Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συλλαμβάνεται Κινέζα ζωσμένη με .........iPhones!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 19/07/2017 - 09:47

Κινέζοι τελωνειακοί υπάλληλοι συνέλαβαν μια γυναίκα, η οποία προσπάθησε να εισαγάγει λαθραία 102 iPhones, τοποθετημένα κάτω από τα ρούχα της στην ηπειρωτική Κίνα, σύμφωνα με τα τοπικά Μ.Μ.Ε.

Συγκεκριμένα στις 30 Ιουνίου, τελωνειακοί υπάλληλοι στο Shenzhen, εντόπισαν μία γυναίκα με ασυνήθιστα εξογκώματα και αφύσικες αναλογίες, ντυμένη με ζεστά ρούχα, ακατάλληλα για τις θερμοκρασίες της περιοχής. Οι τελωνειακοί πραγματοποίησαν έλεγχο στη γυναίκα με ανιχνευτή μετάλλων και στην συνέχεια μετά από σωματικό έλεγχο, βρήκαν 102 συσκευές iPhone, καθώς και 15 ωρολόγια πολυτελείας, όλα τυλιγμένα γύρω από το σώμα της σύμφωνα με την κινεζική XMNN.

Στη γυναίκα είχαν τοποθετήσει 4 επιστρώσεις από συσκευές iPhone 6, κρυμμένες κάτω από τα ρούχα της, οι οποίες στηριζόταν από ύφασμα και ταινίες. Σύμφωνα με πληροφορίες το συνολικό βάρος των λαθραίων αντικειμένων, ξεπερνούσε τα 44 κιλά. Παρότι τα 102 iPhone αποτελούν ρεκόρ για το συγκεκριμένο τελωνείο, εν τούτοις ο μέγιστος αριθμός συσκευών κρυμμένος κάτω από τα ρούχα και δεμένα πάνω στο σώμα λαθραιμπόρου, είναι ακριβώς 146 συσκευές.

Σύμφωνα με το Kotaku το ρεκόρ συσκευών που κατασχέθηκε, σημειώθηκε στο Shenzhen το 2014.

Οι τελωνειακοί υπάλληλοι στο Shenzhen το οποίο συνορεύει με το Χονγκ Κονγκ, είναι συνηθισμένοι στο να συλλαμβάνουν λαθρεμπόρους οι οποίοι προσπαθούν να φέρουν iPhone συσκευές αλλά και άλλα προϊόντα στην ηπειρωτική Κίνα, με συνηθισμένες ποσότητες μεταξύ των 70-80 μονάδων. Λόγω της αρχής της Κίνας “one country, two systems” οι συσκευές iPhone και αρκετά ακόμη προϊόντα μπορεί να κοστίζουν έως και 30% ακριβότερα στην ηπειρωτική χώρα από ό,τι στο Χονγκ Κονγκ, λόγω των αυξημένων εισφορών στα εισαγόμενα καταναλωτικά προϊόντα. Το Χονγκ Κονγκ δεν έχει τους ίδιους φόρους με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί μία “γκρίζα αγορά”.

Πολλές από τις συσκευές ενδέχεται να είναι αντίγραφα, όμως λόγω της συγκεκριμένης αγοράς είναι πολύ πιθανό να είναι γνήσιες. Δεν έχει αποκαλυφθεί έως τώρα αν η γυναίκα δρούσε ανεξάρτητα ή αποτελεί μέλος οργανωμένης σπείρας λαθρεμπορίου. Δείτε φωτογραφίες από τη σύλληψη.

eb5cbe18e59d7d4d7c0da71a40ba1277.jpg9a79bd8b61be88bee035576197d3a7d9.jpg


Rafael Nadal
Rafael Nadal

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 19/07/2017 - 09:55

Πηγή;
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#3   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:00

Πηγή gismo  :P ...... πλακα κανω http://gr.pcmag.com/...erei-lathraia-1



#4   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:03

Σορυ το ξέχασα ότι όταν αναρτεις ποστ πρέπει να βάλεις και την πηγή

Ευχαριστώ manosvitacar


Rafael Nadal
Rafael Nadal

#5   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:19

Πηγή gismo :P ...... πλακα κανω http://gr.pcmag.com/...erei-lathraia-1


Σου έχω καλύτερη πηγη [emoji39]

http://www.myphone.g...ad.php?t=455063

(Clopy - Paste)
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#6   vagfilippo

vagfilippo

    iPH Elite Poster

  • 2277 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:21

(συσκευές iPhone 6) Καλα ρε ουτε καν 7αρια?? Κανει που κανει την λαμογια, θα μπορουσε τουλαχιστον να περναγε 7αρια που ειναι και πιο ελαφρια και μπορει και να την γλιτωνε!!

 

(ντυμένη με ζεστά ρούχα, ακατάλληλα για τις θερμοκρασίες της περιοχής) Νομιζω οτι και με την rynair ετσι δεν ταξιδευουνε?? χαχαχαχχα

 

Αραγε ποσες ηταν αραγε γνησιες? Αν και για την κινα μιλαμε, το βασιλειο της μπανανας



#7   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:25

Σου έχω καλύτερη πηγη [emoji39]

http://www.myphone.g...ad.php?t=455063

(Clopy - Paste)

για μπες στο εν λόγω φόρουμ και ψάξε για gismo1978 και δες τι είναι στο φόρουμ

Κι ο dinfun είναι φιλος όποτε δεν έκανα clopy paste όπως λες

Ενημέρωση κάνουμε

Κι αντί να ψαχνεσαι και να το παίζεις αστυνόμος με το τι μπαίνει στο φόρουμ καλύτερα θα ήταν να βοηθάς κόσμο γιατί ξέρω της γνώσεις της έχεις

Καλημέρα


Rafael Nadal

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 19/07/2017 - 10:28

Rafael Nadal

#8   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:29

για μπες στο εν λόγω φόρουμ και ψάξε για gismo1978 και δες τι είναι στο φόρουμ

Κι ο dinfun είναι φιλος όποτε δεν έκανα clopy paste όπως λες

Ενημέρωση κάνουμε

Κι αντί να ξεχνιέσαι να το παίζεις αστυνόμος με το τι μπαίνει στο φόρουμ καλύτερα θα ήταν να βοηθάς κόσμο γιατί ξέρω της γνώσεις της έχεις

Καλημέρα


Rafael Nadal


Εισαι moderator, μπράβο.

Επίσης η λογοκλοπή δεν εχει να κάνει με φιλίες. Ειναι σαν να λέμε "εισαι φίλος μου, σου εκλεψα το αμαξι, αλλα αφού εισαι φιλος δεν ειναι κλοπή". Γελάσαμε πάλι πρωινιάτικα.

Δεν χρειάζεται να βοηθήσω, έχω αφήσει εσένα στο πόδι μου να κάνεις Copy Paste τους οδηγούς της Apple για οποιον δεν μπορει να googlαρει.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#9   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:35

Εισαι moderator, μπράβο.

Επίσης η λογοκλοπή δεν εχει να κάνει με φιλίες. Ειναι σαν να λέμε "εισαι φίλος μου, σου εκλεψα το αμαξι, αλλα αφού εισαι φιλος δεν ειναι κλοπή". Γελάσαμε πάλι πρωινιάτικα.

Δεν χρειάζεται να βοηθήσω, έχω αφήσει εσένα στο πόδι μου να κάνεις Copy Paste τους οδηγούς της Apple για οποιον δεν μπορει να googlαρει.

θες να σας δείχνω ρε συ και την άδεια που πήρα από το εν λόγω παιδί

Εμπιστοσύνη καμία πια

Δηλαδή δεν μπορούμε να πούμε τίποτα κι ότι ανεβάζουμε επειδή υπάρχει αστυνομία τον φόρουμ πρέπει να αποδεικνύουμε το ότι λέμε

Το ξέρεις πολύ καλά κάποιοι ότι δεν ψάχνουν και ρωτάνε πράγματα στο φόρουμ για βοήθεια το να δώσω ένα λινκ της  δεν είναι τόσο κακό να βοηθήσω θέλω κι ίσα ίσα δεν είναι όλοι ξερόλες όπως εσυ

Είσαι θηρίο κι αυτό το έψαξες το τι είμαι

Δεν παίζεσαι

Συν φιλε μου ολοι που ανεβαζουν κατι απο το μυαλο τους το γραφουν??

ή πρεπει να περνει καποιος ή ολο το iphonehellas να δίνει αδειες απο την μαμα apple που ποσταρει ειδησεις για τα νεα iphone,ipad ή τα λογισμικα??

Αν μπορείς εσυ καλύτερα γιατί δεν το κανείς και να ψάχνεις να βρεις τι είναι ποίου


Rafael Nadal

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 19/07/2017 - 10:42

Rafael Nadal

#10   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 19/07/2017 - 10:53

Βρε gizmo από το πρωί έχω βαρεθεί να βλέπω στο email μου αναφορές που κάνεις για ανούσιους λόγους.

Ο Πάνος καλά σου είπε για την πηγή, αυτό είναι το σωστό πως να το κάνουμε τώρα.

Δέξου το λάθος σου, μάθε από αυτό και μην το συνεχίζεις.

Δεν είναι αγώνας γνώσεων το φόρουμ, είναι για ανταλλαγή απόψεων και αλληλοβοήθειας.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#11   gismo301278

gismo301278

    iPH Hero

  • 5413 μηνύματα
  • Twitter:@Fstavrou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:gismo301278

Δημοσίευση 19/07/2017 - 11:03

Φίλε μέσα σε όσα λες δεν είναι μόνο για ανταλλαγή απόψεων και αλληλοβοήθειας

Είναι και ενημερώσεις αν αναρτήσει κάποιος κάτι μια πληροφορίες μια είδηση είναι τόσο κακό

Συζήτηση κάνουμε σαν φόρουμ κι ο καθένας λέει την άποψη του

Τώρα να ψάξω ένα ποστ που ανεβάζεις εσυ από που το βρήκες είναι κακόπροαιρετο κι υπάρχει δόλος για κάποιον λόγω που δεν ξέρω

Αναφορά έκανα μονάχα γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι το ποστ που αναρτησα και μιλάμε για αλλά με τον πανό και θα μαλώσουμε χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος

Συν ότι δεν κάνω αγώνα γνώσεων με το να αναρτώ κάτι που η ίδια η apple έχει δώσει σαν βοήθεια για το οποίο πρόβλημα

Rafael Nadal

Τελευταία επεξεργασία από: gismo301278, 19/07/2017 - 11:07

Rafael Nadal

#12   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 19/07/2017 - 11:20

θες να σας δείχνω ρε συ και την άδεια που πήρα από το εν λόγω παιδί

Εμπιστοσύνη καμία πια

Δηλαδή δεν μπορούμε να πούμε τίποτα κι ότι ανεβάζουμε επειδή υπάρχει αστυνομία τον φόρουμ πρέπει να αποδεικνύουμε το ότι λέμε

Το ξέρεις πολύ καλά κάποιοι ότι δεν ψάχνουν και ρωτάνε πράγματα στο φόρουμ για βοήθεια το να δώσω ένα λινκ της  δεν είναι τόσο κακό να βοηθήσω θέλω κι ίσα ίσα δεν είναι όλοι ξερόλες όπως εσυ

Είσαι θηρίο κι αυτό το έψαξες το τι είμαι

Δεν παίζεσαι


Συν φιλε μου ολοι που ανεβαζουν κατι απο το μυαλο τους το γραφουν??

ή πρεπει να περνει καποιος ή ολο το iphonehellas να δίνει αδειες απο την μαμα apple που ποσταρει ειδησεις για τα νεα iphone,ipad ή τα λογισμικα??

Αν μπορείς εσυ καλύτερα γιατί δεν το κανείς και να ψάχνεις να βρεις τι είναι ποίου


Rafael Nadal



Βασικα δεν ασχολούμαι καν να ψάξω. Εισαι τοσο ατυχος που το αρθρο ετυχε να το διαβάσω το πρωι, ενώ τη φωτο της Ferrari απο τη Θεσσαλονίκη (οχι Αθήνα) την εβγαλε φίλος και την ανέβασε στο FB.

Και ναι, οταν αντιγράφεις ενα αρθρο χωρις να μπεις στη διαδικασια να βαλεις πηγή θα σου την πω, για προστασία τοσο δική σου όσο και του αρχικού αρθρογράφου.

Τέλος πάντων, δέξου οτι είχες άδικο και έκανες λάθος να προχωρήσουμε παρακάτω.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#13   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 19/07/2017 - 11:21

Για να κλείσει το θέμα εδώ.

 

Όταν είμαστε σε μία σελίδα και πατάμε αντιγραφή και επικολλούμε το κείμενο σε μία άλλη σελίδα για να το δημοσιεύσουμε με το username μας, γράφουμε από κάτω πηγή. ΤΕΛΟΣ.

 

Και αυτό όχι για να δείξουμε ότι έχουμε άδεια ή οτιδήποτε, αλλά για να σεβαστούμε τον κόπο του ανθρώπου που έκατσε και το έγραψε αντί να το αντιγράψει όπως εμείς.

 

Από εκεί και πέρα αγαπητέ GIsmo, 2 πράγματα:

 

1) Σχετικά με τη φιλία σου με τον DInfun, θα σου πρότεινα να προσέχεις με ποιούς κάνεις παρέα...

2) Εφόσον από ότι βλέπουμε από τα report (που κανένα δεν έχει σοβαρό λόγο που έγινε) εδώ δεν περνάς καλά, το κουμπί logout είναι πάνω δεξιά.

 

Το topic ΚΛΕΙΔΩΝΕΤΑΙ και θα σε παρακαλέσω να μην το συνεχίσεις δότι θα πρέπει να προβούμε σε δραστικότερα μέτρα.


Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 19/07/2017 - 11:22





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες