Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1801   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/04/2020 - 19:30

Άρα έγινε κάποια αναβάθμιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τι να πω ? Αβυσσος με την Εθνική ......



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1802   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 16/04/2020 - 20:01

Θα ετοιμάζεται για Applepay γιαυτό [emoji1787][emoji1787]


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#1803   fotis78

fotis78

    iPH User

  • 132 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:macbook pro 2019

Δημοσίευση 16/04/2020 - 22:12

Κωδικός στο κινητό όταν την είχες περάσει σου είχε έρθει για να τον βάλεις;;
Γιατί κι εγώ είχα θέμα,αλλά τελικά είχα κάνει λάθος στην ενεργοποίηση
Τώρα κανόνικα με curve και Master Alpha που έχω συνδέσει κανένα και πουθενά προβλημα


Sent from my iPad using Tapatalk

 

τελικα εκανα re install την καρτα στο apple pay και ολα καλα, δουλευουν προς το παρον.

 

 



#1804   crossmo

crossmo

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 3

Δημοσίευση 17/04/2020 - 09:19

Δεν έχω καταλάβει που να το βρω αυτό που λες!Στις ρυθμίσεις του κινητού?Kαι αν ναι που ακριβως??

Καλημέρα, δεν ξέρω να θα σε βοηθήσει αλλά για εμένα η αποστολή δούλεψε με τον παρακάτω τρόπο

Αφού έτρωγα και εγώ στη μάπα το μήνυμα για ενεργοποίηση μέσω κλήσης στην Άλφα, πήγα στο Settings--> Wallet & Apple Pay--> Transaction Defaults και στο πεδίο Phone πέρασα τον αριθμό του κινητού μου που έχω δηλώσει και στην τράπεζα με τοι πρόθεμα 0030 μπροστά. Μόλις το έκανα και ξαναπροσπάθησα να βάλω την κάρτα από την αρχή μου ήρθε κανονικά το μήνυμα

Δοκίμασε το και πες μας αν λειτουργεί και σε εσένα για να επιβεβαιώσουμε ότι εκεί οφείλεται το θέμα με το sms



#1805   lagoudos13

lagoudos13

    iPH Member

  • 231 μηνύματα

Δημοσίευση 17/04/2020 - 09:43

Έχετε το μου σας ένας φίλος εδώ μέσα είχε κάνει block στουΣ πενταψήφιους αριθμούς και δεν λάμβανε και αυτός μήνυμα.τσέκαρε και αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1806   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 17/04/2020 - 16:53

Έχετε το μου σας ένας φίλος εδώ μέσα είχε κάνει block στουΣ πενταψήφιους αριθμούς και δεν λάμβανε και αυτός μήνυμα.τσέκαρε και αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μια χαρά έρχονται τα μηνύματα με μπλοκαρισμένους τους πενταψήφιους. Καμία σχέση. Απλά μερικές φορές καθυστερούν.



#1807   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1662 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 18/04/2020 - 11:29

Καλημέρα και καλή Ανάσταση! Σήμερα δοκίμασα πληρωμή Curve/ApplePay με MasterCard Alpha Bank. Σε ένα POS πέρασε αμέσως, μου ήρθε μήνυμα και mail για την συναλλαγη, σε αλλά 2 μηχανήματα δεν δέχτηκε την Curve, σίγουρα της Εθνικής αφού ρώτησε για λίρες ή ευρω! Όποτε ApplePay + Visa της Alpha Bank. Απερίγραπτη η 1η συστημική τράπεζα της χώρας!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#1808   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/04/2020 - 15:53

Η πρώτη πληρωμή με φυσική παρουσία σε κατάστημα με το iPhone και το Apple pay.

Και γενικά η πρώτη συναλλαγή με το κινητό.

Περίεργο συναίσθημα να μην βάζεις χέρια σε τσέπες, σε τσάντα , απλά να πλησιάζεις το κινητό στο pos και να ακούς τον χαρακτηριστικό ήχο και μια ελαφρά δόνηση στην παλάμη σου !



Καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία!




ae798fbae4906ee19e61ab51be514d9f.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: PanosI, 18/04/2020 - 15:55


#1809   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/04/2020 - 18:54

Επίσης με το MMM express μπορείς να εκτελέσεις μια συναλλαγή χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα και απλά να πλησιάσεις το τηλέφωνο στο POS ακόμα κι αν είναι κλειδωμένο αλλά ενεργοποιημένο, όπως κάνεις δηλαδή με την πιστωτική κάρτα σε μία ανέπαφη πληρωμή.

 

Εγώ προτιμώ το διπλό κλικ στο power button και το ξεκλείδωμα με το πρόσωπο πριν το πλησιάσω στο POS.

 

 

https://support.appl...T209495#disable

 

Με ενεργοποιημένη τη λειτουργία «ΜΜΜ εξπρές», δεν χρειάζεται να κάνετε επαλήθευση με το Face ID, το Touch ID ή το συνθηματικό σας, όταν πληρώνετε τις μετακινήσεις σας με το Apple Pay στο iPhone και το Apple Watch. Και δεν χρειάζεται να αφυπνίσετε ή να ξεκλειδώσετε τη συσκευή σας ή να ανοίξετε μια εφαρμογή.

 

Για να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία «ΜΜΜ εξπρές», το iPhone ή το Apple Watch πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, αλλά δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο.

 



#1810   stsirogiannis

stsirogiannis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2020 - 19:16

Επίσης με το MMM express μπορείς να εκτελέσεις μια συναλλαγή χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα και απλά να πλησιάσεις το τηλέφωνο στο POS ακόμα κι αν είναι κλειδωμένο αλλά ενεργοποιημένο, όπως κάνεις δηλαδή με την πιστωτική κάρτα σε μία ανέπαφη πληρωμή.

Εγώ προτιμώ το διπλό κλικ στο power button και το ξεκλείδωμα με το πρόσωπο πριν το πλησιάσω στο POS.


https://support.appl...T209495#disable


Με ενεργοποιημένη τη λειτουργία «ΜΜΜ εξπρές», δεν χρειάζεται να κάνετε επαλήθευση με το Face ID, το Touch ID ή το συνθηματικό σας, όταν πληρώνετε τις μετακινήσεις σας με το Apple Pay στο iPhone και το Apple Watch. Και δεν χρειάζεται να αφυπνίσετε ή να ξεκλειδώσετε τη συσκευή σας ή να ανοίξετε μια εφαρμογή.

Για να χρησιμοποιήσετε τη λειτουργία «ΜΜΜ εξπρές», το iPhone ή το Apple Watch πρέπει να είναι ενεργοποιημένο, αλλά δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο σε δίκτυο.


Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η λειτουργία ΜΜΜ εξπρές λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο σε όσους επιθυμούν να πληρώνουν το εισιτήριο των ΜΜΜ μέσω του Apple Pay, χωρίς να χρειάζονται Face/Touch ID. Δηλαδή να περνάνε από τις μπαρες χωρις καρτα/εισιτήριο, απλά αγγίζοντας τη συσκευή στον αισθητήρα που περνάνε κ τα απλά εισιτήρια. Φυσικά και δεν έχουμε τέτοια υποστήριξη στην Ελλάδα από τον ΟΑΣΑ στην Αθήνα ακόμα, αυτό ισχύει μόνο σε συγκεκριμένες πόλης της Κίνας, σε ορισμένους σταθμούς του μετρό της Ν.Υ. και στο Λονδίνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1811   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/04/2020 - 19:22

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η λειτουργία ΜΜΜ εξπρές λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο σε όσους επιθυμούν να πληρώνουν το εισιτήριο των ΜΜΜ μέσω του Apple Pay, χωρίς να χρειάζονται Face/Touch ID. Δηλαδή να περνάνε από τις μπαρες χωρις καρτα/εισιτήριο, απλά αγγίζοντας τη συσκευή στον αισθητήρα που περνάνε κ τα απλά εισιτήρια. Φυσικά και δεν έχουμε τέτοια υποστήριξη στην Ελλάδα από τον ΟΑΣΑ στην Αθήνα ακόμα, αυτό ισχύει μόνο σε συγκεκριμένες πόλης της Κίνας, σε ορισμένους σταθμούς του μετρό της Ν.Υ. και στο Λονδίνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορεί, όντως, να έχεις δίκιο. Λέει στις οδηγίες για μέσα συγκοινωνίας και το ίδιο λέει και κάτω από την επιλογή "Κάρτα ΜΜΜ εξπρές".



#1812   stsirogiannis

stsirogiannis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2020 - 19:26

Μπορεί, όντως, να έχεις δίκιο. Λέει στις οδηγίες για μέσα συγκοινωνίας και το ίδιο λέει και κάτω από την επιλογή "Κάρτα ΜΜΜ εξπρές".


Ναι και δυστυχώς παρόλο που έχουμε πολύ σύγχρονα μηχανήματα στο μετρο και στα λεωφορεία της Αθήνας και μάλιστα είναι συμβατά, η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί. Καλα να μου πεις αρχικά πρέπει να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία με το να πληρώνεις με τη κάρτα σου ανέπαφα...ίσως στο μέλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1813   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/04/2020 - 19:49

Ναι και δυστυχώς παρόλο που έχουμε πολύ σύγχρονα μηχανήματα στο μετρο και στα λεωφορεία της Αθήνας και μάλιστα είναι συμβατά, η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί. Καλα να μου πεις αρχικά πρέπει να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία με το να πληρώνεις με τη κάρτα σου ανέπαφα...ίσως στο μέλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με μπέρδεψε αυτό που διάβασα για την χρήση συγκεριμένων καρτών στην Ιαπωνία που είναι και για συγκοινωνίες αλλά και για καταστήματα και υπέθεσα ότι μπορεί να δουλεύει παντού.

 

https://support.appl.../el-cy/HT207154

 

Φυσικά κουβέντα να γίνεται γιατί δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσω έτσι. Ενα διπλό κλικ και μια ματιά δεν είναι τίποτα.



#1814   stsirogiannis

stsirogiannis

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/04/2020 - 19:53

Με μπέρδεψε αυτό που διάβασα για την χρήση συγκεριμένων καρτών στην Ιαπωνία που είναι και για συγκοινωνίες αλλά και για καταστήματα και υπέθεσα ότι μπορεί να δουλεύει παντού.

https://support.appl.../el-cy/HT207154

Φυσικά κουβέντα να γίνεται γιατί δεν πρόκειται ποτέ να το χρησιμοποιήσω έτσι. Ενα διπλό κλικ και μια ματιά δεν είναι τίποτα.

Μπορεί εγώ πιο πριν να τα είπα λιγο μπερδεύαμενα, το ΜΜΜ εξπρές είναι ΜΟΝΟ για συγκοινωνίες (εξού και ΜΜΜ εξπρες) στις υποστηριζόμενες πόλης που ανέφερα πιο πάνω και δεν λειτουργεί σε POS για συναλλαγές. Δηλαδή και να το έχεις ενεργοποιήσει κ να πας να κανεις συναλλαγή σε POS δεν λειτουργεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: stsirogiannis, 18/04/2020 - 19:54


#1815   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 22/04/2020 - 12:21

Επιτέλους Ανάσταση για το ελληνικό τραπεζικό σύστημα!

 

Tο Apple Pay και στην Ελλάδα!

 

Προς το παρόν μονο η alpha bank, και μονο για την VISA Bonus. 

 

Πάω να το δοκιμάσω. 

 

Τώρα που οι ανέπαφες συναλλαγές είναι πιο επίκαιρες από ποτέ, η Alpha Bank είναι η πρώτη ελληνική Τράπεζα που προσφέρει το Apple Pay στους Πελάτες της. 

 


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10

0 μέλη, 10 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες