Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Apple: iPhone 6s - Πρόγραμμα αντικατάστασης μπαταρίας (Νοέμβριος 2016)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
600 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 29/11/2016 - 09:20

Υπαρχει καποιος που πηγε την περασμενη εβδομαδα την συσκευη του στην info quest και εχει ενημέρωση για το αν ηρθαν οι μπαταριες και ποτε θα την παραλαβει?

 

Το άφησα στην InfoQuest στις 22/11, την προηγούμενη Τρίτη και δεν έχω καμία ενημέρωση. Στο site γράφει εδώ και 4-5 μέρες "Έχει γίνει παραγγελία του αντ/κου στον προμηθευτή και αναμένεται η παραλαβή του."

Μου είχαν πει ότι θα παραγγέλνουν κάθε μπαταρία ξεχωριστά, οπότε θα έπαιρνε 8-10 μέρες μάλλον. Τελείως κουλό μου φαίνεται αυτό βέβαια...anyway.

 

Λες να πάρουμε κανένα τηλ. ? 'Η απλά περιμένουμε?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   Nikosaei

Nikosaei

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 29/11/2016 - 10:11

Μολις πηρα τηλ.infoquest κ μου ειπαν οτι η μπαταρια θελει 8-10 εργασιμες να ερθει γιατι ερχεται οδικως.Το προβλημα ειναι πως πρωτα η apple επρεπε να εχει προμηθευσει με μπαταριες κ μετα να βγαλει το προγραμμα αντικαταστασης.Αναξιοπιστη εταιρεια παντως.



#213   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12891 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/11/2016 - 10:18

αν η apple είναι αναξιόπιστη φαντάσου τις άλλες .



#214   Nikosaei

Nikosaei

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 29/11/2016 - 10:49

αν η apple είναι αναξιόπιστη φαντάσου τις άλλες .

φανταζομαι αλλα αυτη τη φορα δειχνει αναξιοπιστη οσο κ αν σου κακοφαινεται



#215   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/11/2016 - 11:04

Δεν νομίζω πάντως ότι φταίει η Apple στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Φταίνε και όσοι πήγαν και παράτησαν τα κινητά τους για αλλαγή μπαταρίας χωρίς να ρωτήσουν πόσες μέρες θα κάνει, και αν υπάρχει εναλλακτική.

Στην Ελλάδα ήταν λογικό να υπάρχει αναμονή μιας και δεν εχει η apple φυσική παρουσία, οπότε και πρέπει τα εξουσιοδοτημένα σερβις να προμηθευτούν μπαταρίες.

Και φυσικά η Apple δεν ασχολείται με τον κάθε provider και το αν αυτός εχει απόθεμα. Βγάζει το πρόγραμμα και ο καθένας κλείνει το ραντεβού του και πάει στο Genius Bar όταν αυτο έχει διαθεσιμες μπαταρίες (για τις χώρες οπου υπάρχει Apple Store). Κάτι ανάλογο προσπαθεί να κάνει και η infoquest από οτι κατάλαβα, με τη διαφορά οτι πρεπει πρώτα να παραλάβει μπαταρίες και μετα να αρχίσει να κλείνει ραντεβού.

Για οσους αφήσατε τις συσκευές σας, καλέστε και ρωτήστε αν μπορείτε να την πάρετε πίσω και να την πάτε για αλλαγή μπαταρίας οταν ερθει απόθεμα (φαντάζομαι δεν θα σας το αρνηθούν).

Τελος, οι μπαταρίες εχουν εξαντληθεί εκτός Ελλάδας. Στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ απόθεμα, γιατί λόγω του γεγονότος ότι έχουμε ΜΟΝΟ εξουσιοδοτημένα σέρβις, δεν εχουν στοκ ανταλλακτικών, αλλα ειναι υποχρεωμένα από την Apple να παραγγέλνουν κάθε ανταλλακτικό που χρειάζονται ξεχωριστά. Συνεπώς, κανενας δεν έχει ακόμα αλλάξει μπαταρία στην Ελλάδα.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#216   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12891 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/11/2016 - 11:09

φανταζομαι αλλα αυτη τη φορα δειχνει αναξιοπιστη οσο κ αν σου κακοφαινεται

γιατί να μου κακοφαίνεται ? θα πέσουν έξω οι μετοχές που εχω στην apple  :lol:



#217   minotavrs

minotavrs

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 29/11/2016 - 11:57

Δεν νομίζω πάντως ότι φταίει η Apple στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Φταίνε και όσοι πήγαν και παράτησαν τα κινητά τους για αλλαγή μπαταρίας χωρίς να ρωτήσουν πόσες μέρες θα κάνει, και αν υπάρχει εναλλακτική.

Στην Ελλάδα ήταν λογικό να υπάρχει αναμονή μιας και δεν εχει η apple φυσική παρουσία, οπότε και πρέπει τα εξουσιοδοτημένα σερβις να προμηθευτούν μπαταρίες.

Και φυσικά η Apple δεν ασχολείται με τον κάθε provider και το αν αυτός εχει απόθεμα. Βγάζει το πρόγραμμα και ο καθένας κλείνει το ραντεβού του και πάει στο Genius Bar όταν αυτο έχει διαθεσιμες μπαταρίες (για τις χώρες οπου υπάρχει Apple Store). Κάτι ανάλογο προσπαθεί να κάνει και η infoquest από οτι κατάλαβα, με τη διαφορά οτι πρεπει πρώτα να παραλάβει μπαταρίες και μετα να αρχίσει να κλείνει ραντεβού.

Για οσους αφήσατε τις συσκευές σας, καλέστε και ρωτήστε αν μπορείτε να την πάρετε πίσω και να την πάτε για αλλαγή μπαταρίας οταν ερθει απόθεμα (φαντάζομαι δεν θα σας το αρνηθούν).

Τελος, οι μπαταρίες εχουν εξαντληθεί εκτός Ελλάδας. Στην Ελλάδα δεν υπήρξε ποτέ απόθεμα, γιατί λόγω του γεγονότος ότι έχουμε ΜΟΝΟ εξουσιοδοτημένα σέρβις, δεν εχουν στοκ ανταλλακτικών, αλλα ειναι υποχρεωμένα από την Apple να παραγγέλνουν κάθε ανταλλακτικό που χρειάζονται ξεχωριστά. Συνεπώς, κανενας δεν έχει ακόμα αλλάξει μπαταρία στην Ελλάδα.

Ως παθων θα γραψω... καταρχας οποιος πηγε και αφησε την συσκευη του στo καθε service θεωρω οτι ειχε προβλημα με την επικοινωνια του και δεν μπορουσε να κανει αλλιως καθως ηξερε οτι θα μεινει χωρις συσκευη για αρκετες ημερες ή αν δεν ηξερε σιγουρα φροντισε και εμαθε το ποσο καιρο θα κανει να την παρει πισω απο το service.

 

Το να γινονταιι ομως οι 8 εργασιμες που σου εχουν πει 18 ή δεν ξερω εγω πόσες δεν ειναι τιμιο και δεν αρμοζει σε εξουσιοδοτημενο service της apple.

 

Καλυτερα να σου ελεγαν δεν εχω μπαταρια ελα σε 1 μηνα που θα εχω στοκ ή ακομα καλυτερα η ιδια η apple να ειχε φροντισει πριν την ανακοινωση να ειχε στοκ μπαταριων ανα χωρα ή να δωσει συγκεκριμενο χρονικο πλαισιο για καθε serial,  παρα αυτο που γινεται τωρα  .

 

Εκει ειναι το προβλημα λοιπον στην λαθος διαχειριση της καταστασης και αν μη τι αλλο δεν φταιει η apple, που ενω εχεις δωσει ενα μισθό για να αγορασεις την συσκευη της αυτη υπολειτουργει, ποιος φταιει .....



#218   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/11/2016 - 12:14

Ως παθων θα γραψω... καταρχας οποιος πηγε και αφησε την συσκευη του στo καθε service θεωρω οτι ειχε προβλημα με την επικοινωνια του και δεν μπορουσε να κανει αλλιως καθως ηξερε οτι θα μεινει χωρις συσκευη για αρκετες ημερες ή αν δεν ηξερε σιγουρα φροντισε και εμαθε το ποσο καιρο θα κανει να την παρει πισω απο το service.

 

Το να γινονταιι ομως οι 8 εργασιμες που σου εχουν πει 18 ή δεν ξερω εγω πόσες δεν ειναι τιμιο και δεν αρμοζει σε εξουσιοδοτημενο service της apple.

 

Καλυτερα να σου ελεγαν δεν εχω μπαταρια ελα σε 1 μηνα που θα εχω στοκ ή ακομα καλυτερα η ιδια η apple να ειχε φροντισει πριν την ανακοινωση να ειχε στοκ μπαταριων ανα χωρα ή να δωσει συγκεκριμενο χρονικο πλαισιο για καθε serial,  παρα αυτο που γινεται τωρα  .

 

Εκει ειναι το προβλημα λοιπον στην λαθος διαχειριση της καταστασης και αν μη τι αλλο δεν φταιει η apple, που ενω εχεις δωσει ενα μισθό για να αγορασεις την συσκευη της αυτη υπολειτουργει, ποιος φταιει .....

Ξεκινάμε από τα βασικά. Είπες ότι την πήγες την προηγούμενη εβδομάδα και από ότι διάβασα λένε 8-10 εργάσιμες (έτσι είπαν και σε φίλο που πήγαμε για τη συσκευή του).

 

Οι 8-10 Εργάσιμες δεν έχουν περάσει ακόμα (αν το πήγες την προηγούμενη Δευτέρα , 8 μέρες είναι αύριο, 10 την Παρασκευή), άρα προς το παρόν δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που δεν είναι τίμιο όπως λες (αν μπούμε στην άλλη εβδομάδα το συζητάμε πάλι).

 

Για το αν δεν σε έχουν ενημερώσει για κάτι επίσης δεν μπορώ να το πιστέψω γιατί ξέρω (από τις αρκετές φορές που έχω πάει σε σερβις τόσο στην ιnfoquest όσο και στην document) ότι: Α) Σε ενημερώνουν με γραπτό μνμ κάθε φορά που υπάρχει κάποια εξέλιξη και Β) Ενημερώνουν 2 φορές την ημέρα το online σύστημά τους. Αν τώρα λέει 4-5 εργάσιμες και εσένα σου είπαν 8-10, φαντάζομαι έχει να κάνει με το σύστημα και το γεγονός ότι θα έχει κάποιες έτοιμες φόρμες για ενημέρωση (και στο 6 Plus που είχα πάει για αντικατάσταση έλεγε 4-5 εργάσιμες και ήταν διαθέσιμο μετά από 2, πράγμα που δείχνει ότι ήταν έτοιμες οι απαντήσεις από το σύστημα).

 

Συνεχίζουμε. Θα ξαναπώ ότι η Apple μπορεί να φροντίσει να έχει στοκ μπαταριών (όπως και έκανε) ΜΟΝΟ στα φυσικά της καταστήματα aka στα Apple Store. Από τη στιγμή που εδώ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά το σύστημα λειτουργεί με service providers δεν υπάρχει η δυνατότητα να έχουν στοκ ανταλλακτικών , αλλά είναι υποχρεωμένοι να παραγγέλνουν την κάθε μπαταρία για το κάθε serial number ώστε να υπάρχει έλεγχος των επισκευών (Φαντάσου ότι ένας κακός service provider μπορεί να είχε στοκ και να το πούλαγε σε ιδιώτες για να βγάλει κέρδος και αυτός προσπαθούν να αποφύγουν).

 

Αν διαβάσεις πιο πίσω θα δεις ότι και εγώ και άλλο μέλος, πήγαμε με φίλους για τις συσκευές τους την προηγούμενη εβδομάδα και μας ενημέρωσαν πως για να μη μείνουν χωρίς συσκευές τα παιδιά, θα γίνει παραγγελία ανταλλακτικού (μπαταρίας) και θα τους καλέσουν να πάνε να το αλλάξουν, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί δεν σου είπαν το ίδιο, οπότε καλό θα ήταν να κάνεις ένα τηλέφωνο.

 

Οπότε θα συνεχίσω να λέω ότι δεν φταίει η Apple και καμία Apple γιατί πολύ απλά στο συγκεκριμένο κομμάτι ακολουθεί μια συγκεκριμένη διαδικασία. Δίνει στοκ στα καταστήματα της, ενώ οι providers - εξουσιοδοτημένα κέντρα σερβις είναι υποχρεωμένα να παραγγέλνουν τα ανταλλακτικά (για λόγους που έγραψα και από πάνω).

 

Τέλος, για το αν έδωσες 1-2-5 μισθούς να πάρεις iPhone και υπολειτουργεί, τα έχουμε πει 100 φορές. Ηλεκτρονικά είναι και μπορεί να παρουσιάσουν πρόβλημα. Για αυτό το λόγο υπάρχει και η εγγύηση.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#219   Nikosaei

Nikosaei

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 29/11/2016 - 12:26

το να δινεις 789€ οπως εδωσα εγω που το πηρα κ μετα να βγαζει προχειρα μια ανακοινωνηση η apple οτι σβηνει κ φταιει η μπαταρια που εγω σαν εταιρεια επελεξα να βαλω το θεωρω ανευθυνο κ στην τελικη γιατι να ανοιχτει ενα καινουριο τηλ για μια μπαταρια που εβαλε η αξιοπιστη apple?



#220   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/11/2016 - 12:37

Χαλαρώστε λίγο όλοι με τα λεφτά που δώσατε, και τα λεφτά που δώσατε. 

 

Δεν σας έβαλε κανένας το μαχαίρι στο λαιμό να τα δώσετε, επιλογή σας ήταν, όπως είναι και επιλογή όλων μας το πως θα τα διαθέσουμε.

 

Αφού είναι πρόχειρη η ανακοίνωση , ανεύθυνη και αναξιόπιστη η Apple και δεν θες να ανοιχτεί το τηλέφωνό σου αφού είναι "καινούριο" (που για να είναι μέσα στις defective παρτίδες, μονο καινούριο δεν το λες, αλλά οκ) τι λύση θα ήθελες για να είσαι ικανοποιημένος; 

 

Γκρινιάζεις , γκρινιάζεις αλλά δεν μας λες και τι θες. Θες αντικατάσταση συσκευής για να μην ανοιχτεί; Θες να σου δώσουν μήπως μια καινούρια συσκευή σφραγισμένη; 

 

Άσε να μαντέψω, "έδωσες 789€ και συνεπώς η συσκευή θα έπρεπε να είναι άψογη και να μην βγάλει κανένα πρόβλημα". 

 

Μάντεψε κάτι; Τα ηλεκτρονικά χαλάνε, δεν είναι αθάνατα, ούτε απροβλημάτιστα. 


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#221   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12891 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/11/2016 - 12:52

εδώ δίνεις κάτι χιλιάρικα και παίρνεις αυτοκίνητο και η κάθε εταιρία βγάζει κατά καιρούς επισκευαστικες οδηγίες (Bulletin)  και σας ενόχλησε η επισκευαστικη οδηγία από την apple για αλλαγη μπαταρίας ?να δω τη θα κάνατε αν είχαν φτάσει στα χέρια σας τα εκρηκτικά note 7   :D



#222   leonnino

leonnino

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 29/11/2016 - 13:13

Μία καινούργια γνήσια μπαταρία πόσο κοστίζει μαζί με την αλλαγή σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα?

#223   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 29/11/2016 - 13:14

Δίκιο έχεις PanosMouz, αλλά εμένα που έφτασε απο το 100% στις 7 το πρωί στο 25% στις 11, καλύτερα που το άφησα...αλλιώς θα το πέταγα στον τοίχο (που μπορεί να μην έφτανε, όντας συνδεδεμένο με φορτιστή όλη την ώρα!)   >:( 



#224   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 29/11/2016 - 13:16

Μία καινούργια γνήσια μπαταρία πόσο κοστίζει μαζί με την αλλαγή σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα?

 

Στο ired.gr που άλλαξα οθόνη στο 5s της γυναίκας μου, έχει 80€ αν θυμάμαι καλά...

Τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι ο προμηθευτής τους είναι ο ίδιος (μπορεί και να μην ισχύει φυσικά)

Επίσης χάνεις την εγγύηση λογικά...



#225   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 29/11/2016 - 13:19

Μία καινούργια γνήσια μπαταρία πόσο κοστίζει μαζί με την αλλαγή σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα?

 

0 ευρώ αν είσαι εντός εγγύησης (μην ξεχνάς έχεις 2 χρόνια εγγύηση)

 

Δίκιο έχεις PanosMouz, αλλά εμένα που έφτασε απο το 100% στις 7 το πρωί στο 25% στις 11, καλύτερα που το άφησα...αλλιώς θα το πέταγα στον τοίχο (που μπορεί να μην έφτανε, όντας συνδεδεμένο με φορτιστή όλη την ώρα!)   > :(

Αν δεν είχες απότομες μεταπτώσεις και μιλάμε απλά για drain, τότε σίγουρα δεν φταίει η ίδια η μπαταρία, αλλά λογικά είναι θέμα ios

 

Αν αυτό έγινε με μεταπτώσεις τύπου 80% και απευθείας 70% τότε το συζητάμε.

 

Στο λέω γιατί όλα έχουν να κάνουν και με τη χρήση που κάνουμε. Και εγώ που έχω το Plus μπορεί να φύγω από το σπίτι στις 7-8 το πρωί και στη 1 να είμαι στο 30% (ή να μην έχω και μπαταρία).

 

Αν το είχες απλά αφημένο, τότε καλό θα ήταν αν δεις αν τρέχει κάτι στο background και τα κλασικά περί ίδιων χρόνων χρήσης και αναμονής.

 

Στο ired.gr που άλλαξα οθόνη στο 5s της γυναίκας μου, έχει 80€ αν θυμάμαι καλά...

Τους είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι ο προμηθευτής τους είναι ο ίδιος (μπορεί και να μην ισχύει φυσικά)

Επίσης χάνεις την εγγύηση λογικά...

 

Δεν γίνεται να έχουν ίδιο προμηθευτή, είναι το κλασικό παραμυθάκι που πουλάνε για γνήσια ανταλλακτικά κλπ όλοι τους.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες