Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2017 - 11:40

Από χθες downgrade σε Sierra σε 3 μηχανήματα και στο γραφείο είδαν άσπρη μέρα. Και έχω άλλα 2 σε αναμονή για σήμερα.

Να ζήσουνε να το θυμούνται το High Sierra οι άνθρωποι εκεί της Apple.

 

*Καλά που υπάρχει και το ΤΜ. Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι χρειάζεται και ένα bootable USB με Sierra για το format. :rolleyes: 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1030 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 14/12/2017 - 11:46

κι εγω ρε παιδια se macbook 12 του 2016 , δεν εχω παρατηρησει κατι 

 

Κι τρεχει αρκετα προγραμματα καθημερινα 



#378   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3948 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 14/12/2017 - 20:10

Ρε παιδια εσεις με τα τοσα προβληματα, πειτε μας λιγο που κολλατε; Τι προβληματα βγαζει; 

 

Μιλαμε για μηχανηματα με ssd και τουλαχιστον 8GB ram? 


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#379   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/12/2017 - 20:12

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ΔΕΝ πρέπει να τρέχουμε να κάνουμε updates από την πρώτη ημέρα εκτός και αν είναι επείγον. Όπως και στα iOS μετά από λίγα updates αρχίζει και φτιάχνει. Είναι λες και είμαστε οι beta testers και δεν τα φτιάχνουν τα προβλήματα οι κανονικοί beta testers αλλά εμείς που το έχουμε περάσει ήδη στις συσκευές / υπολογιστές.



#380   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/12/2017 - 22:11

το έχω γράψει πολλές φορές 

έχουν πολλά μηχανήματα έξω παρελθόντων ετών με αποτέλεσμα να έχουν πλέον προβλήματα

σε macbook late 2009 συχνά πυκνά σε sleep mode επιστρέφει σε μαύρη οθόνη, ανεβάζει στροφές σε κάποια site που δεν έκανε με το sierra, κάποιες στιγμές κολλάει 

όλα αυτά όχι σε ενοχλητικό βαθμό κάπου κάπου αλλά τα έχω παρατηρήσει.

Στο macbook air to 2015 δεν παρουσίασε καμία διαφορά πουθενά 



#381   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3948 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 15/12/2017 - 00:15

το έχω γράψει πολλές φορές
έχουν πολλά μηχανήματα έξω παρελθόντων ετών με αποτέλεσμα να έχουν πλέον προβλήματα
σε macbook late 2009 συχνά πυκνά σε sleep mode επιστρέφει σε μαύρη οθόνη, ανεβάζει στροφές σε κάποια site που δεν έκανε με το sierra, κάποιες στιγμές κολλάει
όλα αυτά όχι σε ενοχλητικό βαθμό κάπου κάπου αλλά τα έχω παρατηρήσει.
Στο macbook air to 2015 δεν παρουσίασε καμία διαφορά πουθενά




Οκ δεκτό. Σε μηχάνημα του 2009 κολλάει. Ίσως δεν θα έπρεπε να πάρει καν αναβάθμιση αυτό.


Εγώ σε μηχάνημα του 2011 πάντα με ssd κ 8 ραμ δεν είχα πρόβλημα.


Κ είμαι κ από αυτούς που το είχαν συνέχεια ανοιχτό για τουλάχιστον 25 μέρες.

Χωρίς να κάνω ούτε restart.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#382   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/12/2017 - 08:49




Εγώ σε μηχάνημα του 2011 πάντα με ssd κ 8 ραμ δεν είχα πρόβλημα.


Κ είμαι κ από αυτούς που το είχαν συνέχεια ανοιχτό για τουλάχιστον 25 μέρες.

Χωρίς να κάνω ούτε restart.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

 

Μια από τα ίδια κι εγώ με το ίδιο μηχάνημα.



#383   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 15/12/2017 - 10:09

εγώ μετά από πολύ καιρό βλέπω που και που το "wheel of death" στον safari. δε ξέρω αν είναι τυχαίο.. 

μηχάνημα με ssd, 8gb ram.



#384   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/12/2017 - 10:39

εγώ μετά από πολύ καιρό βλέπω που και που το "wheel of death" στον safari. δε ξέρω αν είναι τυχαίο..
μηχάνημα με ssd, 8gb ram.


Εγώ το βλέπω από το Mavericks, με το που ξεκινάω τον Safari βγαίνει το“beach ball” για κάποια δεύτερα και μετά μπάινει στην αρχική σελίδα.Συνεχίζει ακόμη και σήμερα σε High Sierra.

#385   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2017 - 10:52

Εγώ το βλέπω από το Mavericks, με το που ξεκινάω τον Safari βγαίνει το“beach ball” για κάποια δεύτερα και μετά μπάινει στην αρχική σελίδα.Συνεχίζει ακόμη και σήμερα σε High Sierra.

Όσο αφορά το κομμάτι Safari αυτό που είδα σε μηχανήματα με High Sierra (APFS) ήταν, επαναλαμβανόμενα spinning beach balls κατά την μετάβαση από το ένα tab στο άλλο (πάνω από 25-30 tabs ανοιχτά), σε YouTube τρομακτικό lag κατά το scrolling ή πάγωμα ολόκληρης της σελίδας, αδυναμία μετάβασης από είτε μπρος είτε πίσω σε σελίδες με τα βελάκια και σε ορισμένες περιπτώσεις ξαφνική επανεκκίνηση.

Σε Sierra κανένα πρόβλημα.

 

Επειδή ακούω διάφορα για το Hardware, μιλάω για μηχανήματα του 2014 και μετά, με πάνω από 8GB Ram και SSD δίσκους.



#386   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/12/2017 - 10:59

Όσο αφορά το κομμάτι Safari αυτό που είδα σε μηχανήματα με High Sierra (APFS) ήταν, επαναλαμβανόμενα spinning beach balls κατά την μετάβαση από το ένα tab στο άλλο (πάνω από 25-30 tabs ανοιχτά), σε YouTube τρομακτικό lag κατά το scrolling ή πάγωμα ολόκληρης της σελίδας, αδυναμία μετάβασης από είτε μπρος είτε πίσω σε σελίδες με τα βελάκια και σε ορισμένες περιπτώσεις ξαφνική επανεκκίνηση.

Σε Sierra κανένα πρόβλημα.

 

Επειδή ακούω διάφορα για το Hardware, μιλάω για μηχανήματα του 2014 και μετά, με πάνω από 8GB Ram και SSD δίσκους.

Δεν έπρεπε να το βγάλει σε κυκλοφορία το συγκεκριμένο λειτουργικού, επίσης δεν έχω καταλάβει αυτή την μανία της τα τελευταία χρόνια να βγάζει κάθε χρόνο καινούργιο. 

 

Θα μπορούσε να το κάνει ανά 2 έτη και όταν είναι να βγάλει κάτι, να είναι όπως πρέπει. 

 

Στο δικό μου macbook 15" early 2011 με i7 @ 2.2 με ssd και 8GB ram βλέπω ότι το μηχάνημα έχει γίνει ένα κλικ πιο αργό στα πάντα, δεν έχω προβεί σε clean install βέβαια. 

 

off topic σε ένα hackintosh κτήνος που έχω, δεν θα το περάσω καθόλου, Sierra κι άγιος ο Θεός. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#387   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2017 - 17:49

Μετά την τελευταία αναβάθμηση του HighSierra σε MacBook Pro 2017 με 8GB Ram και δίσκο SSD μου κάνει νούμερα κατα τη διάρκεια του Boot. Ότι ακριβώς μου είχε κάνει και στην προηγούμενη αναβάθμηση( Καθυστέρηση κατα την εκκίνηση ) Ελπίζω να στρώσει όπως έστρωσε και την προηγούμενη φορά ( Από μόνο του μετά από μερικές ημέρες ) 



#388   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 15/12/2017 - 20:35

Μετά την τελευταία αναβάθμηση του HighSierra σε MacBook Pro 2017 με 8GB Ram και δίσκο SSD μου κάνει νούμερα κατα τη διάρκεια του Boot. Ότι ακριβώς μου είχε κάνει και στην προηγούμενη αναβάθμηση( Καθυστέρηση κατα την εκκίνηση ) Ελπίζω να στρώσει όπως έστρωσε και την προηγούμενη φορά ( Από μόνο του μετά από μερικές ημέρες )

O ssd είναι τρίτου κατασκευαστή ή της Apple;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: gkok, 15/12/2017 - 20:35


#389   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/12/2017 - 23:58

O ssd είναι τρίτου κατασκευαστή ή της Apple;


Sent from my iPhone using Tapatalk

MacBook Pro μοντέλο του 2017.........Άρα ο SSD δεν μπορεί να είναι τρίτου κατασκευαστή



#390   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1033 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/12/2017 - 10:36

Μετά την τελευταία αναβάθμηση του HighSierra σε MacBook Pro 2017 με 8GB Ram και δίσκο SSD μου κάνει νούμερα κατα τη διάρκεια του Boot. Ότι ακριβώς μου είχε κάνει και στην προηγούμενη αναβάθμηση( Καθυστέρηση κατα την εκκίνηση ) Ελπίζω να στρώσει όπως έστρωσε και την προηγούμενη φορά ( Από μόνο του μετά από μερικές ημέρες )


Τα ίδια σε νέο MacBook Pro 2016. Εντωμεταξύ συχνά εμφανίζει το χρωματιστό τροχό και ψιλοκολλαει. Κάποια λύση; Μη μου πείτε clean install γιατί και με αυτό δεν εγγυάται κανείς και τίποτα!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες