Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Έξυπνο θυροτηλέφωνο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/12/2017 - 11:03

Καλημέρα σε όλους,

 

στα πλαίσια της μετατροπής του σπιτιού σε "έξυπνο", σκέφτομαι τι μπορεί να γίνει για τις πόρτες....

 

Την πόρτα του διαμερίσματος, μπορούμε εύκολα να την κάνουμε έξυπνη με μια λύση τύπου Nuki. 

 

Τι γίνεται όμως με την κεντρική πόρτα της πολυκατοικίας; 

Εκεί είναι δύσκολο να εγκαταστήσουμε μια "έξυπνη" κλειδαριά, καθώς ο κόσμος που μπαινοβγαίνει μπορεί να είναι αρκετός, δεν έχουν όλοι smartphones, είναι πολύ πιο επικίνδυνο να κλαπεί ο μηχανισμός κ.α.

 

Οπότε;

Αυτό που σκέφτηκα, είναι αν μπορούμε να κάνουμε "έξυπνο" το θυροτηλέφωνο. 

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει να μπορεί να μεταφέρει τον ήχο (ή εικόνα αν έχει κάποιος), αλλά να μπορώ να ανοίγω την πόρτα από το κινητό, είτε είμαι σπίτι, είτε εκτός

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια συσκευή για αυτό;

Ουσιαστικά απλά να αντικαταστήσω το θυροτηλέφωνο, χωρίς καμιά άλλη παρέμβαση.

 

Ξέρω δύσκολο...

 


#2   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/12/2017 - 14:18

Σε περίπτωση που κάποιος άλλος ενδιαφέρεται, βρήκα αυτό:

 

https://www.nello.io/en/

 

που δείχνει καλό...



#3   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2018 - 09:40

Ωραίο θέμα άνοιξες , με ενδιαφέρει κι εμένα. 

 

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει να μπορεί να μεταφέρει τον ήχο (ή εικόνα αν έχει κάποιος), αλλά να μπορώ να ανοίγω την πόρτα από το κινητό, είτε είμαι σπίτι, είτε εκτός

 

Νομίζω εδώ το υπεραπλουστεύεις. Για να ανοίξεις την πόρτα πρέπει πρώτα να σου έρθει μια ειδοποίηση. Άρα χρειάζεται ένα σύστημα ειδοποίησης, στο οποίο συνήθως μεσολαβεί και κάποιος server.  Για να αποφασίσεις αν θέλεις να ανοιξεις την πόρτα πρέπει να έχεις και μια μορφή επικοινωνίας από απόσταση (εστω και χωρίς εικόνα). 

 

Στο δια ταύτα, νομίζω υπάρχουν λύσεις έτοιμων smart θυροτηλεφώνων που κάνουν αυτή τη δουλεια και περιλαμβάνουν το πλήρες πακέτο (ειδοποίηση, επικοινωνίας, έλεγχος πόρτας κτλ). Έχω δει πολλά τέτοια πακέτα από άγνωστους κατασκευαστές στα κινέζικα sites (Aliexpress, Banggood, LightinTheBox κτλ). Επειδή δεν έχω δοκιμάσει κανένα δεν θέλω να προτείνω. 

 

Θα πρέπει σίγουρα μια καλή επιλογή να υποστηρίζει και homekit.  



#4   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/02/2018 - 10:26

και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα αλλά όπως μου ήρθε το ξέχασα γιατί στη πολυκατοικία πρέπει να συμφωνήσουν και όλοι οι άλλοι που μένουν για να αλλαχθεί η κεντρική θυροτηλεόραση με κάτι “έξυπνο”.



#5   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 18/02/2018 - 12:37

νομιζω το δυσκολο ειναι να εχουμε επαρκες σημα wifi στην κατω πορτα του σπιτιου απο εκει και περα υπαρχουν λυσεις με ενα ξεχωριστο κουδουνι για την πορτα μας


Τελευταία επεξεργασία από: dimitrisnt, 18/02/2018 - 12:38

IPhone 14 pro - Macbook air m2


#6   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/02/2018 - 11:25

Καλημέρα,

 

εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει το nello.

Είναι πολύ βολικό για να μπαίνεις στο σπίτι χωρίς να χρειάζεσαι κλειδί, αλλά δεν προσφέρει ουσιαστικά κάτι παραπάνω. Άντε και το ότι μπορείς να ανοίξεις την πόρτα απομακρυσμένα (να αφήσεις κάποιον να μπει χωρίς να είσαι σπίτι ή να ανοίξεις στον ντελιβερά πριν σηκωθείς απ' τον καναπέ  :P  )

 

Δε χρειάζεται να έχεις σήμα στην εξώπορτα, καθώς παίζει με geolocation (όταν μπεις στην ακτίνα που έχεις ορίσει, απλά πατάς το κουδούνι σου και σου ανοίγει αυτόματα)

Βολικό είναι και λειτουργεί σωστά.

Επίσης πολύ εύκολο στην εγκατάσταση, χωρίς να πρέπει να πειράξεις τίποτα από την εγκατάσταση της πολυκατοικίας.


Τελευταία επεξεργασία από: giostau, 20/02/2018 - 11:25


#7   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/02/2018 - 12:46

Καλημέρα,

 

εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει το nello.

Είναι πολύ βολικό για να μπαίνεις στο σπίτι χωρίς να χρειάζεσαι κλειδί, αλλά δεν προσφέρει ουσιαστικά κάτι παραπάνω. Άντε και το ότι μπορείς να ανοίξεις την πόρτα απομακρυσμένα (να αφήσεις κάποιον να μπει χωρίς να είσαι σπίτι ή να ανοίξεις στον ντελιβερά πριν σηκωθείς απ' τον καναπέ  :P  )

 

Δε χρειάζεται να έχεις σήμα στην εξώπορτα, καθώς παίζει με geolocation (όταν μπεις στην ακτίνα που έχεις ορίσει, απλά πατάς το κουδούνι σου και σου ανοίγει αυτόματα)

Βολικό είναι και λειτουργεί σωστά.

Επίσης πολύ εύκολο στην εγκατάσταση, χωρίς να πρέπει να πειράξεις τίποτα από την εγκατάσταση της πολυκατοικίας.

Γνωρίζεις αν δουλεύει με οποιοδήποτε θυροτηλέφωνο ;;;



#8   giostau

giostau

    iPH User

  • 173 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2018 - 12:14

Καλημέρα,

 

στο site τους έχει λίστα.

Γενικά απ' όσο είδα είναι συμβατό με πάρα πολλά.

Το δύσκολο για μένα, ήταν να βρω τη μάρκα/μοντέλο του δικού μου (έπρεπε να το ανοίξω να δω την πλακέτα)


Τελευταία επεξεργασία από: giostau, 26/02/2018 - 12:15


#9   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 14/03/2018 - 11:54

Με Sonoff δεν θα μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας ;;; [emoji848][emoji848][emoji848]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#10   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/03/2018 - 18:26

Τελικά σε πολυκατοικία υπάρχει κάτι που να συνεργάζεται με την κεντρική εγκατάσταση;

#11   Braker

Braker

    Advanced Member

  • 441 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 16/03/2018 - 18:30

Τελικά σε πολυκατοικία υπάρχει κάτι που να συνεργάζεται με την κεντρική εγκατάσταση;


απο οσο γνωριζω πρεπει να ειναι της ιδιας μαρκας με τη κεντρικη εγκατασταση. σε εμας πχ που ειναι elvox εβαλα elvox θυροτηλεοραση στο διαμερισμα (απλα κατι πιο συγχρονο απο αυτη που ειχε) αλλα εως τωρα δε βρηκα κατι smart και universal




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες