra...παιζει αψογα σε Safari και chrome! αν και στο chrome φορτωνει πιο λιγο γρηγορα απο τον safari!

Οπότε κατι άλλο φταίει. Πάω να εγταταστησω τον player και μου βγάζει error ότι το AppleScript συνάντησε σφάλμα!
Καμιά ιδέα;

#233   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/09/2016 - 07:08

Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ, με τη μόνη διαφορά ότι παίρνω backup σε synology


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Με τα nas devices φαίνεται ότι τα πράγματα  δεν είναι τόσο απλά. Θα έλεγα λοιπόν να ξεκινήσεις πειραματικά

με το άρθρο.

 

Επ' ευκαιρία, έχεις ελέγξει ότι δουλεύει η ρουτίνα restore ;.


vires acquirit eundo


#234   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/09/2016 - 11:01

Πάντως εγω δυο 'bug' που είδα
- κρασάρει πολυ συχνά το notes
- δεν ανοίγει πάντα με το Apple Watch

εμενα πάντως το notes δεν έχει κρασάτες ποτέ και έχω άπειρες σημειώσεις. Είναι μια εφαρμογή που χρησιμοποιώ καθημερινά και με διαγράμματα, φωτογραφίες κτλ. Από τις πρώτες μπετα μάλιστα δεν κρασαρε. Τώρα για το ρολόι δεν ξέρω γιατί δυστυχώς το MacBook Pro μου δεν το υποστηρίζει και ο iMac λόγω μετακόμισης βρικεται πακεταρισμένος..:)

#235   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/09/2016 - 12:03

Ούτε και σε μένα έχει κρασάρει το notes. Γενικά με το sierra είμαι σχετικά οκ εκτός από το

xtrafinder που κρασάρει όταν πας να κάνεις κάποιες διεργασίες,

με το karabiner που δεν δουλεύει καθόλου και ετοιμάζουν update κάποια στιγμή,

τα ελληνικά με την isquare που δεν δείχνει την ημερομηνία και τα πμ / μμ στα ελληνικά αλλά στα αγγλικά

και τέλος με το movist που έχει κάποια μικρά bugs.


Τελευταία επεξεργασία από: nkarafo, 25/09/2016 - 12:03


#236   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 636 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 25/09/2016 - 12:57

Σε iMac late 2012 αξιζει να βαλω το Sierra ή να μεινω στο ελ καπιταν;



#237   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/09/2016 - 12:59

Με τα nas devices φαίνεται ότι τα πράγματα  δεν είναι τόσο απλά. Θα έλεγα λοιπόν να ξεκινήσεις πειραματικά

με το άρθρο.

 

Επ' ευκαιρία, έχεις ελέγξει ότι δουλεύει η ρουτίνα restore ;.

Λοιπόν, όπως έγραψα πιο πάνω δε μπορούσα να δω τα backup που είχα πάρει με ElCapitan, όταν γύρισα σπίτι το βράδυ και ξαναδοκίμασα τα είδα μια χαρά και επανέφερα ένα φάκελο με βιντάκια που είχα σβήσει κατα λάθος.

Πριν από κανά μήνα έκανα clean install το Elcapitan και έκανα restore από tm χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υ.Γ. Το μόνο πρόβλημα που δεν έχω καταφέρει να λύσω στο Sierra είναι το θέμα με τo ms office 



#238   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 25/09/2016 - 14:07

Σε iMac late 2012 αξιζει να βαλω το Sierra ή να μεινω στο ελ καπιταν;

Αν και δεν ξέρω πως σου πάει το el capitan, είναι μια από τα ίδια με όχι τόσο σοβαρές αλλαγές. Ο λόγος που το έκανα αναβάθμιση είναι ότι έχει επιλογή στο finder για να ταξινομεί πρώτα τους φακέλους και μετά τα αρχεία, κάτι που έλειπε και ήταν σπαστικό προηγουμένως χωρίς αυτό. Μετά μου άρεσε που έχουν βάλει και σε άλλα προγράμματα όπως πχ το textedit, τα tabs και έτσι δεν γεμίζεις μικρά μικρά παραθυράκια txt αλλά είναι όλα σε ένα περιβάλλον. Αυτό που θα έπρεπε να είχε γίνει εδώ και δεκαετίες στο microsoft word και βγήκε ανεπίσημα από άλλον (3rd party) όσον αφορά τα windows και επίσημα από όσο ξέρω δεν υπάρχει ακόμη στο word ! Μετά έχει κάτι ψιλό βελτιώσεις με την επικοινωνία μεταξύ ios και mac όπως πχ να κάνεις copy paste ένα κείμενο από και προς ios / mac. Αλλά και αυτό έχει τους περιορισμούς, πχ δεν μπορείς να στείλεις ένα μεγάλο αρχείο (για αυτό χρησιμοποιείται ακόμη το airdrop) και επίσης χρειάζεται να υπάρχει το ios 10 εγκατεστημένο στην ios συσκευή. Είναι το siri αλλά δεν υποστηρίζει Ελληνικά, ε και κάτι άλλα. Γενικώς δεν ξέρω αν τα χρειάζεσαι όλα αυτά. Σου το λέω μήπως δεν αξίζει καν ο κόπος για να το εγκαταστήσεις και μετά έχεις άλλες ιστορίες και τρέχεις. Αν πας στο forum στο macrumors, θα δεις ότι πολλά άτομα έχουν προβλήματα με το sierra. Ήδη και εμείς εδώ περιμένουμε κανένα update από την isquare για να φτιάξει το πρόβλημα με την ημερομηνία στα ελληνικά.

 

Εγώ προσωπικά δεν είμαι πολύ της αναβάθμισης γιατί έχω παρατηρήσει ότι ναι μεν προσθέτουν λειτουργίες αλλά μπορεί αυτό να έχει ως αντίκτυπο την καθυστέρηση και σε διάφορες εφαρμογές να υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας κλπ. Πχ έχω ένα ipad 4 και το αφήσει σε ios 7 παρόλο που έχει βγει και ios 10 και υποστηρίζεται ! Αλλά ξέρω εκ των προτέρων πως αν το βάλω ναι μεν θα έχω κάτι παραπάνω καλούδια (που δεν θα τα πολυ-χρησιμοποιώ) αλλά σίγουρα θα πηγαίνει πιο αργά, οπότε το αφήνω έτσι όπως είναι και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.



#239   erisnid

erisnid

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2016 - 14:48

Γεια σας να ρωτησω κατι δεν μου κανει apdate σε imac 9.1 ξερετε γιατι



#240   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2012 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2016 - 14:59

O 9.1 είναι Early '09

Για να πάρει την αναβάθμιση σε Sierra πρέπει να είναι ο iMac από Late 2009  +


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες