Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

Προβλήματα σε MacBook Pro 2017


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/02/2018 - 21:13

 

Φαίνεται να πήγαν όλα καλά, λοιπόν !.

 
Για την ιστορία και μιας η ανάρτηση αγγίζει τις 1.500 επισκέψεις:
 
Αν το θέμα τελικά εκλείψει οριστικά, φαίνεται να είχε αλλοιωθεί κάποιο στοιχείο του macOS που αποκαταστάθηκε με την ρουτίνα reinstall που περνάει πάνω από την υπάρχουσα εγκατάσταση μια φρέσκια κόπια του macOS με αντικατάσταση τυχόν προβληματικών της στοιχείων. Όπως για παράδειγμα κάποιου που προκάλεσε αυτή την ιστορία.
 
Όμως παρακάμπτει, αγνοεί εφαρμογές ή  οποιοδήποτε στοιχείο τρίτων. Αν δηλαδή το θέμα προκαλείτο από αυτά, το reinstall δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα. 
 
Παρεμπιπτόντως, παρέλειψα να αναφέρω για το EtreCheck report τις επιφυλάξεις μου για την αξιοπιστία  του δικτυακού σου backup. Ενημερωτικά, ρίξε μια ματιά στο άρθρο.

 

Για την ιστορία, μιας και η ανάρτηση αγγίζει τις 1.500 επισκέψεις

Η βοήθεια σου, η υπομονή και η άμεση ανταπόκριση ήταν απίστευτη. Άτομα σαν κι εσένα πέραν από το ότι κοσμούν το blog είναι εγγύηση για την επιτυχία του!

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/02/2018 - 21:20

 

 

 

2) Όταν έκανα διαμόρφωση στην touch Bar έβαλα ένα 5ο εικονίδιο στο Control Strip και από τότε δεν λειτουργούσε το slide για την αυξομείωση του φωτισμού και του ήχου. Απεγκατέστησα το 5ο εικονίδιο και το πρόβλημα λύθηκε, πήρα την εξυπηρέτηση της Apple και μου είπε να τοποθετήσω πάλι το 5ο εικονίδιο για να δούμε αν το κάνει, έλα όμως που πλέον δεν μπορώ να βάλω 5ο εικονίδιο στο Control Strip!!!! μου είπε λοιπόν ότι θα το προωθήσει στους μηχανικούς να μου πουν ποια είναι η σωστή λειτουργία!

 

Να αναφέρω και για το θέμα της tb, ότι ακόμα δεν ξέρω αν είναι bag του συστήματος το ότι κάποια στιγμή μπόρεσα και τοποθέτησα 5ο εικονίδιο στο Control Strip ή το ότι δεν μπορώ να τοποθετήσω τώρα!

Μετά από συνεχή επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πήραν κάποια δεδομένα από το Mac μου μέσω ενός capture Data.app και περιμένω να μου απαντήσουν. 



#63   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/02/2018 - 23:50

Το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε με Reinstall του MacOS

Πιθανότατα να λύθηκε το θέμα. Πολύ πιστεύω ότι θα επανέλθει στο άμεσο μέλλον.

Διαβάζοντας διάφορα άρθρα από το 2012 για το συγκεκριμένο πρόβλημα βλέπω ότι δεν έχει δοθεί ουσιαστική λύση. Μάλιστα πολλές αναφορές γίνονται για δυσλειτουργίες όχι μόνο στο mac OS X (macOS) αλλά και στο iOS.

Δεκάδες διαφορετικές προσεγγίσεις επίλυσης που σε άλλους δούλεψαν και σε άλλους όχι. Ακόμα και περιπτώσεις μετά από clean install ή reinstall όπου το πρόβλημα μετά από μερικές μέρες ξαφνικά έκανε και πάλι την εμφάνισή του.

Με μια αναζήτηση θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι είναι από τις δυσκολότερες περιπτώσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Θα δεις και κάτι τέτοια

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2018-02-28 at 23.39.49.png   37.04KB   4 λήψεις

 

Αφού το reinstall δούλεψε σε σένα αυτό είναι θετικό.



#64   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/03/2018 - 00:58

Πιθανότατα να λύθηκε το θέμα. Πολύ πιστεύω ότι θα επανέλθει στο άμεσο μέλλον.
Διαβάζοντας διάφορα άρθρα από το 2012 για το συγκεκριμένο πρόβλημα βλέπω ότι δεν έχει δοθεί ουσιαστική λύση. Μάλιστα πολλές αναφορές γίνονται για δυσλειτουργίες όχι μόνο στο mac OS X (macOS) αλλά και στο iOS.
Δεκάδες διαφορετικές προσεγγίσεις επίλυσης που σε άλλους δούλεψαν και σε άλλους όχι. Ακόμα και περιπτώσεις μετά από clean install ή reinstall όπου το πρόβλημα μετά από μερικές μέρες ξαφνικά έκανε και πάλι την εμφάνισή του.
Με μια αναζήτηση θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι είναι από τις δυσκολότερες περιπτώσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Θα δεις και κάτι τέτοια
attachicon.gifScreen Shot 2018-02-28 at 23.39.49.png

Αφού το reinstall δούλεψε σε σένα αυτό είναι θετικό.

Μιλάς για γενικότερο θέμα του mail.app η του yahoo?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#65   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2018 - 09:12

Μιλάς για γενικότερο θέμα του mail.app η του yahoo?


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το θέμα συγχρονισμού του Yahoo account απασχολεί αρκετούς χρήστες όχι μόνο στα λειτουργικά της Apple macOS και iOS αλλά και αυτούς με Windows και Android OS.

Εάν ευθυνόταν μόνο το Mail.app πιθανότατα θα αντιμετώπιζες πρόβλημα και στους άλλους λογαριασμούς.

Συνήθως οι εταιρείες αντιμετωπίζουν τα προβλήματα των εφαρμογών σε κάποια επόμενη ή μεθεπόμενη αναβάθμιση του OS αλλά όταν κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια κάτι άλλο συμβαίνει.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που αρκετοί εγκατέλειψαν τη Yahoo.



#66   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2018 - 09:41

συμφωνώ για το Yahoo! έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε mac os και windows, δυστυχώς σε πολλούς από εμάς που έχουμε email πριν από το 2003 ήταν μια από τις εναλλακτικές για το hotmail 



#67   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/03/2018 - 09:52

Πριν από κανα χρόνο είχα αντιμετωπίσει θέμα συγχρονισμού του yahoo, συγκεκριμένα όταν έστελνα ένα Mail, από το iPhone π.χ, δεν το έβλεπα στα απεσταλμένα του Mail.app στο Mac.
Τώρα συνέβη αυτό που ελπίζω να μην επανέλθει όπως λέει ο Crypto πιο πάνω.
Χρησιμοποιώ το yahoo χρόνια τώρα και είναι δύσκολο να απεμπλακώ απ αυτό. Σκέφτομαι να ξεκινήσω από την αλλαγή στο Apple ID μου και σιγά - σιγά να μπορέσω να το ξεφορτωθώ.
Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο θέμα η αλλαγή Mail στο Apple ID?


Sent from my iPad using Tapatalk

#68   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2018 - 10:20

Εδώ θα βρεις πληροφορίες σχετικά με την αλλαγή του e-mail για το Apple ID.

 

:excl: Μην ξεχάσεις πριν κάνεις την αλλαγή να κάνεις log out από όλες τις συσκευές σου.

 

Υπάρχουν και σχετικά βιντεάκια στο YouTube που δείχνουν την διαδικασία. 

 

Την μετάβαση μπορείς να την κάνεις σταδιακά. Στους συνεργάτες σου π.χ. μπορείς να στείλεις ένα μαζικό ενημερωτικό email και για τους υπόλοιπους λογαριασμούς σου σε ιστοσελίδες, φτιάξε ένα αρχείο Excel -λίστα- και σιγά σιγά κάνε τις αλλαγές.

Παράλληλα μπορείς για κάποιο χρονικό διάστημα να δουλεύεις και το Yahoo μέχρι να έρθει η στιγμή να απεμπλακείς εντελώς. Δηλαδή να έχεις μηδενική κίνηση.


Τελευταία επεξεργασία από: CryptoCSM01, 01/03/2018 - 10:20


#69   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2018 - 12:16

Πέρα από κάθε αμφιβολία όλη αυτή η ιστορία προκλήθηκε από αλλοίωση του συστήματος, οπότε ήταν αναμενόμενο να αποκατασταθεί   με την ρουτίνα reinstall macOS.

 
Πάντως έχω την αίσθηση ότι οι δυο παρεμβάσεις που καθάρισαν τα mailboxes και τα envelopes συνέβαλαν και αυτές στην επιτυχή έκβαση. Όπως και να έχει, σύμφωνα με αναφορές στο δίκτυο, οι παρεμβάσεις είναι επαρκείς από μόνες τους για αποκατάσταση του θέματος (τουλάχιστον σε εκτός yahoo accounts). 
 
Όμως αφού η αλλοίωση του συστήματος δεν μπορεί να προήλθε από το πουθενά, εικάζω ότι ένα στοιχείο του yahoo account είχε αλλοιώσει κάποιο συνεργαζόμενο file του συστήματος και κατά συνέπεια προκλήθηκε το όλο θέμα.
 
Αν τα πράγματα έχουν όντως  έτσι, τότε θα πρέπει αργά ή γρήγορα  το θέμα να προκύψει και πάλι. 
 
Εξαιρετική η προσέγγιση του φίλου CryptoCSM01, (στην αμέσως προηγούμενη απάντηση), για απεμπλοκή από το Yahoo account.

Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 01/03/2018 - 12:20

vires acquirit eundo


#70   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3944 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 01/03/2018 - 13:52

Φαίνεται να πήγαν όλα καλά, λοιπόν !.

Για την ιστορία και μιας η ανάρτηση αγγίζει τις 1.500 επισκέψεις:

Αν το θέμα τελικά εκλείψει οριστικά, φαίνεται να είχε αλλοιωθεί κάποιο στοιχείο του macOS που αποκαταστάθηκε με την ρουτίνα reinstall που περνάει πάνω από την υπάρχουσα εγκατάσταση μια φρέσκια κόπια του macOS με αντικατάσταση τυχόν προβληματικών της στοιχείων. Όπως για παράδειγμα κάποιου που προκάλεσε αυτή την ιστορία.

Όμως παρακάμπτει, αγνοεί εφαρμογές ή οποιοδήποτε στοιχείο τρίτων. Αν δηλαδή το θέμα προκαλείτο από αυτά, το reinstall δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα.

Παρεμπιπτόντως, παρέλειψα να αναφέρω για το EtreCheck report τις επιφυλάξεις μου για την αξιοπιστία του δικτυακού σου backup. Ενημερωτικά, ρίξε μια ματιά στο άρθρο.



Με το reinstall δεν έχασε όμως κάποιο από τα αρχεία που μπορεί να είχε αποθηκευμένα, σωστά;

Γενική είναι η απορία μου εμένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#71   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:01

Με το reinstall δεν έχασε όμως κάποιο από τα αρχεία που μπορεί να είχε αποθηκευμένα, σωστά;

Γενική είναι η απορία μου εμένα.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Φίλε Σάκη, και βέβαια δεν χάνεται κάτι.

Δες το άρθρο.


vires acquirit eundo


#72   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3944 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:18

Φίλε Σάκη, και βέβαια δεν χάνεται κάτι.
Δες το άρθρο.



K κάτι ακόμα. Αν μέσω επισκέπτη τρέξω το ethercheck θα δείξει τυχόν προβλήματα που έχει γενικά το μηχάνημα; Ή θέλει δικαιώματα admin?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#73   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:22

K κάτι ακόμα. Αν μέσω επισκέπτη τρέξω το ethercheck θα δείξει τυχόν προβλήματα που έχει γενικά το μηχάνημα; Ή θέλει δικαιώματα admin?
 

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να το τρέξεις σαν επισκέπτης.

 

Τι σε αποτρέπει να το τρέξεις στο user account σου, ωραία και καλά ;.


vires acquirit eundo


#74   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:24

K κάτι ακόμα. Αν μέσω επισκέπτη τρέξω το ethercheck θα δείξει τυχόν προβλήματα που έχει γενικά το μηχάνημα; Ή θέλει δικαιώματα admin?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μπορείς να το τρέξεις Σάκη δεν θα έχεις πρόβλημα  :D  :D

 

@giodis έχει hackintosh για αυτό το φοβάται μάλλον he he. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#75   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/03/2018 - 14:27

 

 

@giodis έχει hackintosh για αυτό το φοβάται μάλλον he he. 

Ρε τον μπαγάσα, κρατάει μυστικά.  :P


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες