Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacOS 10.14 Mojave


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
474 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/09/2018 - 14:20

Καλησπερα σε ολους ! Αξιζει τελικα ρε παιδια να κανουμε την αναβαθμιση σε Mojave απο High Sierra ?

Για μένα προσωπικά αξίζει. Μ αρέσει πολύ το dark mode, η αλλαγές στο finder κ.λπ.
Διάφορες σε ταχύτητα δεν κατάλαβα, επαναλαμβάνω όμως ότι με έχει εντυπωσιάσει το dark mode ειδικά στις εφαρμογές της Apple.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   panos027

panos027

    iPH Contributor

  • 998 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:PANOYKLAS027

Δημοσίευση 28/09/2018 - 14:33

Για μένα προσωπικά αξίζει. Μ αρέσει πολύ το dark mode, η αλλαγές στο finder κ.λπ.
Διάφορες σε ταχύτητα δεν κατάλαβα, επαναλαμβάνω όμως ότι με έχει εντυπωσιάσει το dark mode ειδικά στις εφαρμογές της Apple.


Sent from my iPad using Tapatalk


Απο μπαταρια πως παει ?



#228   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/09/2018 - 16:20

Εμένα μου εμφάνισε ένα πρόβλημα στο Mail app. Δέχομαι και στέλνω κανονικά μηνύματα, αλλά άμα διαγράψω κάποιο μήνυμα, τότε η μπάρα Moving messages κάτω

 

αριστερά παραμένει κολλημένη...και αν συνεχίσω να διαγράφω μηνύματα απλά συσσωρεύονται, δηλαδή "Moving messages 1 of 6" κ.ο.κ. Επίσης, δεν υπάρχει συγχρονισμός με

 

το mail app του iOS 12, π.χ. διαγράφω ένα μήνυμα στον υπολογιστή ή βάζω flag αλλά στο iPhone δε φαίνονται αυτές οι ενέργειες.

 

Εγώ έχω προσπαθήσει τα εξής: 1) take accounts offline, quit mail, open mail, take accounts online.
                                                  2) διαγραφή και σετάρισμα των λογαριασμών από την αρχή

 

Το πρόβλημα δεν υπήρχε πριν τις αναβαθμίσεις σε iPhone και Μacbook. Οι λογαριασμοί είναι ΙΜΑΡ και Exchange.
 

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά και το mail app αργεί να κλείσει όταν πατάω έξοδο.

 

Έχετε καμιά ιδέα;

 

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2018-09-28 at 17.18.09.png   17.68KB   21 λήψεις

 


Τελευταία επεξεργασία από: Leo10, 28/09/2018 - 16:21


#229   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/09/2018 - 16:29

Απο μπαταρια πως παει ?

Σε καμία από τις  συσκευές μου δεν ασχολούμαι με την μπαταρία εκτός και αν παρουσιάσουν τραγικές μεταπτώσεις


Sent from my iPad using Tapatalk

#230   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/09/2018 - 16:34

Εμένα μου εμφάνισε ένα πρόβλημα στο Mail app. Δέχομαι και στέλνω κανονικά μηνύματα, αλλά άμα διαγράψω κάποιο μήνυμα, τότε η μπάρα Moving messages κάτω

αριστερά παραμένει κολλημένη...και αν συνεχίσω να διαγράφω μηνύματα απλά συσσωρεύονται, δηλαδή "Moving messages 1 of 6" κ.ο.κ. Επίσης, δεν υπάρχει συγχρονισμός με

το mail app του iOS 12, π.χ. διαγράφω ένα μήνυμα στον υπολογιστή ή βάζω flag αλλά στο iPhone δε φαίνονται αυτές οι ενέργειες.

Εγώ έχω προσπαθήσει τα εξής: 1) take accounts offline, quit mail, open mail, take accounts online.
2) διαγραφή και σετάρισμα των λογαριασμών από την αρχή

Το πρόβλημα δεν υπήρχε πριν τις αναβαθμίσεις σε iPhone και Μacbook. Οι λογαριασμοί είναι ΙΜΑΡ και Exchange.

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά και το mail app αργεί να κλείσει όταν πατάω έξοδο.

Έχετε καμιά ιδέα;

attachicon.gifScreenshot 2018-09-28 at 17.18.09.png

Είχα αντιμετωπίσει μεγάλο θέμα με το mail app (θα ψάξω να βρω το νήμα και θα στο στείλω) και λύθηκε μόνο με reinstall.
Αργεί να κλείσει γιατί φορτώνει συνέχεια mail, εμένα μάλιστα μου έτρωγε το bandwidth και σερνόταν το WiFi


Sent from my iPad using Tapatalk

#231   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2018 - 16:43

Έχω μια εντύπωση ότι δεν μπορούσα να το κάνω με το High Sierra, τώρα με το Mojave μπορώ να δώσω εντολή στη Siri να ανοιγοκλείσει τα φώτα από τον Mac. 

 

Μέχρι στιγμής φαίνεται αρκετά ωραίο και το Dark Mode αρκετά ξεκούραστο για τα μάτια. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#232   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/09/2018 - 16:48

Εμένα μου εμφάνισε ένα πρόβλημα στο Mail app. Δέχομαι και στέλνω κανονικά μηνύματα, αλλά άμα διαγράψω κάποιο μήνυμα, τότε η μπάρα Moving messages κάτω

αριστερά παραμένει κολλημένη...και αν συνεχίσω να διαγράφω μηνύματα απλά συσσωρεύονται, δηλαδή "Moving messages 1 of 6" κ.ο.κ. Επίσης, δεν υπάρχει συγχρονισμός με

το mail app του iOS 12, π.χ. διαγράφω ένα μήνυμα στον υπολογιστή ή βάζω flag αλλά στο iPhone δε φαίνονται αυτές οι ενέργειες.

Εγώ έχω προσπαθήσει τα εξής: 1) take accounts offline, quit mail, open mail, take accounts online.
2) διαγραφή και σετάρισμα των λογαριασμών από την αρχή

Το πρόβλημα δεν υπήρχε πριν τις αναβαθμίσεις σε iPhone και Μacbook. Οι λογαριασμοί είναι ΙΜΑΡ και Exchange.

Τέλος, δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά και το mail app αργεί να κλείσει όταν πατάω έξοδο.

Έχετε καμιά ιδέα;

attachicon.gifScreenshot 2018-09-28 at 17.18.09.png


Είχα αντιμετωπίσει μεγάλο θέμα με το mail app (θα ψάξω να βρω το νήμα και θα στο στείλω) και λύθηκε μόνο με reinstall.
Αργεί να κλείσει γιατί φορτώνει συνέχεια mail, εμένα μάλιστα μου έτρωγε το bandwidth και σερνόταν το WiFi


Sent from my iPad using Tapatalk

Ρίξε μια μάτια στο εξαιρετικό άρθρο του @giodis στο blog του, γράφτηκε βάσει του προβλήματος μου!
http://macnotes.gr/2...συνεχώς-emails/


Sent from my iPad using Tapatalk

#233   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1031 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/09/2018 - 16:54

Ο σύνδεσμος που παρέθεσες αναφέρει ότι δεν υπάρχει.

#234   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 764 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 28/09/2018 - 16:57

Μία μικρή καθυστερηση (ή και μη ανταπόκριση) διαπίστωσα στο ξεκλείδωμα με apple watch. Έχει να κάνει με το bluetooth από ότι διαβάζω.



#235   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 28/09/2018 - 17:07

Ρίξε μια μάτια στο εξαιρετικό άρθρο του @giodis στο blog του, γράφτηκε βάσει του προβλήματος μου!http://macnotes.gr/2...συνεχώς-emails/
Sent from my iPad using Tapatalk


Λέω να δοκιμάσω με reinstall μήπως φτιάξει. Ισχύει να φανταστώ η διαδικασία και για Mojave;

Αν δεν πετύχει και με αυτό, θα πρέπει να προχωρήσω με clean install;

#236   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/09/2018 - 18:28

Λέω να δοκιμάσω με reinstall μήπως φτιάξει. Ισχύει να φανταστώ η διαδικασία και για Mojave;

Αν δεν πετύχει και με αυτό, θα πρέπει να προχωρήσω με clean install;

Ναι, βέβαια ισχύει. Εγώ είχα παιδευτεί πολύ και με το reinstall έφτιαξαν όλα



#237   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/09/2018 - 18:29

Ο σύνδεσμος που παρέθεσες αναφέρει ότι δεν υπάρχει.

Εμένα τον ανοίγει κανονικά. Στο Macnotes.gr είναι



#238   nkarafo

nkarafo

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 28/09/2018 - 18:50

Κάποιος που να έχει fusion drive, το έχει βάλει το Mojave? Διάβασα ότι υποστηρίζεται ο fusion δίσκος αλλά κρατάω επιφυλάξεις. Αν είναι να το βάλω και εγώ το mojave, προτείνετε clean install? Ήμουν στην αρχή με El Capitan μετά αναβάθμιση σε Sierra και εκεί έχω μείνει. Θα πάρω φυσικά time machine πρώτα.



#239   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2018 - 19:09

Κάποιος που να έχει fusion drive, το έχει βάλει το Mojave? Διάβασα ότι υποστηρίζεται ο fusion δίσκος αλλά κρατάω επιφυλάξεις. Αν είναι να το βάλω και εγώ το mojave, προτείνετε clean install? Ήμουν στην αρχή με El Capitan μετά αναβάθμιση σε Sierra και εκεί έχω μείνει. Θα πάρω φυσικά time machine πρώτα.

 Δεν είναι καλή ιδέα το upgrade σε μηχάνημα με Fusion Drive. Το πεδίο είναι ακόμη θολό, δεν  

 

είναι γνωστό κατά πόσο υπάρχει πλήρης συμβατότητα.


vires acquirit eundo


#240   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2018 - 19:15

Λέω να δοκιμάσω με reinstall μήπως φτιάξει. Ισχύει να φανταστώ η διαδικασία και για Mojave;

Αν δεν πετύχει και με αυτό, θα πρέπει να προχωρήσω με clean install;

Ακολούθησε πρώτα τα βήματα του άρθρου. Αν δεν στρώσει, έχει γίνει η προετοιμασία ώστε να έχει

αποτέλεσμα η ρουτίνα reinstall.

 

Όπως και να έχει, το clean install είναι απλά χάσιμο χρόνου, ανεξάρτητα του ότι το θέμα θα εκλείψει.

 

Και κάτι ακόμη· εικάζω ότι δεν τρέχεις κάποιο περίεργο utility που παρεμβαίνει στο σύστημα.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες