Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Dealber iPhone 7 32gb 463 ευρώ!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
758 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#541   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 01/04/2017 - 11:40

Βρε μαζί σου. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να εκδοθεί τιμολόγιο σε ιδιώτη. Τώρα τι κομπίνα κάνουν δεν ξέρω.

Λάθος είσαι.Αν έρθει κάποιος στο μαγαζί σου και σου πει κόψε τιμολόγιο στο τάδε ΑΦΜ εσύ που ξέρεις αν είναι ιδιώτης ή οχι;Θα του ζητήσεις Έναρξη επιτηδεύματος;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#542   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/04/2017 - 11:43

Λάθος είσαι.Αν έρθει κάποιος στο μαγαζί σου και σου πει κόψε τιμολόγιο στο τάδε ΑΦΜ εσύ που ξέρεις αν είναι ιδιώτης ή οχι;Θα του ζητήσεις Έναρξη επιτηδεύματος;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσωπικά τον ρωτάω το είδος της επιχείρησης έχει και αν έχει ανοιχτές τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Τέλος όταν κόβεται τιμολόγιο όπως ξέρεις γίνεται ταυτοποίηση online μετά στην εφορία και θα πρέπει να τα βρούνε οι λογιστές, αν ο άλλος δεν έχει εταιρία θα χτυπήσει.


Once You Go Mac You Never Go Back

#543   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 01/04/2017 - 11:50

Προσωπικά τον ρωτάω το είδος της επιχείρησης έχει και αν έχει ανοιχτές τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Τέλος όταν κόβεται τιμολόγιο όπως ξέρεις γίνεται ταυτοποίηση online μετά στην εφορία και θα πρέπει να τα βρούνε οι λογιστές, αν ο άλλος δεν έχει εταιρία θα χτυπήσει.

Ναι αλλά αν εκδοθεί το παραστατικό μετά οι λογιστές βρίσκουν την άκρη.Αλλα ως τότε το παραστατικό έχει εκδοθεί.Επισης έχει περιπτώσεις που εκδίδεται τιμολόγιο σε ιδιώτη όπως πχ το προγραμμα εξοικονομω των τραπεζών που για πληρώσουν θέλουν οπωσδήποτε τιμολόγιο.Οπως και να χει μιλάμε για τη Βουλγαρία που ο καθένας κάνει ό,τι να'ναι.Σιγα μη ψάξει κάνεις αν το τιμολόγιο εκδόθηκε σωστά ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που προφανώς κάνεις εκ των δύο συμβαλλόμενων δε θα δηλώσει την ενδοκοινοτικη συναλλαγή αρα δεν θα υπάρξει και διασταυρωση.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#544   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/04/2017 - 11:51

Ναι αλλά αν εκδοθεί το παραστατικό μετά οι λογιστές βρίσκουν την άκρη.Αλλα ως τότε το παραστατικό έχει εκδοθεί.Επισης έχει περιπτώσεις που εκδίδεται τιμολόγιο σε ιδιώτη όπως πχ το προγραμμα εξοικονομω των τραπεζών που για πληρώσουν θέλουν οπωσδήποτε τιμολόγιο.Οπως και να χει μιλάμε για τη Βουλγαρία που ο καθένας κάνει ό,τι να'ναι.Σιγα μη ψάξει κάνεις αν το τιμολόγιο εκδόθηκε σωστά ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση που προφανώς κάνεις εκ των δύο συμβαλλόμενων δε θα δηλώσει την ενδοκοινοτικη συναλλαγή αρα δεν θα υπάρξει και διασταυρωση.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε το ίδιο λέμε, κάτι κάνουν και δεν είναι νόμιμο...


Once You Go Mac You Never Go Back

#545   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 01/04/2017 - 11:54

Ε το ίδιο λέμε, κάτι κάνουν και δεν είναι νόμιμο...

Ναι ρε Δημήτρη εγώ δεν είπα ότι είναι νόμιμο.Απλως ανέφερα στα παιδιά που αναρωτιοντουσαν για τον ΦΠΑ ότι σε περίπτωση τιμολογίου δεν υπόκειται η ενδοκοινοτική συναλλαγή σε ΦΠΑ.Μονο αν εκδοθεί απόδειξη λιανικής μπαίνει ο ΦΠΑ.Αυτο ορίζει η νομοθεσία.Το πως κόπηκε τιμολόγιο και πως έγινε η πληρωμή κτλ είναι άλλο θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 01/04/2017 - 11:55


#546   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2017 - 12:34

Ναι ρε Δημήτρη εγώ δεν είπα ότι είναι νόμιμο.Απλως ανέφερα στα παιδιά που αναρωτιοντουσαν για τον ΦΠΑ ότι σε περίπτωση τιμολογίου δεν υπόκειται η ενδοκοινοτική συναλλαγή σε ΦΠΑ.Μονο αν εκδοθεί απόδειξη λιανικής μπαίνει ο ΦΠΑ.Αυτο ορίζει η νομοθεσία.Το πως κόπηκε τιμολόγιο και πως έγινε η πληρωμή κτλ είναι άλλο θέμα.

Αυτο λεω ρε μεγαλε...
Αν ο Aggeloudi ειναι εταιρεια ορθως του κοπηκε τιμολογιο και ορθως δεν εχει ΦΠΑ. Αν ομως ο Aggeloudi ειναι ιδιωτης δεν μπορει να λαβει τιμολογιο ανευ ΦΠΑ (Βουλγαρικου). Αν ηταν ετσι ολοι θα ψωνιζαμε απο τη Βουλγαρια για να γλυτωσουμε το ΦΠΑ!

Συνοψιζοντας στην προκειμενη συμβενει ενα απο τα παρακατω:
1) Ο Aggeloudi εχει αγορασει σαν εταιρεια οποτε δικαιουται να μην πληρωσει ΦΠΑ
2) Η Dealber Βουλγαριας το πουλαει στην Dealber Ελλαδος με παραδοση στον Aggeloudi
3) Η Dealber Βουλγαριας κοβει τιμολογια ενδοκοινοτικα σε οποιο ΑΦΜ να ναι (δεν ξερω τι κυρωσεις εχει)
4) Η Dealber Βουλγαριας βγαζει μαιμου "τιμολογια"

ΥΓ Μονο τα τιμολογια δεν χρειαζονται φορολογικο μηχανισμο που ελεγχονται αλλιως, στις αποδειξεις λιανικης πρεπει να υπαρχει φορολογικος μηχανισμος αλλιως θα μπορουσε ο καθενας με ενα word να εκτυπωσει "αποδειξη λιανικης" σε Α4 και να τις μοιραζει για κανονικες!


#547   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/04/2017 - 12:39

Λάθος είσαι.Αν έρθει κάποιος στο μαγαζί σου και σου πει κόψε τιμολόγιο στο τάδε ΑΦΜ εσύ που ξέρεις αν είναι ιδιώτης ή οχι;Θα του ζητήσεις Έναρξη επιτηδεύματος;

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


την ζητάνε πολλές εταιρίες την έναρξη αλλα για να μαθαίνεις θα σου πω πως υπάρχει το VIES για ΕΕ και το taxis για την Ελλάδα για να ελέγξεις αν όντως ισχύει το ΑΦΜ.
Επίσης τρώνε και οι δυο πρόστιμο. Αν κόψω ένα *** χαρτο σε σένα με αξία 100€ χωριά του ότι θα πρέπει να δηλωθεί θα πρέπει να το περάσεις μέσω λογιστή στην τρίμηνη δήλωση του ΦΠΑ
Δεν ειναι τόσο απλά. Ειναι μέχρι να γίνει έλεγχος απο τις αρμόδιες υπηρεσίες. Εκεί να σε δω μετά.
Το θέμα ειναι γιατί δεν έγινε ακόμα έλεγχος όταν....


Sent from my iPhone using Tapatalk

#548   MethAvrio

MethAvrio

    iPH Addict

  • 792 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/04/2017 - 12:40

Ας είναι καλά η dealber που προσφέρει σε εμάς τα λαϊκά παιδιά iphone κοψοχρονιάς, να το παίξουμε λίγο μούρη.



#549   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 01/04/2017 - 12:49

την ζητάνε πολλές εταιρίες την έναρξη αλλα για να μαθαίνεις θα σου πω πως υπάρχει το VIES για ΕΕ και το taxis για την Ελλάδα για να ελέγξεις αν όντως ισχύει το ΑΦΜ.
Επίσης τρώνε και οι δυο πρόστιμο. Αν κόψω ένα *** χαρτο σε σένα με αξία 100€ χωριά του ότι θα πρέπει να δηλωθεί θα πρέπει να το περάσεις μέσω λογιστή στην τρίμηνη δήλωση του ΦΠΑ
Δεν ειναι τόσο απλά. Ειναι μέχρι να γίνει έλεγχος απο τις αρμόδιες υπηρεσίες. Εκεί να σε δω μετά.
Το θέμα ειναι γιατί δεν έγινε ακόμα έλεγχος όταν....


Sent from my iPhone using Tapatalk

Άστο φίλε πρόστιμο δεν τρώει κανένας δεν υπάρχει σωστός ελεγκτικός μηχανισμός ώστε να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος...Μιλαμε για Βουλγαρία και Ελλάδα όχι για Αγγλία και Γερμανία.
Όσο για τον έλεγχο που κάνει μια επιχείρηση πριν εκδοσει τιμολόγιο και αυτό σπάνιο.Εκτος από τις μεγάλες εταιρίες όλες οι υπολοιπες μικρομεσαίες δεν έχουν οχι υπολογιστή αλλά ούτε ίντερνετ στο μαγαζί τους.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

#550   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/04/2017 - 12:51

Να σας δω πως θα φορολογηθείται: 

 

 

Ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών — ο τόπος φορολόγησης είναι ο τόπος όπου ο αποκτών αγαθά παραλαμβάνει τα εν λόγω αγαθά, δηλαδή η χώρα της ΕΕ όπου τελικά βρίσκονται τα αγαθά μετά τη μεταφορά από άλλη χώρα της ΕΕ.
 
Κάπως θα πληρώσεις δεν τον γλιτώνεις με την έννοια οτι δεν τον πληρώνεις ποτέ! Θα το πληρώσεις με την παράδοση του τιμολογίου στην Εφορία. Φυσικά αυτά θα φανούν στην αποφορολόγηση 
Εγώ λέω μήπως τα παιδιά δουλεύουν στην dealber και απλά μας έδειξαν το τιμολόγιο των συσκευών που πήραν απο Dealbet bulgaria σε Dealber Ελλάδας...
 
anyway, Θέλουν προσοχή αυτά τα πράγματα. Τέτοια χαρτιά πάντως έχω λάβει και εγώ απο αγορές Αμερικής όπου το συγκεκριμένο invoice δεν ήταν τιμολόγιο αλλά διασάφηση για το τελωνείο (και αναγραφόταν κανονικά ο Vat 7%). Λίγο άστοχο το παράδειγμα απο την Αμερική αλλά δείχνει πως ένα χαρτί δεν είναι απαραίτητα και λογιστικό έγγραφο.
Ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών — ο τόπος φορολόγησης είναι ο τόπος όπου ο αποκτών αγαθά παραλαμβάνει τα εν λόγω αγαθά, δηλαδή η χώρα της ΕΕ όπου τελικά βρίσκονται τα αγαθά μετά τη μεταφορά από άλλη χώρα της ΕΕ.
 
Ο μανάβης σαφώς και δεν έχει υπολογιστή τι να τον κάνει; :P αλλά πολλές εταιρίες πληροφορικής έχουν και εδώ μιλάμε στοχευμένα για την dealber όχι γενικά.
Καλά δεν θα μαλώσουμε τώρα και για την dealber. Οι απροκάλυπτες παρανομίες όμως να λέγονται. Οι τύποι που γράφτηκαν χτες και μας έδειξαν τυχαία το ίδιο χαρτί για μένα είναι "ύποπτοι". Ελλείψει περισσότερον αποδείξεων δεν λέω κάτι παραπάνω αλλά μην δικαιολογούμαι και τα αδικαιολόγητα.

Τελευταία επεξεργασία από: aliengoa, 01/04/2017 - 12:58


#551   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/04/2017 - 14:19

Άστο φίλε πρόστιμο δεν τρώει κανένας δεν υπάρχει σωστός ελεγκτικός μηχανισμός ώστε να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος...Μιλαμε για Βουλγαρία και Ελλάδα όχι για Αγγλία και Γερμανία.
Όσο για τον έλεγχο που κάνει μια επιχείρηση πριν εκδοσει τιμολόγιο και αυτό σπάνιο.Εκτος από τις μεγάλες εταιρίες όλες οι υπολοιπες μικρομεσαίες δεν έχουν οχι υπολογιστή αλλά ούτε ίντερνετ στο μαγαζί τους.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδη αν παω εγω σε μια μικρομεσαια επιχειρηση και ζητησω να κοπει τιμολογιο για καποια δηθεν εταιρεια Βουλγαριας αυτοι θα μου το κοψουν χωρις καποιο ελεγχο και χωρις ΦΠΑ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


#552   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 01/04/2017 - 14:21

τον πρωτο χρόνο τον εχουν μέσω gsx αφου με το που βαλουν καρτα θα ενεργοποιηθει ο χρόνος και η αποδειξη δεν χρειαζεται.για τον 2ο χρονο κλαψε Χαραλαμπε....


Sent from my iPhone using Tapatalk

#553   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 01/04/2017 - 14:23

CSI IphoneHellas !!!


Δεν κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#554   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/04/2017 - 14:27

Δεν κατάλαβα τι εννοείς φίλε μου!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Εντυπωσιάστηκα από την παρατήρηση που έκανες και το λογικό ερώτημα που προέκυψε μετά!
Η παρατήρηση σου ήταν βγαλμένη από Crime Scene Investigation!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#555   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3762 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 01/04/2017 - 14:27

Δηλαδη αν παω εγω σε μια μικρομεσαια επιχειρηση και ζητησω να κοπει τιμολογιο για καποια δηθεν εταιρεια Βουλγαριας αυτοι θα μου το κοψουν χωρις καποιο ελεγχο και χωρις ΦΠΑ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν το έγραψα αυτό δεν εννοούσα ενδοκοινοτικη συναλλαγή αλλά συναλλαγή με ελληνικό ΑΦΜ.Οταν πάω και λέω θέλω τιμολόγιο κάνεις δε μου είπε τι και πως.Περνουσε τα στοιχεία όπως του τα έλεγα και τελος.
Έχουμε ξεφύγει από το θεμα.Ας μείνουμε στο γεγονός ότι invoice σε συναλλαγή ενδοκοινοτικη δεν έχει ΦΠΑ.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες