Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

MacBook Pro (2016): Με TouchBar και Touch ID


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
243 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 03/11/2016 - 13:38

@Jimmakos

Μακαρι να τα ειχαμε και τα 2 οπως ειπες...αλλα διαφορετικες εποχες.

 

πλεον μπορεις να παρεις ενα τουμπανο λαπτοπ max 1500€ ...και περνας και hackintosh... δεν ειναι οfficial αλλα κανεις την κ@υλα σου. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/11/2016 - 13:44

@Jimmakos

Μακαρι να τα ειχαμε και τα 2 οπως ειπες...αλλα διαφορετικες εποχες.

 

πλεον μπορεις να παρεις ενα τουμπανο λαπτοπ max 1500€ ...και περνας και hackintosh... δεν ειναι οfficial αλλα κανεις την κ@υλα σου. 

Επειδή είχα προλάβει κάποιες καλές εποχές, τα έχω και τα 2 (σταθερο-lap top) και η αλήθεια είναι ότι το Mac OS δεν παίζεται. Κινητό κάποια στιγμή μπορεί να πήγαινα σε Android...Λειτουργικό στο PC δεν γίνεται να αλλάξω. Το Hackintosh είναι ωραίο σαν Project αλλά είμαι της άποψης ότι δεν μπορείς να στηριχτείς πάνω του. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#183   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/11/2016 - 13:45

Τα έχω σκεφτεί και αυτά.. η αλήθεια είναι πως μάλλον θα μου χρειαστεί η φορητότητα και για αυτό σκέφτομαι το MacBook Pro.. αλλά μου έκατσε κάπως άσχημα η παρουσίαση... ναι είναι πιο δυνατά, αλλά... υπάρχει αυτό το αλλά!!!

Στην θέση σου θα έπαιρνα το προηγούμενο μοντέλο στις 15ίντσες. 

 

Δες και το σχετικό θέμα στην ενότητα Mac Corner για τον Electronic King, με κάμποσο παζάρι μπορείς να το πάρεις ακόμα χαμηλότερα από ότι το βρίσκεις στο skroutz, λογικά 1600+ θα σου πάει. 

 

Με παζάρι και πιο κάτω από τα 1600 θα σου πάει. 

 

http://www.ebay.com/...=item567ed20ca1


Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 03/11/2016 - 13:55

Once You Go Mac You Never Go Back

#184   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 03/11/2016 - 13:46

Επειδή είχα προλάβει κάποιες καλές εποχές, τα έχω και τα 2 (σταθερο-lap top) και η αλήθεια είναι ότι το Mac OS δεν παίζεται. Κινητό κάποια στιγμή μπορεί να πήγαινα σε Android...Λειτουργικό στο PC δεν γίνεται να αλλάξω. Το Hackintosh είναι ωραίο σαν Project αλλά είμαι της άποψης ότι δεν μπορείς να στηριχτείς πάνω του. 

Δεν στηριζεσαι απλα αν δεν μπορεις να διαθεσεις τοσα λεφτα , υπαρχουν λυσεις!!



#185   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2016 - 13:47

Θα πας σε 16gb Ram για να κρατησει το μηχανημα παραπάνω.

Φίλε Πάνο αυτό που παρατήρησα κατα την περιήγησή μου στα Ελληνικά καταστήματα(Skroutz και iStorm) είναι πως όλα τα μοντέλα στις 13 ίντσες βγαίνουν με 8GB Ram και το μόνο που αλλάζει είναι η χωρητικότητα του SSD που καθορίζει και την τιμή τους.Αν θέλω 16GB Ram πρέπει να επιλέξω μοντέλο στις 15 ίντσες αλλά εγώ θέλω 13άρι.



#186   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 03/11/2016 - 13:57

Φίλε Πάνο αυτό που παρατήρησα κατα την περιήγησή μου στα Ελληνικά καταστήματα(Skroutz και iStorm) είναι πως όλα τα μοντέλα στις 13 ίντσες βγαίνουν με 8GB Ram και το μόνο που αλλάζει είναι η χωρητικότητα του SSD που καθορίζει και την τιμή τους.Αν θέλω 16GB Ram πρέπει να επιλέξω μοντέλο στις 15 ίντσες αλλά εγώ θέλω 13άρι.


Επιλέγεις το 13άρι (στο istorm) και μόλις μπεις στη σελίδα σου εχει επιλογή για 16gb RAM.

Θες ΒΤΟ μηχάνημα και οχι ετοιμοπαράδωτο.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#187   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 03/11/2016 - 13:58

Το σκέφτηκα μετά να του το πω...εγώ έχω και desktop με 32..οπότε με καλύπτουν τα 8 του pro


Ε ναι ρε συ, απο τη στιγμή που πάς το 2016 να πάρεις μοντελο με 1 χρονο στην πλάτη του, φροντιζεις να ειναι οσο πιο futureproof γινεται.

Και τα 16gb τα θεωρω must.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#188   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/11/2016 - 14:08

Κάτι που δεν έχω καταλάβει ρε παιδιά: Το space gray και το silver διαφέρουν μόνο εσωτερικά ή και το καπάκι είναι διαφορετικού χρώματος?



#189   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2016 - 14:20

Επειδή σκέφτομαι την αντικατάσταση του MacBook Pro Mid-2012 που έχω αλλά σε καμία περίπτωση δε διαθέτω τα εξωφρενικά ποσά που ζητάει η Apple για τα νέα μοντέλα θέλω να ρωτήσω το εξής.Το προηγούμενο μοντέλο στις 13 ίντσες βγαίνει με μνήμη Ram 8GB.Είναι αρκετή για να τρέχει χωρίς κολλήματα εφαρμογές τύπου iMovie iBooks Author και λοιπές που έχουν αρκετές απαιτήσεις? Διότι από ότι έμαθα, όλα τα μοντέλα μετά το δικό μου δεν δέχονται καμία αναβάθμηση όσον αφορά μνήμη και δίσκο.Συγνώμη αν είμαι off topic.

δηλαδή στο μηχάνημα του 2012 μου παίρνει και αναβάθμιση στις μνήμες δεν τα τρέχει καλά τα movie και τα books 

με 4 γίγα που έχω στο air δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα

όλα θέμα ψυχολογίας είναι και μετρ έχει πεθάνει από το 2011 οι επίγονοι είναι γατάκια μπροστά του 

 

Μια χαρά πάει το μηχανάκι μου base model του 15..οπότε προχώρα άφοβα!

έχετε ξεφύγει βλέπω 

2015 μηχάνημα είναι ξεπερασμένο για αγορά σήμερα??

δηλαδή τα μηχανήματα τέλος του 2016 με επεξεργαστές του 2015 είναι καινούργια!!

 

Θα πας σε 16gb Ram για να κρατησει το μηχανημα παραπάνω.

αφού τα αλλάζει κάθε πέντε χρόνια τι να τα κάνει τα 16 για μεταπώληση??

 

Τα έχω σκεφτεί και αυτά.. η αλήθεια είναι πως μάλλον θα μου χρειαστεί η φορητότητα και για αυτό σκέφτομαι το MacBook Pro.. αλλά μου έκατσε κάπως άσχημα η παρουσίαση... ναι είναι πιο δυνατά, αλλά... υπάρχει αυτό το αλλά!!!

υπάρχουν στην αγορά μοντέλα καινούργια για όλα τα βαλάντια αν θα μπορέσει να σου πουλήσει ο Τιμ απλό μηχάνημα στα 1600+ ευρώ δεν φταίει αυτός

μπες στο everymac βάλε δίπλα δίπλα τα μοντέλα που θα  ήθελες και κοίτα τις επιδόσεις με μηχανάκια του 2011 για να καταλάβεις 

 

Κάτι που δεν έχω καταλάβει ρε παιδιά: Το space gray και το silver διαφέρουν μόνο εσωτερικά ή και το καπάκι είναι διαφορετικού χρώματος?

όλο είναι, δεν έχει διχρωμία 



#190   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2016 - 14:52

Παραθέτω τις τιμές που βρήκα στο ηλ.κατάστημα της iStorm

 

ΜacBook Pro βασικό μοντέλο του 2015 στις 13 ίντσες τιμή 1600 ευρώ (τιμή με 16GB Ram και 256GB SSD 2.140 ευρώ)

 

MacBook Pro(το καινούργιο μοντέλο με την Touch Bar) βασικό μοντέλο στις 13 ίντσες τιμή 2.229 ευρώ(με 8GB Ram και 256GB SSD) 

 

Αυτό λοιπόν που καταλαβαίνω εγώ σαν καταναλωτής μετά από αυτή την έρευνα και όλα τα σχόλια που έχουν γίνει, είναι ότι η Apple σε βάζει σε πολύ μεγάλο δίλλημα για το αν αξίζει να αγοράσεις το νέο της μοντέλο(με ότι αυτό συνεπάγεται σε κόστος και δυνατότητες του νέου μοντέλου) η αν θα προτιμήσεις να αγοράσεις το προηγούμενο μοντέλο με όλα τα θετικά που προσφέρει έναντι του καινούργιου αλλά με σχεδόν την ίδια τιμή. 



#191   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2016 - 15:12

πω πω τωρα ειδα την τιμη στα 3400. και δεν αγοραζω καλυτερα ενα laptop msi titan 4K  που βγαινει στα 3200 και τα ρεστα τα κανω μπυρες 



#192   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2016 - 15:13

Ρε παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το 13ρι 2015 MBP με parallels (windows 10) ; σκέφτομαι να το πάρω αλλά δουλεύω αρκετά το parallels και φοβάμαι μήπως ο dual core παθαίνει πατατράκ.
Τώρα έχω ένα MBP 2011 15ρι με SSD και πάει καλά αλλά έχει διαλυθει η μπαταρία και έχει χαλάσει ο ήχος και έλεγα να πάω σε 13ρι για φορητότητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#193   Axi

Axi

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 03/11/2016 - 15:35

Εχω το 15αρι και δεν κολωνει πουθενα :D



#194   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2016 - 16:10

πω πω τωρα ειδα την τιμη στα 3400. και δεν αγοραζω καλυτερα ενα laptop msi titan 4K  που βγαινει στα 3200 και τα ρεστα τα κανω μπυρες 

αν έχεις 3400 δεν πιστεύω να κολλάς στα δυο κατοστάρικα

πάντως το msi που λες δεν θα παίζει OSX σκέψου το και έτσι :)

όσο για τους χακεράδες επειδή έχω περάσει από αυτό το τρυπάκι καλύτερη υλοποίηση σε pc για μένα ήταν με το snow leopard και το REBEL EFI  https://en.wikipedia...tar_Corporation

Ρε παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το 13ρι 2015 MBP με parallels (windows 10) ; σκέφτομαι να το πάρω αλλά δουλεύω αρκετά το parallels και φοβάμαι μήπως ο dual core παθαίνει πατατράκ.
Τώρα έχω ένα MBP 2011 15ρι με SSD και πάει καλά αλλά έχει διαλυθει η μπαταρία και έχει χαλάσει ο ήχος και έλεγα να πάω σε 13ρι για φορητότητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

με το 2011 έκανες τη δουλειά σου και δεν θα την κάνεις με το μοντέλο του 2015 :P



#195   diwali33

diwali33

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2016 - 17:30

με το 2011 έκανες τη δουλειά σου και δεν θα την κάνεις με το μοντέλο του 2015 :P

Ναι το ένα quad core το άλλο dual core...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες