Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacOS 10.14 Mojave


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
474 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 07:07

Αυτό όπως ανέφερα και πιο πάνω είναι μια επέκταση την οποία κουβαλάει μαζί της και εγκαθιστά ο installer χωρίς να σε ρωτάει (υποθέτω), κάποιας εφαρμογής σχετικής με τον ήχο. Μπορεί να είναι και αυτή που ανέφερες. Δοκίμασες να την απομακρύνεις με τον τρόπο που σου είπα; Είχε αποτέλεσμα;

Βρήκα τι είναι, το δημιουργεί το ondesoft (εφαρμογή που αφαιρεί το drm από τα τραγούδια του  music). Το διέγραψα αλλά κάθε φορά που ανοίγω την εφαρμογή το ξαναδημιουργεί, δεν ξέρω αν επηρεάζει με κάποιο τρόπο το σύστημα


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2018 - 07:13

Βρήκα τι είναι, το δημιουργεί το ondesoft (εφαρμογή που αφαιρεί το drm από τα τραγούδια του  music). Το διέγραψα αλλά κάθε φορά που ανοίγω την εφαρμογή το ξαναδημιουργεί, δεν ξέρω αν επηρεάζει με κάποιο τρόπο το σύστημα


Sent from my iPad using Tapatalk

Κοίταξε, αυτό εξαρτάτε από εσένα εάν θα κρατήσεις το Ondesoft καθώς το Audiojingle για να καταλάβεις τι κάνει, αναλαμβάνει τον έλεγχο των προεπιλεγμένων συσκευών ήχου.



#183   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 07:25

Κοίταξε, αυτό εξαρτάτε από εσένα εάν θα κρατήσεις το Ondesoft καθώς το Audiojingle για να καταλάβεις τι κάνει, αναλαμβάνει τον έλεγχο των προεπιλεγμένων συσκευών ήχου.

Από ότι φαίνεται δεν δημιουργεί κάποιο προβλημα https://discussions..../thread/8173543


Sent from my iPad using Tapatalk

#184   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2018 - 07:33

Από ότι φαίνεται δεν δημιουργεί κάποιο προβλημα https://discussions..../thread/8173543


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν το χρησιμοποιώ και για να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω εάν δημιουργεί όντως πρόβλημα σε κάτι ή όχι. Πάντως, προσωπικά ποτέ δεν βλέπω με καλό μάτι κάτι που πάει και εγκαθίσταται ως extra μαζί με κάποια εφαρμογή.



#185   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 27/09/2018 - 09:15

Συμβαίνει σε όλους όταν κάνετε power on να εμφανίζει πρώτα την log in screen και μετά το apple logo; Αναφέρομαι σε bootάρισμα και όχι ξύπνημα από sleep. 



#186   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/09/2018 - 09:25

Έχει παρατηρήσει κανείς ασυνήθιστη συμπεριφορά στην διεργασία cloudd και SafariBookmarksSyncAgent και κατ' επέκταση στα bookmarks του Safari? Μετά από επανεκκίνηση ή από sleep mode, παρατηρώ ότι γίνεται επαναφορά ορισμένων bookmarks τα οποία βρίσκονται σε διάφορους φακέλους. Δηλαδή σαν να επιλέγει κάποια άσχετα bookmarks από διαφορετικούς φακέλους (παρατηρώ ότι είναι τα τελευταίως αποθηκευμένα) και δημιουργεί αντίγραφα σε μια δική του τοποθεσία. Στην προκειμένη περίπτωση στα Favorites.

Επίσης παρατηρώ κάποια κολλήματα στον Safari τα οποία και εξαφανίζονται αμέσως μετά από επανεκκίνηση του App.

Κάτι δεν πάει καλά με τον συγχρονισμό στο cloud.



#187   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 10:08

Συμβαίνει σε όλους όταν κάνετε power on να εμφανίζει πρώτα την log in screen και μετά το apple logo; Αναφέρομαι σε bootάρισμα και όχι ξύπνημα από sleep. 

Όχι. Αυτό που συμβαίνει είναι να εμφανίζεται το μήλο με την μπάρα προόδου, να εξαφανίζεται για λίγο και να επανέρχεται, στη συνέχεια εμφανίζεται η log in screen.

Δες εδώ



#188   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 27/09/2018 - 10:15

Όχι. Αυτό που συμβαίνει είναι να εμφανίζεται το μήλο με την μπάρα προόδου, να εξαφανίζεται για λίγο και να επανέρχεται, στη συνέχεια εμφανίζεται η log in screen.

Δες εδώ

 

 

Αυτό που μου έστειλες το έκανε με το update ΟΤΑ. Μετά το clean install εμφανίζει την login screen, με την έρημο στο background, περνάω κωδικό και η μπάρα γεμίζει από κάτω. Περίπου όταν φτάνει στα 2/3 μαυρίζει η οθόνη και εμφανίζει το apple logo με την μπάρα πρόοδου. 

 

edit: Δεν ειμαι ο μόνος που αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο τελικά. https://discussions..../thread/8552067 

 

Δεν μου φαινεται σαν πρόβλημα αλλά μου είναι περίεργο γιατί πρώτα εμφανιζε το logo και μετά το loggin και τώρα γίνεται ανάποδα. Μήπως έχει να κάνει με το firevault; 


Τελευταία επεξεργασία από: giannisk82, 27/09/2018 - 10:23


#189   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 10:31

Αυτό που μου έστειλες το έκανε με το update ΟΤΑ. Μετά το clean install εμφανίζει την login screen, με την έρημο στο background, περνάω κωδικό και η μπάρα γεμίζει από κάτω. Περίπου όταν φτάνει στα 2/3 μαυρίζει η οθόνη και εμφανίζει το apple logo με την μπάρα πρόοδου. 

 

edit: Δεν ειμαι ο μόνος που αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο τελικά. https://discussions..../thread/8552067

 

Δεν μου φαινεται σαν πρόβλημα αλλά μου είναι περίεργο γιατί πρώτα εμφανιζε το logo και μετά το loggin και τώρα γίνεται ανάποδα. Μήπως έχει να κάνει με το firevault; 

Σε εμένα το κάνει (αυτό που είδες στο βίντεο) και μετά από clean install



#190   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 27/09/2018 - 10:42

Σε εμένα το κάνει (αυτό που είδες στο βίντεο) και μετά από clean install

Σε εμένα έκανε αυτό ακριβώς αλλά μετά το clean install εμφανίζει αυτήν την συμπεριφορά. Δεν λαγκάρει ή αργεί αλλά είναι περίεργο. Διάβασα κάπου ότι ίσως να φταίει το firevault αλλά είναι μία εκτιμηση ενός χρήστη. Συνήθως αυτά τα προβληματα διορθώνονται από μόνα τους αλλά ίσως κάνω ένα reinstall στο μέλλον. 



#191   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 27/09/2018 - 11:59

Σε εμένα έκανε αυτό ακριβώς αλλά μετά το clean install εμφανίζει αυτήν την συμπεριφορά. Δεν λαγκάρει ή αργεί αλλά είναι περίεργο. Διάβασα κάπου ότι ίσως να φταίει το firevault αλλά είναι μία εκτιμηση ενός χρήστη. Συνήθως αυτά τα προβληματα διορθώνονται από μόνα τους αλλά ίσως κάνω ένα reinstall στο μέλλον. 

 

Update : Τελικά οφείλεται στο Firevault. Είναι γνωστό bug (ή feature). Το απενεργοποίησα και επέστρεψε στην κατάσταση που περιγράφει ο georgeol. 



#192   jjkarag

jjkarag

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Twitter:@jjkarag
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:08

Να δώσω τα φώτα μου σε όσους έχουν πρόβλημα με το Continuity Camera. 

 

1) ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ οι συσκευές που χρησιμοποιούμε π.χ iPhone η iPad θα πρέπει να έχουν ενεργοποιημένη τη λειτουργία ασφαλείας 2 παραγόντων στο iCloud διαφορετικά όσο και να χτυπιέστε η κάμερα δεν θα ανοίγει.

 

2) Για να γίνει σωστή λειτουργία της δυνατότητας Continuity Camera θα πρέπει τόσο στο Mac όσο και στη δεύτερη συσκευή που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε για λήψη (iPhone η iPad) να είναι συνδεδεμένα στο ίδιο δίκτυο Wi-Fi καθώς να είναι ενεργοποιημένο ΚΑΙ ΤΟ BLUETOOTH KAI ΣΤΙΣ 2 ΣΥΣΚΕΥΕΣ. 

 

Κλείνοντας να πω ότι το δοκίμασα με το 6s Plus και το MacBook Pro και δουλεύει υποδειγματικά και απροβλημάτιστα. 

 

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη απορία.

Φίλε μετά τα όσα έγραψες και τα είχα κάνει όλα αποφάσισα και έκανα clean install και ω του θαύματος δούλεψε μια χαρά.

Η ερώτηση είναι αν κάνω restore from Backup που έχω στο iΤunes θα ξαναέχω το πρόβλημα;αν ναι τότε πώς θα κατεβάσω τις εφαρμογές που είχα; γιατί μόνο αυτό με πειράζει(επαφές και φωτογραφίες κατέβηκαν από icloud)

ευχαριστώ και πάλι



#193   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:13

Φίλε μετά τα όσα έγραψες και τα είχα κάνει όλα αποφάσισα και έκανα clean install και ω του θαύματος δούλεψε μια χαρά.

Η ερώτηση είναι αν κάνω restore from Backup που έχω στο iΤunes θα ξαναέχω το πρόβλημα;αν ναι τότε πώς θα κατεβάσω τις εφαρμογές που είχα; γιατί μόνο αυτό με πειράζει(επαφές και φωτογραφίες κατέβηκαν από icloud)

ευχαριστώ και πάλι

Τις εφαρμογές θα τις εγκαταστήσεις μία - μία χειροκίνητα



#194   jjkarag

jjkarag

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Twitter:@jjkarag
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:15

Τις εφαρμογές θα τις εγκαταστήσεις μία - μία χειροκίνητα

δηλαδή μου λές να μή κάνω frestore?



#195   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2018 - 12:20

δηλαδή μου λές να μή κάνω frestore?

Φαντάζομαι ότι εννοείς restore from Time Machine BackUp, το ρώτησα κι εγώ σε προηγούμενα ποστ και η απάντηση που πήρα ήταν ότι επανέρχονται μόνο οι ρυθμίσεις και τα έγγραφα και όχι οι εφαρμογές. Εγώ προσωπικά το έστησα από την αρχή



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες