Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacOS 10.14 Mojave


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
474 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   wyclef

wyclef

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2018 - 09:38

Ευχαριστώ πολύ! Χρήσιμο γιατί πιστεύω ήταν αρκετοί που είχαν το ίδιο θέμα.
Επίσης αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν έχουν πρόβλημα όσοι το έχουν εγκαταστήσει με το backup στο time machine και με την είσοδο στο AppStore? Είναι 2 θέματα τα οποία παίζουν πολύ στο forum τις apple!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/10/2018 - 10:11

Ευχαριστώ πολύ! Χρήσιμο γιατί πιστεύω ήταν αρκετοί που είχαν το ίδιο θέμα.
Επίσης αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν έχουν πρόβλημα όσοι το έχουν εγκαταστήσει με το backup στο time machine και με την είσοδο στο AppStore? Είναι 2 θέματα τα οποία παίζουν πολύ στο forum τις apple!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ δεν έχω θέμα με το AppStore, άλλωστε νομίζω ότι θέμα υπάρχει με τους λογαριασμούς από usa



#273   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/10/2018 - 10:19

Ευχαριστώ πολύ! Χρήσιμο γιατί πιστεύω ήταν αρκετοί που είχαν το ίδιο θέμα.
Επίσης αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν έχουν πρόβλημα όσοι το έχουν εγκαταστήσει με το backup στο time machine και με την είσοδο στο AppStore? Είναι 2 θέματα τα οποία παίζουν πολύ στο forum τις apple!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλημέρα,

 

Και εγώ έχω πρόβλημα στο time machine, προσπαθώ να το λύσω.



#274   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2018 - 11:20

Καλημέρα,

 

Και εγώ έχω πρόβλημα στο time machine, προσπαθώ να το λύσω.

Επειδή το πρόβλημα σου μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους φίλους, ίσως σκεφθείς να το 

περιγράψεις σε ένα Νέο θέμα.

 

Θα γίνει προσπάθεια για επίλυση του. :)


vires acquirit eundo


#275   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/10/2018 - 11:25

Επειδή το πρόβλημα σου μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους φίλους, ίσως σκεφθείς να το 

περιγράψεις σε ένα Νέο θέμα.

 

Θα γίνει προσπάθεια για επίλυση του. :)

 

Καλημέρα,

 

Και εγώ έχω πρόβλημα στο time machine, προσπαθώ να το λύσω.

 

Κολλάει το time machine και δεν πέρνει backup. Θέλω να ελπίζω ότι συμβαίνει αυτό διότι μετέφερα τις φωτογραφίες σε εξωτερικό δίσκο και γι' αυτό έπαθε "σοκ". Τις μεταφέρω ξανά στον εσωτερικό δίσκο και θα το αφήσω να δω τι θα κάνει.

 

Ευχαριστώ

Γιώργος



#276   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2018 - 12:48

Ευχαριστώ πολύ! Χρήσιμο γιατί πιστεύω ήταν αρκετοί που είχαν το ίδιο θέμα.
Επίσης αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν έχουν πρόβλημα όσοι το έχουν εγκαταστήσει με το backup στο time machine και με την είσοδο στο AppStore? Είναι 2 θέματα τα οποία παίζουν πολύ στο forum τις apple!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά στο τι μπορεί να ευθύνεται για το Time Machine backup ούτε για το AppStore. Δεν έτυχε να αντιμετωπίσω θέμα με κάποιο από τα δυο.

Παρόλα αυτά, για backup μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε το SuperDuper είτε το Carbon Copy Cloner. Προσωρινά τουλάχιστον μέχρι να επιλυθεί το πρόβλημα. Πιθανότατα και σε κάποιο επόμενο update. Δεν το γνωρίζω. Το ίδιο ισχύει και για το App Store.

 

Εάν θέλεις, επειδή με ενδιαφέρει να το μελετήσω λίγο το θέμα με το TM, άνοιξε το Terminal και δώσε την παρακάτω εντολή.

 

log show --predicate 'subsystem == "com.apple.TimeMachine"' --info --last 12h | grep -F 'eMac' | grep -Fv 'etat' | awk -F']' '{print substr($0,1,19), $NF}' > ~/Desktop/TM.txt

 

Θα γίνει εξαγωγή ενός .txt αρχείου στο Desktop σου.

Ανέβασέ το στο iCloud και στείλε μου το link με π.μ. ή ανάρτησέ το εδώ.

 

Αν δεν ξέρεις πως να κάνεις τη διαδικασία με το iCloud, πες μου να σου στείλω οδηγίες.



#277   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2018 - 15:45

Φίλε wyclef εάν θέλεις άνοιξε ένα καινούριο θέμα για το Time Machine να προσπαθήσουμε λίγο να το δούμε.



#278   wyclef

wyclef

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2018 - 18:15

Φίλε wyclef εάν θέλεις άνοιξε ένα καινούριο θέμα για το Time Machine να προσπαθήσουμε λίγο να το δούμε.

Sorry for the English guys but i dont have a Greek keyboard. Unfortunately i have not got Mojave installed yet so i am not sure about the Time Machine backup error. Maybe someone who has encountered it already can open a new topic? 

 

By the way for the Appstore login a solution was found - whoever has a problem have a look:  https://discussions..../8552241?page=9



#279   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2018 - 18:23

Sorry for the English guys but i dont have a Greek keyboard. Unfortunately i have not got Mojave installed yet so i am not sure about the Time Machine backup error. Maybe someone who has encountered it already can open a new topic? 

 

By the way for the Appstore login a solution was found - whoever has a problem have a look:  https://discussions..../8552241?page=9

Γύρισες πίσω σε λειτουργικό τελικά; Το SIP μπορεί να έχει κάποια σχετική ευθύνη για κάποια πραγματάκια γενικότερα αλλά δεν είναι του παρόντος.

Μια ερώτηση μόνο. Τρέχεις στο σύστημά σου κάποιο antivirus ή κάποιο firewall τρίτου;



#280   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 02/10/2018 - 18:37

ta adblock extensions υπαρχειμ περιπτωση να ανεαβαζουν την θερμοκρασια στον ιμακ?μετα την αναβαθμιση η θεροκρασια ειναι μονιμα στους 65 και βαζουν μπροστα τα ανεμιστηρακια δουλευοντας στος 3000rpm.



#281   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2018 - 19:23

ta adblock extensions υπαρχειμ περιπτωση να ανεαβαζουν την θερμοκρασια στον ιμακ?μετα την αναβαθμιση η θεροκρασια ειναι μονιμα στους 65 και βαζουν μπροστα τα ανεμιστηρακια δουλευοντας στος 3000rpm.

 

Στο Activity Monitor επίλεξε την το menu CPU και ανέβασε ένα screen shot.

 

Δες και το άρθρο.


vires acquirit eundo


#282   wyclef

wyclef

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2018 - 19:32

Γύρισες πίσω σε λειτουργικό τελικά; Το SIP μπορεί να έχει κάποια σχετική ευθύνη για κάποια πραγματάκια γενικότερα αλλά δεν είναι του παρόντος.

Μια ερώτηση μόνο. Τρέχεις στο σύστημά σου κάποιο antivirus ή κάποιο firewall τρίτου;

 

Οχι δεν δοκιμασα καν να κάνω την εγκατάσταση! Σχετικα με την ερωτηση σου δεν τρέχω ούτε anivirus και firewall τρεχω μόνο το hands off.



#283   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/10/2018 - 19:36

Οχι δεν δοκιμασα καν να κάνω την εγκατάσταση! Σχετικα με την ερωτηση σου δεν τρέχω ούτε anivirus και firewall τρεχω μόνο το hands off.

Μάλιστα. Οκ. Οπότε ίσως ο φίλος  gkas1973 μπορεί να βοηθήσει.



#284   gkas1973

gkas1973

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@gkas1973
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2018 - 15:28

Μάλιστα. Οκ. Οπότε ίσως ο φίλος  gkas1973 μπορεί να βοηθήσει.

 

 Καλησπέρα,

 

Τελικά κατάφερα να τρέξω το TM αλλάοντας τον δίσκο αφήνοντάς το να τρέξει αρκετές ώρες.



#285   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/10/2018 - 18:14

Μετα την αναβαθμιση σε mojave σε macbook pro 2017 παρατηρησα λιγο λαγκάρισμα καποιες φορες σε εναλλαγες desktop πραγμα το οποιο το εκανε και σε high siera αλλα νομιζω λιγοτερο και επισης κανα 2 με 3 φορες παγωσε το safari χωρις να ακουει σε κανενα κουμπι που δεν μου εχει συμβει ποτε σε mac . Αυτο με το safari το παρατηρησα οτι το κανει σε φαση που εκανα save καποιο αρχειο pdf .
Εχουν παρατηρηθει Απο κανενα τα παραπανω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες