Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2206   christos1414

christos1414

    iPH Contributor

  • 1665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 17/07/2020 - 22:24

Να ρωτήσω κάτι. Ποιο είναι το πρόβλημα αν η Πειραιώς επιλέξει να πληρώνουμε με δική της εφαρμογή; Και στις δύο περιπτώσεις πάλι από το κινητό πληρώνεις. Αν το apple pay είναι πιο εύκολο ή επειδή έχεις συγκεντρωμένες όλες τις κάρτες ΟΚ. Αλλά εγώ π.χ. που έχω μόνο στη  Πειραιώς, δεν έχω πρόβλημα πως θα υλοποιηθεί. 

Οπως και δεν υπαρχει περιπτωση να εγκαταστησεις την εφαρμογη Wallet της Eurobank. Μονο για Android συσκευες!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2207   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/07/2020 - 07:03

Η τιμωρία της Πειραιώς (λόγο Apple Pay) οπως και παλαιότερα της Eurobank (που μου είχε κάνει μια στραβή) είναι απλή απλούστατη και έρχεται σύντομα :

Ήδη έχω ξεκινήσει να επικαιροποιώ τα στοιχεία μου στην alpha μέσω web banking ώστε να ανοίξω ηλεκτρονικά λογαριασμό χωρίς φυσική παρουσία. (Αν το καταφέρω).

Έτσι θα καταργήσω τελείως την curve (που έχει μέσα μόνο την κάρτα της Πειραιώς ) και θα μείνω με Revolut, N26 και alpha.

Bay bay Πειραιώς (θα σε αφήσω με ανενεργό λογαριασμό χωρίς καμμία δοσοληψία) ίσως μετά από χρόνια αν έχεις να μου προσφέρεις κάτι παραπάνω σαν πελάτη να τα ξαναπούμε μέχρι τότε αντίο προμήθειες δοσοληψίων από εμένα. !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2208   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 18/07/2020 - 08:36

Δεν είναι λίγο υπερβολή όλο αυτό ρε παιδιά λόγω Apple Pay? Εγώ ντρέπομαι να βγάζω τη γκουμουτσα για να πληρώσω. Κ να πατάω κ κουμπιά κ βλακείες. Η κάρτα μικρή σε μέγεθος βολεύει σε μένα.

#2209   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 18/07/2020 - 09:00

Δεν είναι λίγο υπερβολή όλο αυτό ρε παιδιά λόγω Apple Pay? Εγώ ντρέπομαι να βγάζω τη γκουμουτσα για να πληρώσω. Κ να πατάω κ κουμπιά κ βλακείες. Η κάρτα μικρή σε μέγεθος βολεύει σε μένα.

Όλες οι κάρτες τακτοποιημένες σε ένα σημείο, μεγαλύτερη ασφάλεια, δεν ζητάει ποτέ pin σε οποιοδήποτε ποσό, η χρήση με το watch απλά δεν υπάρχει. Σε κάλυψα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2210   emiratesA380

emiratesA380

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:mamba2008

Δημοσίευση 18/07/2020 - 09:03

Δεν είναι λίγο υπερβολή όλο αυτό ρε παιδιά λόγω Apple Pay? Εγώ ντρέπομαι να βγάζω τη γκουμουτσα για να πληρώσω. Κ να πατάω κ κουμπιά κ βλακείες. Η κάρτα μικρή σε μέγεθος βολεύει σε μένα.

Αρα δλδ θες να πεις ότι ντρέπεσαι να μιλήσεις κ στο τηλέφωνο επειδή είναι γκουμουτσα;
Αντίθετος είναι πολύ εύχρηστο κ πολύ πιο ασφαλές απ´οτι να κυκλοφορείς με τις κάρτες.

#2211   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 18/07/2020 - 09:05

Δεν είναι λίγο υπερβολή όλο αυτό ρε παιδιά λόγω Apple Pay? Εγώ ντρέπομαι να βγάζω τη γκουμουτσα για να πληρώσω. Κ να πατάω κ κουμπιά κ βλακείες. Η κάρτα μικρή σε μέγεθος βολεύει σε μένα.

apple watch pay ειναι η απαντηση .Απλα και γρηγορα χωρις να κουβαλας τιποτα πανω σου .Ουτε καρτες ουτε ποσρτοφολια ,ουτε καν το κινητο δεν χρειαζεσαι .Μου ελυσε τα χερια απο την μερα που η alpha μας εκανε την χαρη .....και επετρεψε την visa της στο apple pay . 


  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#2212   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 18/07/2020 - 09:10

Δεν είναι λίγο υπερβολή όλο αυτό ρε παιδιά λόγω Apple Pay? Εγώ ντρέπομαι να βγάζω τη γκουμουτσα για να πληρώσω. Κ να πατάω κ κουμπιά κ βλακείες. Η κάρτα μικρή σε μέγεθος βολεύει σε μένα.

Και δεν κουβαλώ ποτέ μα ποτέ το πορτοφόλι μου οπουδήποτε! Εξ αποστάσεως όλα, όμορφα, προπάντων ασφαλέστατα! Ντροπή γιατί να νιώσω όταν χρησιμοποιώ την τεχνολογία για τις καθημερινές μου συναλλαγές; Ντροπή τότε θα ένιωθα και για την χρήση του κινητού μου, να πηγαίνουμε τότε στους τηλεφωνικούς θαλάμους του ΟΤΕ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: argisak, 18/07/2020 - 09:11


#2213   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 18/07/2020 - 09:25

Δεν είναι λίγο υπερβολή όλο αυτό ρε παιδιά λόγω Apple Pay? Εγώ ντρέπομαι να βγάζω τη γκουμουτσα για να πληρώσω. Κ να πατάω κ κουμπιά κ βλακείες. Η κάρτα μικρή σε μέγεθος βολεύει σε μένα.


Καθε μια αλλαγή σε κατι τοσο συνηθισμένο με τη χρήση της τεχνολογίας ή ενός άλλου μέσου μπορει να φανεί διαφορετικό,περίεργο ή άβολο σε κάποιον. Εγω δν ανήκω σε αυτή την κατηγορία αλλά δν είμαι αφοριστικός για καποιον που ανήκει. Γιαυτό κ τα μέλη εδω εξηγουν κ λενε εμπειριες απο τις τεχνολογιες αυτες για να βλεπει κανεις πως ειναι κ αν τον βολεύουν.
Μν ξεχνας οτι στην αρχη ντρεπόταν κόσμος να πληρωσει με κάρτα,μετα να πληρωσει με κάρτα σε γνωστο μαγαζι(που εκεινος δν ντρεποταν να φοροδιαφυγει βεβαια) , μετα να πληρωσει με καρτα για μικρο ποσο κτλ.
Το ιδιο κ σε αλλα πραγματα.
Κατανοητό,απλα νομιζω δν υπαρχει λογος να ντρεπεσαι εαν θες να το κανεις. Τη ζωη σου κανεις πιο ευκολη.
Εαν βεβαια η καρτα σε βολεύει καλυτερα εννοειτε χρησιμοποιεις την καρτα σου.
Το θεμα ειναι γενικα οχι η επιβολή με υποβολη ή οχι ή η χρηση καποιου μεσου με ντροπή,αλλά η διευκόλυνση της καθημερινοτητάς μας.
Εαν απο αυτα που διαβαζεις θεωρεις οτι σε εξυπηρετει το κανεις αλλιώς όχι ;)


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

#2214   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 18/07/2020 - 10:06

Σιγά πέσατε με φάγατε δολοφόνοι 😂😂😂😂 με το Apple Watch το προτιμώ και συμφωνώ στα περισσότερα. Απλά φοβάμαι να τα έχω ΟΛΑ σε ένα. Αν χάσω το κινητό το πουλεψα. Όλα μέσα υλικό από δουλειά φωτός κ τώρα όλες οι κάρτες. Τέλος πάντων μια ιδέα είναι όλα. Εδώ συνηθίσαμε τις μάσκες 😂😂

#2215   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/07/2020 - 10:20

Σιγά πέσατε με φάγατε δολοφόνοι [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23] με το Apple Watch το προτιμώ και συμφωνώ στα περισσότερα. Απλά φοβάμαι να τα έχω ΟΛΑ σε ένα. Αν χάσω το κινητό το πουλεψα. Όλα μέσα υλικό από δουλειά φωτός κ τώρα όλες οι κάρτες. Τέλος πάντων μια ιδέα είναι όλα. Εδώ συνηθίσαμε τις μάσκες [emoji23][emoji23]


Αν χάσεις κινητό τίποτα δεν χάνεται. Είναι όλα στο iCloud, ασε που κάνεις τούβλο το κινητό στον κλέφτη.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2216   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/07/2020 - 12:53

Μέχρι στιγμής πάντως στις μισές επιχειρήσεις που πληρώνεις με το ρολόι σε κοιτάνε σαν εξωγήινο ή κοιτάνε τον συνάδελφο τους μυστήρια, σε στυλ "τι κάνει τώρα αυτός".
Μόνο στην Ελλάδα αυτό. Γερμανία που είμαι είναι αυτονοητη η χρήση του watch για τέτοια και το ξέρουν όλοι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2217   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/07/2020 - 13:04

Σιγά πέσατε με φάγατε δολοφόνοι [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23] με το Apple Watch το προτιμώ και συμφωνώ στα περισσότερα. Απλά φοβάμαι να τα έχω ΟΛΑ σε ένα. Αν χάσω το κινητό το πουλεψα. Όλα μέσα υλικό από δουλειά φωτός κ τώρα όλες οι κάρτες. Τέλος πάντων μια ιδέα είναι όλα. Εδώ συνηθίσαμε τις μάσκες [emoji23][emoji23]



Χαχα ακριβώς το ανάποδο θα έπρεπε να συμβαίνει.

Εγώ από την μια ψιλοντρέπομαι, ακόμα, να «μοστράρω» το ρολόι προς πληρωμή (σήμερα κλείνω 2 βδομάδες κάτοχος) από την άλλη δεν θέλω να το κοπανήσω επάνω στο pos, όπως το κουνάνε απότομα πολλοί πωλητές και να σημαδέψω το ρολογάκι, ενώ με το τηλέφωνο (το οποίο έχει και την θήκη του και δεν σε νοιάζει τυχόν χτύπημα) δεν υπάρχει καμία περίπτωση παρερμηνείας, το κρατάς από την βάση μιας και το nfc είναι στο πάνω πίσω μέρος της συσκευής και το δείχνεις στον πωλητή, ο οποίος παίρνει αμέσως το μήνυμα ενώ για τους δυστροπούντες ακόμα τους λες με αφοπλιστικό ύφος «που είναι το μηχανάκι σου», όχι ερωτώντας τους αν θα δεχτούν πληρωμή με κάρτα αλλά δείχνοντας τους ότι δεν έχουν καμία επιλογή για τον τρόπο πληρωμής στην συναλλαγή πλέον.

Επίσης τους λες, ανάλογα με την συναλλαγή, βάλε και τόσα για τιπ και το τελευταίο κάστρο πέφτει.

Στην συνέχεια μοιράζεις με τους φίλους σου μέσω Iris, χωρίς να χρειάζονται λογαριασμοί αλλά ούτε και να είσαι στην ίδια τράπεζα, την «ζημιά» που έχεις κάνει σε πραγματικό χρόνο, στο ακριβές ποσό χωρίς προμήθειες και είσαι τέλειος.

Πάμε με τον φίλο στον Θανάση , τρώμε τα κεμπάμπ μας και τα σχετικά, έρχεται ο λογαριασμός 20,30 €, φέρε το μηχανάκι αδερφέ , βάλε και 3 ευρώ τιπ, 23,30 πληρωμή ακαριαία και ειδοποίηση στο κινητό πριν καν βγει η απόδειξη από το pos. Στην συνέχεια ο φίλος από το κινητό του σου λέει στου στέλνω 12, όποτε του λέω 11,65 και σκάμε στα γέλια.


Τα μετρητά πέθαναν. RIP


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τελευταία επεξεργασία από: PanosI, 18/07/2020 - 13:08


#2218   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 23/07/2020 - 16:11

H prepaid MasterCard της alpha δουλεύει με PayPal η παίζει μόνο με πιστωτική ;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#2219   josuts

josuts

    iPH Member

  • 281 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/07/2020 - 18:48

Καλησπέρα παιδια.Να σας ρωτησω κατι.Στο πορτοφολι όταν είναι να πληρωσετε το εχετε με το touch id h to passcode?



#2220   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 23/07/2020 - 18:50

Καλησπέρα παιδια.Να σας ρωτησω κατι.Στο πορτοφολι όταν είναι να πληρωσετε το εχετε με το touch id h to passcode?


Εγώ touch βολεύει καλύτερα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Knowledge Is Power


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)