Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1079 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#571   dinosppc

dinosppc

    iPH Member

  • 324 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 26/11/2019 - 19:58

... Το iPhone όταν μιλάς στην μία γραμμή απενεργοποιεί την αλλη

Αν το κάνανε Dual-SIM Active (DSA) και όποιος ήθελε να το χρησιμοποιεί με 2 sim, θα ήξερε από πριν ότι θα είχε και τις ανάλογες επιπτώσεις στην κατανάλωση λόγω του διπλού δέκτη. Βέβαια ο διπλός δέκτης θα ανέβαζε το κατασκευαστικό κόστος της συσκευής συνεπώς και την τιμολόγησή της, οπότε και η apple επέλεξε την τεχνολογία Dual-SIM Standby (DSS), όπως η συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών. Σαν χαρακτηριστικό το θεωρώ χρήσιμο, έστω και αν πρέπει να κάνει κάποιος "πατέντες" για να το αξιοποιήσει, αλλά αυτό που μου κάθεται πολύ στραβά είναι το ότι η COSMOTE χρεώνει την "άυλη" esim 10€, ενώ την "φυσική" sim 5€.  



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#572   gousias

gousias

    iPH Contributor

  • 1027 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2019 - 14:27

Το sms έρχεται όταν δεν έχεις κάνει αυτό που περιγράφω με τις προωθήσεις. Δηλαδή τότε έτσι ενημερώνεσαι ότι είχες κλήση στην άλλη γραμμή ενώ μιλούσες στην πρώτη. Το iPhone όταν μιλάς στην μία γραμμή απενεργοποιεί την αλλη


Άρα όταν κάνεις προώθηση τότε η κάθε κλήση που δέχεσαι, στον έναν από τους δυο αριθμούς που δε χρησιμοποιείς εκείνη τη στιγμή, πως γίνεται; Πάλι ειδοποίηση με sms;

#573   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/11/2019 - 17:12

Αν το κάνανε Dual-SIM Active (DSA) και όποιος ήθελε να το χρησιμοποιεί με 2 sim, θα ήξερε από πριν ότι θα είχε και τις ανάλογες επιπτώσεις στην κατανάλωση λόγω του διπλού δέκτη. Βέβαια ο διπλός δέκτης θα ανέβαζε το κατασκευαστικό κόστος της συσκευής συνεπώς και την τιμολόγησή της, οπότε και η apple επέλεξε την τεχνολογία Dual-SIM Standby (DSS), όπως η συντριπτική πλειοψηφία των κατασκευαστών. Σαν χαρακτηριστικό το θεωρώ χρήσιμο, έστω και αν πρέπει να κάνει κάποιος "πατέντες" για να το αξιοποιήσει, αλλά αυτό που μου κάθεται πολύ στραβά είναι το ότι η COSMOTE χρεώνει την "άυλη" esim 10€, ενώ την "φυσική" sim 5€. 

Εκτός από τα αρχικά 10 € της esim, πληρώνεις και κάποιο άλλο μηνιαίο κόστος ως συνδρομή?



#574   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/11/2019 - 18:09

Όχι 



#575   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/11/2019 - 19:11

Εγώ απλά θα περιμένω καρτερικά την esim να ενεργοποιηθεί για τα AW και στο Ελλαδιστάν προκειμένου να χτυπήσω το cellular...

Κακά τα ψέματα είναι άλλη φάση να πηγαίνεις πχ για τρέξιμο, για ποδήλατο, για τένις,για ποδόσφαιρο, για κολύμπι και να μην χρειάζεσαι να έχεις μαζί σου ούτε το iphone ούτε το πορτοφόλι σου.



#576   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2019 - 20:39

Έχω το apple watch 4, 44mm, stainless steel black το οποιο ειναι ενα κουκλι και περιμενει κι αυτο καρτερικα μπας και φιλοτιμηθουν οι εταιρειες κινητες τηλεφωνιας. Δεν το βλεπω βεβαια... Αν και περισσοτερο το stainless steel το πηρα για την ομορφια του πιο πολυ.  

Εγώ απλά θα περιμένω καρτερικά την esim να ενεργοποιηθεί για τα AW και στο Ελλαδιστάν προκειμένου να χτυπήσω το cellular...

Κακά τα ψέματα είναι άλλη φάση να πηγαίνεις πχ για τρέξιμο, για ποδήλατο, για τένις,για ποδόσφαιρο, για κολύμπι και να μην χρειάζεσαι να έχεις μαζί σου ούτε το iphone ούτε το πορτοφόλι σου.



#577   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/11/2019 - 21:17

Έχω το apple watch 4, 44mm, stainless steel black το οποιο ειναι ενα κουκλι και περιμενει κι αυτο καρτερικα μπας και φιλοτιμηθουν οι εταιρειες κινητες τηλεφωνιας. Δεν το βλεπω βεβαια... Αν και περισσοτερο το stainless steel το πηρα για την ομορφια του πιο πολυ. 

έχεις το cellular προφανώς?



#578   takisot

takisot

    iPH Enthousiast

  • 557 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2019 - 21:31

έχεις το cellular προφανώς?

Το stainless βγαίνει μόνο cellular πλέον.

#579   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 27/11/2019 - 21:33

Το stainless βγαίνει μόνο cellular πλέον

Μια χαρά



#580   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2019 - 21:33

Στο Apple Watch 4 το μοντελο που ειναι stainless steel ειναι αναγκαστικα και cellular. Νομιζω το ιδιο ισχυει και για το AW5.

έχεις το cellular προφανώς?



Sent from my iPhone using Tapatalk VIP

#581   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/11/2019 - 09:02

Έχω το apple watch 4, 44mm, stainless steel black το οποιο ειναι ενα κουκλι και περιμενει κι αυτο καρτερικα μπας και φιλοτιμηθουν οι εταιρειες κινητες τηλεφωνιας. Δεν το βλεπω βεβαια... Αν και περισσοτερο το stainless steel το πηρα για την ομορφια του πιο πολυ.  

Μια ερώτηση σχετική. Αν και όταν ενεργοποιηθεί η eSim σε ένα ρολόι από Cosmote θα έχει το ίδιο νούμερο κινητό και ρολόι; Γιατί αυτό με ενδιαφέρει εμένα. 



#582   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12833 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/11/2019 - 09:39

Μια ερώτηση σχετική. Αν και όταν ενεργοποιηθεί η eSim σε ένα ρολόι από Cosmote θα έχει το ίδιο νούμερο κινητό και ρολόι; Γιατί αυτό με ενδιαφέρει εμένα. 

 

Φυσικά και θα είναι ίδιο νούμερο .



#583   Yiannis70

Yiannis70

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/11/2019 - 11:13

Να θέσω έναν προβληματισμό μου.

Όταν ενεργοποιηθεί η esim στο ρολόι, γιατί να πρέπει να έχουμε κρατημένο το νούμερο στο τηλέφωνο;

Τι απ' τα δύο έχουμε σίγουρα μαζί μας συνέχεια; Δε θα μπορούσαμε σαν βασική τηλεφωνική συσκευη να έχουμε το ρολόι - με air pods -  και σαν δευτερεύουσα τη συσκευή του τηλεφώνου;

Το μόνο πρόβλημα που βρίσκω σ'αυτό το μοντέλο είναι η διάρκεια της μπαταρίας του ρολογιού. 

Εσεις τι λέτε;



#584   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 30/11/2019 - 11:13

2 γενιές AW με esim,και να μην μπορεί να δουλεψει στην μπανανία.λυπάμαι όσους αγορασαν την cecullar εκδοση.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#585   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 30/11/2019 - 11:18

Εχω συνδεση στην vodafone.
Σε τι θα με εξυπηρετησει να ζητησω e-sim απο την cosmote ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)