Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

MacBook Pro (2016): Με TouchBar και Touch ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   fouskmech

fouskmech

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2016 - 19:07

Γιώργο, το καινούριο 13άρι, έχει πιο καλή οθόνη από το δικό μας (mid-14), και ΠΟΛΥ πιο γρήγορο δίσκο. Εϊναι και λίγο πιο ελαφρύ...... Α... και έχουν μόνο 2 θύρες USB-3. Πάντως το νέο 13άρι, ΧΩΡΙΣ touchbar έχει "λογική τιμή". Ελάχιστα πάνω από το αντίστοιχο προηγούμενο με 256 δίσκο.

Εκτιμώ ότι αυτή η αγορά, διακιολογείται. Τα άλλα με το touchbar... είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες....

 

Αλλα ρε μαμώτο, γιατί κάνανε αυτή τη βλακεία με τις θύρες και το magsafe? ΓΙΑΤΙ :huh:? :huh: Το magsafe... :huh:?? και την SD card...? Χωρούσαν και τα 2 άνετα.....

 

Εγώ πάντως θα πάρω, όταν αξιωθώ να αλλάξω το mid-14 13άρι μου .... ένα 15άρι. Και πιθανότατα δε θα είναι τα φετινά. Εκτιμώ ότι θα κάνουν ουσιαστικές αλλαγές στα μοντέλα του 17. Αν δε στρίψουν λίγο το τιμόνι προς λογικές επιλογές... πάνε για φούντο....


Τελευταία επεξεργασία από: fouskmech, 13/11/2016 - 19:08


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2016 - 19:18

Έρχομαι από MacBook Pro 15" Mid 2009 το οποίο έχει βγάλει όλα του τα λεφτά στην κυριολεξία :P Ήρθε η ώρα όμως για αλλαγή.Ελεγα να πάω σε κάτι μικρότερο αυτή την φορά για να είναι και πιο φορητό, το πολύ πολύ το βάζω σε εξωτερική οθόνη και έλυσα το πρόβλημα μου.
Το θέμα είναι πως είμαι σε δίλλημα.Να πάρω το MacBook Pro 13" 2015 με αναβάθμιση σκληρού στα 256Gb ή το MacBook Pro 13" 2016 χωρίς TouchBar? :)
Ακούω γνώμες γιατί θα τρελαθώ!


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

προσωπικά δεν ακουμπούσα τα 1600+ για ένα κουτσό 13 επειδή το έβγαλε η apple θα πήγαινα σε άλλες λύσεις ακόμη και στην ίδια τιμή με παλαιότερο μοντέλο

σκέψου ότι η οθόνη που λες να κοτσάρεις στο μικρότερο μέγεθος MB θα υπάρχει πρόβλημα να δουλεύουν οι/ο ανεμιστήρες/ρας με κλειστό το καπάκι 

όλα τα παρουσιάζουν ωραία αλλά μόλις το κάνεις βλέπεις τη διαφορά 



#213   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2016 - 19:20

Γιώργο, το καινούριο 13άρι, έχει πιο καλή οθόνη από το δικό μας (mid-14), και ΠΟΛΥ πιο γρήγορο δίσκο. Εϊναι και λίγο πιο ελαφρύ...... Α... και έχουν μόνο 2 θύρες USB-3. Πάντως το νέο 13άρι, ΧΩΡΙΣ touchbar έχει "λογική τιμή". Ελάχιστα πάνω από το αντίστοιχο προηγούμενο με 256 δίσκο.

Εκτιμώ ότι αυτή η αγορά, διακιολογείται. Τα άλλα με το touchbar... είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες....

 

Αλλα ρε μαμώτο, γιατί κάνανε αυτή τη βλακεία με τις θύρες και το magsafe? ΓΙΑΤΙ :huh:? :huh: Το magsafe... :huh:?? και την SD card...? Χωρούσαν και τα 2 άνετα.....

 

Εγώ πάντως θα πάρω, όταν αξιωθώ να αλλάξω το mid-14 13άρι μου .... ένα 15άρι. Και πιθανότατα δε θα είναι τα φετινά. Εκτιμώ ότι θα κάνουν ουσιαστικές αλλαγές στα μοντέλα του 17. Αν δε στρίψουν λίγο το τιμόνι προς λογικές επιλογές... πάνε για φούντο....

 

 

Το μηχάνημα πάει σφαιράτα, μιας και μόνο ο δίσκος έχει read speed πάνω από 2.000 ΜB/sec, ενώ το δικό μας γύρω στα 700.

Και η οθόνη είναι καλύτερη κι όλα μαζί συνθέτουν ένα πανέμορφο σύνολο.

 

Τώρα η τιμή του +καλώδιο τροφοδοσίας + αντάπτορας της προκοπής μας στέκεται στον λαιμό προς το παρόν.

Όμως αφού μόλις είδα την ανάπτυξη στη παραδίπλα γωνία, οσονούπω θα το θεωρούμε τσάμπα πράγμα.  :unsure:


vires acquirit eundo


#214   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1013 μηνύματα

Δημοσίευση 14/11/2016 - 10:23

προσωπικά δεν ακουμπούσα τα 1600+ για ένα κουτσό 13 επειδή το έβγαλε η apple θα πήγαινα σε άλλες λύσεις ακόμη και στην ίδια τιμή με παλαιότερο μοντέλο
σκέψου ότι η οθόνη που λες να κοτσάρεις στο μικρότερο μέγεθος MB θα υπάρχει πρόβλημα να δουλεύουν οι/ο ανεμιστήρες/ρας με κλειστό το καπάκι
όλα τα παρουσιάζουν ωραία αλλά μόλις το κάνεις βλέπεις τη διαφορά


Τι εννοείς ότι θα υπάρχει πρόβλημα για να δουλεύουν οι ανεμιστήρες?Παντως θα το έχουν σκεφτεί και αυτό πιστεύω :P


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

#215   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2016 - 18:37

Τι εννοείς ότι θα υπάρχει πρόβλημα για να δουλεύουν οι ανεμιστήρες?Παντως θα το έχουν σκεφτεί και αυτό πιστεύω :P


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

έχω παρατηρήσει σε παλαιότερα μηχανήματα 2010 2011 2014 ότι όταν κλείνεις το καπάκι για να δουλέψεις την οθόνη αρχίζουν και ανεβάζουν στροφές

εγώ έχω κόλλημα με τον θόρυβο και ακόμη και σε pc είμαι fanless 

Τώρα με τα καινούργια μηχανήματα και το καινούργιο λειτουργικό μπορεί να τα έχουν ξεπεράσει 



#216   nikospaga

nikospaga

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα

Δημοσίευση 15/11/2016 - 02:13

έχω παρατηρήσει σε παλαιότερα μηχανήματα 2010 2011 2014 ότι όταν κλείνεις το καπάκι για να δουλέψεις την οθόνη αρχίζουν και ανεβάζουν στροφές
εγώ έχω κόλλημα με τον θόρυβο και ακόμη και σε pc είμαι fanless
Τώρα με τα καινούργια μηχανήματα και το καινούργιο λειτουργικό μπορεί να τα έχουν ξεπεράσει

Ανοιχτο καπάκι πάντα. Κατεβάζεις φωτεινότητα και λειτουργείς την εξωτερική οθόνη.

#217   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/11/2016 - 09:46

Ρε παιδιά πήγε φίλος να μου παραγγείλει το mac to 15'' το καινούριο σε apple store στη N.Ορλεάνη  και λέει στις 27 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι δυνατόν?!?!


Τελευταία επεξεργασία από: degothia, 15/11/2016 - 09:47


#218   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/11/2016 - 09:52

Ρε παιδιά πήγε φίλος να μου παραγγείλει το mac to 15'' το καινούριο σε apple store στη N.Ορλεάνη και λέει στις 27 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι δυνατόν?!?!


Είναι . Δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά . Στην Νέα Υόρκη 3 με 4 εβδομάδες γράφει παράδοση . :·)


On_7+

@CaLi@


#219   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 15/11/2016 - 09:52

ναι εχουν μεγαλη ζητηση!



#220   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/11/2016 - 09:54

Είναι . Δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά . Στην Νέα Υόρκη 3 με 4 εβδομάδες γράφει παράδοση . :·)


On

οΚ και πάλι !! του είπαν σε όλα τα appstore και ηλεκτρονικές παραγγελίες θα αρχίσουν παραδόσεις στις 27, αυτό είναι 6-7 εβδομάδες?? ξέρεις οτι στη NY θα έρθει πιο νωρίς??!!?!??!?!?!?!?!??! έλεος , ο φίλος έρχεται 19/δεκ....



#221   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/11/2016 - 09:58

οΚ και πάλι !! του είπαν σε όλα τα appstore και ηλεκτρονικές παραγγελίες θα αρχίσουν παραδόσεις στις 27, αυτό είναι 6-7 εβδομάδες?? ξέρεις οτι στη NY θα έρθει πιο νωρίς??!!?!??!?!?!?!?!??! έλεος , ο φίλος έρχεται 19/δεκ....

Sorry έκανα λάθος και το επιβεβαίωσα μπαίνοντας να σιγουρευτώ .. 4-5 εβδομάδες σε όλα τα νέα Mac Book Pro 13&15" με touch bar .



8488fb3776fb90f8cccd06aff5dd101a.png


On_7+

Τελευταία επεξεργασία από: velkus, 15/11/2016 - 09:58

@CaLi@


#222   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/11/2016 - 10:00

Sorry έκανα λάθος και το επιβεβαίωσα μπαίνοντας να σιγουρευτώ .. 4-5 εβδομάδες σε όλα τα νέα Mac Book Pro 13&15" με touch bar .



8488fb3776fb90f8cccd06aff5dd101a.png


On_7+

Μήπως έρχεσαι εσύ αρχές του χρόνου?!?! χχαχαχαχα, ρε γμτ... τώρα θα ξαναέρθει τέλη φεβρουαρίου.. πολύ κρίμα. ελπίζω να αλλάξουν τις ημερομηνίες.



#223   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 15/11/2016 - 10:01

Το ότι λέει 4-5 με εβδομάδες είναι πολύ αόριστο .. τουλάχιστον ετσι γράφει στο ηλεκτρονικό κατάστημα. συνήθως πάντως είναι μέσα σε αυτή την προθεσμία και ίσως και πιο νωρίς ..


On_7+

@CaLi@


#224   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 636 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 10/12/2016 - 20:36

αξιζει η αγορα του νεου macbook pro 13 με touch bar;; Γενικα θελω το μηχανημα για την σχολη και να τρεχω ταυτοχρονα autocad, photoshop, 3ds max. και ελεγα να του βάλω 16αρα ram αλλα πάει 2500ευρω στην ελλαδα. Σας ρωταω γιατι διαβάζω καπως περιεργα σχολια στο εξωτερικο για τα νεα MBP.



#225   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/12/2016 - 07:50

αξιζει η αγορα του νεου macbook pro 13 με touch bar;; Γενικα θελω το μηχανημα για την σχολη και να τρεχω ταυτοχρονα autocad, photoshop, 3ds max. και ελεγα να του βάλω 16αρα ram αλλα πάει 2500ευρω στην ελλαδα. Σας ρωταω γιατι διαβάζω καπως περιεργα σχολια στο εξωτερικο για τα νεα MBP.

πάρε ότι σου αρέσει μη διαβάζεις πολύ διότι πάντα γράφονται πολλά

Αν δεν έχεις mac πήγαινε για το καινούργιο μια και καλή τα προγράμματα που τρέχεις αναζήτησε στο διαδίκτυο τι μνήμη θες που πιστεύω ότι με τα 8GB είσαι εντάξει  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες