Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Εξαρθρώθηκε τεράστιο κύκλωμα παράνομης διακίνησης συσκευών κινητών τηλεφώνων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   kostasx3

kostasx3

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/05/2017 - 11:21

καποιος θα εχει κανει μεγαλη παραγγελια με iphone 8 και θα θελει να εχει το μονοπωλιο για οσο μπορει 

 

και πρεπει να βγουν απο τη μεση μερικοι που μαλλον θελαν ανεξαρτησια απο το κυκλωμα

 

η ουσια ειναι οπως ειπε και ο Ταξιδιωτης εμεις να παιρνουμε φτηνα το προιον και απο κει και περα ας κοωουν το σβερκο τους



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 03/05/2017 - 12:12

καποιος θα εχει κανει μεγαλη παραγγελια με iphone 8 και θα θελει να εχει το μονοπωλιο για οσο μπορει 

 

και πρεπει να βγουν απο τη μεση μερικοι που μαλλον θελαν ανεξαρτησια απο το κυκλωμα

 

η ουσια ειναι οπως ειπε και ο Ταξιδιωτης εμεις να παιρνουμε φτηνα το προιον και απο κει και περα ας κοωουν το σβερκο τους

Σωστά...δεν πα να μην αποδίδουν ΦΠΑ και να κερδίζουν εκατομύρια με πλαστά και εικονικά έγγραφα...το καινούργιο iPhone να παίρνουμε φθηνά κάθε χρόνο κι ας κόψουν το σβέρκο τους!



#33   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2017 - 12:27

Σωστά...δεν πα να μην αποδίδουν ΦΠΑ και να κερδίζουν εκατομύρια με πλαστά και εικονικά έγγραφα...το καινούργιο iPhone να παίρνουμε φθηνά κάθε χρόνο κι ας κόψουν το σβέρκο τους!

 

Όπως λέει ένας φίλος μου, "μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος", και πάλι δεν βάζουμε μυαλό!

Τόσα χρόνια μνημόνιο και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει πως φτάσαμε ως εδώ!

 

Και για να μην βιαστεί κανείς να αντικρούσει την παραπάνω φράση, δεν λέω ότι φταίνει μόνο οι παραπάνω "κατηγορίες" πολιτών αλλά όλοι έχουμε το μερίδιο της ευθύνης για την κατάσταση της χώρας μας!

:(



#34   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/05/2017 - 12:29

Οι εταιρειες του κυκλωματος ειναι εταιρειες εισαγωγης και οχι λιανικης πωλησης. Ετσι εισαγουν απο ΕΕ και πουλανε σε νομιμες εταιρειες λιανικης παρακρατοντας τον ΦΠΑ που πρεπει να αποδοσουν τοσο κατα την αγορα οσο και κατα την πωληση δινοντας τους την δυνατοτητα να μειωνουν τα τιμολογια τους σε μεγαλο ποσοστο.



#35   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/05/2017 - 15:47

Σωστά...δεν πα να μην αποδίδουν ΦΠΑ και να κερδίζουν εκατομύρια με πλαστά και εικονικά έγγραφα...το καινούργιο iPhone να παίρνουμε φθηνά κάθε χρόνο κι ας κόψουν το σβέρκο τους!

Ευτυχώς που εσύ και κάποιοι άλλοι έχετε την "ευρεία" αντίληψη και διαφωτίζετε και τους εμάς τους άσχετους.

Εδώ απλά μπήκαν στην μύτη κάποιων μεγάλων και είχαμε δράση, μην γελιόμαστε ότι φτιάχνει το σύστημα. Ή μήπως θα έπρεπε να αισθάνομαι περήφανος που πληρώνω σε μια χώρα κουρέλι από την κρίση μια από τις υψηλότερες τιμές retail?

 

Ναι με αυτό το μυαλό μνημόνια μέχρι να παγώσει ο ήλιος.

 

Εν τω μεταξύ όλοι οι έξυπνοι που περνάνε σε εταιρικά ΑΦΜ 46 κινητά συγγενών ,20 λαπτοπ κλπ είναι άλλο πράγμα και οκ να φανταστώ?

 

Disclaimer δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι από αυτά τα σκρουτζομάγαζα, όλες οι αγορές μου ήταν από μεγάλες αλυσίδες istorm, public κλπ αλλά δεν εθελοτυφλώ ούτε θεωρώ πατριωτικό μου καθήκον να πληρώνω μ@λ@κιες ή το γελοίο markup που βάζουν γι αυτό και δεν θα το ξανακάνω. 


Τελευταία επεξεργασία από: hal, 03/05/2017 - 15:48


#36   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2017 - 16:06

Ευτυχώς που εσύ και κάποιοι άλλοι έχετε την "ευρεία" αντίληψη και διαφωτίζετε και τους εμάς τους άσχετους.

Εδώ απλά μπήκαν στην μύτη κάποιων μεγάλων και είχαμε δράση, μην γελιόμαστε ότι φτιάχνει το σύστημα. Ή μήπως θα έπρεπε να αισθάνομαι περήφανος που πληρώνω σε μια χώρα κουρέλι από την κρίση μια από τις υψηλότερες τιμές retail?

 

Ναι με αυτό το μυαλό μνημόνια μέχρι να παγώσει ο ήλιος.

 

Εν τω μεταξύ όλοι οι έξυπνοι που περνάνε σε εταιρικά ΑΦΜ 46 κινητά συγγενών ,20 λαπτοπ κλπ είναι άλλο πράγμα και οκ να φανταστώ?

 

Disclaimer δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι από αυτά τα σκρουτζομάγαζα, όλες οι αγορές μου ήταν από μεγάλες αλυσίδες istorm, public κλπ αλλά δεν εθελοτυφλώ ούτε θεωρώ πατριωτικό μου καθήκον να πληρώνω μ@λ@κιες ή το γελοίο markup που βάζουν γι αυτό και δεν θα το ξανακάνω. 

 

Δεν υποστήριξε κάποιος τις υψηλές τιμές και τα γελοία markup (όπως τα λες) που βάζουν οι γνωστές αλυσίδες και οι premium resellers. Για ένα μέρος των υψηλών τιμών ευθύνεται η ίδια η Apple...

 

https://www.macrumor...-store-pricing/

https://www.theguard...ollowing-brexit

https://www.macrumor...price-increase/

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω ως απλός πολίτης (δεν είμαι υπεράνω του νόμου, ούτε υπεύθυνος για την νομοθεσία) είναι να κατακρίνω τις πράξεις κάποιου που λειτουργεί με παράνομο τρόπο και υπομονομεύει την οικονομική υγεία όχι μόνο των ανταγωνιστών του αλλά και του ίδιου του κράτους στο οποίο λειτουργεί.

 

Και μην μπερδεύεσαι, δεν είναι κάποιου είδους επαναστάτης ή Ρομπέν των δασών, δεν το κάνει για το καλό των πελατών του αλλά αποκλειστικά και μόνο για το καλό της τσέπης του. Αν λοιπόν πρέπει να υποστηρίξω κάποιον, θα υποστηρίξω αυτόν που λειτουργεί νόμιμα, πληρώνει τους υπαλλήλους του και το ΦΠΑ στο κράτος. Και αν θεωρώ τις τιμές του υπερβολικές, απλά δεν θα ψωνίσω ή θα πάω σε αντανωνιστικό/εναλλακτικό προϊόν!

 

Όλα τα παραπάνω γράφτηκαν χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, δεν θέλω να παρεξηγηθώ...

:)

 

Μια παρατήρηση για τα εταιρικά κινητά: έχεις απόλυτο δίκιο και δυστυχώς δεν ξέρεις ή δεν αναφέρεις πολύ χειρότερα παραθυράκια του νόμου όπου κάποιοι εκμεταλεύονται για να αγοράσουν φθηνότερα τα κινητά τους. Όμως αυτό δεν δικαιολογεί τους συλληφθέντες. Επίσης, ως γνωστόν, στην χώρα μας (δυστυχώς) το νόμιμον είναι και ηθικόν...

:/


Τελευταία επεξεργασία από: theoapo, 03/05/2017 - 16:09


#37   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 03/05/2017 - 16:07

Ευτυχώς που εσύ και κάποιοι άλλοι έχετε την "ευρεία" αντίληψη και διαφωτίζετε και τους εμάς τους άσχετους.

Εδώ απλά μπήκαν στην μύτη κάποιων μεγάλων και είχαμε δράση, μην γελιόμαστε ότι φτιάχνει το σύστημα. Ή μήπως θα έπρεπε να αισθάνομαι περήφανος που πληρώνω σε μια χώρα κουρέλι από την κρίση μια από τις υψηλότερες τιμές retail?

 

Ναι με αυτό το μυαλό μνημόνια μέχρι να παγώσει ο ήλιος.

 

Εν τω μεταξύ όλοι οι έξυπνοι που περνάνε σε εταιρικά ΑΦΜ 46 κινητά συγγενών ,20 λαπτοπ κλπ είναι άλλο πράγμα και οκ να φανταστώ?

 

Disclaimer δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι από αυτά τα σκρουτζομάγαζα, όλες οι αγορές μου ήταν από μεγάλες αλυσίδες istorm, public κλπ αλλά δεν εθελοτυφλώ ούτε θεωρώ πατριωτικό μου καθήκον να πληρώνω μ@λ@κιες ή το γελοίο markup που βάζουν γι αυτό και δεν θα το ξανακάνω. 

 φοροαποφυγη <> φοραδιαφυγη επειδη λες αυτο με τα αφμ κλπ. 



#38   assoalex

assoalex

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/05/2017 - 16:09

μια ερωτηση για να καταλαβω , εσεις τι θα λεγατε λογικο markup ? ειδικα σε αυτη την κατηγορια, υψηλης τεχνολογιας κινητο



#39   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2017 - 16:14

μια ερωτηση για να καταλαβω , εσεις τι θα λεγατε λογικο markup ? ειδικα σε αυτη την κατηγορια, υψηλης τεχνολογιας κινητο

150 euro κάτω από τις σημερινές τιμές είναι μια χαρά... τα δύο τελευταία χρόνια η Apple ανέβασε τις τιμές στην Ευρώπη χωρίς σοβαρό λόγο.



#40   assoalex

assoalex

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/05/2017 - 16:22

δεν εννοω αυτο , εννοω ποσο % να βγαζει αυτος που το πουλαει ( καταστημα , σκρουτζομαγαζο κτλ ) 



#41   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/05/2017 - 16:49

Δεν υποστήριξε κάποιος τις υψηλές τιμές και τα γελοία markup (όπως τα λες) που βάζουν οι γνωστές αλυσίδες και οι premium resellers. Για ένα μέρος των υψηλών τιμών ευθύνεται η ίδια η Apple...

 

https://www.macrumor...-store-pricing/

https://www.theguard...ollowing-brexit

https://www.macrumor...price-increase/

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω ως απλός πολίτης (δεν είμαι υπεράνω του νόμου, ούτε υπεύθυνος για την νομοθεσία) είναι να κατακρίνω τις πράξεις κάποιου που λειτουργεί με παράνομο τρόπο και υπομονομεύει την οικονομική υγεία όχι μόνο των ανταγωνιστών του αλλά και του ίδιου του κράτους στο οποίο λειτουργεί.

 

Και μην μπερδεύεσαι, δεν είναι κάποιου είδους επαναστάτης ή Ρομπέν των δασών, δεν το κάνει για το καλό των πελατών του αλλά αποκλειστικά και μόνο για το καλό της τσέπης του. Αν λοιπόν πρέπει να υποστηρίξω κάποιον, θα υποστηρίξω αυτόν που λειτουργεί νόμιμα, πληρώνει τους υπαλλήλους του και το ΦΠΑ στο κράτος. Και αν θεωρώ τις τιμές του υπερβολικές, απλά δεν θα ψωνίσω ή θα πάω σε αντανωνιστικό/εναλλακτικό προϊόν!

 

Όλα τα παραπάνω γράφτηκαν χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης, δεν θέλω να παρεξηγηθώ...

:)

 

Μια παρατήρηση για τα εταιρικά κινητά: έχεις απόλυτο δίκιο και δυστυχώς δεν ξέρεις ή δεν αναφέρεις πολύ χειρότερα παραθυράκια του νόμου όπου κάποιοι εκμεταλεύονται για να αγοράσουν φθηνότερα τα κινητά τους. Όμως αυτό δεν δικαιολογεί τους συλληφθέντες. Επίσης, ως γνωστόν, στην χώρα μας (δυστυχώς) το νόμιμον είναι και ηθικόν...

:/

Ούτε εγώ θέλω να γίνω confrontational και προφανώς έχει δίκιο σαν γενική ιδέα, απλά εδώ είχαμε όπως είπανε και τα άλλα παιδιά κινητικότητα γιατί επλήγησαν συμφέροντα κάποιων συγκεκριμένων ανταγωνιστών όχι για άλλους λόγους. Αυτό είναι που με απογοητεύει και γράφω με αυτόν τον τόνο. 

 

Από την άλλη μπορώ να ψωνίσω από abroad και να μην δει το κράτος μισό ευρω από την καθόλα νόμιμη αγορά μου.

 

Επίσης όσον αφορά τα εταιρικά κινητά έχεις δίκιο, για να μην πιάσουμε αυτοκίνητα με leasing etc, αλλά δεν είναι επί του παρόντος να τα αναλύσουμε όλα. Ούτε έχω εταιρεία αλλά  πιστεύω οταν έχω αγοράσει εξοπλισμό σε εταιρικό τιμολόγιο και βρίσκεται στα χέρια άσχετου ιδιώτη προς ατομική και άσχετη χρήση εκτός της επιχείρησης είναι παράνομο(χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος).



#42   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/05/2017 - 17:28

δεν εννοω αυτο , εννοω ποσο % να βγαζει αυτος που το πουλαει ( καταστημα , σκρουτζομαγαζο κτλ ) 

Για να απαντηθεί κάτι τέτοιο θα πρέπει να μελετηθούν πολλές και διαφορετικές παράμετροι π.χ το βιωτικό επίπεδο του γενικού πληθυσμού, οι ελεγκτικοί μηχανισμοί του κράτους κ.α που σε αυτή τη χώρα δεν λειτουργούν. Θα πρέπει μετά από σοβαρή μελέτη, να υπάρξει σχεδιασμός και να προχωρήσει σε πράξη το όλο σχέδιο. Για να γίνει όμως κάτι τέτοιο θα πρέπει να υπάρχει βούληση από κράτος και κοινωνία και φυσικά ανεξαρτησία στο κομμάτι των αποφάσεων. Εν κατακλείδι θα πρέπει να βγει μπροστά ένας πολιτικός ανεξαρτήτου χρώματος ο οποίος να έχει την πυγμή και το θάρρος να διώξει θεσμούς, μνημόνια και ξένα συμφέροντα που θέλουν το κατα τα άλλα ''καλό'' της χώρας μας.



#43   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 651 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2017 - 18:49

Ούτε εγώ θέλω να γίνω confrontational και προφανώς έχει δίκιο σαν γενική ιδέα, απλά εδώ είχαμε όπως είπανε και τα άλλα παιδιά κινητικότητα γιατί επλήγησαν συμφέροντα κάποιων συγκεκριμένων ανταγωνιστών όχι για άλλους λόγους. Αυτό είναι που με απογοητεύει και γράφω με αυτόν τον τόνο. 
 
Από την άλλη μπορώ να ψωνίσω από abroad και να μην δει το κράτος μισό ευρω από την καθόλα νόμιμη αγορά μου.
 
Επίσης όσον αφορά τα εταιρικά κινητά έχεις δίκιο, για να μην πιάσουμε αυτοκίνητα με leasing etc, αλλά δεν είναι επί του παρόντος να τα αναλύσουμε όλα. Ούτε έχω εταιρεία αλλά  πιστεύω οταν έχω αγοράσει εξοπλισμό σε εταιρικό τιμολόγιο και βρίσκεται στα χέρια άσχετου ιδιώτη προς ατομική και άσχετη χρήση εκτός της επιχείρησης είναι παράνομο(χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος).


Αν δεν κάνω λάθος, εξοπλισμός αγορασμένος με τιμολόγιο στα χέρια ιδιώτη δεν είναι παράνομο. Παράνομο είναι το ακριβώς "αντίθετο" να έχεις εξοπλισμό στην επιχείρηση και να μην έχεις τιμολόγιο. Δυο μέτρα και δυο σταθμά σε όλα, όπως πολύ σωστά είπες και εσυ, με τα εταιρικά κινητά και leasing αυτοκινήτων για και αγροτική επαγγελματική χρήση και γενικώς όλα σε αυτή τη χώρα που ισχύει "το νόμιμο είναι και ηθικό".

Όσον αφορά το πως και γιατί κινήθηκαν οι αρχές, κανείς δεν ξέρει πως πραγματικά έγινε αλλά προσωπικά μου αρκεί που για μια φορά κινήθηκαν οι νόμιμες διαδικασίες.

Το μόνο που ελπίζω και πραγματικά θα ήθελα να δω από ένα community όπως το iphonehellas είναι να να μαζέψουμε υπογραφές και να απευθυνθούμε επίσημα στην Apple παραθέτοντας όλα τα παράπονα μας.

#44   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9707 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/05/2017 - 19:05

ασχετο ισως με το θεμα αλλα εδω πχ τι παιζει ?

 

Screenshot_1.png?v=f2beef8e



#45   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/05/2017 - 21:08

ασχετο ισως με το θεμα αλλα εδω πχ τι παιζει ?

 

Screenshot_1.png?v=f2beef8e

Και εγώ το είδα. Έρχεται τακτικά σαν προωθημένη διαφήμιση στο προφίλ μου στο Facebook. Εκτός από λάπτοπ έχει κατα καιρούς και iMac και iPhones. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες