Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

“Les Miserables” της Αpple και της iStorm Tsimiski.


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
241 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   realme

realme

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2018 - 19:27

Το πρόβλημα δεν είναι της οθόνης, το κατασκευαστικό λάθος είναι στη μητρική πλακέτα και η apple δεν το αναγνώρισε ακριβώς καθώς αναφέρει κάποιες προϋποθέσεις για την εμφάνισή του όπως χτύπημα της συσκευής σε σκληρή επιφάνεια ή bending πράγμα που φυσικά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η οποία είναι πως το εμφανίζουν ακόμα και άψογες συσκευές χωρίς καμία κακή χρήση. 
Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα αλλά φυσικά όχι από την apple και πρόκειται για ηλεκτρονική επέμβαση στην πλακέτα. 

Ωραία εταιρεία ποιοτικά τηλέφωνα. Και στραβωνουν και κλατάρουν. Δεν ντρέπονται ρε τα παρτάλια. Χωρίς χτύπημα το τηλ και μου λενε οτι λύγισε? Αφού λύγισε και εκει έχει ελαττωμα. Ποιο κινέζικο τηλέφωνο έχει ποτε παρουσιάσει κάτι τετοιό ωρέ; Τι αγοράζει ο κόσμος καραμέλες τσαρλεστον?


Τελευταία επεξεργασία από: realme, 12/01/2018 - 19:31


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   realme

realme

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2018 - 19:30

Όχι δεν θα είχε την ίδια συμπεριφορά αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο, θα αντικαθιστούσε τη συσκευή του και θα έπαιρνε 3 μήνες, όχι 2 χρόνια που θέλει ο φίλος εδώ.

Φιλε μου δεν είναι τι θέλω εγώ, τι διάβασα στον νόμο ανέφερα. Ο δικηγόρος μου θα τα αξιολογήσει για να δεί ποιος παίζει με τις λέξεις. Εγω ένοιωσα οτι εχω να κανω με απατεωνες καθαρα που πασαρουν στον κοσμο τηλέφωνα ελαττωματικά και του χρεώνουν πολύ εξυπνα στην χρήση την δική τους αστοχια.



#48   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 12/01/2018 - 19:38

Το πρόβλημα ξεκινά από το γεγονός ότι δίνουμε π.χ. 850€ και οι εταιρείες (apple / samsung κλπ) εγγυώνται για την λειτουργία της συσκευής μόνο για 2 χρόνια. Είτε κάτι κοστίζει 1200€ είτε 200€, νομικά έχει την ίδια εγγύηση. Ουσιαστικά πληρώνεις ένα ποσό για δύο χρόνια χρήσης, μετά είναι λαχείο. Ότι σου κάτσει. Εδώ ισχύει το ίδιο με τα αυτοκίνητα που κοστίζουν 5-10 - 50 φορές παραπάνω απλά εκεί είναι λίγο απίθανο να το πετάξεις, το διορθώνεις και συνεχίζεις. Το ίδιο θα μπορούσες να κάνεις και με τα κινητά αλλά π.χ. με το touchid πρέπει να πας σε εξουσιοδοτημένο για να λειτουργήσει.

Οι νόμοι, όχι μόνο εδώ αλλά και παγκόσμια, φτιάχτηκαν για να εξασφαλίζουν τα κέρδη των μεγάλων ομίλων, όχι για να βρει το δίκιο του ο καταναλωτής. 


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 12/01/2018 - 19:39


#49   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 12/01/2018 - 19:40

Και θα το ξαναπώ, όταν το πήρες και το έστριψες (λίγο ή πολύ δεν παίζει ρόλο) μπροστά στα μάτια του υπαλλήλου, τι περίμενες; (τουλάχιστον έτσι αναφέρεις στην αρχή).

 

Αν δεν το είχες κάνει αυτό μπροστά του, θα μιλάγαμε υπό άλλη βάση προφανώς.

 

Εγώ βλέπω ότι προσπαθείς να διεκδικήσεις πράγματα, ενώ έχεις από μόνος σου κακομεταχειριστεί το τηλέφωνο σου, στρίβοντας το.

 

Λέω κάτι λάθος;


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#50   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/01/2018 - 20:05

Επίσης η Apple πολύ έξυπνα δεν αναγνωρίζει ότι το πρόβλημα συμβαίνει γενικά.

 

Αναγνωρίζει ότι συμβαίνει αν το τηλέφωνο πιεστεί ή μετά από κάποια πτώση.

 

Άρα για την Apple αν το τηλέφωνό σου έχει αυτό το πρόβλημα αυτόματα έχει υπάρξει μία ανάλογη κακομεταχείριση.



#51   takispapathe

takispapathe

    iPH User

  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 12/01/2018 - 20:18

αυτο που λες δεν εχει να κανει με την APPLE αλλα με τα τσιρακια και τους εκπροσωπους στην Ελλαδα οταν δεν υπαρχει επισημο Store. Επειδη το συγκεκριμενο που γραφεις ειναι ακυρο , οπως επισης και το κινεζικο που το εχεις πει 2-3 φορες σε αλλα thread, καλυτερα να ψαχνεις απο τωρα την συσκευη γιατι η apple σε κοροιδευει...

τι λες ρε φίλε ξέρεις τι λες ; βάλε ένα καθρέφτη να βλέπεις το μήλο όταν γράφεις στο κινητό σου και ξεκόλλησε λιγάκι που θα μας κανεις το δικηγόρο μιας εταιρίας που το έχει πάρει πολύ ψηλά ...στο κάτω κάτω κάνε ότι θες δεν με ενδιαφέρει ...άμα κοιτάς μόνο ευθεία δεν σημαίνει ότι πρέπει να κοιτάζουν όλοι έτσι ...πιάσε κανένα άλλο κινητό στα χέρια να δεις πως τρέχει με 200€ και μετά μιλάς εκτός αν δίνοντας τα 1000€ κάθε χρόνο περνάς σε νέα κατηγορία και κοιτάς αφ υψηλού παντού ..κανε μπόλικα ρεστορ κάθε μέρα τώρα να συνέλθει το κινητό σου με όλα τα χίλια μύρια του ios11 και μετά αν μείνει χρόνος τότε μας λες τις εμπειρίες σου από το set up as new every day ...άντε μπράβο


Sent from my iPhone using Tapatalk

#52   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/01/2018 - 21:03

Η apple τα σκ@τωσε τελείως με τα 6/6+ στο θέμα touch,στις μπαταρίες,στις κάμερες,στη μεγάλη μείωση ταχύτητας; Διαλέξτε και πάρτε. Δεν λέμε πως η apple δε βγάζει κορυφαία προιόντα απλώς το συγκεκριμένο μοντέλο έβγαλε τα περισσοτερα προβλήματα.

Πρώην κάτοχος 6 και νυν κάτοχος του 8

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 12/01/2018 - 21:04


#53   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/01/2018 - 21:07

Το πρόβλημα δεν είναι της οθόνης, το κατασκευαστικό λάθος είναι στη μητρική πλακέτα και η apple δεν το αναγνώρισε ακριβώς καθώς αναφέρει κάποιες προϋποθέσεις για την εμφάνισή του όπως χτύπημα της συσκευής σε σκληρή επιφάνεια ή bending πράγμα που φυσικά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η οποία είναι πως το εμφανίζουν ακόμα και άψογες συσκευές χωρίς καμία κακή χρήση. 
Υπάρχει μόνιμη λύση στο πρόβλημα αλλά φυσικά όχι από την apple και πρόκειται για ηλεκτρονική επέμβαση στην πλακέτα.

Από την στιγμή λοιπόν που είναι στην πλακέτα γιατί αλλάζει οθόνη;

#54   Slacker

Slacker

    Advanced Member

  • 971 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/01/2018 - 22:32

Από την στιγμή λοιπόν που είναι στην πλακέτα γιατί αλλάζει οθόνη;

Ποιος αλλάζει οθόνη; 180 ευρώ πληρώνεις και σου δίνουν άλλη συσκευή. 



#55   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 12/01/2018 - 22:46

Πρακτικά η Apple δεν αναγνώρισε πρόβλημα, αναγνώρισε μία μεγαλύτερη ευαισθησία σε σχέση με άλλα μοντέλα στις πτώσεις και για αυτό δεν προσφέρει επισκευή, απλά προσφέρει μία γενναία έκπτωση στην αντικατάσταση με ανακατασκευασμένο.



#56   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/01/2018 - 22:52

Έχω την εντύπωση πως το γεγονός ότι η συσκευή δεν αντικαταστάθηκε δωρεάν η απλώς αλλάχτηκε ένα ανταλλακτικό της, αλλά πληρώθηκαν 180€, περιπλέκει λίγο τα πράγματα.
Εφόσον καταβλήθηκαν χρήματα (έστω σε προνομιακή τιμή) και δόθηκε εξολοκλήρου νέα συσκευή, δεν παραπέμπει σε νέα αγορά, με ότι αυτό συνεπάγεται ;

@ταλαιπωρημενε φίλε, δυστυχώς η βλακεία είναι ανίκητη από άτομα που δεν σέβονται την εργασία τους και είναι τοποθετημένα σε λάθος θέσεις.


Sent from my iPad using Tapatalk

Μα δεν μιλάμε για αγορά νέας συσκευής!

Μιλάμε για αντικατάσταση συσκευής με ανακατασκευασμένη (εφόσον ήταν σε συσκευασία χωρίς παρελκόμενα) επι πληρωμή!
Έχει διαφορά από το να πας σε ένα κατάστημα και να πάρεις νέα συσκευή.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αντί να πληρώσει για νέο ανταλλακτικό πλήρωσε για μια ίδια συσκευή με το νέο ανταλλακτικό μέσα άρα δεν μιλάμε για αγορά νέας συσκευής τυπικά.

Το κατά πόσον είναι σωστή η πολιτική της Apple να αλλάζει μαζί και συσκευές αντί για ανταλλακτικά είναι μια άλλη κουβέντα...


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 12/01/2018 - 22:53


#57   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/01/2018 - 23:22

Ποιος αλλάζει οθόνη; 180 ευρώ πληρώνεις και σου δίνουν άλλη συσκευή.

Η οποία κάλλιστα μπορεί να φέρει το ίδιο πρόβλημα όπως σε άλλους που αλλάξανε συχνά συσκευή.
Το πρόβλημα πως επιλύεται ακριβώς με αυτόν τον τρόπο;
Παιδιά υπάρχει τελείως λανθασμένη υποστήριξη από την εταιρεία έστω και από τους δήθεν επίσημους επισκευαστές. Ο κόσμος ταλαιπωρείται άδικα και ψυχοφθόρα. Δεν είναι αντιμετώπιση και σωστή συμπεριφορά αυτή. Δηλαδή αν έβαζε ο άλλος διάγνωση touch disease π.χ...θα του πονούσε τίποτε;

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 12/01/2018 - 23:29


#58   realme

realme

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2018 - 23:36

Και θα το ξαναπώ, όταν το πήρες και το έστριψες (λίγο ή πολύ δεν παίζει ρόλο) μπροστά στα μάτια του υπαλλήλου, τι περίμενες; (τουλάχιστον έτσι αναφέρεις στην αρχή).

 

Αν δεν το είχες κάνει αυτό μπροστά του, θα μιλάγαμε υπό άλλη βάση προφανώς.

 

Εγώ βλέπω ότι προσπαθείς να διεκδικήσεις πράγματα, ενώ έχεις από μόνος σου κακομεταχειριστεί το τηλέφωνο σου, στρίβοντας το.

 

Λέω κάτι λάθος;

Φιλε μου μάλλον δεν καταλαβαίνεις κάποια πραγματα. Το συγκεκριμένο πρόβλημα νεκρώνει εντελώς το τηλέφωνο. ο υπαλληλος ήθελε να δεί αν είχε γίνει ρεσετ στο τηλέφωνο. Αρα το μικροστρέβλωμα στο πάνω μέρος το έκανα ΑΦΟΥ έβγαλε το ΤΡΕΛΟ ΣΟΒΑΡΟ προβλημα, γιατί μόνο και ΜΟΝΟ έτσι λειτουργούσε. Δεν το βαρούσα με σφυρί, έστριβα την μπαχατέλα που μου δώσανε για να δουλέψει. Ο τυπάς δεν έδωσε λόγο γραμμής βάση στην ασθένεια αλλά στο σύμπτωμα. Η κακομεταχειριση συνισταται στο να το κλωτσάς, να το χρησιμοποιεις για μπάλα, να σκοτώνεις μύγες με αυτό κτλ κτλ. Τηλεφωνο είχα οτι εργαλειο για σαδομαζοχισμο.


Τελευταία επεξεργασία από: realme, 12/01/2018 - 23:43


#59   realme

realme

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2018 - 23:39

Πρακτικά η Apple δεν αναγνώρισε πρόβλημα, αναγνώρισε μία μεγαλύτερη ευαισθησία σε σχέση με άλλα μοντέλα στις πτώσεις και για αυτό δεν προσφέρει επισκευή, απλά προσφέρει μία γενναία έκπτωση στην αντικατάσταση με ανακατασκευασμένο.

Χθες το βράδυ μίλησα με Αμερικη μέσω Skype για το θέμα, και πολύ απλα θα σας το πώ απλα μαμιουνται ολοι. Μας δουλευουν ψιλό γαζι. Οταν μας κοροιδευουν πρόβατα έχουν δικιο. Εγω έφυγα απο το μαντρι.



#60   realme

realme

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/01/2018 - 23:42

Μα δεν μιλάμε για αγορά νέας συσκευής!

Μιλάμε για αντικατάσταση συσκευής με ανακατασκευασμένη (εφόσον ήταν σε συσκευασία χωρίς παρελκόμενα) επι πληρωμή!
Έχει διαφορά από το να πας σε ένα κατάστημα και να πάρεις νέα συσκευή.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αντί να πληρώσει για νέο ανταλλακτικό πλήρωσε για μια ίδια συσκευή με το νέο ανταλλακτικό μέσα άρα δεν μιλάμε για αγορά νέας συσκευής τυπικά.

Το κατά πόσον είναι σωστή η πολιτική της Apple να αλλάζει μαζί και συσκευές αντί για ανταλλακτικά είναι μια άλλη κουβέντα...

Εμένα τότε ο υπάλληλος γιατι δεν μου είπε κατι τέτοιο αλλα μου είπε οτι ειναι πολυ συμφέρουσα περιπτωση με 180 ευρω να πάρεις καινουρια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ συσκευή. Κανεις δεν μου μιλησε για επανακατασκευασμενες κτλ. Γιατι να χασω 180 ευρω για κατι το ιδιο; εγω υπεθεσα οτι με τα λεφτα αυτα θα παρω κατι που δεν θα εχει αυτα τα θεματα να λιωνει σαν κερι, και να κολλααει επισης σαν κερι. Θα παρατουσα το παλιο τηλεφωνο που το ειχα και δυο και χρονια και θα επαιρνα κατι αλλο. Γιατι περαξα τα λεφοτυδακια μου στο καλάθι τους?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες