Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac or PC;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
98 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2010 - 00:44

Και εγώ έχω πολλά στη συλλογή μου παρόμοια με του AlexK. Μόνο το laptop με ικανοποιεί όμως. Άντε να πάρω και κανα MacBook σε 1-2 χρόνια...

ενδιαφέρον θέμα για topic τι διαθέτει ο καθένας από μας..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 06/02/2010 - 00:59

Και εγώ έχω πολλά στη συλλογή μου παρόμοια με του AlexK. Μόνο το laptop με ικανοποιεί όμως. Άντε να πάρω και κανα MacBook σε 1-2 χρόνια...


Μεγάλη μαγκιά το Laptop! Tο δικό μου δυστυχώς είναι για Service(έκαψα από δικό μου λάθος την κάρτα - το έβαλα πάνω σε πλάστικό καθισμα και υπερθερμάνθηκε αφού δν ανέπνεε). Παρόλα αυτά δν συμφωνώ. το καθένα έχει την χρησιμότητά του. Τον Desktop πχ τον έχω για Games. με το λαπτοπ βολεύομαι για games/ταινίες σε ταξίδια κτλ. το νετbook παρόμοιο - απλά τον έχω να συγχρονίζει σταθερά με iTunes, αφού μαζί με το iPhone παίρνω και αυτόν :D.

Tώρα για mac... θα πάρω για να δοκιμάσω ........ αν και μέχρι τώρα όλα δείχνουν ότι είναι πολύ πιο σταθεροί απο οποιονδήποτε Desktop PC. Οχι όμως για Gamers Μάλιστα μιας και δουλεύω Dj θέλω έναν Macbook καθώς μου έχουν πει πως φορτώνει τον traktor αψογα και το browsing δν κολλάει μία !!! Έχετε αποψη πάνω σε αυτό ?
γιατί έχω τον RMX της Hercules και με το Laptop κάνει τρελά κολήματα με αποτέλεσμα να μην μπορώ ακόμα να τα χρησιμοποιώ όταν παίζω...

Συμβουλή. PS3 σε Full HD LED TV = Tρέεεεεεεελα !!!!!!!!

#63   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 06/02/2010 - 01:02

ενδιαφέρον θέμα για topic τι διαθέτει ο καθένας από μας..


για κανέναν λόγο δν καυχιέμαι ... ήθελα να δείξω κάτι με αυτά που έιπα ...

#64   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2010 - 01:10

φιλε καλοπροαιρετα το ειπε νομιζω ο φιλος Dinfun....

#65   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2010 - 08:57

για κανέναν λόγο δν καυχιέμαι ... ήθελα να δείξω κάτι με αυτά που έιπα ...

βρε παιδιά κυριολεκτω δεν είπα κάτι περίεργο .. Είπα ωραιο θέμα για topic.. Τίποτα παραπάνω ..

#66   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2010 - 17:16

Προσωπική άποψη:
Το convertorάκι που βρήκες, λογίκα δεν στέλνει HD στο Mac, μιας και δεν είναι απλά μια μούφα που αλλάζει βύσμα. Είναι με ολοκληρωμένο κύκλωμα, που παίρνει ρεύμα κιόλας. Για να δεις την ανάλυση που θα παίζει ο Mac σαν display, πρέπει να δεις τα specs του display port της Apple. Τώρα για το άλλο δίλημμα. Πρέπει όλοι να έχουμε στο μυαλό μας τα εξής:
α) 64bit αρχιτεκτονική.
β) Το cpu που φτιάχνει η Intel για τα Mac είναι διαφορετικής λογικής από το cpu που προορίζεται για τα PC.
γ) Η κάρτα γραφικών είναι επίσης optimized για τα Mac.
δ) O Gates είπε πως «Τα Windows 7 παίζουν καλύτερα σε apple hardware!»
ε) To bootcamp έρχεται σε cd με κάθε Mac ( >Σεπτ. '09 αν θυμάμαι καλά)
στ)Κάθε Mac με κάρτα γραφικών που έχει dedicated ram και όχι shared (ένας εύκολος τρόπος να το καταλάβεις αυτό, πάνω στο μοντ. που γράφουν τα specs κάθε συστήματος, έχει δίπλα στο μοντ. της κάρτας ένα «Μ», δηλαδή mobile, δηλαδή shared ram με το σύστημα), προορίζεται για επαγγελματική χρήση (photoshop κτλ.).
ζ) Μη ξεχνάτε πως ένα Mac κάνει καλύτερη διαχείρηση πόρων από ένα PC.

Λύση:

Πάρε το Mac, βάλε το bootcamp, βάλε 64bit windows και θα πετάει. Αξίζει να περιμένεις για i5 ή i7.

Τελευταία επεξεργασία από: sotpap, 06/02/2010 - 17:17


#67   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2010 - 18:22

Να προτείνω κάτι άλλο ? Παρτα όλα !!! Eγω πχ άκου τι έχω..

PC - το καινούργιο PC που έρχεται σε 1 μήνα (comple)
PS3 slim 250GB - ώστε να κατεβάζω άνετα από internet.
Wii
PSP
Οθόνη 46" Samsung LED Full HD για να παίζω τα games (αυτή είναι λίγο παλούκι στην τιμή)
Laptop 17" HP για παιχνίδια στον δρόμο
Netbook 10" για ιντερνετ
iPhone 3G
iPt
και καλοκαιράκι παίρνω έναν iMac :D
έλεγα να δοκιμάσω και XBox αλλα μου είπανε οτι είναι άδικος κόπος με αυτά που ήδη έχω !!

και αυτά ακριβώς γιατί δν ήξερα τι να διαλέξω ... καταλαβες ..........


Καλα ουτε εγω ξερω τι να διαλεξω, αλλα δεν μπορω να τα παρω ολα αυτα!! :lol: Καλα φανταζομαι τι τρελα το PS3 σε 46" Samsung LED Full HD.. :rolleyes: :D

#68   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 06/02/2010 - 20:17

τρελα σκέτη σου λέω ! ήταν η καλύτερη επιλογή από τηλεόραση που έχω κάνει. Ειδικά για το PS3 !!!! νιώθεις πως είσαι μέσα στην TV! Αλλο να στα λέω και άλλο να το δεις ο ίδιος! Απλά οι τίμες είναι απλησίαστες... Τέσπα, Θεωρώ περιττή μόνο την αγορά του Ipt! Και του PSP αλλά μιας και το πήρα πριν το iPhone δεν το θεωρώ σπατάλη μεγάλη :D

Όλα τα άλλα τα χρησιμοποιώ ευρέως, ενώ για παιχνίδια όπως και προείπα τις περισσότερες φορές το PS3! Εκτός αν καμια φορα παίξω WoW οπότε κάτσω στο PC!
Γιαυτό και δεν θα έδινα πολλά λεφτά για ένα υπερβολικά καλό PC( για να απαντήσω και στο ερώτημα)

Αποψή μου... Aν δεν φοβάσαι οτι θα το μετανιώσεις --> Mac. Αλλιώς PC. Που έχει μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων !

Γενικά πιστεύω mac μόνο αν δεν ασχολείσαι τρελά με PC Games

;)

#69   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2010 - 20:50

Να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου και να πω και...τον πόνο μου.

Πολύ σωστά αναφέρει ο sotpap πως η Apple (όχι μόνο τώρα με την Intel αλλά και παλαιότερα) χρησιμοποιεί με δικό της τρόπο και αρχιτεκτονική τους επεξεργαστές, οπότε καμία σημασία δεν έχει η ονομαστική ταχύτητα της CPU - κάτι που φαίνεται και στα benchmark tests όπου μετράνε την ταχύτητα στην πράξη (π.χ. σε Games ή εφαρμογές Photo και Video)

Το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες γραφικών, εξάλλου εκεί είναι και το μυστικό της Apple, ο βέλτιστος συνδυασμός του hardware με το software/λειτουργικό που θα το αναδείξει.

Για αυτό όταν αγοράζεις έναν Mac δεν πηγαίνεις "στην αγορά" για να πάρεις κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή, αλλά διαλέγεις ανάμεσα σε αυτά που έχει ετοιμάσει η Apple ειδικά για τα μηχανήματα της.

Ο πόνος μου βέβαια έχει να κάνει με τον iMac 27" Core i5, τον οποίο τελικά από Χριστούγεννα τον βλέπω να έρχεται Πάσχα. Πολλές οι φήμες εκεί έξω για το ποιός φταίει για την καθυστέρηση αυτή, ενώ θα προσθέσω και μία που μου μεταφέρθηκε πρόσφατα (από Apple reseller) πως έγινε η πρώτη παράδοση κάποιων (ελάχιστων) κομματιών iMac 27" Core i7 (για i5 δεν άκουσα δεν αποκλείεται όμως να παραδόθηκαν μερικά) και το ETA για επόμενη παράδοση στην Ελλάδα είναι 2 μήνες (για όσους έχουν ήδη παραγγείλει βέβαια).

Το σίγουρο είναι πως τα iMac 27" είχαν πολύ μεγάλη ζήτηση (που μάλλον δεν είχε προβλεφτεί) και πως ένας (άγνωστος) αριθμός iMac 27" i5/i7 παρουσίασε προβλήματα οθόνης (flickering και yellow tint) με αποτέλεσμα είτε να αντικατασταθούν προκαλώντας καθυστέρηση στις μικρότερες αγορές όπως η δικιά μας, είτε να αποσταλλούν για επισκευή - όπου πάλι δημιουργήθηκε (σύμφωνα πάντα με φήμες) έλλειψη στα ανταλλακτικά (στις οθόνες δλδ) στην Ευρώπη.

Η Apple - που σαφώς φέρει ευθύνη - ενώ είχε αυξησει τον χρόνο παράδοσης των iMac Core i5/i7 σε 3 εβδομάδες τώρα μείωσε πάλι τον χρόνο αυτό σε 2 εβδομάδες.
Βέβαια αυτοί οι χρόνοι είναι για άλλες αγορές και όχι την δικη μας, ενώ δυστυχώς η νέα αντιπροσωπεία της Apple στην Ελλάδα δεν έχει δώσει (μέχρι τώρα τουλάχιστον) καλά δείγματα γραφής - ή τουλάχιστον καλύτερα από την προκάτοχο της.

Ούφ τα είπα και ξέσκασα, όταν ( το Πάσχα; ) παραλάβω τον i5 θα μεταφέρω εντυπώσεις...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 06/02/2010 - 20:50


#70   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/02/2010 - 15:35

Αν πάρουμε για παράδειγμα ένα παιχνίδι,το Counter-Strike που έχει απαιτήσεις συστήματος :800 mhz processor, 128mb ram, 32mb+ video card, Windows 2000/XP, πιστεύω πως άνετα θα τρέχει σε έναν iMac 27' i7, έτσι δεν είναι (με windows 7)??Ρωτάω για το συγκεκριμένο γιατί το gameplay στο PC δεν συγκρίνεται με παιχνιδομηχανές (το έχω δοκιμάσει στο xbox και..SUCKS)..

Τελευταία επεξεργασία από: iSt4ri, 07/02/2010 - 15:39


#71   iAmLiakos

iAmLiakos

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/02/2010 - 20:27

Θα ήθελα και εγω να προσθέσω κατι στην κουβέντα αυτή.
Καταρχάς πρέπει να σας πω οτι λατρεύω το λειτουργικό της apple οπως και τον σχεδιασμό-ποιοτητα υλικων.
Ειμαι φοιτητής λοιπον και οταν ηρθε η στιγμη να φτιάξω ενα pc το σκεφτηκα παρα πολυ.
Σπουδάζω την επιστήμη των υπολογιστων και κατέληξα να φτιάξω pc.

intel quad q9550 2,8 gb
asus p5q
4 gb ocz 1066 ddr2
gigabyte 9800gt 512mb


ειναι το hardware που επελεξα...και ετσι εστησα ενα hackintosh ΑΛΛΑ retail εκδοση δλδ εγκατασταση του κανονικου dvd snow leopard  της apple με χρηση ενος  bootloader.
Ετσι εχω ενα σταθερο pc που τρέχει ΤΕΛΕΙΑ τα mac.Και εννοειται σε εναν αλλον σκληρο εχω βαλει τα windows 7 pro για τα παιχνιδακια μου...αν και δεν παιζω πολυ.

Υπαρχει και αυτη η λυση γιαυτο και την αναφερω...βεβαια χρειαζεται ψαξιμο,ορεξη,χρονο και θαρρος για να φτιάξεις κατι τετοιο.
συνολο κοστους γυρω στα 900 ευρω μου πηγε αλλα με πολυ ισχυρα υποσυστηματα(700watt psu,3 hard disks,cooling systems,κουτι ακριβουτσικο)

#72   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/02/2010 - 21:06

Παιδια εχω 3 αποριες...Οι μακ τελικα ειναι καλοι στο gamin ή δεν ειναι ??Γιατι ενας καλος μακ με τα χαρακτηριστικα που σας εθεσα στο πρωτο μου Post βλεπω στο youtube οτι παιζει το call of duty σε full settings και δεν το κολλαει καθολου...2)Πως μπορω να συνδεσω απανω το 5.1 ηχεια μου????και 3)μπορω να βρω ολες αυτες τις εφαρμογες που πουλαει η apple οπως τα:
* iLife
* iWork
* Aperture
* Final Cut Studio
* Final Cut Server
* Final Cut Express
* Logic Studio
* Logic Express
* Remote Desktop
Μπορω να τα βρω σπασμενα ???

#73   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/02/2010 - 21:19

Συγνωμη, ρε φιλε... μια απορια... Τα Final Cut και Logic τι τα θελεις? Ασχολεισαι επαγγελματικα με εικονα και ηχο?

Εδω δεν εχεις καταλαβει καν, οτι οι εκδοσεις Studio ειναι οι πιο πληρεις, ενω οι Express οι πιο απλες. Το Final Cut Server σε τι ακριβως θα σου χρειαστει?!? Ξερεις τι κανει?!?
Το Remote Desktop τι το θελεις?!? Εχεις περισσοτερους απο εναν Mac σε δικτυο? Εδω δεν εχεις αγορασει ακομα τον πρωτο...

Sorry, για το υφος, αλλα ελεος...

#74   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/02/2010 - 21:50

Θα ήθελα και εγω να προσθέσω κατι στην κουβέντα αυτή.
Καταρχάς πρέπει να σας πω οτι λατρεύω το λειτουργικό της apple οπως και τον σχεδιασμό-ποιοτητα υλικων.
Ειμαι φοιτητής λοιπον και οταν ηρθε η στιγμη να φτιάξω ενα pc το σκεφτηκα παρα πολυ.
Σπουδάζω την επιστήμη των υπολογιστων και κατέληξα να φτιάξω pc.

intel quad q9550 2,8 gb
asus p5q
4 gb ocz 1066 ddr2
gigabyte 9800gt 512mb


ειναι το hardware που επελεξα...και ετσι εστησα ενα hackintosh ΑΛΛΑ retail εκδοση δλδ εγκατασταση του κανονικου dvd snow leopard  της apple με χρηση ενος  bootloader.
Ετσι εχω ενα σταθερο pc που τρέχει ΤΕΛΕΙΑ τα mac.Και εννοειται σε εναν αλλον σκληρο εχω βαλει τα windows 7 pro για τα παιχνιδακια μου...αν και δεν παιζω πολυ.

Υπαρχει και αυτη η λυση γιαυτο και την αναφερω...βεβαια χρειαζεται ψαξιμο,ορεξη,χρονο και θαρρος για να φτιάξεις κατι τετοιο.
συνολο κοστους γυρω στα 900 ευρω μου πηγε αλλα με πολυ ισχυρα υποσυστηματα(700watt psu,3 hard disks,cooling systems,κουτι ακριβουτσικο)


Ότι μαγικό και να γίνει στο hackintosh, δεν παίζει το ίδιο καλά με ένα mac. Η ΒΑΣΙΚΗ διαφορά είναι πως το ένα (PC) ψάχνει και δίνει BIOS, και το άλλο δίνει (νομίζω πως το λένε έτσι) πυρήνα (kernel). Με το bootloader αυτό που κάνεις είναι το adaption. Μην ξεχνάς τις διαφημίσεις της Apple περί ασταθών λειτουργικών, και ρίχνει το φταίξιμο στο hardware. Επομένως το θέμα είναι τι ζητάει ο χρήστης: Αξιοπιστία; Ή φθηνοκατασκευές (πλέον, αφού είδα τα mac, όποιο PC και να μου φέρεις μου κάνει κινεζιά...);
Ένα άλλο στοιχείο που θέλω να παραθέσω, και ας με επιβεβαιώσουν οι επί σειρά ετών κάτοχοι mac. Μπορείς σε ένα Pentium 3 να τρέξεις Windows 7? Προφανώς όχι. Είδα λοιπόν μπροστά μου, ένα macbook συνομίλικο με Pentium 3 μηχανάκια να τρέχει το Snow Leopard. Το πιο αξιοσημείωτο είναι πως για 8 ώρες αυτό το laptopάκι έπαιζε παρουσίαση με πολλά γραφικά, και δεν ζήτησε ούτε «νερό». Πες μου, σε πόσους μήνες (όχι χρόνια), θα θεωρείται το PC που, ναι μεν πλήρωσες φθηνότερα από το Mac, out-of-date; Μήπως το να αγοράσεις ένα mac (laptop/desktop) σου κάνει απόσβεση σε άλλα πράγματα;
1) No upgrade needed!!!
2) Τσάμπα update το λειτουργικό!!! M$-> >99€ κάθε φορά που αλλάζει λειτουργικό.
3) Δεν θες a/v (και γνώμη μου, πρόλο που διάβασα το αντίθετο σε άλλο topic εδώ, ούτε firewall). Παίζει Unix πίσω, άρα @@ επίθεση θα φας.
4) Δεν χαλάνε εύκολα τα ρημάδια.
5) Την Apple δεν την νοιάζει να φτιάξει Macintosh Genuine Advantage ;) για κανένα προϊόν της.
6) Αν κάνεις επέκταση εγγύησης, που πιστεύω πως είναι must, έχεις δωρεάν υποστήριξη για 3 χρόνια!!! MS-> δωρεάν 2 περιστατικά.
7) Πάρε το καλύτερο μόνιτορ της αγοράς. Όση ώρα και να δουλεύεις στο mac δεν σε κουράζει.

Παιδια εχω 3 αποριες...Οι μακ τελικα ειναι καλοι στο gamin ή δεν ειναι ??Γιατι ενας καλος μακ με τα χαρακτηριστικα που σας εθεσα στο πρωτο μου Post βλεπω στο youtube οτι παιζει το call of duty σε full settings και δεν το κολλαει καθολου...2)Πως μπορω να συνδεσω απανω το 5.1 ηχεια μου????και 3)μπορω να βρω ολες αυτες τις εφαρμογες που πουλαει η apple οπως τα:
* iLife
* iWork
* Aperture
* Final Cut Studio
* Final Cut Server
* Final Cut Express
* Logic Studio
* Logic Express
* Remote Desktop
Μπορω να τα βρω σπασμενα ???


Ναι. Τώρα το που είναι άλλο θέμα.

#75   edafermosjunior

edafermosjunior

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/02/2010 - 23:17

Συγνωμη, ρε φιλε... μια απορια... Τα Final Cut και Logic τι τα θελεις? Ασχολεισαι επαγγελματικα με εικονα και ηχο?
Εδω δεν εχεις καταλαβει καν, οτι οι εκδοσεις Studio ειναι οι πιο πληρεις, ενω οι Express οι πιο απλες. Το Final Cut Server σε τι ακριβως θα σου χρειαστει?!? Ξερεις τι κανει?!?
Το Remote Desktop τι το θελεις?!? Εχεις περισσοτερους απο εναν Mac σε δικτυο? Εδω δεν εχεις αγορασει ακομα τον πρωτο...

Sorry, για το υφος, αλλα ελεος...

Oχι δεν καταλαβες...παραδειγμα αναφερα...Γενικα ρωταω εαν μπορω να βρω σπασμενες τις εφαρμογες της apple καταλαβες...Και επειδη το ονειρο μου ειναι να ασχοληθω με το video και τα ειδικα effe τον ηχο και αυτα...Σορρυ εαν σε νευριασα :unsure:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Facebook (1)