Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacOS 10.14 Mojave


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
474 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   kostas26

kostas26

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2018 - 12:21

Καλημέρα έκανα update και έχω ένα θέμα, είχα σβήσει το φάκελο kodi bulid και μου τον επαναφέρει συνεχεια στον κάδο μετά από κάθε μέρα. Έκανα ένα Etre check αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν δεν πάει κάτι καλά. Ευχαριστώ



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#317   kostas26

kostas26

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2018 - 12:22

Και το report

Συνημμένα αρχεία



#318   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2018 - 12:40

Τα άσχετα post διεγράφησαν, stay on topic please.


Once You Go Mac You Never Go Back

#319   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 08/10/2018 - 12:41

Καλησπέρα ,δεν ξέρω εάν κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει το εξής : η εκκίνηση του μηχανήματος έγινε πολύ αργή με τον macOS Mojave που εγκαταστάθηκε σε εξωτερικό ssd Samsung 860 Evo δηλαδή αναμονή  περίπου 2 λεπτά με μαύρη οθόνη και μετά ξεκινούν τα 20 δεύτερα με το μηλαράκι. Βρήκα ακριβώς το θέμα στο Communities  https://discussions.apple.com/thread/8558478

Καμιά ιδέα ? από ότι κατάλαβα εάν μπει μέσα όλα τα τακτοποιηθούν?



#320   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2018 - 13:31

Τα άσχετα post διεγράφησαν, stay on topic please.

Ληπάμαι για την τροπή που πήραν τα πράγματα. Ειλικρινά.

Καλή συνέχεια σε όλους στο forum.



#321   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2018 - 13:51

Καλησπέρα ,δεν ξέρω εάν κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει το εξής : η εκκίνηση του μηχανήματος έγινε πολύ αργή με τον macOS Mojave που εγκαταστάθηκε σε εξωτερικό ssd Samsung 860 Evo δηλαδή αναμονή  περίπου 2 λεπτά με μαύρη οθόνη και μετά ξεκινούν τα 20 δεύτερα με το μηλαράκι. Βρήκα ακριβώς το θέμα στο Communities  https://discussions.apple.com/thread/8558478

Καμιά ιδέα ? από ότι κατάλαβα εάν μπει μέσα όλα τα τακτοποιηθούν?

σε μηχανικό δίσκο κάνει μπουτάρισμα στο δικό μου μηχάνημα που δεν το υποστηρίζει στο ένα λεπτό, με ssd στα σαράντα τα έχει φορτώσει όλα, οπότε ρίξε του ένα πέρασμα με το onyx και βλέπεις  



#322   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/10/2018 - 14:00

Ληπάμαι για την τροπή που πήραν τα πράγματα. Ειλικρινά.

Καλή συνέχεια σε όλους στο forum.

Βρε δεν είπε κανείς να φύγεις από το forum. Απλά έσβησα τα άσχετα post. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#323   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 08/10/2018 - 14:31

σε μηχανικό δίσκο κάνει μπουτάρισμα στο δικό μου μηχάνημα που δεν το υποστηρίζει στο ένα λεπτό, με ssd στα σαράντα τα έχει φορτώσει όλα, οπότε ρίξε του ένα πέρασμα με το onyx και βλέπεις  

Σε ευχαριστώ αλλά παραθέτω το θέμα από την αρχή μεταφρασμένο από το support ακριβώς το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ

 

<<<Έχω ένα iMac 21 "4k 3,1ghz 2015. Έχω εγκαταστήσει ένα εξωτερικό SSD Samsung 860 Evo 512gb για να αποφύγω την απώλεια της εγγύησης της Apple 1yr εάν ανοίξω το iMac μόνος μου.

 

Έτσι, όταν χρησιμοποιούσα τη μορφή APFS και το OSX High Sierra, το iMac μου ξεκίνησε και έπειτα 2 δευτερόλεπτα με μια τελείως κενή οθόνη (μαύρη) που ψάχνει για SSD boot, τότε εμφανίζεται το λογότυπο της Apple και θα χρειαστούν άλλα 18 δευτερόλεπτα για το σύστημα για να ξεκινήσει τελείως.

Συνολικός χρόνος εκκίνησης = ~ 20 δευτερόλεπτα.

 

Τώρα έχω εγκαταστήσει το νέο MacOS Mojave και ο τρέχων χρόνος εκκίνησης μου είναι πολύ αργός. όταν ενεργοποιώ τον υπολογιστή, η οθόνη παραμένει μαύρη για 2 λεπτά περισσότερο ή λιγότερο "ψάχνοντας για την εξωτερική μου SSD εκκίνησης" και έπειτα εμφανίζεται το λογότυπο της Apple και ξεκινάει το 18 δευτερόλεπτα.

Ο τρέχων χρόνος μου εκκίνησης = Περισσότερα από 2 ~ 3 λεπτά !!!!

Έχω επίσης ένα MacBook Pro 2017 TouchBar και TouchID με ενσωματωμένο SSD 512GB, επίσης με μορφή APFS, και να το ενημερώνω από το High Sierra έως το Mojave την ίδια μέρα / ώρα στο iMac. Ευτυχώς η εκκίνηση του MacBook Pro γίνεται σε περίπου 20 δευτερόλεπτα.

 

Έτσι ... Υπάρχει κάποια λύση για τον καθορισμό αυτής της "αιώνιας" κενής οθόνης κατά την εκκίνηση του iMac με MacOS Mojave και εξωτερικό SSD με μορφή APFS;>>>>>>

 

Μια προτεινόμενη λύση

 

<<<<<<<Η επαναφορά του SMC δεν λειτουργεί, κατά τη διάρκεια της νύχτας (όλη τη νύχτα) κλείνω το mac και αποσυνδέω την τροφοδοσία, έτσι το καλώδιο τροφοδοσίας αποσυνδέεται για περίπου 7-8 ώρες.

 

Ένας φίλος μου έδωσε ένα δίσκο κεραυνό , το οποίο μορφοποίησα εντελώς.

Με το UtilityDisk δημιουργήσατε ένα νέο διαμέρισμα APFS και χρησιμοποίησα το Carbon Copy Cloner για να κάνω έναν κλώνο ολόκληρης της μονάδας SSD USB3 στο νέο Thunderbolt SSD.

Αφού ολοκληρωθεί ο κλώνος, επανεκκίνηση του mac, ορίστε τη νέα μονάδα ως δίσκο εκκίνησης κάτω από τον πίνακα ρυθμίσεων.

Μετά την κουδούνι, τώρα το λογότυπο μήλων εμφανίζεται μετά από λίγο περισσότερο από 10 δευτερόλεπτα.

Ο χρόνος εκκίνησης μειώνεται τώρα από 2-3 λεπτά έως απεριόριστα περίπου 20-30 δευτερόλεπτα από το κουδούνισμα στο OSX.

Έχω χρησιμοποιήσει μόνο την εφαρμογή Carbon Copy Cloner, τίποτα άλλο. τίποτα δεν τις ρυθμίσεις εντολών, τίποτα συγκεκριμένες ρυθμίσεις.

Έτσι, στο τέλος, το πρόβλημα είναι το περίβλημα USB3 (μπορεί να είναι η λειτουργία TRIM που δεν υπάρχει στο περίβλημα USB3, ακόμα κι αν υποστηρίζει τη λειτουργία TRIM και UASP .>>>>>>>>>>>>



#324   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2018 - 15:22

για το κενό με την μαύρη οθόνη όπως θα έχεις διαβάσει ισχύ σε όλους, οπότε λογικά θα υπάρξει ενημέρωση 

είσαι σίγουρος ότι μπορείς να αλλάξεις εύκολα τον μηχανικό δίσκο;

https://www.ifixit.c...placement/64109

για τα υπόλοιπα, με τον εξωτερικό δίσκο για να τρέξεις λειτουργικό ότι και να κάνεις δεν θα πιάσεις την ταχύτητα φόρτωσης που θα είχες με τον δίσκο μέσα από το sata



#325   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/10/2018 - 10:28

Μια εβδομάδα δοκιμαστικά στο osx10.14

Η εντύπωση μου είναι ότι όπως δεν θα ξαναδούμε έκδοση 10 στο iphone έτσι δεν θα ξαναδούμε sierra στα mac.

Δυο σημαντικά θέματα για εμένα :

time machine : από ότι διαβάζω το πρόβλημα λύθηκε με την απεγκατάσταση του app cleaner !!!!!

slow boot : Σε μηχάνημα macmini 2014 και εγκατάσταση του Mojave σε εξωτερικό ssd Samsung evo 860 ενώ το σύστημα μπουτάριζε σε 28’ με sierra  τώρα κάνει 4λεπτά +28’ δηλαδή κουδούνισμα- μαύρη οθόνη( 4 λεπτά)-λογότυπο-εξαφάνιση λογοτύπου-εμφάνιση λογοτύπου (28΄)

από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα έχουν όλοι οι χρήστες μηχανημάτων mac με boot από εξωτερικό ssd ,το πρόβλημα δημιουργείτε από την αυτόματη μετατροπή σε APFS ενώ στο HFS δουλεύαν όλα απροβλημάτιστα.

Δεν ξέρω τι θα φτιάξει η apple σε επόμενες εκδόσεις ,αλλά δοκιμάζετε η υπομονή μας.



#326   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/10/2018 - 11:23

Μια εβδομάδα δοκιμαστικά στο osx10.14

Η εντύπωση μου είναι ότι όπως δεν θα ξαναδούμε έκδοση 10 στο iphone έτσι δεν θα ξαναδούμε sierra στα mac.

Δυο σημαντικά θέματα για εμένα :

time machine : από ότι διαβάζω το πρόβλημα λύθηκε με την απεγκατάσταση του app cleaner !!!!!

slow boot : Σε μηχάνημα macmini 2014 και εγκατάσταση του Mojave σε εξωτερικό ssd Samsung evo 860 ενώ το σύστημα μπουτάριζε σε 28’ με sierra  τώρα κάνει 4λεπτά +28’ δηλαδή κουδούνισμα- μαύρη οθόνη( 4 λεπτά)-λογότυπο-εξαφάνιση λογοτύπου-εμφάνιση λογοτύπου (28΄)

από ότι διαβάζω το ίδιο πρόβλημα έχουν όλοι οι χρήστες μηχανημάτων mac με boot από εξωτερικό ssd ,το πρόβλημα δημιουργείτε από την αυτόματη μετατροπή σε APFS ενώ στο HFS δουλεύαν όλα απροβλημάτιστα.

Δεν ξέρω τι θα φτιάξει η apple σε επόμενες εκδόσεις ,αλλά δοκιμάζετε η υπομονή μας.

 

Για να μην τα ρίχνουμε όλα στην Apple·

 
1. Time Machine
 
Το AppCleaner και συναφή utilities αφ' ενός είναι άχρηστα, ενώ από την άλλη πλευρά μπορεί να προκαλέσουν θέματα όπως το συγκεκριμένο. Αντί λοιπόν ο εμπλεκόμενος user να χρησιμοποιεί τις αποδεκτές από το macOS πρακτικές για σωστή  απεγκατάσταση εφαρμογών, θεώρησε καλύτερο το AppCleaner. Δικαίωμα του βέβαια, αλλά και πρόβλημα του.
 
2. Slow boot
 
Κατά τη γνώμη μου κι όχι μόνο ο startup disk πρέπει να είναι internal, για βέλτιστη απόδοση.
 
Επειδή τυχαίνει να έχω το ίδιο μηχάνημα με macOS Mojave, μπουτάρει από τον εγγενή δίσκο σε ~15", παρ΄ ότι τρέχω αρκετά login items.
 
Το πρόβλημα δεν μπορεί να προκαλείται από το APFS, αφού πρόκειται για το εγγενές file system του Mojave. Επειδή λοιπόν η παρατήρηση σου περί αυτόματης μετατροπής γεννά ερωτηματικά, μπορείς σε παρακαλώ να επιβεβαιώσεις ότι ο evo είναι σε APFS format;.
 
Εκείνο λοιπόν που μπορείς να κάνεις και μάλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση·
 
α. Πήγαινε System Preferences > Startup Disk, άνοιξε το λουκέτο και πιστοποιήσου, click το εικονίδιο του evo > Restart.
 
β. Reset την NVRAM, για επαναρύθμιση της.
 
γ. Τρέξε στο Terminal την εντολή diskutil verifyvolume /, για επιβεβαίωση του δίσκου και για εντοπισμό τυχόν σφαλμάτων.
 
δ. Startup σε safe mode, ώστε να τρέξουν διάφορες επισκευαστικές ρουτίνες και για να καθαριστούν τα system cache.  
 
ε. Τρέξε την ρουτίνα Reinstall macOS, αφού πάρεις προηγούμενα ένα Time Machine backup.
 
Καλή έκβαση !.   ;)

vires acquirit eundo


#327   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/10/2018 - 12:08

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες ,δεκτές οι παρατηρήσεις σου,θα κοιτάξω τα παραπάνω και θα επανέλθω,πάντως δεν σου κάνουν εντύπωσή τόσα θέματα στο support με το slowboot.

και επειδή ασχολείσαι τα παραθέτω .

https://discussions..../thread/8558478

https://discussions..../thread/8562320

και κάτι πολύ παλιό ...https://sourceforge..../bc570433/#625f

καλή συνέχεια



#328   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/10/2018 - 12:17

Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες ,δεκτές οι παρατηρήσεις σου,θα κοιτάξω τα παραπάνω και θα επανέλθω,πάντως δεν σου κάνουν εντύπωσή τόσα θέματα στο support με το slowboot.

 

 

Ειλικρινά δεν μου κάνουν καμία εντύπωση.

 

Κι αυτό επειδή το κάθε ένα περιστατικό -όπως και το δικό σου- έχει την δική του ιδιαιτερότητα.

 

Για να δούμε τι θα προκύψει, και βλέπουμε.


vires acquirit eundo


#329   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2018 - 13:30

@giodis
Νοικιάζεις ένα πολύ μικρό μαγαζί με χαμηλό ενοίκιο.
Φτιάχνεις μια ταμπέλα όμορφη,”macsupport by giodis” σχετική διαφήμιση σε νετ κτλ,και έχεις ένα αξιοπρεπέστατο εισόδημα.
Εναλλακτικά από το σπίτι σου,σου φέρνουμε τα μηχανήματα μας,για πρόβλημα-αναβάθμιση-καθαρισμό.
Χαραμίζεσαι στην υπάρχουσα δουλειά σου,οποία και αν είναι αυτή.:))))

#330   msk

msk

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 10/10/2018 - 20:04

 

Για να μην τα ρίχνουμε όλα στην Apple·

 
1. Time Machine
 
Το AppCleaner και συναφή utilities αφ' ενός είναι άχρηστα, ενώ από την άλλη πλευρά μπορεί να προκαλέσουν θέματα όπως το συγκεκριμένο. Αντί λοιπόν ο εμπλεκόμενος user να χρησιμοποιεί τις αποδεκτές από το macOS πρακτικές για σωστή  απεγκατάσταση εφαρμογών, θεώρησε καλύτερο το AppCleaner. Δικαίωμα του βέβαια, αλλά και πρόβλημα του.
 
2. Slow boot
 
Κατά τη γνώμη μου κι όχι μόνο ο startup disk πρέπει να είναι internal, για βέλτιστη απόδοση.
 
Επειδή τυχαίνει να έχω το ίδιο μηχάνημα με macOS Mojave, μπουτάρει από τον εγγενή δίσκο σε ~15", παρ΄ ότι τρέχω αρκετά login items.
 
Το πρόβλημα δεν μπορεί να προκαλείται από το APFS, αφού πρόκειται για το εγγενές file system του Mojave. Επειδή λοιπόν η παρατήρηση σου περί αυτόματης μετατροπής γεννά ερωτηματικά, μπορείς σε παρακαλώ να επιβεβαιώσεις ότι ο evo είναι σε APFS format;.
 
Εκείνο λοιπόν που μπορείς να κάνεις και μάλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση·
 
α. Πήγαινε System Preferences > Startup Disk, άνοιξε το λουκέτο και πιστοποιήσου, click το εικονίδιο του evo > Restart.
 
β. Reset την NVRAM, για επαναρύθμιση της.
 
γ. Τρέξε στο Terminal την εντολή diskutil verifyvolume /, για επιβεβαίωση του δίσκου και για εντοπισμό τυχόν σφαλμάτων.
 
δ. Startup σε safe mode, ώστε να τρέξουν διάφορες επισκευαστικές ρουτίνες και για να καθαριστούν τα system cache.  
 
ε. Τρέξε την ρουτίνα Reinstall macOS, αφού πάρεις προηγούμενα ένα Time Machine backup.
 
Καλή έκβαση !.   ;)

 

Ξεκίνησα ! και μια ερώτηση plus, στο δικό σου mini κάνεις boot από τον macintosh δίσκο  σε 15' ή του έχεις προσθέσει ssd εσωτερικά?έχεις δοκιμάσει να διαμορφώσεις APFS σε HFS με tuxera ?

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες