Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Thermostats][Non-Homekit] Nest Thermostat, 3rd generation


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2018 - 10:46

Μαζευόμαστε πολύ , βλέπω.

 

Χθές παρέλαβα και εγώ από EBAY το δικό μου, NEST THERMOSTAT 3RD GENERATION, και αναμένω τον τεχνικο να μου ερθει για την εγκατασταση.

 

 

Το κουτί  (άσπρο)  που ρωτησε κάποιος πιο πάνω είναι το Thermlink, ισχύει μόνο για την Ευρώπη, και είναι στην ουσία ο κύριος Θερμοστάτης, που μπαίνει στην θέση του παλιού.

Το στρογγυλό είναι ο αισθητήρας της θερμοκρασίας και εκεί που κάνεις τις ρυθμίσεις (εκτός της mobile εφαρμογής), μπαίνει δίπλα στον κουτι (ασπρο) κύριου θερμοστάτη   ή      μπαίνει οπουδήποτε θέλεις στο σπίτι σε μια βάση που πωλείται ξεχωριστά.

 

Αυτά προς τα παρόν.


Τελευταία επεξεργασία από: COSTASK, 30/01/2018 - 10:49


#17   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2018 - 11:06

Εμένα τη βάση την είχε μέσα στη συσκευασία είσαι σίγουρος πως δεν την έχεις ;;;

 

εδώ είναι και το manual εγκατάστασης (το οποίο είναι και μέσα στη συσκευασία): https://nest.com/sup...ll-Guide-UK.pdf 



#18   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2018 - 11:42

Μαζευόμαστε πολύ , βλέπω.

 

Χθές παρέλαβα και εγώ από EBAY το δικό μου, NEST THERMOSTAT 3RD GENERATION, και αναμένω τον τεχνικο να μου ερθει για την εγκατασταση.

 

 

Το κουτί  (άσπρο)  που ρωτησε κάποιος πιο πάνω είναι το Thermlink, ισχύει μόνο για την Ευρώπη, και είναι στην ουσία ο κύριος Θερμοστάτης, που μπαίνει στην θέση του παλιού.

Το στρογγυλό είναι ο αισθητήρας της θερμοκρασίας και εκεί που κάνεις τις ρυθμίσεις (εκτός της mobile εφαρμογής), μπαίνει δίπλα στον κουτι (ασπρο) κύριου θερμοστάτη   ή      μπαίνει οπουδήποτε θέλεις στο σπίτι σε μια βάση που πωλείται ξεχωριστά.

 

Αυτά προς τα παρόν.

 

 

Εμένα τη βάση την είχε μέσα στη συσκευασία είσαι σίγουρος πως δεν την έχεις ;;;

 

εδώ είναι και το manual εγκατάστασης (το οποίο είναι και μέσα στη συσκευασία): https://nest.com/sup...ll-Guide-UK.pdf

Καλημέρα. Το Βίντεο του @zvrikos στο 1ο post είναι κάτι παραπάνω από επεξηγηματικό και η συνδεσμολογία εξαιρετικά απλή.

Προς διευκόλυνσή σας, αντιστοιχεί στο διάγραμμα της σελίδας 27 στο manual εγκατάστασης που παρέθεσε ο @Braker

 

Το καλώδιο της θέσης 3 στο video, που αντιστοιχεί στην εντολή που παίρνει ο καυστήρας (κιτρινοπράσινο) δεν είναι γείωση. Επίσης παρόλο που ταυτίζεται χρωματικά με το αντίστοιχο της Τ2 θέσης, δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Tο ίδιο ισχύει και για την φάση (L) και το T1 (καφέ)

 

Απλώς ο @zvrikos χρησιμοποίησε ένα ζεύγος καλωδίων τυχαίων χρωμάτων για να συνδέσει το Thermlink με το Nest


Big things have small beginnings

#19   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2018 - 11:45

Την βάση του Nest για τον τοίχο την έχει η συσκευασία, αλλά τη βάση για το βάλεις σε μια επίπεδη επιφάνεια όχι.



#20   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2018 - 12:15

Πιστεύω ο τεχνικός που θα έρθει να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα στις οδηγίες.

Αν έχω καταλάβει το σημείο που θέλει ίσως λίγο προσοχή είναι η "γέφυρα" που θα πρέπει να κάνει στις επαφές L & 2.

 

Επίσης εμένα ο υπάρχον θερμοστάτης έχει ξεχωριστό κουμπί, μόνο για ζεστό νερό, δεν έχω καταλάβει πως θα συνδέσει  αυτή τη λειτουργία στο  thermlink?

Ελπίζω να ξέρει.

 

Καμία βοήθεια

?



#21   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2018 - 12:25

Εφόσον έχεις και ξεχωριστή λειτουργία Boiler, τότε θα χρησιμοποιηθεί και το 2o ρελέ του Thermlink που αντιστοιχεί στις θέσεις  4,5,6 (Ενδέχεται να απαιτήσει μια επιπλέον γέφυρα { L > 5 }) 


Big things have small beginnings

#22   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2018 - 12:32

Κάπως έτσι νομίζω θα γίνει.

 

Σε ευχαριστώ.



#23   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2018 - 10:14

Πολυ ευχαριστημένος από λειτουργία και εμφάνιση.

 

Cool, but ....expensive!

 

 

Συνημμένα αρχεία



#24   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2018 - 08:46

ετοιμο και το δικο μου. δε ξερω τι συνδεση εκανε ο ηλ/λογος αλλα μου ειπε πως δεν ηταν καθολου δυσκολο. απο εκει και περα τον αισθητηρα τον σεταρα εγω (που και αυτο δεν ηταν δυσκολο). το μονο «κακο» ειναι οτι δεν μου συνδεσε και τον ηλιακο για να τον αναβω οταν θελω ζεστο νερο και δεν εχει ηλιο (μου ειπε πως θα πρεπει να κανει γεφυρα στο πινακα και θα φαινονταν καλωδια κλπ).

παντως παιζει αψογα. το λευκο κουμπακι που εχει η κεντρικη μοναδα και γραφει nest τι κανει ;;; (οταν το πατας αναβουν αλλα 2 φωτακια κατω απο το μονιμως αναμενο)

απορια: το usb το εχετε συνεχεια επανω να φορτιζει ο αισθητηρας ή το βαζετε οποτε θελει φορτιση ;;;

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 18/02/2018 - 08:51


#25   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2018 - 13:52

Ο συγκεκριμένος θερμοστάτης κάνει να αντικαταστήσει τους κλασσικούς που ανάβουν καλοριφέρ - αυτόνομη θέρμανση - μέσω κεντρικής θέρμανσης (πετρέλαιο ή φυσικό αέριο), έτσι δεν είναι; 



#26   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2018 - 18:37

Ο συγκεκριμένος θερμοστάτης κάνει να αντικαταστήσει τους κλασσικούς που ανάβουν καλοριφέρ - αυτόνομη θέρμανση - μέσω κεντρικής θέρμανσης (πετρέλαιο ή φυσικό αέριο), έτσι δεν είναι; 

ναι και αξίζει τα λεφτά του. άσε που είναι και πολύ μουράτος και μπορείς να τον έχεις και στο σαλόνι, αρκεί να μην είναι πάνω από 30μ μακριά από τη κεντρική μονάδα που αντικαθιστά τον κλασικό θερμοστάτη.

 

εγώ το έχω στο σαλόνι αλλά θα το βάλω πάνω στη βάση που θα αγοράσω. δεν το θέλω βιδωμένο στον τοίχο.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  nest.JPG   139.45KB   48 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 18/02/2018 - 18:39


#27   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2018 - 19:03

ετοιμο και το δικο μου. δε ξερω τι συνδεση εκανε ο ηλ/λογος αλλα μου ειπε πως δεν ηταν καθολου δυσκολο. απο εκει και περα τον αισθητηρα τον σεταρα εγω (που και αυτο δεν ηταν δυσκολο). το μονο «κακο» ειναι οτι δεν μου συνδεσε και τον ηλιακο για να τον αναβω οταν θελω ζεστο νερο και δεν εχει ηλιο (μου ειπε πως θα πρεπει να κανει γεφυρα στο πινακα και θα φαινονταν καλωδια κλπ).

παντως παιζει αψογα. το λευκο κουμπακι που εχει η κεντρικη μοναδα και γραφει nest τι κανει ;;; (οταν το πατας αναβουν αλλα 2 φωτακια κατω απο το μονιμως αναμενο)

απορια: το usb το εχετε συνεχεια επανω να φορτιζει ο αισθητηρας ή το βαζετε οποτε θελει φορτιση ;;;

στην φωτογραφία σου, του έχεις ορίσει να πιάσει τους 24 βαθμούς και υπολογίζει πως θα το κάνει σε 50 λεπτά;



#28   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2018 - 19:10

στην φωτογραφία σου, του έχεις ορίσει να πιάσει τους 24 βαθμούς και υπολογίζει πως θα το κάνει σε 50 λεπτά;

ναι.. γενικά έχει αρκετές λειτουργίες και μαθαίνει από μόνος του (έτσι γράφουν τουλάχιστον)


Τελευταία επεξεργασία από: Braker, 18/02/2018 - 19:11


#29   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2018 - 23:23

Στο δικο μου συνδεθηκε και η λειτουργια του Hot water, ωστε να βαζω το ζεστο νερο για το μπανιο.
Το ζεστο νερο ερχεται απο τον λεβητα, λειτουργια που υποστηριζε και ο προηγουμενος απλος θερμοστατης.

#30   COSTASK

COSTASK

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/02/2018 - 23:26

Επειδη το εχω βαλει στον τοιχο , σε κεντρικο σημειο στο σπιτι, ειναι μονιμως συνδεδεμενο.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες