Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατάσταση προβληματικού iPhone 7


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   zAperiklis

zAperiklis

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 06/11/2018 - 06:18

Καλημέρα σας, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.. Αγόρασα στις 2/10/18 από κατάστημα του διαδυκτίου ενα iPhone 7(σφραγισμένο στο κουτί του). Στις 25/10 \\ κόλλησε-νέκρωσε // το κουμπί αύξησης της έντασης.. κάλεσα στο κατάστημα και μου είπαν (το αναφέρει και στην σελίδα τους) εφόσον πέρασαν η 7 πρώτες μέρες απο την αγορά δεν φέρουμε ευθύνη... Πήγα στο εξουσιοδοτημένο service μού είπαν ΝΑΙ είναι ελαττωματική η συσκευή σας το αντικαθιστούμε αλλά οχι με ενα σφραγισμένο στο κουτί αλλά με ένα REFURBISHED... Πήρα στο κέντρο βοήθειας της Apple με τα πολλά καταλήξαμε πάλι σε REFURBISHED.... Μα τους λέω το κινητό είναι 20 ημερών γιατί να μου το αντικαταστήσετε με ένα που έστω και αν τα βασικά του μέρη ειναι ολοκαίνουργια το υπόλοιπο μπορεί να ειναι εώς και 2 ετών .. Αυτοί εκεί σταθερά στην πολιτική τους. Η λογική λέει αγοράστηκε κάτι //φρέσκο// και εφόσον παρουσίασε πρόβλημα σε 23 ΜΕΡΕΣ χωρίς υπαιτιότητα του καταναλωτή αλλαγή με //φρέσκο//.. Υπάρχει διέξοδος ;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1031 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2018 - 07:30

Αν ζητήσεις κάποια άλλη νέα συσκευή (μοντέλο), πχ το X, το δέχονται; Και με καταβολή χρηματικής διαφοράς;

#3   zAperiklis

zAperiklis

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 06/11/2018 - 09:23

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.. Ωραία ιδέα! Όμως επέλεξα το 7 για την τιμή του δεν θα ήθελα να διαθέσω extra κεφάλαιο για κινητό.. είχα το iPhone 4 64gb για 4 χρόνια οπότε το 7 μου φένεται //πύραυλος//...

#4   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2018 - 12:01

Το πρόβλημα με τα refurbished ποιο είναι; Δεδομένου ότι στο 95% δεν βγάζουν προβλήματα σε σχέση με τα του κουτιού και είναι διπλοτσεκάρει να μην έχουν θέματα.

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/11/2018 - 12:10

Καλημέρα σας, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα.. Αγόρασα στις 2/10/18 από κατάστημα του διαδυκτίου ενα iPhone 7(σφραγισμένο στο κουτί του). Στις 25/10 \\ κόλλησε-νέκρωσε // το κουμπί αύξησης της έντασης.. κάλεσα στο κατάστημα και μου είπαν (το αναφέρει και στην σελίδα τους) εφόσον πέρασαν η 7 πρώτες μέρες απο την αγορά δεν φέρουμε ευθύνη... Πήγα στο εξουσιοδοτημένο service μού είπαν ΝΑΙ είναι ελαττωματική η συσκευή σας το αντικαθιστούμε αλλά οχι με ενα σφραγισμένο στο κουτί αλλά με ένα REFURBISHED... Πήρα στο κέντρο βοήθειας της Apple με τα πολλά καταλήξαμε πάλι σε REFURBISHED.... Μα τους λέω το κινητό είναι 20 ημερών γιατί να μου το αντικαταστήσετε με ένα που έστω και αν τα βασικά του μέρη ειναι ολοκαίνουργια το υπόλοιπο μπορεί να ειναι εώς και 2 ετών .. Αυτοί εκεί σταθερά στην πολιτική τους. Η λογική λέει αγοράστηκε κάτι //φρέσκο// και εφόσον παρουσίασε πρόβλημα σε 23 ΜΕΡΕΣ χωρίς υπαιτιότητα του καταναλωτή αλλαγή με //φρέσκο//.. Υπάρχει διέξοδος ;;

Εφόσον έχασες το DOA που έδινε το κατάστημα, ακολουθείται η πολιτική της Apple.

 

Δεν τους ενδιαφέρει πόσων ημερών είναι η συσκευή.

 

Εφόσον δε μπορεί να γίνει αντ/σταση στο ελαττωματικό κομμάτι, παίρνεις ανακα/σμένο.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   zAperiklis

zAperiklis

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 06/11/2018 - 12:54

Πήγα στον επίσημο διανομέα..... ειναι ο αντιπρόσωπος της apple στην Ελλάδα... Η Αμερική μου είναι λίγο μακριά. Σ´ευχαριστώ για την παράθεση σου.

#7   arispz

arispz

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2018 - 12:55

Θελουμε Apple Store στην Ελλαδα για να αγοραζουμε απο Σκρουτζομαγαζα φθηνα, αλλα εαν την πατησουμε να τρεχουμε στο Apple Store να μας δωσουν καινουργιο !!!!!!!!!



#8   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 06/11/2018 - 13:09

το αγορασες απο σκρουτζ και πηγες σε εξουσιοδοτημενο να ζητησεις σφραγισμενο;;; δεν εχει οριο το θρασος σας αληθεια...

Από όπου και εάν το αγοράσεις εφόσον περάσει το DOA ( που δεν δίνούν όλα τα καταστήματα ) θα πάρεις refurbished σε περίπτωση βλάβης. Που το βρίσκεις το περίεργο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 06/11/2018 - 13:09


#9   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2018 - 13:11

Από όπου και εάν το αγοράσεις εφόσον περάσει το DOA ( που δεν δίνούν όλα τα καταστήματα ) θα πάρεις refurbished σε περίπτωση βλάβης. Που το βρίσκεις το περίεργο;
Sent from my iPhone using Tapatalk


Υποθέτω για σφραγισμένο λέει. Αλλά πάμε να δούμε και τα xs που έγραψαν εξαίρετα μέλη εδώ μέσα και δεν έδιναν doa από επισήμους και γινόταν αλλαγή συσκευής με refurbished. Είναι η πολιτική της apple. Δεν πρόκειται να αλλάξει.

#10   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/11/2018 - 13:13

το αγορασες απο σκρουτζ και πηγες σε εξουσιοδοτημενο να ζητησεις σφραγισμενο;;; δεν εχει οριο το θρασος σας αληθεια...

Γιατί αν το αγόραζες από Γερμανό π.χ. που θα πήγαινες;
Δλδ αν αγόραζα ένα iPhone από Καναδά θα έπρεπε να πάω εκεί αν είχα πρόβλημα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#11   zAperiklis

zAperiklis

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 06/11/2018 - 13:24

Παιδιά ευχαριστώ δεν περίμενα τόση ανταπόκριση θετική και αρνητική... Πέρνω iphone με την λογική του να το κρατήσω χρονια... το πείρα κούτα για να ξέρω τι παίζει με το κιν που έχω.- Μου έκατσε στραβή χωρίς να συνετέλεσα εγω σ´αυτο αλλά το ότι έχει ελάττωμα η συσκευή.... αν το είχα 5-6 μήνες ίσως να μην ελέγα κουβέντα... ομως το έχω μόνο ενα μήνα.. θεωρώ απαράδεκτο να μην στο αντικαθιστούν με καινούργιο οταν δεν εχει υπαιτιότητα ο πελάτης εννοείται με την παραδοχή αυτού που λέω απο το επίσημο συνεργείο ( δεν με ενδιαφερει είτε αυτος λέγεται διανομέας, έμπορος, αντιπρόσωπος, Σκρουτζας η μαμα εταιρεία θα έπρεπε να το διασφαλίζει τους πελάτες τις). Άλλωστε κύριοι η παγκοσμιοποίηση και το ελεύθερο εμπόριο ξεκίνησε απο αυτούς.-

#12   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3860 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/11/2018 - 13:28

Παιδιά ευχαριστώ δεν περίμενα τόση ανταπόκριση θετική και αρνητική... Πέρνω iphone με την λογική του να το κρατήσω χρονια... το πείρα κούτα για να ξέρω τι παίζει με το κιν που έχω.- Μου έκατσε στραβή χωρίς να συνετέλεσα εγω σ´αυτο αλλά το ότι έχει ελάττωμα η συσκευή.... αν το είχα 5-6 μήνες ίσως να μην ελέγα κουβέντα... ομως το έχω μόνο ενα μήνα.. θεωρώ απαράδεκτο να μην στο αντικαθιστούν με καινούργιο οταν δεν εχει υπαιτιότητα ο πελάτης εννοείται με την παραδοχή αυτού που λέω απο το επίσημο συνεργείο ( δεν με ενδιαφερει είτε αυτος λέγεται διανομέας, έμπορος, αντιπρόσωπος, Σκρουτζας η μαμα εταιρεία θα έπρεπε να το διασφαλίζει τους πελάτες τις). Άλλωστε κύριοι η παγκοσμιοποίηση και το ελεύθερο εμπόριο ξεκίνησε απο αυτούς.-

Είναι η πολιτική της Apple με την οποία είτε συμφωνείς και αγοράζεις τα προϊόντα της είτε όχι. Σε τελική ανάλυση το ανακατασκευασμένο που θα πάρεις δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα



#13   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1031 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/11/2018 - 16:51

το αγορασες απο σκρουτζ και πηγες σε εξουσιοδοτημενο να ζητησεις σφραγισμενο;;; δεν εχει οριο το θρασος σας αληθεια...


Εννοείς ότι οποίος αγοράζει από skroutzομάγαζα δεν δικαιούται εγγύηση από εξουσιοδοτημένο;

#14   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/11/2018 - 17:04

Δε, καταλαβαίνω κάποιους τι τους νοιάζει από που το έχει αγοράσει και αν πρέπει ή όχι να πάμε στην Apple για να μας ικανοποιήσει σε ελαττωματική συσκευή επειδή την πήραμε σε καλύτερη τιμή από την επίσημη εισαγωγική, από τη στιγμή που οι συσκευές είναι εισαγωγή σε χώρα της Ε.Ε και έχουν τον πρώτο χρόνο εγγύηση, και τον δεύτερο με την απόδειξη αγοράς.

Ο φίλος που άνοιξε το θέμα έχει απόλυτο δίκιο που αισθάνεται κάπως που του έτυχε η ελαττωματική συσκευή, αλλά από τη στιγμή που θα πάρει μια καινούργια συσκευή, εκτός αν πιστεύετε ότι είναι επισκευασμένη, μαζί με την απόδειξη αγοράς και την απόδειξη αλλαγής είναι πλήρως καλυμμένος 



#15   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6755 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 06/11/2018 - 23:16

Αν μπορειτε να βοηθησετε εχει καλως

Απρεπεις χαρακτηρισμοι και επιθεσεις θα διαγραφουν



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες