Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2161   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1013 μηνύματα

Δημοσίευση 08/07/2020 - 12:07

Καλημέρα σε όλους, για όλους αυτούς που ήθελαν να πληρώσουν με Apple Pay και τους αρνήθηκε η πληρωμή τι θέλατε να αγοράσετε;
Γιατί αν συμβεί σε εμένα, που δεν πρόκειται γιατί εδώ στην Ιταλία δεν υπάρχει κανένα θέμα, η απάντηση μου είναι απλή, κανένα πρόβλημα, σου αφήνω τα πράγματα, πάω να αγοράσω απέναντι που δέχεται πληρωμή με κινητό, χωρίς πολλές κουβέντες.
Επαναλαμβάνω, υπάρχουν άτομα που ίσως να μην έχουν δει τον συγκεκριμένο τρόπο πληρωμής οπότε τους εξηγείς τι είναι και μετά σε αφήνουν να πληρώσεις...αλλά...υπάρχουν και αυτοί που είναι πονηροί και το κάνουν επίτηδες, οπότε η απάντηση μου πάει σε αυτούς που έχουν πάντα την δικαιολογία έτοιμη.


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2162   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1465 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/07/2020 - 12:14

Εντάξει, ας μην τα μαυρίζουμε όλα με τόσο αφοριστικό τρόπο (που πάντα στα post σου πολύ συχνά κάνεις).

Είναι σα να λες οτι για όλα τα κακά που μας συμβαίνουν φταίνε οι χρεώσεις των καρτών προς τους εμπόρους.

 

Και για να γίνει μια σωστή κουβέντα / διάλογος δεν μπορούμε να μιλάμε με γενικές κουβέντες του τύπου "φτάσαμε εδώ που φτάσαμε" γιατί θα χαοθούμε στις θεωρίες.

Δεν έφτασε κανείς πουθενά γιατί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε το τώρα με το αύριο, ούτε ξέρουμε ποια είναι η συνέχειά μας (και το τέρμα). Οπότε το "που είμαστε τώρα" σε σχέση με το "που ήμασταν" στο παρελθόν ή που θα είμαστε αύριο είναι και λίγο irrelevant αφού σε κάποια πράγματα είμαστε πολύ καλύτερα από το χθές και σε κάποια άλλα πράγματα είμαστε σαφώς χειρότερα.

 

Δεν μπορούν όμως όλα αυτά να μπουν σε ένα καλάθι και να συγκριθούν ως μια κατάσταση (είτε θετική, είτε αρνητική). Αλλάζουμε, προχωράμε, αναπτυσσόμαστε, έρχεται κρίση, ξανα-λλάζουμε, εξελισσόμαστε και πάλι, κάπως έτσι πάει το έργο (με τα καλά μας και με τα κακά μας).  

 

Τώρα τα "ότι πεις" και τα "οτι πιεις" που γράφεις ειρωνικότατα, δείχνουν έναν άσχημο χαρακτήρα που όσο θυμωμένος και να είσαι με τα πράγματα, δεν σου κάνει κανένα καλό. 

 

Εφόσον και με τα γραφόμενα σου δείχνεις οτι δεν επιθυμείς διάλογο -αλλά μόνο να σχολιάζεις εριστικά, θα σου ευχηθώ ένα καλό και ανέμελο καλοκαίρι χωρίς να φέρνεις στο μυαλό σου "το τέλος του κόσμου". Try it, θα ζήσεις τη ζωή σου πολύ καλύτερα.

 

Φιλικά. 

 

 

Ότι πιεις.


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 08/07/2020 - 12:15


#2163   astalavista

astalavista

    iPH Enthousiast

  • 357 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/07/2020 - 12:20

Εσυ το είπες.



#2164   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/07/2020 - 12:49

δεν εχεις αδικο.μπορεις να υποδείξεις καποιο μια κ δεν εχω ιδεα από αυτά?:)



#2165   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/07/2020 - 14:09

δεν εχεις αδικο.μπορεις να υποδείξεις καποιο μια κ δεν εχω ιδεα από αυτά? :)

Ενας πρόχειρος τρόπος είναι ένα κινητό android (επειδή ανοίγει και κλείνει ενώ στο Iphone είναι μόνιμα ανοκτό) με NFC.

Έχω ένα 1+ 8, με το που ανοίγω το NFC και βάζω πλάτη το XS MAX, αμέσως ανοίγει το apple pay και ζητάει διπλό κλικ για πληρωμή.



#2166   josuts

josuts

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/07/2020 - 14:15

δεν εχω αντροιντ.Τελοςπαντων.ξανα μιλησα με αππλ κ ξαναεκαναν ελεγχο.Κ εξηγησα ξανα την ολη κατασταση του.Ειναι θεμα hardware.Με την βοηθεια αλλου μελους από εδώ μου προτεινε χρηστη με καλες κριτικες στην επισκευή.Οποτε κ επικοινωνησα μαζι του εδώ κ μου εδωσε στοιχεια κ στο τελος του μηνα θα το στειλω να μου το φτιαξει κ ελπιζω μετα να δουλευει κ να είναι όλα καλα!:)



#2167   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/07/2020 - 14:29

Ένα άλλο που παρατήρησα με τις διάφορες συσκευές που έχω το apple pay, είναι ότι στο XS MAX με το που πλησιάζω την συσκεύη στο POS ανοίγει αυτόματα το wallet και μετά θέλει διπλό κλικ για να πληρώσω.

Ενώ στο X και στο ΑW, θέλει πρώτα διπλό κλικ και μετά τα πλησιάζω στο POS για πληρωμή. Άμα απλά τα πλησιάσω στο POS δεν γίνεται τίποτα.



#2168   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/07/2020 - 17:26

Διάβαζα σε διάφορα σαιτ ,το συγκεκριμένο ειναι απο το Apple Insider πως στο ios14 προκειτε να υποστηριζει Apple Pay transactions με QR codes ?

Αν και ειναι γενικοτερο θεμα του Apple Pay , το παραθετω.

Στην καθημερινοτητα των συναλλαγων αλλάζει κάτι ? Εννοώ γίνεται κάτι διαφορετικά ή πιο ευκολο?

Για όσα παιδιά το χρησιμοποιούν και σε άλλες χώρες μηπως ξερουν αν απλοποιεί καποιες διαδικασίες μιας και οπως ειναι τωρα μια χαρα κανεις τη δουλεια σου.


https://appleinsider...r-code-payments



Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#2169   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/07/2020 - 17:43

Πήγα πληρώσω ανεπαφα σήμερα με Apple watch σε ένα γυραδικο έφαγα άκυρο. Πήγα να πληρώσω ανεπαφα με τη φυσική κάρτα ξανά άκυρο!
Όλα αυτά σε δύο pos.
Μάλλον είχαν θεμα πος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2170   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 08/07/2020 - 22:25

Πήγα πληρώσω ανεπαφα σήμερα με Apple watch σε ένα γυραδικο έφαγα άκυρο. Πήγα να πληρώσω ανεπαφα με τη φυσική κάρτα ξανά άκυρο!
Όλα αυτά σε δύο pos.
Μάλλον είχαν θεμα πος.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Με ποια κάρτα και το pos ποιας τράπεζας είναι;

#2171   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/07/2020 - 23:07

Με ποια κάρτα και το pos ποιας τράπεζας είναι;

Το ένα ήταν σίγουρα της εθνικής και το άλλο ένα μαύρο νομίζω της Πειραιώς, που όμως σε βενζινάδικο στο ίδιο μαύρο pos πέρασε μέσω ρολογιού η συναλλαγή.
Κάρτα alpha bank


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: gesvts, 08/07/2020 - 23:08


#2172   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 09/07/2020 - 01:45

Καλησπέρα , αν πάω το κινητό ή το ρολοι κοντά σε pos χωρίς να έχω πατήσει το lock button 2 φορές , ανοίγει μονο του το Apple Pay ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: karless, 09/07/2020 - 01:52


#2173   nikolaros

nikolaros

    iPH Enthousiast

  • 460 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nikolaros

Δημοσίευση 09/07/2020 - 08:12

Οχι


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2174   karless

karless

    iPH Hero

  • 5021 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 09/07/2020 - 08:13

Οχι


Sent from my iPhone using Tapatalk

καλημερα μόλις το δοκίμασα σε POS και μου πέταξε μόνο του το pop up.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2175   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 09/07/2020 - 09:10

Ειχα περάσει την χρεωστική της Αλφα στο applepay.
Η καρτα έληξε και αντικαταστάθηκε με νέα με τον ίδιο αριθμό αλλα διαφορετική ημερομηνία λήξης.
Χρειαζεται να αφαιρέσω την παλιά και να περάσω την νέα η εφόσον εχουν τον ίδιο αριθμό ειναι περιτο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)